1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Spitz/meltump
Autor Wiadomość
Ziuta84 


Dołączyła: 02 Paź 2020
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2020-10-05, 12:11  Spitz/meltump


Witam wszystkich i proszę o poradę. 4 sierpnia chirurg usunął mojemu 17letniemu synowi znamię. Na wynik czekałam 6 tygodni, bo nasz patomorfolog wysłał do Poznania na badania immunohistochemiczne. Pomimo tych badań wynik nadal niepewny,zawiozłam do Prokocimia bloczki i kostkę wynik miał być do 2 tygodni. Wczoraj pani dr poinformowała mnie że wyniku nie ma,bo wysłali na konsultację do szpitala uniwersyteckiego. I tak mineły dwa miesiące,ja odchodzę od zmysłów,onkolog mówi że póki nie ma wyniku nic nie ruszy dalej. Czy ktoś miał podobny przypadek? Czy powinnam coś zrobić za ten czas,jakieś badania,cokolwiek? Niżej wynik histpat


Spitzoidna zmiana o największym wymiarze 6mm złożona z atypowych wydłużonych oraz epitelioidnych melanocytów częściowo bez cech dojrzewania.Obecne pojedyncze komórki o pagetoidnym typie wzrostu w naskórku.Gniazda melanocytów nieregularne,częściowo ułożone równolegle do naskórka i łączące sople naskórkowe.Nie stwierdzono obecności atypowych mitoz.W badaniach immunohist. stwierdzono zanik ekspresji p16,niską ekspresję antygenu Ki67 oraz zmniejszoną ekspresję HMB45 w głębokich warstwach zmiany.Zmiana usunięta doszczętnie z najmniejszym marginesem bocznym 1 mm w dnie 3mm.

Komentarz:Morfologia zmiany oraz wykonane barwienia wskazują na atypowe znamię spitz,jednakże ze względu na zanik ekspresji białka p16 mogącej świadczyć o mutacji genu CDK2A występującej w zmianach złośliwych nie można wykluczyć wczesnej progresji do złośliwego guza spitz.Zmianę zaklasyfikowano jako Meltump/


Przepraszam że długie,pozdrawiam wszystkich serdecznie.

Ziuta
_________________
Ziuta84
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #2  Wysłany: 2020-10-05, 16:58  


Witaj na forum Ziuta84,

Nie dziwię się, że badania trwały długo - te zmiany graniczne i atypowe zawsze sprawiają trochę „problemów” patomorfologom.
Z tego co wiem dalszym postępowaniem może być radykalizacja wycięcia czyli poszerzenie blizny pierwotnej - czyli tak jak w przypadku zmiany złośliwej.
Natomiast nie wiem czy są wskazania do innych procedur chirurgicznych. Czy macie już umówioną wizytę u onkologa?

Ponieważ nie każdy jednak onkolog spotkał się już wcześniej z MELTUMP warto byłoby jednak skontaktować się albo bezpośrednio mailowo z ordynatorem Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii w W-wie:
Kierownik: prof. dr hab. med. Piotr Rutkowski; e-mail: miesaki@coi.waw.pl

albo umówić się tam ewentualnie na wizytę o ile to w ogóle wchodziłoby u Was w rachubę
kontakt do Przychodni - zapisy: 22 460 00 09


Profesor odpowiada na maile, prześlij wynik histpat, opisz sytuację i zapytaj o plan postępowania oraz o schemat późniejszych kontroli.

Ja więcej niestety nie umiem Ci napisać, przykro mi.
Pozdrawiam serdecznie, m.
 
Ziuta84 


Dołączyła: 02 Paź 2020
Posty: 4

 #3  Wysłany: 2020-10-05, 17:38  


Dziękuję Missy za odzew. U onkologa byłam w szpitalu w Prokocimiu jako że syn niepełnoletni. Przyjęła mnie na korytarzu,powiedziała że nic nie powie bo taki wynik to nie wynik, i trzeba zostawić bloczki do weryfikacji u nich. Zostawiłam,a oni odesłali dalej i czekam. Pewnie jak wynik będzie to każe przyjechać i zobaczymy co dalej. Jutro napisze na ten adres który podałaś do profesora, bo to czekanie mnie dobija.

[ Dodano: 2020-10-06, 13:03 ]
Ech, niestety Profesor odpisał że nie zajmuje się niepełnoletnimi pacjentami i polecił Instytut Matki i Dziecka. Przeglądnęłam forum i internet, i wyczytałam że meltump traktuje się jak czerniaka insitu. Tyle że z tego co znalazłam w necie, meltump ma ponad 1mm,więc jak? Im więcej czytam,tym mniej rozumiem. Nadal nie ma wyniku weryfikacji, nie wiem już czego się spodziewać.
_________________
Ziuta84
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #4  Wysłany: 2020-10-06, 13:10  


Weryfikacja, mam nadzieję, coś dookreśli.
Napisz proszę czy w wyniku jest jakieś doprecyzowanie, że
Cytat:
zmiana o największym wymiarze 6mm
to określenie tzw.grubości zmiany wg Breslow’a? Bo ja nie bardzo wiem jak to rozumieć.

Dla czerniaka in situ radykalne wycięcie blizny pierwotnej to margines 0,5cm i teoretycznie dla atypowego Spitza mogłoby być to samo.

Ale skoro trwają dalsze badania to lepiej nie gdybać tylko, niestety, poczekać.
 
Ziuta84 


Dołączyła: 02 Paź 2020
Posty: 4

 #5  Wysłany: 2020-10-06, 13:51  


Nie ma nic więcej w opisie,całość przepisałam. Mam nadzieję że to chodzi o rozmiar jako taki,a nie Breslowa...tak ja to zrozumiałam,na długości miał tak ok 6 może 7mm. Może średnicę mierzą? Sama nie wiem już co myśleć :uuu:
_________________
Ziuta84
 
Ziuta84 


Dołączyła: 02 Paź 2020
Posty: 4

 #6  Wysłany: 2020-10-09, 11:09  


Dzwonił onkolog że ma wynik - łagodne znamię Spitz ,usunięte w całości, i na tym kończymy leczenie :-D
_________________
Ziuta84
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group