1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 14
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
JustynaS1975

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 298876

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2017-09-15, 19:40   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
meteor napisał/a:
czy 5 letni okres, gdy uznaje się pacjenta za zdrowego, biegnie od zakończenia leczenia wznowy, czy mimo wznowy, jednak od zakończenia pierwszego leczenia?

Z punktu "medycznego" - myślę, że za zdrowego uznają Cię po 5 latach od zakończeniu leczenia 'końcowego" <że tak nazwę> <choć i te 5 lat jest bardzo umowne>

Z punktu ZUS-u - to "liczenie kiedy jesteś uznany za zdrowego" nie ma wpływu na "długość przyznawanej renty".
Renta jest przyznawana z powodu niezdolności do pracy, lekarz orzecznik ocenia czy w obecnym stanie zdrowia jesteś zdolny podjąć pracę. O tym czy zostanie przyznana renta na 2 lata czy 5 lat, decyduje lekarz orzecznik z ZUS i nie musi sugerować się 'liczeniem tych 5 lat."

Pozdrawiam
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
JustynaS1975

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 298876

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2017-05-26, 11:44   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Cytat:
Jak teraz ZUS będzie liczył 5-letni okres od zakończenia leczenia choroby? (...)
Czy może okres 5-letni biegnie od zakończenia leczenia wznowy i ZUS przyzna mi rentę na kolejne 5 lat?

ZUS tak nie liczy, przyzna na tyle ile 'sam uważa'.
Ja miałam rentę tak na 2 lata, rok, itd. ... Za każdym razem, gdy zbliżał się 'koniec renty', składałam wniosek na dwa miesiące przed końcem renty i stawałam na komisję.

Po złożeniu wniosku o przyznanie/przedłużenie renty (oby nie było potrzeby) (pilnuj terminu!), stajesz na Komisji i lekarz orzecznik decyduje na ile zostanie przyznana renty i ten okres będzie liczony od dnia przyznania Ci renty.

Pozdrawiam
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
JustynaS1975

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 298876

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2015-11-22, 08:55   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
"W zwykłych zakładach pracy osoby te mogą być zatrudnione na ogólnie dostępnych stanowiskach pracy i na ogólnie obowiązujących warunkach, czyli na warunkach konkurencyjnych lub na odpowiednio dobranych i przystosowanych stanowiskach pracy (przystosowanie stanowiska i miejsca pracy może polegać np. na przeznaczeniu większej powierzchni pracy, przystosowaniu narzędzi i maszyn używanych w pracy, zastosowaniu indywidualnego oświetlenia itp.). W stosunku do osób niepełnosprawnych istnieje bezwzględny zakaz zatrudniania ich w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Zgoda niepełnosprawnego nie ma tu znaczenia." - źródło http://idn.org.pl/sonnszz/upr_nipeln.htm

http://www.forum-onkologi...2599.htm#262488 - artykuł z 2012 r.
https://www.rpo.gov.pl/pl...o%C5%9Bci-czy-w

Lekarz medycyny pracy ocenia czy będziesz zdolna do pracy na danym stanowisku.
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
JustynaS1975

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 298876

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2014-01-17, 19:03   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Edvige, wielkie dzięki
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
JustynaS1975

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 298876

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2014-01-17, 18:09   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Od początku.
Rentę mam od 25.07.2009 r. (do 31.07.2011) - całkowicie niezdolna do pracy;
od 01.03.2011 do 31.05.2012 - całkowicie niezdolna do pracy i niezdolna do samodzielnej egzystencji;
od 01.06.2012 do 30.04.2012 - całkowicie niezdolna do pracy.

Praca:
od 07.05.2012 r. do 30.06.2013 - na 1/2 etatu;
umowa na czas określony od 05.08.2013 do 4.08.2014 r., a od 19.08.2013 na 3/4 etatu.

W 2012 r. osiągnięty przychód nie uzasadniał zmniejszenia ani zawieszenia renty. - otrzymałam takie pismo z ZUS.
Wg moich wyliczeń w 2013 r. (wydaje się być) podobnie.

Natomiast teraz miesięcznie moje przychody przekraczają kwotę do zmniejszenia renty. Co prawda umowa jest do sierpnia 2014, jednak jest prawdopodobnym, że będzie na tych samych warunkach.
Nadal chcę się starać o rentę (tak na wszelki słuczaj).
Czy mam składać informację do ZUS o osiąganych przychodach?

Proszę o odpowiedzi i wskazówki.

Pozdrawiam :)
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
JustynaS1975

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 298876

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2014-01-11, 10:52   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Edvige, bardzo dziękuję za odpowiedź. :)
Tej kwoty miesięcznie nie przekraczam:
Edvige napisał/a:
4797,40 zł miesięcznie

O czym innym myślałam, a co innego napisałam. Przepraszam za pomyłkę. Przekraczam "ten pierwszych próg, przy którym część wypłacania renty wstrzymują".
Wieczorem szczegółowo opiszę sytuację. Teraz muszę za chwil kilka wyjść.
Pozdrawiam :)
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
JustynaS1975

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 298876

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2014-01-10, 22:31   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
To ja przy okazji z pytaniem.
Mam orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy. Mam zatrudnienie do 08.2014 r. (na 3/4 etatu) i moje zarobki przekraczają i moje miesięczne zarobki przekraczają tę graniczną kwotę wpływającą na zawieszenie renty. Jest szansa, że będę zatrudniona do końca roku.

I co jest zobowiązana dopełnić? Zgłosić ten fakt do ZUS-u? Na jakiś drukach?
Renta kończy mi się w kwietniu 2014 r., ale nadal chcę się o nią starać.
I tak się zapytam: co robić? :)
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
JustynaS1975

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 298876

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2013-09-26, 08:34   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Domi., na temat porad 'rentowo - zasiłkowych' zapytaj w tym wątku:
http://www.forum-onkologi...ntowe&start=570

Obawiam się, że jeśli stan będzie się pogłębiał, to nie obejdzie się bez szpitala.

Pozdrawiam :tull:
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
JustynaS1975

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 298876

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2013-05-23, 20:24   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Edvige, dzięki :)
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
JustynaS1975

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 298876

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2013-05-23, 12:46   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Mam pytania:
Wiem, że limit zarobkowania dotyczący zmniejszenia renty wynosi ok. 2 400 PLN (rozumiem, że brutto?)
Jeśli przez pół roku przekroczę tę kwotę, to na jaki czas zostanie zmniejszona renta i te pół roku zacznie się np. od sierpnia. Czy to zmniejszenie renty będzie od sierpnia do końca roku i potem przez pozostałą część miesięcy? Czy będzie do końca trwania mojej renty (renta kończy mi się w kwietniu lub w maju 2014 roku)?
Czy będę mogła dalej starać się o rentę, pomimo zmniejszenia?
I jeszcze dalej, jeśli do sierpnia zarabiam dużo mniej niż te ok. 2 400 PLN, od sierpnia do kończ roku przekroczę te 2 400 PLN, ale w rozliczeniu rocznym wyjdzie tak, że miesięcznie (średnio) będzie mniej niż te ok. 2 400 PLN, to czy moja renta będzie podlegała zmniejszeniu?

Pozdrawiam :)
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
JustynaS1975

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 298876

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2012-03-22, 15:21   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Niko2, dzięki :)
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
JustynaS1975

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 298876

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2012-03-22, 14:55   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Mark dzięki za odpowiedź.

Zapytałam się u 'źródeł' (tzn. w US). Jeśli jestem rencistką i dostałam zapomogę z byłego zakładu pracy (10% ryczałt), nie mam żadnych innych dochodów, nie chcę nic odliczać to nie składam rocznego zeznania podatkowego.
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
JustynaS1975

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 298876

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2012-03-21, 10:27   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Nie wiem czy to pytanie mogę tu zadać.
Dostałam PIT-40A (roczne obliczenie podatku przez organ rentowy), (jestem rencistką). Dostałam dwie zapomogi z byłej miejsca pracy. Dowiedziałam się, że żadnego PIT-u od nich nie dostanę, bo ryczałt 10%.
Pytanie: jak to teraz ująć w rocznym zeznaniu do US?
Pozdrawiam

[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2012-03-21, 21:25 ]
Może inni doradzą bardziej, ja mogę jedynie polecić telefon do US.

  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
JustynaS1975

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 298876

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2011-08-24, 10:13   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Damiano18, jeśli 18 w to Twój wiek i być może ta informacja, którą napiszę Ciebie nie będzie dotyczyć. Na rentach socjalnych się nie znam.
Ale lekarz orzecznik w ZUS orzeka czy nadajesz się do pracy czy (piszę tak skrótowo, może nieładnie). I jeśli masz pracę umysłową, to z krótszą nogą możesz wykonywać pracę. Jeśli np. Twój znajomy jest przykładowo przewodnikiem po górach, to z krótszą nogą nie może wykonywać zawodu.
Lekarz orzecznik też może wydać decyzję o częściowej niezdolności do pracy.
Przepraszam z góry jeśli ten wpis nie jest potrzebny w tej dyskusji.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group