1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
rozedma,rozstrzenie oskrzeli i guzek w płucu
Autor Wiadomość
Angela1712 


Dołączyła: 18 Cze 2012
Posty: 19

 #1  Wysłany: 2012-06-18, 20:21  rozedma,rozstrzenie oskrzeli i guzek w płucu


witam serdecznie!

od stycznia br choruje na stany zapalne dróg oddechowych. do chwili obecnej przeszłam zapalenie płuc i pięciokrotnie zapalenie oskrzeli. Lekarz zlecił TK wysokiej rozdzielczości,oto wynik:

TK klatki piersiowej wysokiej rozdzielczości:
Mieszana umiarkowanie nasilona rozedma w obu płucach. Niewielkie rozstrzenia oskrzeli w segmencie przysrodkowym płata środkowego prawego płuca. W niektórych ze zmienionych oskrzeli zalega wydzielina. liczne zwłóknienia w ty segmencie płuca. Oskrzela w okolicy wnęk szerokie z nieznacznie pogrubiałymi ścianami. Guzek o średnicy 7mm w seg. 6 płuca prawego. guzek nie ma zwapnień ani nie zawiera tkanki tłuszczowej do dalszej obserwacji za 3 m-ce.
Pojedyncze pasmo zwłóknień w prawym szczycie. Pojedyńczy węzeł chłonny przytchawiczy dolny lewy o wymiarach 11x6mm.

Cały czas przyjmuje antybiotyki które pomagają tylko na kilka dni, potem stan zapalny wraca. Jestem bardzo osłabiona tą terapią. Nie wiem już co mam robić, proszę o poradę.

Angela1712 :-(
_________________
Angela
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2012-06-18, 21:13  


TK było wykonywane z kontrastem?

Palisz/paliłaś papierosy?
Jaki lekarz skierował Cię na TK - pulmonolog? Widział już wynik badania?
_________________
 
Angela1712 


Dołączyła: 18 Cze 2012
Posty: 19

 #3  Wysłany: 2012-06-18, 22:14  


badanie było bez kontrastu, tak palę od 20 lat(20szt dziennie), pulmunolog powiedział że nie mam się co martwić tym guzkiem ale ja nie jestem taka pewna. Ten sam lekarz zlecił mi TK ze względu na nawracające zapalenie oskrzeli.
_________________
Angela
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2012-06-18, 22:15  


W takim razie proponowałabym wykonać badanie z kontrastem - chyba, że istnieją jakieś p/wskazania co do zastosowania kontrastu.
_________________
 
Angela1712 


Dołączyła: 18 Cze 2012
Posty: 19

 #5  Wysłany: 2012-06-18, 22:20  


absenteeism napisał/a:
W takim razie proponowałabym wykonać badanie z kontrastem - chyba, że istnieją jakieś p/wskazania co do zastosowania kontrastu.

Przepraszam, zapomniałam napisać że wykryto u mnie również guz tarczycy o wym. 28x18mm zdiagnozowany biopsją cienkoigłową jako nowotwór łagodny. Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź
_________________
Angela
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2012-06-18, 22:31  


Czy w takim razie wdrożono jakieś leczenie, które obecnie jest p/wskazaniem do wykonania badania z kontrastem?
_________________
 
Angela1712 


Dołączyła: 18 Cze 2012
Posty: 19

 #7  Wysłany: 2012-06-18, 22:37  


absenteeism napisał/a:
Czy w takim razie wdrożono jakieś leczenie, które obecnie jest p/wskazaniem do wykonania badania z kontrastem?

endokrynolog powiedziała że guz jest do usunięcia, nie ma żadnych przeciwwskazań, ale zastanawiam się czy te guzki mają ze soba coś wspólnego?
_________________
Angela
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #8  Wysłany: 2012-06-18, 22:41  


Jeśli wówczas stwierdzono nowotwór łagodny (masz może dokładny wynik histpat?), to raczej nie.
_________________
 
Angela1712 


Dołączyła: 18 Cze 2012
Posty: 19

 #9  Wysłany: 2012-06-18, 22:56  


absenteeism napisał/a:
Jeśli wówczas stwierdzono nowotwór łagodny (masz może dokładny wynik histpat?), to raczej nie.

Tak,mam:
Widoczne w rozmazie z aspiratu treści krwistej, grupy typowych tyreocytów, przemawiają za zmiana o charakterze łagodnym typu: adenomanoid nodule (kat. II wg BSRTC)
_________________
Angela
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #10  Wysłany: 2012-06-18, 23:20  


Przy zmianach typu adenomadoid istnieje ryzyko, że przerodzą się w zmianę złośliwą, dlatego faktycznie usunięcie jest wskazane.
Natomiast nie wydaje mi się, by miało to związek z sytuacją w płucach.
_________________
 
Angela1712 


Dołączyła: 18 Cze 2012
Posty: 19

 #11  Wysłany: 2012-06-18, 23:48  


absenteeism napisał/a:
Przy zmianach typu adenomadoid istnieje ryzyko, że przerodzą się w zmianę złośliwą, dlatego faktycznie usunięcie jest wskazane.
Natomiast nie wydaje mi się, by miało to związek z sytuacją w płucach.

Mam jeszcze takie pytanie, czy ten guzek na płucu może dawać stany podgorączkowe (37,2 ; 37,4) bez względu na przyjmowanie antybiotyków?
Mam również torbiel Bertolliniego wielkości jajka kurzego.
_________________
Angela
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #12  Wysłany: 2012-06-18, 23:53  


Angela1712 napisał/a:
Mam jeszcze takie pytanie,czy ten guzek na płucu może dawać stany podgorączkowe(37,2;37,4) bez względu na przyjmowanie antybiotyków?

Nie wiadomo czym jest ten guzek, więc ciężko też stwierdzić jakie objawy może dawać.

Zapytaj lekarza o TK z kontrastem.
_________________
 
Angela1712 


Dołączyła: 18 Cze 2012
Posty: 19

 #13  Wysłany: 2012-08-11, 10:03  


Witam ponownie po długiej nieobecności. W końcu udało mi się wykonać TK z kontrastem.
Od ostatniej mojej bytności na forum stan mojego zdrowia się nie polepszył.

Cały czas utrzymuje się kaszel, odpluwanie żółtej gęstej wydzieliny czasami z pojedyńczymi pasemkami krwi. Pulmunolog twierdzi że oskrzela i płuca osłuchowo są czyste ale przepisuje mi antybiotyki ze względu na dość liczną ilość Haemophilus influenzae w posiewie plwociny.

Poniżej zamieszczam opis do TK z 08.08.2012r:
Jamy opłucne wolne. W obu płatach zmiany rozedmowe o niewielkim nasileniu (cechy rozedmy śródzrazikowej, drobne pęcherzyki rozedmowe rozsiane w obu płucach), oraz zmiany włókniste. Zwłóknienia u podstawy języczka i w dolno-przyśrodkowej części płata środkowego. Wśród zmian włóknistych widoczne niewielkie rozstrzenia oskrzeli w segmencie przyśrodkowym płata środkowego prawego płuca, o nieco pogrubiałych ścianach, bez zalegania treści w ich świetle.
Oskrzela w okolicy wnęk o dość szerokim świetle z nieznacznie pogrubiałymi ścianami.
Guzek o średnicy 7mm w seg. 6/10 płuca prawego, bez zwapnień - jak w opiśie z poprzedniego badania z 10.05.2012r.
Poza tym miąższ obu płuc bez innych zmian ogniskowych ani patologicznych zagęszczeń.
Pojedyńczy węzeł chłonny przytchawiczy dolny lewy o wymiarach obecnie 9x14mm. Pozostałe węzły chłonne śródpiersia i wnęk płucnych niepowiększone.

O czym może świadczyć fakt że guzek się nie powiększył a wymiary węzła przytchawiczego zwiększyły się o 3mm każdy wymiar?

Będę bardzo wdzięczna za szybką odpowiedź
_________________
Angela
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #14  Wysłany: 2012-08-11, 16:37  


Rozumiem, że TK umieszczone w pierwszym poście jest tym z 10.05.2012?

Jeśli tak, wbrew pozorom ciężko porównać je do obecnego - pierwsze było TK o wysokiej rozdzielczości (HRCT), drugie zaś normalnym TK z kontrastem. Ale skoro radiolog się na to zdecydował, to ewent. zwiększenie wymiarów węzłów chłonnych może być np. wynikiem zakażenia bakteryjnego, o jakim piszesz.
To, że guzek się nie powiększył, to dobra wiadomość.
_________________
 
Angela1712 


Dołączyła: 18 Cze 2012
Posty: 19

 #15  Wysłany: 2012-08-11, 17:33  


W czasie kiedy było robione pierwsze TK też przechodziłam infekcję tą samą bakterią i też brałam antybiotyk,czy to ma jakieś znaczenie w przypadku tego węzła przytchawiczego?
_________________
Angela
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group