1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 41
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Obustronny rak sutka
madzia_415

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 11047

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-04-29, 20:48   Temat: Obustronny rak sutka
Witam,

Dziś odebrałam wynik badania pet/ct mamy:

Twarzoczaszka i szyja, klatka piersiowa, jama brzuszna i miednica: prawidłowy poziom glukozy.

Układ kostny: Ugięcie blaszki granicznej górnej L2 i złamanie blaszki górnej L3 z pobudzeniem przy powierzchniach blaszek L2 i L3 odp. SUV 3,7 i 3,6 bez zmian struktury, mas patologicznych.

WNIOSKI: Zmiany zwyrodnieniowo-zapalne w L2 i L3, możliwe zaburzenia gospodarki Ca-P, bez ognisk procesu rozrostowego w ocenie PET/CT.

-czy to oznacza, że nie ma przerzutów? czy to już pewne?
-martwi mnie to złamanie blaszki- czy to coś poważnego? mamę boli kręgosłup na dole, jednak ból przechodzi po tabletkach (BIOFENAC) i nie nasila się nocą.
-czy złamanie to mogło powstać na skutek dźwignięcia kanapy?
-mama przed PET-em prywatnie zrobiła badanie krwi: hemoglobina już w normie, fosfataza i wapń też. Natomiast marker CA 15-3 spadł po miesiącu brania tamoxifenu na 35.
W badaniach krwi wyszedł obniżony fosfor- 2,3 (norma od 2,5) oraz bardzo niskie RDW- 0,02% a norma jest 10-15%. O czym może to świadczyć?

Pozdrawiam
  Temat: Obustronny rak sutka
madzia_415

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 11047

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-03-11, 22:32   Temat: Obustronny rak sutka
Witam,

Wczoraj odebrałam wynik scyntygrafii mamy:

OPIS Badania:
W badaniu scyntygraficznym układu kostnego wykonanym techniką Whole Body za pomocą MDP uwidoczniono:
-patologiczne gromadzenie radiofarmaceutyku w odcinku L2-L3 kręgosłupa-ponadto zwiększone gromadzenie radioznacznika w stawach brakowych, prawym stawie mostkowo-obojczykowym, stawach krzyzowo- biodorowych i biodrowych.

Wnioski: zmiany w kręgosłupie L do różnicowania: pourazowe/aktywny proces rozrostowy. Pozostałe uwidocznione zmiany o charakterze przeciążeniowo- zwyrodnieniowym.
Do rozważenie badanie PET-CT z 18FDG.

Dziś była wizyta u onkologa: Marker nadal za wysoki (51) ale nie urósł w przeciągu tych dwóch tygodni. Fosfataza i poziom wapnia na szczęście w normie. Hemoglobina trochę "urosła"- 9.4 (ostatnio było tylko 8.9).
Lekarz przepisał mamie tamoksifen i dał skierowanie na PET.

Jako, że już odchodzę od zmysłów mam pytania:
- czy jeśli byłyby przerzuty to czy hemoglobina by się poprawiała?
- jakie to mogą być zmiany pourazowe? Mama nie przypomina sobie, żeby kiedyś się gdzieś uderzyła. Czy może to byc osteoporoza?
- wyczytałam gdzieś, że marekry powinno się robić gdzieś dopiero 3-6 m-cy po chemioterapii, która może je zaburzyć. Czy to prawda?

Pozdrawiam.
  Temat: Obustronny rak sutka
madzia_415

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 11047

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-02-29, 16:25   Temat: Obustronny rak sutka
Reszta wyników w porządku, przynajmniej lekarz nic nie mówił. Na początku był problem z płytkami (ok 90tys.). Z tego powodu pierwsza chemioterapia została podana prawie 7,5 tyg. po operacji bo lekarz chciał opinię hematologa. Mama przez cały okres chemii brała Encorton, stopniowo zmniejszając dawkę. Ostatni wzięła 22.02. Później nie było problemu z płytkami, cały czas w normie- ok 212 tys.
  Temat: Obustronny rak sutka
madzia_415

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 11047

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-02-28, 11:43   Temat: Obustronny rak sutka
missy,

Pytałam lekarza, poziom markera nie był wczesniej badany.
Hemoglobina spada od 3 chemii- (11.9), przy czwartej już tylko 10.2

Czy anemia może spowodować taki wzrost markera?
Czy przerzut do kości wywołuje anemię?

Bardzo się martwię tymi wynikami
  Temat: Obustronny rak sutka
madzia_415

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 11047

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2016-02-26, 18:19   Temat: Obustronny rak sutka
Witam ponownnie.

Mama już po chemioterapii. Ostatnia, 4-ta, była równo miesiąc temu. Dziś miała wizytę w celu ustalenia hormonoterapii. Niestety nie dostała ich gdyż lekarza zaniepokoił wynik markera Ca 15.3- na poziomie 52 (norma do 25). Dał skierowania na rtg płuc, usg jamu brzusznej oraz scyntygafie kości.
dodatkowo okazało sie, że mama ma znaczną anemię (hemoglobina 8.9)

Bardzo nas zmartwił poziom markera. Czy można uznać, że wskazuję on na przerzuty?

Dodam, że w trakcie chemioterapii bolały mamę plecy bardzo mocno ale teraz ból prezeszedł i jest już w porządku.
Czy jest jakiś sposób na poprawę wyników krwi?

Pozdrawiam
  Temat: Obustronny rak sutka
madzia_415

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 11047

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-11-05, 15:51   Temat: Obustronny rak sutka
Witam,

Niestety nawet nie było kiedy zająć się marginesami.
3.11. mama miała otrzymać pierwszą chemię z 4 (czerwoną). Niestety okazało się, że poziom płytek krwi jest za niski. Lekarz skierował mamę na drugie badanie krwi tym razem żeby wykluczyc tzw. małopłytkowość rzekomą. Niestety i tym razem wynik słaby:

Morfologia 3.11.15 (pierwsza):

MCHC: 33,7 (31.0-37.0) [g/dl]
MCH: 29,9 (27.0-34.0) [pg]
Hemoglobina: 13.0 (12.0-16.0) [g/dl]
Erytrocyty: 4,35 (4.00-5.00) [T/l]
Hematokryt: 38,6 (37.0-47.0) [%]
Leukocyty: 4,97 (4.00-10.00) [G/l]
MCV: 88,7 (84.0-94.0) [fl]
Płytki krwi: 98 (130-350) [G/l]

Morfologia 3.11.15 (druga)

Wszystko w normie, płytki krwi 99 (130-350) [G/l]

Mama dostała skierowanie na oddział hematologii na punkcje szpiku. Nie chcą podać wcześniej chemii bo boją się powikłań.
Przepraszam, może moje pytanie jest głupie ale czy takie płytki krwi mogą oznaczać białaczkę?
Dodam, że mama nie ma żadnych krwotoków, siniaków nie odczuwa większego zmęczenia itp.

Dziękuje za odp., pozdrawiam
Magda
  Temat: Obustronny rak sutka
madzia_415

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 11047

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-10-23, 22:04   Temat: Obustronny rak sutka
Tak gaba, przepisałam wszystko dokładnie. Tak sie ucieszyłam z czystych węzłów, że dopiero potem zobaczyłam, że nie ma nic o marginesach! Czyli bez tych danych, nie można podjąc decyzji o radioterapii?
  Temat: Obustronny rak sutka
madzia_415

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 11047

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-10-23, 14:02   Temat: Obustronny rak sutka
Witam po przerwie,

Mama jest po mastektomii prostej z procedurą węzła wartowniczego. Operacja miała miejsce 1.10.15

Wyniki:
Miejsce pobrania: pierś prawa
Rozpoznanie: Carcinoma lobulare invasium mammae, Elston-Ellis G2. pt1c
W kwadrancie górno-zewnętrznym, 1,5 cm od powięzi nieostro odgraniczony guz średnicy 1,5 cm.
Brodawka wolna od utkania nowotworowego.
Poza guzem w miąższu piersi znaleziono ogniska raka zrazikowego inawazyjnego i in situ (LCIS).
Do badania nadesłano pierś bez dołu pachowego, materiał o wymiarach 16,0x14,0x5,5 cm.

Zbadano również węzeł wartowniczy, który na szczęście okazał się czysty:

Wyniki:
Miejsce pobrania: I- węzeł wartownik pachy prawej, II- węzeł powartownik pachy lewej.
Rozpoznanie: I- Odczynowy, częściowo stłuszczały węzeł chłonny średnicy 0,8 cm.
II- Dwa odczynowe, częściowo stłuszczałe węzły chłonne 1,5x1,0x1,0 cm oraz średnicy 0,7 cm.
pNO(SN)

Lekarz powiedział, że bardzo dobrze, że mama zdecydowała się na mastektomię z uwagi na wieloogniskowość. W poniedziałek jedziemy na komisję onkologiczną, która zdecyduje o dalszym leczeniu. Dlatego wcześniej chciałabym zadać Państwu pytania:

- czy wieloogniskowość jest wskazaniem do obowiązkowej radioterapii? Chodzi mi o to, czy mama powinna się jednak jej poddać aby zmniejszyć ryzyko nawrotu?
- jaki schemat chemioterapii powinien być tu zastosowany?
- czy po chemioterapii powinna zostać zastosowana hormonoterapia? Czy receptorów nie trzeba badać ponownie jeśli zostały zbadane tylko podczas biopsji?
- jaki jest odsetek przeżyć w grupie pt1cNoMo?

Dziękuję i pozdrawiam :)
  Temat: Obustronny rak sutka
madzia_415

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 11047

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-09-24, 02:34   Temat: Obustronny rak sutka
Dziękuję,

Jeszcze jedna sprawa nie daje mi spokoju. Czy rak tej drugiej piersi to nowy niezależny nowotwór? czy można to będzie stwierdzić dopiero po operacji?
  Temat: Obustronny rak sutka
madzia_415

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 11047

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-09-21, 11:58   Temat: Obustronny rak sutka
Dziękuję za odp.

Mam jeszcze jedno pytanie- czy jeśli ta 3mm zmiana okaże się guzkiem satelitarnym to czy wtedy zaawansowanie choroby jest wyższe?
  Temat: Obustronny rak sutka
madzia_415

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 11047

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2015-09-18, 12:07   Temat: Obustronny rak sutka
Witam,

Zacznę od tego, że moja mama (66l.) 14 lat temu miała mastektomię lewej piersi.
Nie pamiętam niestety zaawansowania ale na pewno zajęte były węzły chłonne. Zastosowana były też chemia tzw. czerwona.
Wszystko było w porządku aż do ostatniej mammografii piersi prawej. Pozwolę sobie przepisać wyniki:


Mammografia 10.08.15
Wyniki:
Stan po amputacji piersi lewej.
Pierś tłuszczowo- gruczołowa.
W kw.g-z. na tylnym zarysie stożka asymetryczne zagęszczenie ok 14x10mm- sumacja? Tu?- do zdjęcia PC.
Poza cieni o charakterze tu ma., skupisk mikrozwapnień, pogrubienia skóry nie wykazano. BIRADS 4a

Mammografia celowana 19.08.15

Wyniki:
Zdj. PC PP-
W kw. g-z. na tylnym zarysie stożka nadal widoczne zagęszczenie
o pozaciąganych zarysach, ok 14x12mm - wskazana BG

Następnie wykonana usg piersi i dołów pachowych 26.08.15
.
Wyniki:
Stan po amputacji PL 14 lat temu.
W okolicy blizny gł.obszaru bliżej dołu pachowego cechy martwicy tłuszczowej. Zmian sugerujących wznowę nie widać.
PP tłuszczowo- gruczołowa.
Na pograniczu KZ-ych g9, bliżej otoczki zmiana tu.mal. i tuż obok drobna zmiana 3mm-satelitarna?
Poza tym w piersi tej bez zmian ogniskowych. ewidentnie zmienionych węzłów nie widać. BIRADS 5.

Następnie mama została skierowana na biospję mammotoniczną. 11.09.15
Wyniki:
Rozpoznanie patomorfologiczne: Carcinoma invasium mammae. Miejsce pobrania pierś prawa.
ER(+)
PR(+)
HER2(1+)
E-cadherin(+)
Ki-67(+) 20-25% ogniskowo.

I teraz pytania:

-lekarz pozostawił mamie decyzję co do usunięcia piersi. Rozumiem, że nikt za nas nie podejmie decyzji ale może Państwo pomoga nam w jej podjęciu. Ja raczej nakłaniam mamę do mastektomii.

-Nie wiem co zonacza e-cadherin?

-Rozumiem co to jest Ki- w tym wypadku jest średni, zgadza się?

-Czy jeśli węzły na usg nie wyszły powiększone będzie przeprowadzona procedura węzła wartowniczego?

-Rozumiem też mniej więcej co oznaczają wyniki hormonów :)
ale może ktoś mi jeszcze zechce je objaśnić

Dodam tylko, że mama miała już rtg klatki, badania krwi ekg serca. Za tydzień jeszcze usg brzucha i spotkanie z anestezjologiem i leczy się w CO Bydgoszcz

Z góry dziękuje i pozdrawiam,

Magda
  Temat: Breslow 4mm Clark IIst
madzia_415

Odpowiedzi: 184
Wyświetleń: 116845

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2015-06-14, 12:55   Temat: Breslow 4mm Clark IIst
::rose::
  Temat: Leczenie czerniaka-prawidłowe,czy nie?
madzia_415

Odpowiedzi: 172
Wyświetleń: 81352

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2015-03-24, 10:02   Temat: Leczenie czerniaka-prawidłowe,czy nie?
::rose::
  Temat: Czerniak z przerzutami do móżdżku
madzia_415

Odpowiedzi: 170
Wyświetleń: 102613

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2015-01-16, 16:10   Temat: Czerniak z przerzutami do móżdżku
Bardzo mi przykro, ::rose::
  Temat: czerniak v clark
madzia_415

Odpowiedzi: 324
Wyświetleń: 160438

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2014-12-01, 17:42   Temat: czerniak v clark
::rose::
 
Strona 1 z 3
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group