1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak gardła dolnego z zajęciem części języka
Autor Wiadomość
magnolia77 


Dołączyła: 18 Cze 2010
Posty: 26

 #1  Wysłany: 2010-06-18, 09:28  Rak gardła dolnego z zajęciem części języka


dzien dobry.

jestem tu nowa i bardzo proszę o napisanie co oznacza dla chorego zastosowanie chmio i radio-terapi bez przeprowadzenia operacji.
jest to rak gardła dolnego z zajęciem częsci języka.

jak czuje się taka osoba czy może samodzielnie poruszać sie autem?
po zabiegu występują jakieś dolegliwości? czy potrzebuje opieki?
jestem zielona w tym temacie :-(
 
mamanel 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Lut 2009
Posty: 1010
Pomogła: 180 razy

 #2  Wysłany: 2010-06-18, 12:07  


Witaj,
Niewątpliwie walka będzie trudna, ale konieczna.
Takie leczenie przeszła zoi, więc możesz zajrzeć do jej wątku: http://www.forum-onkologi...rapii-vt544.htm
Od kiedy zaczynasz naświetlania a kiedy chemioterapię?
Co do pomocy - jest to sprawa indywidualna, zależy jak daleko będziesz dojeżdżać. Na początku leczenia możesz czuć się dobrze, ale w trakcie leczenia, kiedy pojawiają się skutki uboczne robi się trudno.
Możesz zajrzeć też do wątku: http://www.forum-onkologi...warzy-vt748.htm

No i jeszcze zacytuję sama siebie ;)

Cytat:
Osoby, które czekają na naświetlania i są przerażone chciałabym pocieszyć, że nie jest tak źle. Trzeba pamiętać o najważniejszych sprawach żeby przejść przez radioterapię jak najłatwiej. Oto one:
- zadbać o stan jamy ustnej przed naświetlaniami (wyleczyć zęby, zadbać o dziąsła - ja używałam przez kilka tygodni pasty i płynu Meridol, wymieniłam też plomby amalgamatowe na białe), kupić super miękką szczoteczkę do zębów,
- absolutnie nie jeść owoców w trakcie naświetlań, zrezygnować z soków i kwaśnych potraw,
-pić dużo wody niegazowanej mineralnej,
- w trakcie naświetlań, gdy pojawiają się problemy z jedzeniem, przejść na dietę typu - przecierane zupy, kaszki mleczne, ryż na mleku, pulpety, klopsy, makaron itd.

I stosować się do poleceń lekarza ;)
_________________
mamanel
 
jogi45 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 618
Skąd: Szczecin
Pomogła: 110 razy

 #3  Wysłany: 2010-06-18, 14:36  


Nie wiem jak jest po chemii - pytaj Zoi. Dodam do informacjii od mamanel ze po radio trzeba zadbać o skórę w naświelanych miejscach, odżywić włosy witaminami i zwolnic trochę tempo życia. Nie moczyć naswietlanych miejsc i unikać słońca jeszcze przez dłuższy czas. wszystkie niedogodności i wątpliwości w czasie radio zgłaszą lekarzowi prowadzącemu albo dyżurnemu. Stawiać sie na kontrole wizyty.
Jeśli naświetlana jest okolica gardła to blender może być niezbędny jeszcze kilka tygodni po radio.
_________________
Antoine de Saint-Exupéry
Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać
 
zoi 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 05 Sie 2009
Posty: 381
Skąd: Grecja/opolskie
Pomogła: 147 razy

 #4  Wysłany: 2010-06-18, 20:41  


To zależy jaka ta chemia ma być i od organizmu też chyba sporo zależy. Jedni odczuwają wszystkie z możliwych skutków ubocznych, a inni prawie żadnych. Generalnie to takie łączone leczenie bardzo osłabia, a im dalej w las, tym więcej drzew. Napisz może ciut więcej, co masz brać, jak długo i w jakich dawkach. Twój przypadek wydaje się taki sam jak mój, a w każdym razie bardzo podobny. Jeśli i leczenie będzie identyczne bądź zbliżone, to powiem ci czego można się po nim spodziewać i jak sobie z tym radzić. Kiedy zaczynasz?
 
magnolia77 


Dołączyła: 18 Cze 2010
Posty: 26

 #5  Wysłany: 2010-06-18, 20:57  


chyba bardzo nie jasno się wraziłam. przepraszam. chory jest mój tata we wtorek będziemy wiedzieli jaka chemia i ile naświetlań. mieszkamy daleko bo 160 km od warszawy, tata jest diagnozowany na wawelskiej. czy jest możliwosć leżenia w szpitalu? czy naświetlania są codziennie? w warszawie mieszka siostra ale ma 3 miesieczne dziecko nie wiem czy naświetlony :) dziadek nie zaszkodzi małemu. tyle pytań tyle wątpliwosci i strach...
 
awilem 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 1503
Skąd: Toruń
Pomógł: 371 razy

 #6  Wysłany: 2010-06-19, 08:44  


Naświetlony dziadek ma zaszkodzić dziecku ? :shock:
Dziadek po naświetlaniach nie stanie się reaktorem atomowym :) więc bez obaw.
Pozdrawiam i życzę aby Tata przechodził obciążające jednak leczenie onkologiczne jak najlepiej.
_________________
Andrzej W.
 
magnolia77 


Dołączyła: 18 Cze 2010
Posty: 26

 #7  Wysłany: 2010-06-19, 08:58  


dzieki :-D ale my na prawdę pierwszy raz(na szczęście) mamy styczność z tą wstretną chorobą wiec może i pytania troche głupie. ja jestem optymistka wciaż czytajacą sekret więc wierze ze będzie dobrze innej opcji nie ma i koniec tata jest mlody jeszcze i duzo przed nim
 
awilem 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 1503
Skąd: Toruń
Pomógł: 371 razy

 #8  Wysłany: 2010-06-19, 09:02  


Podobno nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi. :lol:
Pytaj, służymy Ci pomocą.
Strasznie mi przykro, że musicie się z tym choróbskiem zmagać, niestety jest to plaga naszych czasów.

Młodszy organizm może lepiej znieść leczenie onkologiczne choć żadną regułą to nie jest.
Pozdrawiam
_________________
Andrzej W.
 
zoi 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 05 Sie 2009
Posty: 381
Skąd: Grecja/opolskie
Pomogła: 147 razy

 #9  Wysłany: 2010-06-19, 12:44  


O ewentualne skutki uboczne zapytajcie od razu onkologa i radiologa. O to czy dziadek w trakcie radioterapii może przebywać z niemowlakiem też :) Po co snuć jakiekolwiek domysły. Lepiej mieć całkowitą pewność. Nie słyszałam o jakichś przeciwwskazaniach, ale przy drugim PET SCAN na przykład dostałam od lekarza taki "rozkład jazdy" dla pacjentów i stało tam czarno na białym, że przez osiem godzin po badaniu nie wolno mi zbliżać się do ciężarnych kobiet ani brać na ręce małych dzieci :<: Byłam mocno zdumiona. Ale to pewnie z powodu tego radioaktywnego kontrastu :mrgreen:
Kto pyta, nie błądzi, więc pytaj o wszystko. No i daj znać co dalej po tej wtorkowej wizycie. Dobrze, że wierzycie w powodzenie terapii. Wiara potrafi czynić cuda ;)
 
magnolia77 


Dołączyła: 18 Cze 2010
Posty: 26

 #10  Wysłany: 2010-06-19, 13:21  


bardzo dziękuje i na pewno napiszę po wtorkowej wizycie

[ Dodano: 2010-06-20, 10:24 ]
jeszcze jedno pytanie czy w czasie radioterapi tata może być w szpitalu? lezeć tam jak normalny pacjent? czy musi dojezdzać
 
aassiiaa 


Dołączyła: 19 Cze 2010
Posty: 2

 #11  Wysłany: 2010-06-19, 17:37  Proszę o interpretację wyniku badania TK


Witam, bardzo proszę o zinterpretowanie wyniku badania TK taty... czy stan choroby jest bardzo zaawansowany ??? W opisie użyto wielu oznaczeń, które są zupełnie dla mnie niezrozumiałe.


pacjent lat 54 ma zdiagnozowany rak gardła (karta informacyjna ze szpitala)

opis badania TK
Badanie dwufazowe szyi
Dość mocno wzmacniający się guz w nasadzie języka po stronie prawej ma wymiary ok. 24x21x33mm. Szerzy w kierunku mięśnia skrzydłowego przyśrodkowego, m.żuchwowo-gnykowego i wyrostka zębodołowego żuchwy, bez destrukcji kostnej.
Powiększone węzły chłonne po stronie prawej grupa IIA do 11,12mm, Va do 15mm. Po stronie lewej grupa IIA do 12mm.
Krtań i tarczyca prawidłowe.
Miażdzycowe zwapnienia w ścianach tt. szyjnych wewnętrznych bez istotnych hemodynamicznie zwężeń.
Przewlekła dyskopatia C5/C6, C6/C7.

[ Komentarz dodany przez: mamanel: 2010-06-22, 11:20 ]
magnolia77, aassiiaa, ponieważ zostały założone dwa tematy dotyczące Waszego taty, co utrudnia udzielanie odpowiedzi, scalam tematy w jeden wspólny.
 
magnolia77 


Dołączyła: 18 Cze 2010
Posty: 26

 #12  Wysłany: 2010-06-21, 17:46  


dołączam sie do prośby o interpretację wyniku taty :-(
 
sylam5 



Dołączyła: 16 Gru 2009
Posty: 133
Skąd: Świecie
Pomogła: 18 razy

 #13  Wysłany: 2010-06-21, 20:07  


Nie wiem czy w każdym przypadku tak jest ale przy radioterapii pacjent leży w szpitalu bo zazwyczaj naświetlania trwają kilka dni.

Pozdrawiam.
_________________
Cisza przyjacielu, rozdziela bardziej niż przestrzeń. Cisza przyjacielu nie przynosi słów, cisza zabija nawet myśli.

— Halina Poświatowska
 
bartlomiejka 
Lekarz OTOLARYNGOLOG


Dołączył: 25 Maj 2010
Posty: 29
Skąd: Kielce
Pomógł: 29 razy

 #14  Wysłany: 2010-06-21, 20:18  


guz nasady języka o wym 33 x 24 x 22mm - spory guz - nasada języka to część języka położona najdalej od ust a najbliżej krtani czyli głęboko
wymienione mięśnie to mięsnie przyczepiające sie do wewnetrznej powierzchni zuchwy, brak destrukcji kostnej - naciek nie zajmuję żuchwy
węzły chłonne regionu IIA - to tzw. węzły chłonne szyjne głębokie górne, litera A oznacza, iż połozone są w sąsiedztwie - przyśrodkowo, bocznie i do przodu od żyły szyjnej wewnętrznej
węzły chłonne regionu VA - to tzw. węzły chłonne trójkąta bocznego szyi ograniczonego tylnym brzegiem mięsnia mostkowo - obojczykowo sutkowego a m. czworobocznym i brzegiem obojczyka, litera A - oznacza, że znajdują się powyżej umownej płaszczyny poprowadzonej na dolnym brzegu chrząstki pierśieniowatej

grupy wezłowe wg amerykańskiego towarzystwa chirurgów głowy i szyi są np tu:
http://www.naszlaryngolog.pl/content/view/33/129/
 
mamanel 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Lut 2009
Posty: 1010
Pomogła: 180 razy

 #15  Wysłany: 2010-06-21, 21:57  


Cytat:

jeszcze jedno pytanie czy w czasie radioterapi tata może być w szpitalu? lezeć tam jak normalny pacjent? czy musi dojezdzać

To czy tata będzie w szpitalu czy będzie dojeżdżał jest ustalane w czasie wizyty z lekarzem prowadzącym. Obie opcje są możliwe, w zależności od stanu chorego, odległości od miejsca zamieszkania, możliwości przyjęcia na oddział itd.
_________________
mamanel
  
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group