1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Trabektedyna- sarcoma synoviale
Autor Wiadomość
Aleksandra 



Dołączyła: 24 Lis 2010
Posty: 28
Pomogła: 1 raz

 #1  Wysłany: 2011-01-01, 19:56  Trabektedyna- sarcoma synoviale


Witam serdecznie,

Chcialabym dowiedziec sie czy ktos z Was slyszal cos o skutecznosci Trabektedyny w leczeniu miesakow? Moj narzeczony od 4 lat walczy z sarcoma synoviale ( od ponad roku ma przerzuty do pluc). Byl leczony ifosfamidem, adria, platyna.Niestety nic nie skutkuje.Po operacji i wycieciu guzow, po niedlugim czasie pojawiaja sie znowu, na szczescie w niewielkiej ilosci i rozmiarach. Po nieudanej probie leczenia chemia ADIC, postanowilismy wziac sprawe w wlasne rece i skonsultowac sie z lekarzami z kliniki w Monachium( specjalizujacej sie w leczeniu miesakow, podobno z ogromnymi sukcesami ). Po tygodniu od wyslania przetlumaczonej historii choroby otrzymalismy telefon od lekarza ktory powiedzial nam ze w Niemczech od 10 lat stosuja Trabektedyne w przypadku przerzutow na pluca. W Polsce jest ona dostepna, ale jako chemia niestandardowa, otrzymywana na samym koncu. Lekarze prowadzacy uznali ze nalezy jeszcze sporobowac podac 2 lub 3 cykle 3 dniowe platyny i adrii i ewentualnie dopiero pozniej zastosowac trabektedyne. Decyzje jednak musielismy podjac sami i przystalismy na propozycje lekarzy. Jednak teraz mam pewne watpliowsci...
 
 
zufed 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 10 Kwi 2009
Posty: 2473
Skąd: Kraków
Pomogła: 348 razy

 #2  Wysłany: 2011-01-01, 20:45  


Aleksandra, jakiś czas temu w jednej z telewizji nagłośniona była sprawa leczenia trabektydyną pewnej młodej kobiety, nauczycielki również z mięsakiem.

A właściwie chodziło o brak zgody z NFZu na jej leczenie, gdzie ten lek był jej "ostatnią szansą" z powodu pogarszającego się stanu zdrowia i kolejnych przerzutów.

W efekcie podjętych działań ( interwencji TV) Pani ta lek dostała.

Wyśle Ci na PW linka do tego reportażu.

pozdrawiam

zuza
_________________
Amor vincit omnia...
 
 
Aleksandra 



Dołączyła: 24 Lis 2010
Posty: 28
Pomogła: 1 raz

 #3  Wysłany: 2011-01-01, 20:50  


Dziekuje, widzialam ten reportaz:) nie bylo tam jednak sprecyzowane, jakiego dokladnie miesaka miala ta kobieta. Zastanawia mnie fakt dlaczego w Polsce o takich lekach musimy dowiadywac sie z zupelnie innych zrodel niz od lekarzy. Gdyby nie sprawa tej kobiety i nasza konsultacja z Monachium w ogole bysmy o trabektedynie nie wiedzieli. A prawda stara jak swiat: jesli nie wiadomo o co chodzi- to chodzi o pieniadze. Te leki sa bardzo drogie, jedna dawka to koszt od 5-8 tys. euro.
 
 
zufed 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 10 Kwi 2009
Posty: 2473
Skąd: Kraków
Pomogła: 348 razy

 #4  Wysłany: 2011-01-01, 20:56  


Aleksandra, faktycznie nie było powiedziane jak typ mięsaka ma ta Pani, możesz się z nią spróbować skontaktować.


Aleksandra napisał/a:
A prawda stara jak swiat: jesli nie wiadomo o co chodzi- to chodzi o pieniadze.


Niestety, nic dodać nic ująć.

Ale mimo wszystko warto walczyć o swoje, bo jak my nie zawalczymy to niestety nikt tego za nas nie zrobi.

pozdrawiam

zuza
_________________
Amor vincit omnia...
 
 
Aleksandra 



Dołączyła: 24 Lis 2010
Posty: 28
Pomogła: 1 raz

 #5  Wysłany: 2011-01-01, 21:18  


Na pewno zrobimy wszystko co sie da. Pytanie tylko jak duza jet skutecznosc tego leku?Czy jest mozliwe wyleczenie calkowite?
 
 
zufed 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 10 Kwi 2009
Posty: 2473
Skąd: Kraków
Pomogła: 348 razy

 #6  Wysłany: 2011-01-01, 23:12  


Aleksandra, znalazłam bloga tej Pani, ona choruje na leyomyosarcoma.

Jeśli chodzi o wskazania do stosowania tegoż leku to producent podaje :

"Lek Yondelis jest wskazany do leczenia pacjentów z zaawansowanym mięsakiem tkanek miękkich po
niepowodzeniu leczenia antracyklinami i ifosfamidem lub u pacjentów nie kwalifikujących się do leczenia tymi lekami. Dane dotyczące skuteczności opierają się głównie na wynikach uzyskanych u pacjentów z tłuszczakomięsakami i mięsakami gładkokomórkowymi. "



Co do skuteczności, to samo źródło mówi, że:

"Skuteczność kliniczna

Dane o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania trabektedyny w leczeniu mięsaka tkanek miękkich opierają się na wynikach randomizowanego badania z udziałem pacjentów z miejscowo zaawansowanymi lub z przerzutami tłuszczakomięsakami i mięsakami gładkokomórkowymi, u których nastąpiła progresja choroby lub nawrót po leczeniu przynajmniej antracyklinami lub ifosfamidem.

W tym badaniu trabektedynę podawano w dawce 1,5 mg/m2 pc. we wlewie dożylnym trwającym 24 godziny co 3 tygodnie lub w dawce 0,58 mg/m2 pc. raz w tygodniu we wlewie dożylnym trwającym 3 godziny przez 3 tygodnie w 4-tygodniowym cyklu.

Określona w protokole analiza końcowego czasu do progresji (TTP) wykazała 26,6% zmniejszenie względnego ryzyka progresji u pacjentów leczonych w grupie 24-h q3wk [współczynnik ryzyka (ang. HR)= 0,734 przedział ufności 0,554-0,974]. Mediany wartości TTP wynosiły 3,7 miesiąca (przedział ufności: 2,1-5,4 miesiąca) w grupie 24-h q3wk i 2,3 miesiąca (przedział ufności: 2,0-3,5 miesiąca) w grupie 3-h qwk (p=0,0302). Nie stwierdzono istotnych różnic w ogólnym przeżyciu (ang. OS).

Mediana OS w schemacie leczenia 24-h q3wk wynosiła 13,9 miesiąca (przedział ufności 12,5-18,6) i 60,2% pacjentów było żywych po upływie 1 roku (przedział ufności: 52,0-68,5%).

Dodatkowe dane skuteczności są dostępne z 3 jednoramiennych badań II fazy z podobnymi populacjami leczonymi takim samym schematem leczenia. W tych badaniach oceniano 100 pacjentów z tłuszczakomięsakami i nowotworami gładkokomórkowymi oraz 83 pacjentów z innymi typami mięsaka. "


źródło: charakterystyka produktu leczniczego

Jeśli znasz angielski polecam CI lekturę tej strony Soft tissue sarcoma - trabectedin.

Co do pytanie odnośnie całkowitego wyleczenia. Musisz mieć świadomość, że przerzuty do płuc w mięsaku to jest bardzo poważna sytuacja, w której trudno jest mówić o całkowitym wyleczeniu, jedynie o ewentualnym powstrzymaniu dalszego rozwoju choroby i przedłużeniu życia choremu.

pozdrawiam ciepło

zuza
_________________
Amor vincit omnia...
 
 
Aleksandra 



Dołączyła: 24 Lis 2010
Posty: 28
Pomogła: 1 raz

 #7  Wysłany: 2011-01-02, 11:45  


Dziekuje za pomoc.;) Przejrzalam juz wczesniej te wszystkie strony, ale sa tam tylko fachowe informacje ktore nie bardzo rozumiem. Chodzi mi o to, czy ktos zetknal sie z tym lekiem w praktyce.Niestety mam swiadomosc jak wyglada sprawa leczenia i rokowań w przypadku miesakow, nie sa zbyt korzystne. Ale jesli juz mowimy o przedluzaniu zycia to czy wiadomo mniej wiecej o ile to zycie mozna wydluzyc? jest to kwestia kilku miesiecy czy lat?

Jesli chodzi o mojego narzeczonego , to mimo licznych operacji i chemii jest w swietnym stanie. Nigdy nie mial problemow z wynikami krwi, wszystkie chemie dostawal na czas, nie traci na wadze, dlatego nie chce mi sie wierzyc ze to wszystko moze tak po prostu sie skonczyc.......
 
 
antonina711 


Dołączyła: 26 Gru 2010
Posty: 2

 #8  Wysłany: 2011-01-02, 19:03  


Witaj! Śledzę to forum od dawna. Mój mąż chorował na mięsaka. Skontaktuj się ze mną podaję adres
antonina711@interia.pl
 
doris123 


Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 240
Pomógł: 9 razy

 #9  Wysłany: 2011-01-02, 19:14  


witaj Ola, widzę, że w końcu napisałaś:)
Bądźmy dobrej myśli, sprawa jest poważna, ale zobaczmy jak zadziała leczenie.
Pozdrawiam.
 
zufed 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 10 Kwi 2009
Posty: 2473
Skąd: Kraków
Pomogła: 348 razy

 #10  Wysłany: 2011-01-02, 19:30  


Aleksandra, na pytanie czy to kwestia miesięcy, lat czy dni nikt Ci nie odpowie, żaden lekarz, nawet najlepszy.
Oczywiście, może przedstawić Ci jak się mają statystyki, ale statystyka to jedno, a życie to drugie.

Piszesz, że narzeczony czuje się dobrze, trzeba się z tego cieszyć i starać się ten stan jak najdłużej utrzymać.

A co z wyjazdem do Monachium? Jedziecie, czy narazie pozostajecie przy leczeniu tutaj?

Jak dużo jest tych zmian i jakiego są rozmiaru.

pozdrawiam ciepło

zuza
_________________
Amor vincit omnia...
 
 
Aleksandra 



Dołączyła: 24 Lis 2010
Posty: 28
Pomogła: 1 raz

 #11  Wysłany: 2011-01-02, 20:46  


Narazie zostajemy w Polsce, w razie kolejnego nawrotu mamy stawic sie w Monachium.

Zmian bylo po 5 na kazdym plucu, ale w tym momencie prawe pluco jest czyste.Lekarze maja nadzieje ze da sie te guzy na lewym plucu rozpedzic chemia. Nie sa duze, najwiekszy mial chyba 1,2 cm. Reszta ok 5 mm. Operacja prawego przebiegla bez zadnych problemow, zmiany udalo sie radykalnie usunac po prostu 'wyłuskując je', bez koniecznosci usuwania calego plata.

Mam jeszcze tylko obawy ze guzy moga pojawiac sie tez w innych miejscach, czytalam ze sarcoma czesto przerzuca sie tez do serca, watroby czy zoladka.Lekarze nie zlecaja zadnych dodatkowych badan, oprocz tomografu czy rtg pluc. Prosze o podpowiedz czy powinnismy te badania robic sami?Narzeczony co prawda ufa lekarzom i nie chce robic zadnych dodatkowych badan, ale wiadomo ze po prostu panicznie sie boi kolejnego czekania na wyniki i swiadomosci ze cos jeszcze moze czaic sie w jego organizmie.Ale moze jednak powinnam go do tego przymusic?
 
 
doris123 


Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 240
Pomógł: 9 razy

 #12  Wysłany: 2011-01-02, 21:58  


Ola, z takich najprostszych badań, to możecie zrobić usg brzucha i tomografię głowy, bo przerzuty mogą być też na mózg.
Ewentualnie zrobić PET, co prawda słyszałam, że w przypadku mięsaków jest niemiarodajne, jednak ja nie do końca się z tym zgadzam.
PET bada całe ciało, wynajdują wszelkie anomalie, nie tylko złośliwe guzki.
Ja miałam robiony PET (total body) i u mnie guzki pokazało w płucach, że nie są złośliwe, natomiast guz w przedramieniu pokazało, że złośliwy.
Jak jest naprawdę ja nie wiem do dzisiaj - czy w tych płucach to są przerzuty, czy ogniska innego łagodnego nowotworu.
Rozmawiałam z torakochirurgiem i powiedział, że PET w przypadku mięsaków właśnie tak może pokazywać, przerzuty jako łagodne guzki.
Jednak faktem jest, że sprawdzili mi cały organizm i te guzki w płucach znaleźli - nawet kilku milimetrowe.
Zresztą mam załączony wynik PET, poszukaj w moim poście i przeczytaj sobie.

No i jeszcze gdzieś coś słyszałam o tomografie całego ciała, ale nie jestem pewna czy dobrze to zrozumiałam, że to jest skan całego ciała.
W razie czego mogę dać Tobie na priv namiary na firmę - ma oddziały w Poznaniu i Warszawie, to możesz zadzwonić i się zapytać.
Pozdrawiam.
 
Aleksandra 



Dołączyła: 24 Lis 2010
Posty: 28
Pomogła: 1 raz

 #13  Wysłany: 2011-01-02, 23:10  


Bardzo chetnie, zrobilabym te badania ale moj narzeczony nie chce nawet o tym slyszec. Nie dziwie mu sie, wiem ze strach go paralizuje ale mimo wszystko uwazam ze to troche nierozsadne. Moze macie jakies sposoby zeby go skutecznie przekonac?:)
 
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #14  Wysłany: 2011-01-03, 00:46  


Należy mu wytłumaczyć, że od pewnego momentu decyzje dotyczące zdrowia są już wspólne, na tym polega przejście od "ja i ty" do "my". Swoją drogą ciekawe czy gdybyś to Ty była chora, to on uważałby że to Twoja sprawa i nie należy się wtrącać?
_________________
sprzątnięta
 
fioko7 


Dołączyła: 05 Sie 2010
Posty: 47
Pomogła: 3 razy

 #15  Wysłany: 2011-01-03, 07:10  


Witaj Aleksandro
Czy mogłabyś podać namiary na klinikę w Monachium o której piszesz? Mój mąż ma przerzuty mięsaka i też szukamy leczenia za granicą. Nie mam pojęcia gdzie szukać. Moze ktoś na forum ma jakieś namiary na dobre kliniki które leczą przerzuty osteosarcoma? Proszę o pomoc
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group