1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Torbiel piersi - powtórna mammografia
Autor Wiadomość
BeataM 



Dołączyła: 21 Paź 2010
Posty: 198
Pomogła: 21 razy

 #1  Wysłany: 2012-03-07, 10:28  Torbiel piersi - powtórna mammografia


Witam ciepło.

Zwrcam się do Was z zapytaniem: z jakiego powodu wzywa się pacjentkę do powtórzenia badania mammograficznego, choć od ostatniego badania minął dopiero tydzień i nie ma jeszcze wyniku??
Pacjentka lat 37, od 6 lat pod kontrolą Poradni Chorób Piersi (z powodu torbieli).
Dotychczas robione dwa razy w roku usg.
Na badanie mammograficzne skierowana pierwszy raz przez lekarza endokrynologa.

Bardzo proszę o pomoc.
_________________
Nadzieja umarła ostatnia... 17 III 2011 [']
 
Małgosia81 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 791
Skąd: Świętokrzyskie
Pomogła: 97 razy

 #2  Wysłany: 2012-03-07, 10:35  


Witaj
z tego co się orientuje i dosyć często się zdarza, obraz mógł być niejasny (z winy sprzętu lub innej np. atrefaktu)- i dlatego nieraz wysyłają "zaproszenie" na powtórne badanie żeby nie popełnić błędu w interpretacji.
W rtg też się tak zdarza i w rezonansie też. Pozdrawiam
_________________
[*] śpij spokojnie kochana moja (27.09.2015)
 
BeataM 



Dołączyła: 21 Paź 2010
Posty: 198
Pomogła: 21 razy

 #3  Wysłany: 2012-03-07, 10:40  


Dziękuję za odpowiedź.
Bardzo się martwię czy przypadkiem nie jest to spowodowane tym, że chcą się upewnić, że z torbieli zrobił się nowotwór... :|
_________________
Nadzieja umarła ostatnia... 17 III 2011 [']
 
Małgosia81 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 791
Skąd: Świętokrzyskie
Pomogła: 97 razy

 #4  Wysłany: 2012-03-07, 13:01  


Cóż według mnie torbiel to torbiel a guz nowotworowy to guz, po wykonanym badaniu będziecie wiedzieć dokładnie. Także pozostaje uzbroić się w cierpliwość- niestety. Pozdrawiam
_________________
[*] śpij spokojnie kochana moja (27.09.2015)
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #5  Wysłany: 2012-03-07, 16:22  


Jeżeli jest coś niejasnego to powtarza się mammografię, często w innym ustawieniu, tak żeby można było lepiej zobaczyć podejrzany fragment. Ona jest trochę za młoda na mammografię, w tym wieku obraz rzeczywiście może być niejasny. U kobiet przed 40 r. życia za diagnostyczne uważa się usg. Pozdrowienia
_________________
sprzątnięta
 
BeataM 



Dołączyła: 21 Paź 2010
Posty: 198
Pomogła: 21 razy

 #6  Wysłany: 2012-03-07, 23:10  


Dziękuję za odpowiedzi.

gaba, ta pacjentka to ja... :( szczerze powiem, że broniłam się przedt ą mammografią jak mogłam, pytałam po co?? skoro robione jest usg i wszystko gra?? ale pani doktor stwierdziła, że jestem w takim wieku kiedy można już wykonać pierwszą mammografię... no i poszłam. A tu telefon, że badanie trzeba powtórzyć. Bez żadnego słowa wyjśnienia, sucho bez emocji... Jestem mocno przestraszona i zła... Mam poczucie, że na siłę szukają u mnie raka! Piersi strasznie mnie bolą, może przesadzam ale to badanie jest barbarzyństwem dla piesi kobiet!
Boję się :-( w marcu zeszłego roku zmarła moja Mama, miała raka płuc (guz pierwotny), także nie sądzę, żebym była w grupie ryzyka i koniecznie musiała mieć tą nieszczęsną mammografię. Z drugiej strony jednak tak mnie nakręcili negatywnie, że już prawie wierzę, że mam raka...
Czy to wszystko jest etyczne?? Jeszcze nie pozbierałam się po śmierci Mamy a już mam kolejną traumę.
Co począć?? Jak się ogarnąć, żeby nie myśleć o najgorszym??
W przypadku Mamy starałam się i wypierałam najgorsze ze świadomości kiedy Ją diagnozowano. I co?? I guzik mi z tego przyszło, bo było to ostatnie stadium raka :|

Znów czeka mnie kolejna nieprzespana noc, brak mi siły :-(

ps. ja zdaję sobie sprawę, że są na forum kobiety zdiagnozowane, że TO są ich dramaty i że przesadzam ale ja również okrutnie się boje :|
_________________
Nadzieja umarła ostatnia... 17 III 2011 [']
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #7  Wysłany: 2012-03-07, 23:36  


Prześpij tę noc, naprawdę prawdopodobieństwo że jest to coś bardzo poważnego jest znikome, przecież wyszłoby to w tych poprzednich usg. A jeżeli będzie jakiś stan nowotworowy to bardzo, bardzo wczesny i proste leczenie.
A mammografia to faktycznie dosyć bolesne badanie. Niestety przypomniałaś mi że nie byłam na kontrolnej mammografii w listopadzie (właśnie z powodu bólu) i będę miała "rozmowę" na ten temat z lekarzem przy następnej wizycie kontrolnej. Ale nie zachęcam do naśladowania mnie, jestem dużo starsza i mam mniej do stracenia. Dobranoc

[ Dodano: 2012-03-07, 23:41 ]
Obecnie rak piersi jest wyleczalny (średnio wszystko razem) już w 75 % więc ja tego nie odbieram jako jakiś specjalny dramat.
_________________
sprzątnięta
 
BeataM 



Dołączyła: 21 Paź 2010
Posty: 198
Pomogła: 21 razy

 #8  Wysłany: 2012-03-07, 23:51  


gaba dziękuję :)
dobranoc

ps. też mam ochotę nie iść na to jutrzejsze powtórne badanie... na samą myśl o tym już mnie boli ;)

[ Dodano: 2012-03-08, 13:23 ]
Słuchajcie czy ktoś mógłby mi odpowiedzieć jak często można się naświetlać/prześwietlać... ?? jak zwał tak zwał...
Chodzi mi o to, że w osttatnim czasie miałam:
prześwietlenie płuc - 2 lutego,
mammografię - 28 lutego,
rezonans magnetyczny - 2 marca...

a dziś mam mieć powtórne badanie mammograficzne - bez uzasadnienia dlaczego mam go ponownie wykonać?
a jutro mam usg piersi...

czy można w tak krótkim czasie tak często się naświetlać ??
czy ze względu na to mogę odmówić powtórnej mammografii??

bardzo proszę o pomoc
Beata
_________________
Nadzieja umarła ostatnia... 17 III 2011 [']
 
Finlandia 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Maj 2010
Posty: 1273
Pomogła: 311 razy

 #9  Wysłany: 2012-03-08, 14:16  


Rezonans i USG nie mają nic wspólnego z promieniowaniem, a przy RTG płuc i mammografii jest ono bardzo małe. Więc odpowiedź na pytanie:
BeataM napisał/a:
czy ze względu na to mogę odmówić powtórnej mammografii??

brzmi: zawsze możesz odmówić badania, ale w tej sytuacji byłoby to bardzo nierozsądne.
_________________
 
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #10  Wysłany: 2012-03-08, 18:24  


Mam nadzieję że byłaś, ale dlaczego Cię wezwali to się chyba nie dowiedziałaś, decyzję o ponownym badaniu podejmuje lekarz radiolog, recepcjonistka która wzywa to nie wie dlaczego, technik która robi zdjęcia też nie wie (chyba że to ona coś zawaliła). Lekarz pewnie w opisie da wnioski końcowe wynikające z tego co zobaczył na wszystkich zdjęciach. A ja obstawiam że to ta Twoja torbiel i we wnioskach będzie że trzeba zrobić usg :lol: Napisz co wyszło. Pozdrowienia
_________________
sprzątnięta
 
BeataM 



Dołączyła: 21 Paź 2010
Posty: 198
Pomogła: 21 razy

 #11  Wysłany: 2012-03-08, 18:50  


poszłam... z zamiarem odmówienia poddania się powtórce...
ale nic z tego, poproszono do mnie panią doktor i... i nie miałam wyjścia, musiałam zrobić badanie ponownie.
Jest zmiana, jak mi powiedziano była to tzw. mammografia celowana.
Jutro rano mam usg i pewnie wszystko będę już wiedzieć...
E tam... wszystko niefajnie :-(

dzięki gaba i finlandia.
pzdr.
_________________
Nadzieja umarła ostatnia... 17 III 2011 [']
 
madzia1 


Dołączyła: 09 Kwi 2011
Posty: 78
Skąd: Gdynia
Pomogła: 12 razy

 #12  Wysłany: 2012-03-10, 10:49  


Jestem technikiem rtg i wykonuję min.badania mammograficzne. Mammografia celowana nie musi koniecznie oznaczać niczego złego. Bardzo często radiolog opisujący takie badania,zleca zdjęcie celowane w celu dokładniejszego ocenienia zmiany (np.torbieli,jak w Twoim przypadku). Myślę,że dokładniejsza diagnostyka jest dla Twojego dobra,a dawki promieniowania w dobie coraz nowocześniejszych aparatów,są naprawdę bardzo małe.
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #13  Wysłany: 2012-03-10, 14:26  


Wiesz już coś?
_________________
sprzątnięta
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group