1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak szyjki macicy
Autor Wiadomość
mala105 


Dołączyła: 29 Cze 2014
Posty: 72
Pomogła: 3 razy

 #1  Wysłany: 2014-06-29, 17:57  Rak szyjki macicy


Witam,

Dostałam wyniki wycinków z jamy i szyjki macicy- rak płaskonabłonkowy szyjki macicy g2. ,
cytologia gr 4 hsil.

Dołączam usg gdyż nie zostało ono dosadnie opisane i prosiłabym o interpretację kogoś wykwalifikowanego gdyż sama nie potrafię tego odczytać.
Co tam widac? Jak to wygląda? Bardzo się denerwuje....
czy z tego da się odczytać coś więcej niż endometrium, trzon macicy i jakieś A-p i co to jest?

dodam iż przeszłam radykalne usunięcie macicy. Czekam na hist.p.
Przerzutow nie uwidacznily badania.
Boje się o wezly chlonne pomimo że w TK nie były powiększone. Największy przy naczyniach biodrowych 15x9.

Prosiłabym o komentarz.



20140627_141325-1.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 20574 raz(y) 1,17 MB

 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2014-06-29, 18:06  


Nie mamy na Forum radiologa, więc nikt nie opisze badania. Wklej opis.
_________________
 
mala105 


Dołączyła: 29 Cze 2014
Posty: 72
Pomogła: 3 razy

 #3  Wysłany: 2014-06-29, 20:33  


opis - Trzon macicy prawidłowej wielkości w przodozgięciu o wymiarach dł51mm, A-P36mm, endometrium 12,6mm. Już ginekolog powiedział, że może być coś ale nie opisał.... więc myślę że nie jest ono dostatecznie opisane.

Z powodu przerostu endometrium miałam przeprowadzoną abrazję, po której okazało się iż jest w dwóch wycinkach (jama i kanał szyki) znajdują się komórko nowotworowe płaskonabłonkowe G2.

Miałam robione rtg płuc, TK miednicy małej i jamy brzusznej i było w porządku bez nacieków i innych zmian, ( co prawda wykazało uchyłek esicy, skąd dowiedziałam się o moim zaburzeniu jelitowych) tylko właśnie trochę denerwuje się tymi węzłami chłonnymi. "Węzły chłonne nie powiększone, Największe przy naczyniach biodrowych 15x9mm"

[ Dodano: 2014-06-29, 23:17 ]
dodam jeszcze że w opisie wskazane było " przydatki obustronnie prawidłowe"
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #4  Wysłany: 2014-06-30, 07:05  


mala105 napisał/a:
i jakieś A-p i co to jest?

http://www.forum-onkologi...osterior#216533

mala105 napisał/a:
"Węzły chłonne nie powiększone, Największe przy naczyniach biodrowych 15x9mm"

Te największe węzły są już dość duże, nie musi to oznaczać ich przerzutowego zajęcia, ale powinno to zainteresować lekarza.
Jeśli są jakieś podejrzenia co do czynników ryzyka obecności przerzutów, powinno zostać rozważone usunięcie węzłów chłonnych,
ewentualnie w razie potrzeby terapia uzupełniająca (chemio- / radioterapia)
(Zalecenia (2013 r.), str. 281, ryc. 2).
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
mala105 


Dołączyła: 29 Cze 2014
Posty: 72
Pomogła: 3 razy

 #5  Wysłany: 2014-06-30, 07:41  


Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź.

Szkoda, że nikt nie może spróbować opisać tego USG. Mogłam od razu mówić do lekarza, żeby przedstawił mi to jasno, a nie że może coś tam być.

Węzły chłonne zostały usunięte przy radykalnym usunięciu macicy, tylko dokładnie nie wiem, które. To teraz tylko czekanie 2 tygodnie na wyniki histop.
 
mala105 


Dołączyła: 29 Cze 2014
Posty: 72
Pomogła: 3 razy

 #6  Wysłany: 2014-07-03, 15:02  


Mam jeszcze jedno pytanie, które mnie nurtuje....

Jeżeli mamy do czynienia z rakiem szyjki macicy, to zazwyczaj jego umiejscowienie to szyjka macicy, potem naciek na pochwę, węzły chłonne, badz inne narządy.

Po dokonanej abrazji lekarz, która przeprowadzała ten zabieg powiedziała, że usunęła "polip, który jakby się rozpadał", że to tak wyglądało (pobrano dwa fragmenty- 1 cm i 2 cm).

Czy jest możliwe, iż naciekał on na jamę macicy? czy, po histop. macicy (po radykalnym usunięciu) okazać się może, iż jest to rak trzonu macicy, że badający się pomylili?

[ Dodano: 2014-07-03, 16:40 ]
Właśnie jeszcze raz przeglądałam dokładnie całą moją "papirologię" i zauważyłam, że wprowadziłam Was w błąd, gdyż wycinki miałam z kanału (a nie szyjki) i jamy macicy.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #7  Wysłany: 2014-07-03, 19:55  


mala105 napisał/a:
Czy jest możliwe, iż naciekał on na jamę macicy?

Rak szyjki macicy szerzy się "na zewnątrz", co ilustruje tabela opisująca poszczególne stadia zaawansowania:



mala105 napisał/a:
czy, po histop. macicy (po radykalnym usunięciu) okazać się może, iż jest to rak trzonu macicy, że badający się pomylili?

Może się okazać, że w macicy rozwijał się inny niezależny nowotwór, zatem nie musiałaby to być pomyłka.
Wynik badania histopatologicznego wkrótce to zweryfikuje, jaki jest charakter ujawnionego polipa.

mala105 napisał/a:
Właśnie jeszcze raz przeglądałam dokładnie całą moją "papirologię" i zauważyłam, że wprowadziłam Was w błąd, gdyż wycinki miałam z kanału (a nie szyjki) i jamy macicy.

Kanał jest wewnętrzną częścią szyjki macicy.


Zalecenia (2013 r.) - str. 280, tab. 5.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 7960 raz(y) 164,03 KB

_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
mala105 


Dołączyła: 29 Cze 2014
Posty: 72
Pomogła: 3 razy

 #8  Wysłany: 2014-07-03, 21:44  


Dziękuję za odpowiedź,

"Wyskrobany" polip po abrazji okazał się być rakiem płaskonabłonkowym szyjki macicy g2, on był już badany histopatologicznie i tak go nazwano.

Teraz czekam na wyniki już po radykalnej operacji. Odezwę się zapewne po wynikach, gdyż nasza medycyna jest nie za bardzo "kontaktowa".

Dziwny ten mój przypadek... i nie zauważyłam, żeby ktoś miał taki stan jak ja...
 
alka28+ 


Dołączyła: 28 Cze 2013
Posty: 149
Pomogła: 50 razy

 #9  Wysłany: 2014-07-04, 09:39  


Nie jestes odosobniona. Moj rak szyjki macicy tez przeszedl na trzon macicy i przydatki, a nie w strone pochwy.
 
mala105 


Dołączyła: 29 Cze 2014
Posty: 72
Pomogła: 3 razy

 #10  Wysłany: 2014-07-04, 13:01  


Czy jednak może być taka możliwość... przejrzałam już chyba wszystko co się dało w internecie.... i właśnie nie mogłam znaleźć informacji na ten temat.
 
mala105 


Dołączyła: 29 Cze 2014
Posty: 72
Pomogła: 3 razy

 #11  Wysłany: 2014-07-24, 14:08  wyniki....


Witam po długiej przerwie!

Przedstawiam wyniki badań i prosiłabym o przetłumaczenie.

MIKRO:

carcinoma planoepitheliale colli uteri G3
pT2b(IIB)RO
Edometrium atrophicum
Corpora albicantia ovarii dextri
Corpora albicantia et cystis simplex ovarii sinistri
Cystes serosae paraoviductales biliterales
Salinges duae
Lymphadenitis reactivia 0/2
Lymphadenitis reactivia 0/3

Margines chirurgiczny od strony materiału pochwy 0,5 cm. Margines w głębi poniżej 0,1 cm.

Rak płaskonabłonkowy szyjki macicy szerzący się na całej długości szyjki i zajmujący całą grubość ściany. Rak nacieka obustronnie przymacicza. Obecne cechy angioinwazji i neuroinwazji.

Proszę o komentarz jak to wygląda.

Myślałam, że wyniki będą bardziej pozytywne. Za dwa tygodnie idę na konsultację do CO na Ursynowie i zobaczymy co dalej. Ale ja myślę pozytywnie!

[ Dodano: 2014-07-24, 20:45 ]
Potłumaczyłam sobie większość łacińskich nazw, tylko nie mogę odnaleźć tłumaczenia "Salinges duae " co to oznacza?

Najbardziej zależy mi na komentarzu dotyczącego

"Obecne cechy angioinwazji i neuroinwazji."

"Margines chirurgiczny od strony materiału pochwy 0,5 cm. Margines w głębi poniżej 0,1 cm"
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #12  Wysłany: 2014-07-24, 21:16  


mala105 napisał/a:
carcinoma planoepitheliale colli uteri G3
pT2b(IIB)RO

To jest najbardziej istotna część wyniku, oznaczająca obecność raka płaskonabłonkowego szyjki macicy
o wysokim stopniu złośliwości i zaawansowaniu kwalifikującym do leczenia chemioradioterapią (Zalecenia (2013 r.), str. 282):
Cytat:
IIB–IVA
Pierwotna RCTH jest postępowaniem z wyboru w stopniach od IIB do IVA.
Wyniki badań z losowym doborem chorych oraz ich metaanaliza wykazały przewagę RCTH nad samodzielną RTH u chorych na zaawansowanego miejscowo raka szyjki macicy.
Leczenie skojarzone jest standardem postępowania o założeniu radykalnym u chorych w stopniach zaawansowania od IB2 do IVA. Korzyści z leczenia skojarzonego są znacząco większe u chorych w niższych stopniach zaawansowania (bezwzględne różnice w przeżyciach po 5-letniej obserwacji wynoszą 10% wobec 7% i 3%, odpowiednio u chorych z zaawansowaniem w stopniach IB–IIA, IIB i IIIB–IVA).
Podczas RCTH najczęściej jest stosowana cisplatyna w monoterapii (jednorazowa dawka 40 mg/m2 w odstępach 7-dniowych).
U chorych z przeciwwskazaniami do leczenia cisplatyną można stosować karboplatynę lub RCTH bez pochodnej platyny.
Radiochemioterapia zwiększa ryzyko powikłań żołądkowo-jelitowych oraz hematologicznych. Odległe powikłania leczenia skojarzonego są słabo znane.
Dane z jednego badania III fazy z zastosowaniem cisplatyny wraz z gemcytabiną w trakcie
RTH i następnie — po zakończeniu — w fazie leczenia adiuwantowego wskazują na możliwość poprawy wyników leczenia przy zastosowaniu 2 leków łącznie z RTH.


Wykonanie zabiegu operacyjnego, nie przewidywanego w wyżej linkowanych 'Zaleceniach' można interpretować, że zaawansowanie choroby zostało ostatecznie określone po histopatologicznym przebadaniu chorobowo zajętych narządów i jest blisko granicy niższych stadiów.

Niepokojący jest zapis o bardzo małym uzyskanym marginesie operacyjnym w jednym z miejsc (w głębi < 0,1 cm)
co pomimo zapisu o mikroskopowo radykalnym zabiegu chirurgicznym (R0) wymaga miejscowego naświetlania.
Wydaje mi się celowe przedyskutowanie z lekarzem tego problemu - jak on ocenia ryzyko z tym związane i jak planuje je minimalizować.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
mala105 


Dołączyła: 29 Cze 2014
Posty: 72
Pomogła: 3 razy

 #13  Wysłany: 2014-07-24, 21:55  


Dziękuję za komentarz.

Czyli mam rozumieć, iż operacja w tej sytuacji nie była dobrym posunięciem?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #14  Wysłany: 2014-07-25, 12:16  


mala105 napisał/a:
Czyli mam rozumieć, iż operacja w tej sytuacji nie była dobrym posunięciem?

Moim zdaniem przeciwnie, była - skoro dało się operacyjnie pozbyć nacieków nowotworu,
to jest to niewątpliwie lepiej, niż poprzestać na jedynie (chemio-)radioterapii,
przy założeniu oczywiście, że zabieg operacyjny jest możliwy do wykonania, jak w Twojej sytuacji,
co dla stadiów bardziej zaawansowanych jest niemożliwe.

mala105 napisał/a:
"Salinges duae " co to oznacza?

Oba jajowody.

mala105 napisał/a:
Najbardziej zależy mi na komentarzu dotyczącego

"Obecne cechy angioinwazji i neuroinwazji."

Stwierdzono obecność komórek nowotworowych w naczyniach (limfatycznych lub krwionośnych)
oraz zajmujących nerwy.
Można zakładać, że ogniska te zostały usunięte radykalnie, skoro lekarz opisujący wynik tak zaznacza:
R0 - co oznacza resekcję radykalną mikroskopowo.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
mala105 


Dołączyła: 29 Cze 2014
Posty: 72
Pomogła: 3 razy

 #15  Wysłany: 2014-07-27, 16:34  


Dziękuję bardzo za tak szybką i wyczerpujaca odpowiedź. Teraz czekam na leczenie. Zobaczymy co onkolog mi zaproponuje.


Pozdrawiam
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group