1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Autor Wiadomość
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #646  Wysłany: 2014-01-10, 22:31  


To ja przy okazji z pytaniem.
Mam orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy. Mam zatrudnienie do 08.2014 r. (na 3/4 etatu) i moje zarobki przekraczają i moje miesięczne zarobki przekraczają tę graniczną kwotę wpływającą na zawieszenie renty. Jest szansa, że będę zatrudniona do końca roku.

I co jest zobowiązana dopełnić? Zgłosić ten fakt do ZUS-u? Na jakiś drukach?
Renta kończy mi się w kwietniu 2014 r., ale nadal chcę się o nią starać.
I tak się zapytam: co robić? :)
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
Edvige 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 17 Kwi 2011
Posty: 231
Pomogła: 77 razy

 #647  Wysłany: 2014-01-11, 09:30  


Justyna podstawowa sprawa od kiedy pobierasz rentę i pracujesz na umowie o pracę lub zleceniu. W 2013 roku przekroczenie wynagrodzenia z tyt. zatrudnienia 4797,40 zł miesięcznie upoważniało ZUS do wstrzymania wypłaty renty.


"Ustawa emerytalna nakłada na emerytów i rencistów oraz płatników składek obowiązek zawiadomienia organu rentowego o podjęciu pracy zarobkowej i o wysokości osiąganego z tego tytułu przychodu.

Osoby po raz pierwszy ubiegające się o emeryturę lub rentę, stosowną informację zawierają we wniosku o świadczenie (dla emerytury - formularz wniosku ZUS - Rp - 1E - część III, pkt 5; dla emerytury pomostowej - część III, punkt 6; dla renty z tytułu niezdolności do pracy - formularz wniosku ZUS Rp-1 R - część III, punkt 9; dla renty rodzinnej formularz wniosku ZUS Rp - 2, część V, punkt 1, ppkt.1.8 oraz formularz Oświadczenie o osiąganiu przychodu - Rw.73).

Formularze można pobrać ze strony http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=1083.

Natomiast osoby podejmujące dodatkową pracę zarobkową, a już uprawnione do świadczeń, zobowiązane są do przesłania Oddziałowi ZUS stosownej informacji. Można tego dokonać na formularzu ZUS Rw-73 lub też w inny sposób. Istotne jest, aby z zawiadomienia tego wynikało, od kiedy została podjęta praca i jaka jest wysokość przychodu.

Przekazanie ZUS-owi tego zawiadomienia ma bardzo istotne znaczenie dla późniejszego rozliczenia emerytury lub renty. Jego brak umożliwia ZUS-owi rozliczenie świadczenia i dochodzenie zwrotu nienależnych świadczeń za okres 3 lat kalendarzowych poprzedzających rok, w którym zostanie wydana decyzja o rozliczeniu emerytury lub renty.

Natomiast powiadomienie Oddziału ZUS o podjęciu pracy i osiąganych zarobkach ogranicza możliwość dochodzenia zwrotu nienależnych świadczeń wyłącznie do jednego roku kalendarzowego poprzedzającego rok wydania decyzji o rozliczeniu świadczenia.

Z obowiązku tego nie zwalnia świadczeniobiorcy fakt, że ZUS został powiadomiony o powyższych okolicznościach przez płatnika składek.

Z art. 138 ust. 5 ustawy emerytalnej wynika jednoznacznie, że zwrot nienależnie pobranych świadczeń za okres nie dłuższy niż 1 rok kalendarzowy poprzedzający rok wydania decyzji rozliczającej, dotyczy wyłącznie tych świadczeniobiorców, którzy powiadomili ZUS o osiąganiu przychodów."
_________________
''Nagle tak cicho zrobiło się w moim świecie bez CIEBIE" *27.06.2011*
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #648  Wysłany: 2014-01-11, 10:52  


Edvige, bardzo dziękuję za odpowiedź. :)
Tej kwoty miesięcznie nie przekraczam:
Edvige napisał/a:
4797,40 zł miesięcznie

O czym innym myślałam, a co innego napisałam. Przepraszam za pomyłkę. Przekraczam "ten pierwszych próg, przy którym część wypłacania renty wstrzymują".
Wieczorem szczegółowo opiszę sytuację. Teraz muszę za chwil kilka wyjść.
Pozdrawiam :)
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #649  Wysłany: 2014-01-17, 18:09  


Od początku.
Rentę mam od 25.07.2009 r. (do 31.07.2011) - całkowicie niezdolna do pracy;
od 01.03.2011 do 31.05.2012 - całkowicie niezdolna do pracy i niezdolna do samodzielnej egzystencji;
od 01.06.2012 do 30.04.2012 - całkowicie niezdolna do pracy.

Praca:
od 07.05.2012 r. do 30.06.2013 - na 1/2 etatu;
umowa na czas określony od 05.08.2013 do 4.08.2014 r., a od 19.08.2013 na 3/4 etatu.

W 2012 r. osiągnięty przychód nie uzasadniał zmniejszenia ani zawieszenia renty. - otrzymałam takie pismo z ZUS.
Wg moich wyliczeń w 2013 r. (wydaje się być) podobnie.

Natomiast teraz miesięcznie moje przychody przekraczają kwotę do zmniejszenia renty. Co prawda umowa jest do sierpnia 2014, jednak jest prawdopodobnym, że będzie na tych samych warunkach.
Nadal chcę się starać o rentę (tak na wszelki słuczaj).
Czy mam składać informację do ZUS o osiąganych przychodach?

Proszę o odpowiedzi i wskazówki.

Pozdrawiam :)
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
Edvige 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 17 Kwi 2011
Posty: 231
Pomogła: 77 razy

 #650  Wysłany: 2014-01-17, 18:41  


Justyna wymiar pracy czy to jest 1/2 czy 3/4 etatu nie odgrywa roli. Najważniejsze są przychody z tytułu zatrudnienia (umowa o pracę lub umowa zlecenie).

Obowiązki emerytów i rencistów oraz płatników składek

"Ustawa emerytalna nakłada na emerytów i rencistów oraz płatników składek obowiązek zawiadomienia organu rentowego o podjęciu pracy zarobkowej i o wysokości osiąganego z tego tytułu przychodu.
Osoby po raz pierwszy ubiegające się o emeryturę lub rentę, stosowną informację zawierają we wniosku o świadczenie (dla emerytury - formularz wniosku ZUS - Rp - 1E - część III, pkt 5; dla emerytury pomostowej - część III, punkt 6; dla renty z tytułu niezdolności do pracy - formularz wniosku ZUS Rp-1 R - część III, punkt 9; dla renty rodzinnej formularz wniosku ZUS Rp - 2, część V, punkt 1, ppkt.1.8 oraz formularz Oświadczenie o osiąganiu przychodu - Rw.73).
Formularze można pobrać ze strony http://www.zus.pl/default.asp?p=1&id=1083.
Natomiast osoby podejmujące dodatkową pracę zarobkową, a już uprawnione do świadczeń, zobowiązane są do przesłania Oddziałowi ZUS stosownej informacji. Można tego dokonać na formularzu ZUS Rw-73 lub też w inny sposób. Istotne jest, aby z zawiadomienia tego wynikało, od kiedy została podjęta praca i jaka jest wysokość przychodu.
Przekazanie ZUS-owi tego zawiadomienia ma bardzo istotne znaczenie dla późniejszego rozliczenia emerytury lub renty. Jego brak umożliwia ZUS-owi rozliczenie świadczenia i dochodzenie zwrotu nienależnych świadczeń za okres 3 lat kalendarzowych poprzedzających rok, w którym zostanie wydana decyzja o rozliczeniu emerytury lub renty.
Natomiast powiadomienie Oddziału ZUS o podjęciu pracy i osiąganych zarobkach ogranicza możliwość dochodzenia zwrotu nienależnych świadczeń wyłącznie do jednego roku kalendarzowego poprzedzającego rok wydania decyzji o rozliczeniu świadczenia.
Z obowiązku tego nie zwalnia świadczeniobiorcy fakt, że ZUS został powiadomiony o powyższych okolicznościach przez płatnika składek.
Z art. 138 ust. 5 ustawy emerytalnej wynika jednoznacznie, że zwrot nienależnie pobranych świadczeń za okres nie dłuższy niż 1 rok kalendarzowy poprzedzający rok wydania decyzji rozliczającej, dotyczy wyłącznie tych świadczeniobiorców, którzy powiadomili ZUS o osiąganiu przychodów."

W/g mnie (pobieram rentę i pracuję) powinnaś zarówno Ty jak i zatrudniający Cię pracodawca przesłać informację do ZUS.
Nie zgłaszają przychodu osoby zatrudnione na umowę o dzieło.

I jeszcze wysokość przychodów za 2013r.
Graniczna kwota przychodu w 2013 r. odpowiadająca:
- 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wynosi - 30.661,20 zł,
- 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wynosi - 56.941,30 zł.
Kwoty graniczne przychodu za 2013 r. wynoszą odpowiednio:
30 661,20 zł - suma kwot przychodu odpowiadających 70% przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w wysokości: Komunikat z 19.11.2012 r.
Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
w sprawie granicznych kwot przychodu dla 2013 r.
stosowanych przy zawieszaniu albo zmniejszaniu emerytur i rent
(M.P. z 2013 r. poz. 961)
- 2457,20 zł - od 1 stycznia 2013 r. do 29 lutego 2013r.
- 2583,30 zł - od 1 marca 2013 r. do 31 maja 2013r.
- 2618,10 zł - od 1 czerwca 2013 r. do 31 sierpnia 2013r.
- 2528,80 zł - od 1września 2013 r. do30 listopada 2013r.
- 2556,20 zł - od 1 grudnia 2013 r. do 31 grudnia 2013r.

56 941,30 zł - suma kwot przychodu odpowiadających 130% przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w wysokości:
- 4563,30 zł - od 1 stycznia 2013 r. do 29 lutego 2013r.
- 4797,40 zł - od 1 marca 2013 r. do 31 maja 2013r
- 4862,10 zł - od 1 czerwca 2013 r. do 31 sierpnia 2013r.
- 4696,30 zł - od 1września 2013 r. do 30 listopada 2013r.
- 4747,30 zł - od 1 grudnia 2013 r. do 31 grudnia 2013 r.


549,12 zł Kwota maksymalnego zmniejszenia od 1 marca 2013 r.
pozdrawiam
_________________
''Nagle tak cicho zrobiło się w moim świecie bez CIEBIE" *27.06.2011*
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #651  Wysłany: 2014-01-17, 19:03  


Edvige, wielkie dzięki
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
Katarzyna73 



Dołączyła: 28 Maj 2013
Posty: 51
Skąd: Kraków
Pomogła: 9 razy

 #652  Wysłany: 2014-01-28, 22:30  


Mam pytanie dotyczące orzeczenia niezdolności do pracy. W grudniu ubiegłego roku miałam komisję w ZUS-ie. O przebiegu nie wspomnę bo szkoda słów, Pani doktor powinna chyba odpocząć ;)
Moje pytanie jest takie: czy lekarz orzecznik nie powinien się znać na chorobach których dotyczy orzeczenie? Jak to jest że lekarz o specjalności alergolog orzeka o niezdolności chorego na raka po leczeniu, komentując do pacjenta "znane mi jest schorzenie"? Radioterapeuta pisze że rokowania są niepewne a orzecznik mówi "nic Pani nie dolega" ale łaskawie damy Pani rentę na 5 miesięcy (4 miesiące po leczeniu).
Czy to są normalne ZUS-owskie "praktyki" czy ja po prostu źle trafiłam? I czy jeśli będę się starać o przedłużenie tego okresu czy orzekać będzie ta sama Pani doktor?

Pozdrawiam serdecznie wszystkich forumowiczów w Nowym Roku :)
 
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #653  Wysłany: 2014-01-28, 23:25  


Nie widzę związku z tematyką wątku, ale odpowiem. O ile pamiętam od orzeczenia, o którym piszesz można się odwołać, przejrzyj wątek, pewnie już było.
_________________
c'est la vie
 
 
Żabusia 


Dołączyła: 31 Lip 2013
Posty: 230
Skąd: Hamburg
Pomogła: 28 razy

 #654  Wysłany: 2014-01-29, 03:47  


Katarzyna73, lekarzem orzecznikiem jest lekarz specjalista.. niestety często w dziedzinie innej niż badany pacjent. I to wszystko jest zgodne z ustawą.
Katarzyna73 napisał/a:
Radioterapeuta pisze że rokowania są niepewne a orzecznik mówi "nic Pani nie dolega" ale łaskawie damy Pani rentę na 5 miesięcy (4 miesiące po leczeniu).

no właśnie, "rokowania niepewne" nie są tu wystarczająco dosadne. Znam przypadki, gdy przy zapisie lekarza "rokowania niepomyślne albo rokowania złe" chory otrzymywał rentę na rok.
Katarzyna73 napisał/a:
Czy to są normalne ZUS-owskie "praktyki" czy ja po prostu źle trafiłam?

Tak się niestety zdarza.
Katarzyna73 napisał/a:
I czy jeśli będę się starać o przedłużenie tego okresu czy orzekać będzie ta sama Pani doktor?

może się tak zdarzyć, ponieważ zwykle w ZUS lekarze losują pacjentów, których orzekają. Oni sobie nie wybierają chorych do badania.
Co do odwołania, to jest na to dwa tygodnie, więc z pewnością już jest za późno.
Trzeba też wiedzieć, że orzecznicy wydają opinie nie na podstawie rokowań lekarzy prowadzących ale na podstawie badania jakie przeprowadzają danego dnia i oceniają zdolność do pracy w tym dniu. Pokręcone to trochę ale tak właśnie jest niestety.
 
Katarzyna73 



Dołączyła: 28 Maj 2013
Posty: 51
Skąd: Kraków
Pomogła: 9 razy

 #655  Wysłany: 2014-01-31, 07:56  


Mark napisał/a:
Nie widzę związku z tematyką wątku

Nie rozumiem, czym jest renta w takim razie?

Dziękuję Żabusia, zaczekam cierpliwie do następnej komisji, może mnie wylosuje lekarz który mnie w ogóle zbada ;-)
 
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #656  Wysłany: 2014-01-31, 12:24  


Kontestowanie zasad funkcjonowanie ZUS nie jest tematyką wątku.
_________________
c'est la vie
 
 
Żabusia 


Dołączyła: 31 Lip 2013
Posty: 230
Skąd: Hamburg
Pomogła: 28 razy

 #657  Wysłany: 2014-02-02, 14:42  


Mark napisał/a:
Kontestowanie zasad funkcjonowanie ZUS nie jest tematyką wątku.

przepraszam ale nie rozumiem tej wypowiedzi.
Wątek nosi tytuł: Porady rentowo-zasiłkowe, czy zatem pytania forumowiczów dotyczące zasad przyznawania rent są nie w temacie?
Zrozumienie właśnie tych zasad - pozwoli wielu osobom na właściwe przygotowanie dokumentów i przygotowanie się do komisji albo ocenienie swoich możliwości czy też praw w tym względzie.
Dlaczego zatem nie mogą tu ludzie o to pytać? Udzieliłam odpowiedzi, bo się akurat na tym znam.
A przeglądając całą historie tego wątku to padały tu już pytanie w tym temacie.... więc :shock:
 
rysiek 


Dołączył: 04 Lut 2014
Posty: 3

 #658  Wysłany: 2014-02-04, 13:57  


Witajcie, dopieru sie zarejestrowalem ale mam pytanie, czy ktos z użytkowników ma rente z powodu depresji, chorób psychicznych?
Ja to uwazam ze osoby nie zdolne do pracy nie powinny wykonywac pracy, a tak z zusu renta, do tego praca, a dla młodych nie ma i dziura budzetowa rosnie..
 
Żabusia 


Dołączyła: 31 Lip 2013
Posty: 230
Skąd: Hamburg
Pomogła: 28 razy

 #659  Wysłany: 2014-02-04, 17:16  


rysiek napisał/a:
czy ktos z użytkowników ma rente z powodu depresji, chorób psychicznych?

to jest forum dla chorych onkologicznie.
rysiek napisał/a:
Ja to uwazam ze osoby nie zdolne do pracy nie powinny wykonywac pracy,

I całe szczęście nie masz wpływu na prawo.
Młodym osobom też przyznawana jest renta, np. socjalna nieco ponad 600 zł. Ogólnie renty są tak niskie, że często ciężko za to przeżyć i wiele ludzi pracuje, bo musi.
 
jo_a 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 1951
Skąd: Górny Śląsk
Pomógł: 313 razy

 #660  Wysłany: 2014-02-04, 17:33  


Żabusia, poczytaj co pisał Radi, sprawdź jakie są warunki przyznawania rent. Z jedną walczymy od września, jest już luty i co? I d.pa, jedna wielka, czarna d.pa! Zobacz teraz w wątku kasicyzłośnicy... Chyba, że znasz sposób jak pomóc w uzyskaniu renty socjalnej, to bardzo proszę, pomóż nam pomóc innym! :)

[ Dodano: 2014-02-04, 17:34 ]
PS Bez względu na powód przyznania renty.
_________________
„Żółw musi być aż tak twardy, bo jest aż tak miękki”. St.J.Lec
Lider czerwonej kreski./Kuba Wojewódzki (tego forum).
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group