1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 14
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak gardła dolnego z zajęciem części języka
mamanel

Odpowiedzi: 55
Wyświetleń: 23539

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2011-01-07, 07:36   Temat: Rak gardła dolnego z zajęciem części języka
Magnolio, u mnie było tak, ze po naświetlaniu miałam opuchliznę po naświetlanej stronie i powiększone węzły chłonne. Byłam cały czas pod opieką lekarza onkologa oraz miałam robione kontrolne USG, które wykazało, że z czasem węzły znikły prawie całkowicie. Opuchlizna znikała około roku, chociaż nawet niedawno miałam kłopot z pojawiającą się opuchlizną jednej strony twarzy.
Po operacji i radioterapii są uszkodzone różne tkanki, m.in. struktura układu limfatycznego. Stad moga brać się problemy z opuchlizną.
Jesli niepokoją Was jakies objawy, to trzeba o nich wspomnieć na wizycie kontrolnej, aby lekarz mógł zlecić potrzebne badania kontrolne.
Pozdrawiam,
mamanel
  Temat: Rak gardła dolnego z zajęciem części języka
mamanel

Odpowiedzi: 55
Wyświetleń: 23539

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2010-08-26, 19:30   Temat: Rak gardła dolnego z zajęciem części języka
Nie ma za co ;)
Życzę dużo zdrowia Twojemu tacie !
Wpadaj tak często jak zechcesz, każda dzielenie się doświadczeniem i wsparcie dla innych osób na forum są bardzo potrzebne :)
  Temat: Rak gardła dolnego z zajęciem części języka
mamanel

Odpowiedzi: 55
Wyświetleń: 23539

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2010-08-06, 15:41   Temat: Rak gardła dolnego z zajęciem części języka
Nutridrinki są do kupienia w aptece. Można kupić a aptece internetowej trochę taniej. Jest kilka smaków do wyboru (m.in. waniliowy). Są to płynne odżywki zawierające wiele cennych substancji odżywczych. Ja piłam Nutridrinki pod koniec naświetlań jak nic innego nie chciało przejść rano przez gardło.
Koszty są różne - mniej więcej kosztują 8-10 zł. Nie potrzeba na nie recepty.
Możesz kupić tacie słomki - może będzie mu wygodnie tak pić napoje ;)
  Temat: Rak gardła dolnego z zajęciem części języka
mamanel

Odpowiedzi: 55
Wyświetleń: 23539

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2010-08-04, 20:01   Temat: Rak gardła dolnego z zajęciem części języka
Magnolio, są konkretne leki i preparaty, które mogą pomóc Twojemu tacie. Są one opisane dokładnie w ulotce, którą wkleił jerzozwiesz@amorki.pl a do której po raz kolejny podałam Ci linka.
Jeśli chodzi o dietę - należy absolutnie wykluczyć owoce, soki owocowe, ostre przyprawy (np. pieprz), alkohol. Potrawy nie mogą być gorące.
  Temat: Rak gardła dolnego z zajęciem części języka
mamanel

Odpowiedzi: 55
Wyświetleń: 23539

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2010-08-04, 14:18   Temat: Rak gardła dolnego z zajęciem części języka
Polecam bardzo jeszcze raz dokładnie przestudiować i spisać sobie najważniejsze rzeczy z tej notatki :
link do ulotki zamieszczonej przez jerzozwiesza
  Temat: Rak gardła dolnego z zajęciem części języka
mamanel

Odpowiedzi: 55
Wyświetleń: 23539

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2010-08-04, 12:32   Temat: Rak gardła dolnego z zajęciem części języka
Witaj!
Jeżeli skutki uboczne leczenia są zbyt dotkliwe dla pacjenta, lekarz może podjąć decyzję o zakończeniu leczenia. Należy pamiętać jednak o tym, że niepełne leczenie zmniejsza szanse na całkowite zniszczenie komórek nowotworowych.
Magnolio, czy Twój tata stosuje się ściśle do zaleceń lekarza dotyczących diety? Czy lekarz prowadzący dał tacie receptę na leki - np. płukankę do ust, maści, leki przeciwgrzybiczne?

Pytanie dotyczące uzyskania świadczenia rehabilitacyjnego lub renty najlepiej zadać tutaj ale często tak, można dostać rentę.
  Temat: Rak gardła dolnego z zajęciem części języka
mamanel

Odpowiedzi: 55
Wyświetleń: 23539

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2010-07-29, 22:19   Temat: Rak gardła dolnego z zajęciem części języka
Witaj,
Nie jestem specjalistką do chemioterapii, ale możliwe jest że zmniejszono dawkę leku po to aby uniknąć toksycznego działania na organizm taty. Sądząc po wielkości 120 na 80 można wnioskować, że zmniejszono stężenie leku.

[ Dodano: 2010-07-29, 22:23 ]
magnolia77 napisał/a:
wczoraj myślałam że fajnie by było gdyby były takie grupy wsparcia dla chorych na raka coś jak AA. ja czytam wszystko na forum ale to tatcie potrzebne jast wsparcie a nie mi.


Warto zaglądać na stronę programu Simontona : http://www.simonton.pl/taxonomy/term/1, gdzie są podawane terminy bezpłatnych warsztatów dla osób z chorobą nowotworową.
Można też zadzwonić do Akademii Walki z Rakiem 0 661 411 520 zapytać o zapisy do nowych grup. http://awzr.pl/~warszawa/...kacyjne-521.htm
Warsztaty są bezpłatne.
  Temat: Rak gardła dolnego z zajęciem części języka
mamanel

Odpowiedzi: 55
Wyświetleń: 23539

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2010-07-27, 11:34   Temat: Rak gardła dolnego z zajęciem części języka
Ja czytałam tą książkę, ale niespecjalnie się nią zachwyciłam. Są jednak jej wielcy zwolennicy.

O kiepskim apetycie koniecznie powiedzcie lekarce- są środki na poprawę apetytu na receptę, np. Megalia, Megace. To prawda, że lepiej by tata jadł teraz dużo, bo z każdym tygodniem będą rosły problemy z gryzieniem i przełykaniem.
  Temat: Rak gardła dolnego z zajęciem części języka
mamanel

Odpowiedzi: 55
Wyświetleń: 23539

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2010-07-02, 16:32   Temat: Rak gardła dolnego z zajęciem części języka
Hmm, nie wiem czemu wcześniej lekarze nie sugerowali zrobienia MRI. :mhehm:
Tak czy inaczej trzeba wykonać rezonans, gdyż to badanie najdokładniej pokaże zajęcie tkanek miękkich przez nowotwór.
A dokładne określenie położenia i wielkości guza jest niezbędne do określenia obszaru naświetlania.
Lepiej poczekać tydzień czy dwa dłużej na naświetlanie jeśli ma być ono bardziej precyzyjne.
Zadzwońcie jeszcze tu zapytać o terminy:
http://www.magodent.com.p...id=44&Itemid=60
:tull:
  Temat: Rak gardła dolnego z zajęciem części języka
mamanel

Odpowiedzi: 55
Wyświetleń: 23539

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2010-06-28, 21:29   Temat: Rak gardła dolnego z zajęciem części języka
magnolia77 napisał/a:

do mamanel: ogolny stsn taty jest dobry :-D no i węzly sa nie zajęte to tez chyba dobrze


Tak, to bardzo dobra wiadomość :)
  Temat: Rak gardła dolnego z zajęciem części języka
mamanel

Odpowiedzi: 55
Wyświetleń: 23539

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2010-06-25, 13:15   Temat: Rak gardła dolnego z zajęciem części języka
Jest to specjalna maska, którą zakłada się zawsze na czas naświetlań. Zapewnia ona nieruchomą pozycję ciała w czasie naświetlania, tak aby naświetlanie było precyzyjne.
7 tygodni naświetlań plus chemioterapia - oznacza to, że planowane jest leczenie radykalne. Walka będzie ciężka, tata będzie potrzebował Waszego wsparcia i wiary w skuteczność leczenia.
Leczenie jest bardzo agresywne, ale skoro operacja nie wchodzi w grę, to jedyna szansa na wyleczenie.Obrana droga leczenia oznacza również, że jest szansa na wyleczenie oraz że ogólny stan taty jest dobry :)

Zachęcam Cię do przejrzenia kilku wątków:

http://www.forum-onkologi...jonie-vt748.htm
http://www.forum-onkologi...rapii-vt544.htm
  Temat: Rak gardła dolnego z zajęciem części języka
mamanel

Odpowiedzi: 55
Wyświetleń: 23539

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2010-06-22, 12:46   Temat: Rak gardła dolnego z zajęciem części języka
magnolia77, aassiiaa czy tata miał pobierany wycinek guza albo robioną biopsję?
Tak jak napisał bartlomiejka Wasz tata ma guza nasady języka, który jest już dosyć duży. Z wyniku TK można wnioskować, że powiększone węzły chłonne mogą wskazywać na przerzuty do węzłów chłonnych najbliżej położonych. Guz szerzy się w kierunku mięśni, ale nie jest zajęta kość żuchwy co jest dobrą wiadomością.
Jeśli węzły chłonne są zajęte przez nowotwór to niestety rokowanie jest gorsze.
Z tego co napisałyście wynika, że tata został zakwalifikowany do radiochemioterapii radykalnej. Czy dobrze rozumiem?
Jednoczesne zastosowanie chemioterapii i radioterapii radykalnej ma osłabić komórki nowotworu tak by doprowadzić do zmniejszenia a nawet całkowitej regresji guza. W badaniach dowiedziono, że połączenie tych dwóch metod zwiększa szanse chorego na wyleczenie.
Niestety połączenie tych dwóch metod (chemioterapii i radioterapii) jest leczeniem mocno obciążającym pacjenta, dającym bardzo silne dolegliwości popromienne. Dlatego konieczne jest przestrzeganie zaleceń lekarza prowadzącego oraz kontrole w trakcie leczenia co kilka dni - po to aby zmniejszyć dolegliwości wywołane leczeniem.

Ani chemioterapia ani teleradioterapia nie wpływa na osoby przebywające w otoczeniu chorego.

[ Dodano: 2010-06-22, 12:56 ]
Teraz doczytałam, że tata ma dziś wizytę - czy znacie już szczegóły dotyczące leczenia?
  Temat: Rak gardła dolnego z zajęciem części języka
mamanel

Odpowiedzi: 55
Wyświetleń: 23539

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2010-06-21, 22:57   Temat: Rak gardła dolnego z zajęciem części języka
Cytat:

jeszcze jedno pytanie czy w czasie radioterapi tata może być w szpitalu? lezeć tam jak normalny pacjent? czy musi dojezdzać

To czy tata będzie w szpitalu czy będzie dojeżdżał jest ustalane w czasie wizyty z lekarzem prowadzącym. Obie opcje są możliwe, w zależności od stanu chorego, odległości od miejsca zamieszkania, możliwości przyjęcia na oddział itd.
  Temat: Rak gardła dolnego z zajęciem części języka
mamanel

Odpowiedzi: 55
Wyświetleń: 23539

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2010-06-18, 13:07   Temat: Rak gardła dolnego z zajęciem części języka
Witaj,
Niewątpliwie walka będzie trudna, ale konieczna.
Takie leczenie przeszła zoi, więc możesz zajrzeć do jej wątku: http://www.forum-onkologi...rapii-vt544.htm
Od kiedy zaczynasz naświetlania a kiedy chemioterapię?
Co do pomocy - jest to sprawa indywidualna, zależy jak daleko będziesz dojeżdżać. Na początku leczenia możesz czuć się dobrze, ale w trakcie leczenia, kiedy pojawiają się skutki uboczne robi się trudno.
Możesz zajrzeć też do wątku: http://www.forum-onkologi...warzy-vt748.htm

No i jeszcze zacytuję sama siebie ;)

Cytat:
Osoby, które czekają na naświetlania i są przerażone chciałabym pocieszyć, że nie jest tak źle. Trzeba pamiętać o najważniejszych sprawach żeby przejść przez radioterapię jak najłatwiej. Oto one:
- zadbać o stan jamy ustnej przed naświetlaniami (wyleczyć zęby, zadbać o dziąsła - ja używałam przez kilka tygodni pasty i płynu Meridol, wymieniłam też plomby amalgamatowe na białe), kupić super miękką szczoteczkę do zębów,
- absolutnie nie jeść owoców w trakcie naświetlań, zrezygnować z soków i kwaśnych potraw,
-pić dużo wody niegazowanej mineralnej,
- w trakcie naświetlań, gdy pojawiają się problemy z jedzeniem, przejść na dietę typu - przecierane zupy, kaszki mleczne, ryż na mleku, pulpety, klopsy, makaron itd.

I stosować się do poleceń lekarza ;)
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group