1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 19
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: rozedma,rozstrzenie oskrzeli i guzek w płucu
Angela1712

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 16027

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-10-17, 00:25   Temat: rozedma,rozstrzenie oskrzeli i guzek w płucu
Witam!
Właśnie przyszły wyniki badania histologicznego, bardzo bym prosiła o interpretację.

Opis mikroskopowy:
Materiał
1. Płat środkowy
2. Guzek segm.VI
3. W. chł. nr 11 (x2)

Ad.1.
Rozstrzenie i przewlekłe zapalenie oskrzeli.
Wycinki z płata środkowego o zachowanej strukturze, miąższ powietrzny, oskrzela o poszerzonym świetle, cienkiej błonie śluzowej. W ścianie niektórych oskrzeli stwierdza się rozlane, przewlekłe nacieki zapalne z pojedyńczymi grudkami chłonnymi. W świetle oskrzeli obecna jest treść śluzowa, zapalna. W ścianie brzegu chirurgicznego oskrzela stwierdza się rozproszone, przewlekłe nacieki zapalne. Węzły chłonne okolicy brzegu chirurgicznego oskrzela i wewnątrzpłucne z niewielkimi skupieniami złogów pylicznych.

Ad.2.
Fragment miąższu płuca z widocznym węzłem chłonnym wewnątrzpłucnym. W obrębie węzła obecne są niewielkie skupienia złogów pylicznych i histiocytów. W otaczającym węzeł miąższu płuca stwierdza się zmiany o cechach wypełnienia światła pęcherzyków przez makrofagi (tzw. DIP-podobne).

Ad.3.
Fragmenty węzłów chłonnych ze skupieniami złogów pylicznych.
  Temat: rozedma,rozstrzenie oskrzeli i guzek w płucu
Angela1712

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 16027

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-10-07, 18:59   Temat: rozedma,rozstrzenie oskrzeli i guzek w płucu
Jestem bardzo wdzięczna za pomoc , czułam się trochę zagubiona w tym wszystkim.
  Temat: rozedma,rozstrzenie oskrzeli i guzek w płucu
Angela1712

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 16027

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-10-07, 18:53   Temat: rozedma,rozstrzenie oskrzeli i guzek w płucu
Kontrolę w Poradni torakochrurgicznej mam wyznaczoną na 5 grudnia .
W zaleceniach mam napisane że decyzja co do dalszych postępowań w zależności od uzyskanego wyniku badania histopatologicznego.Wynik będzie za ok. 2 tyg.
Czy mam się skontaktować telefonicznie z lekarzem operującym i prowadzącym mnie czy udać się do lekarza rodzinnego?
  Temat: rozedma,rozstrzenie oskrzeli i guzek w płucu
Angela1712

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 16027

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-10-07, 18:42   Temat: rozedma,rozstrzenie oskrzeli i guzek w płucu
Wyszłam 2 października , a to zgrubienie zauważyłam dopiero w domu , nie kontaktowałam się w tej sprawie z lekarzem prowadzącym mnie w szpitalu ,bo nie wiedziałam do kogo mam się z tym zgłosić.
  Temat: rozedma,rozstrzenie oskrzeli i guzek w płucu
Angela1712

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 16027

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-10-07, 18:27   Temat: rozedma,rozstrzenie oskrzeli i guzek w płucu
Witam wszystkich cieplutko!
Jestem 9 dni po lobektomii środkowej i resekcji klinowej seg. 6 płuca prawego.
Nie wiem czy to jest naturalne że pomimo środków przeciw bólowych odczuwam intensywny ból pod prawą łopatką i kuliste zgrubienie pod pachą , nad szwem.
Na końcu szwu , pod piersią jest delikatny wyciek ropny , ta część szwu cały czas jest wilgotna i kleista.
Proszę o poradę jak mam postępować w takiej sytuacji, czy może takie objawy są naturalne po takiej operacji?
  Temat: rozedma,rozstrzenie oskrzeli i guzek w płucu
Angela1712

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 16027

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-08-18, 17:37   Temat: rozedma,rozstrzenie oskrzeli i guzek w płucu
A mógłbyś mi powiedzieć jaka tam jest opieka ,czego dotyczyła twoja operacja?
  Temat: rozedma,rozstrzenie oskrzeli i guzek w płucu
Angela1712

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 16027

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-08-18, 14:58   Temat: rozedma,rozstrzenie oskrzeli i guzek w płucu
A dawno miałeś operacje?
  Temat: rozedma,rozstrzenie oskrzeli i guzek w płucu
Angela1712

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 16027

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-08-18, 12:55   Temat: rozedma,rozstrzenie oskrzeli i guzek w płucu
Mnie poświęcił całe 0.5 godz ,ma wspaniałe podejście do pacjenta,tak ja to przynajmniej odczułam.A ciebie też operował?
  Temat: rozedma,rozstrzenie oskrzeli i guzek w płucu
Angela1712

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 16027

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-08-18, 11:01   Temat: rozedma,rozstrzenie oskrzeli i guzek w płucu
Operować mnie będzie dr Kupis w Instytucie Gruźlicy na Płockiej w Warszawie.
Mam nadzieję że dobrze zrobiłam decydując się na tą operację w moim przypadku ,chociaż niewątpliwie bardzo się boję ,co będzie potem?
  Temat: rozedma,rozstrzenie oskrzeli i guzek w płucu
Angela1712

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 16027

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-08-18, 06:46   Temat: rozedma,rozstrzenie oskrzeli i guzek w płucu
Witam ponownie!
W końcu coś ruszyło do przodu, wczoraj byłam na konsultacji u torachochirurga z Płockiej, obejrzał moje wyniki i płytkę z ostatniego TK, stwierdził że mam już bardzo wyniszczony organizm i nie widać szansy na poprawę.
W związku z tym zaproponował mi operację usunięcia 2 segmentów płuca (tych gdzie są rozstrzenia) oraz guzka do badania histopatologicznego. Operacja ma być z dojścia bocznego, co to oznacza?
Lekarz zaplanował operację po 20 września.
  Temat: rozedma,rozstrzenie oskrzeli i guzek w płucu
Angela1712

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 16027

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-08-11, 19:37   Temat: rozedma,rozstrzenie oskrzeli i guzek w płucu
niestety nie był poinformowany gdyż wynik posiewu był do odbioru dopiero 2 dni po TK
  Temat: rozedma,rozstrzenie oskrzeli i guzek w płucu
Angela1712

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 16027

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-08-11, 17:33   Temat: rozedma,rozstrzenie oskrzeli i guzek w płucu
W czasie kiedy było robione pierwsze TK też przechodziłam infekcję tą samą bakterią i też brałam antybiotyk,czy to ma jakieś znaczenie w przypadku tego węzła przytchawiczego?
  Temat: rozedma,rozstrzenie oskrzeli i guzek w płucu
Angela1712

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 16027

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-08-11, 10:03   Temat: rozedma,rozstrzenie oskrzeli i guzek w płucu
Witam ponownie po długiej nieobecności. W końcu udało mi się wykonać TK z kontrastem.
Od ostatniej mojej bytności na forum stan mojego zdrowia się nie polepszył.

Cały czas utrzymuje się kaszel, odpluwanie żółtej gęstej wydzieliny czasami z pojedyńczymi pasemkami krwi. Pulmunolog twierdzi że oskrzela i płuca osłuchowo są czyste ale przepisuje mi antybiotyki ze względu na dość liczną ilość Haemophilus influenzae w posiewie plwociny.

Poniżej zamieszczam opis do TK z 08.08.2012r:
Jamy opłucne wolne. W obu płatach zmiany rozedmowe o niewielkim nasileniu (cechy rozedmy śródzrazikowej, drobne pęcherzyki rozedmowe rozsiane w obu płucach), oraz zmiany włókniste. Zwłóknienia u podstawy języczka i w dolno-przyśrodkowej części płata środkowego. Wśród zmian włóknistych widoczne niewielkie rozstrzenia oskrzeli w segmencie przyśrodkowym płata środkowego prawego płuca, o nieco pogrubiałych ścianach, bez zalegania treści w ich świetle.
Oskrzela w okolicy wnęk o dość szerokim świetle z nieznacznie pogrubiałymi ścianami.
Guzek o średnicy 7mm w seg. 6/10 płuca prawego, bez zwapnień - jak w opiśie z poprzedniego badania z 10.05.2012r.
Poza tym miąższ obu płuc bez innych zmian ogniskowych ani patologicznych zagęszczeń.
Pojedyńczy węzeł chłonny przytchawiczy dolny lewy o wymiarach obecnie 9x14mm. Pozostałe węzły chłonne śródpiersia i wnęk płucnych niepowiększone.

O czym może świadczyć fakt że guzek się nie powiększył a wymiary węzła przytchawiczego zwiększyły się o 3mm każdy wymiar?

Będę bardzo wdzięczna za szybką odpowiedź
  Temat: rozedma,rozstrzenie oskrzeli i guzek w płucu
Angela1712

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 16027

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-06-18, 23:48   Temat: rozedma,rozstrzenie oskrzeli i guzek w płucu
absenteeism napisał/a:
Przy zmianach typu adenomadoid istnieje ryzyko, że przerodzą się w zmianę złośliwą, dlatego faktycznie usunięcie jest wskazane.
Natomiast nie wydaje mi się, by miało to związek z sytuacją w płucach.

Mam jeszcze takie pytanie, czy ten guzek na płucu może dawać stany podgorączkowe (37,2 ; 37,4) bez względu na przyjmowanie antybiotyków?
Mam również torbiel Bertolliniego wielkości jajka kurzego.
  Temat: rozedma,rozstrzenie oskrzeli i guzek w płucu
Angela1712

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 16027

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-06-18, 22:56   Temat: rozedma,rozstrzenie oskrzeli i guzek w płucu
absenteeism napisał/a:
Jeśli wówczas stwierdzono nowotwór łagodny (masz może dokładny wynik histpat?), to raczej nie.

Tak,mam:
Widoczne w rozmazie z aspiratu treści krwistej, grupy typowych tyreocytów, przemawiają za zmiana o charakterze łagodnym typu: adenomanoid nodule (kat. II wg BSRTC)
 
Strona 1 z 2
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group