1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Regularny wzrost wartości markera CA-125
Autor Wiadomość
krakowianka 


Dołączyła: 04 Lut 2013
Posty: 65
Skąd: Kraków

 #106  Wysłany: 2013-11-26, 21:03  


Fraszka spróbuj jeszcze raz, inne wiadomości dochodzą.
Anna53 miałam cały kościec, pisze wyżej.
 
anna53 



Dołączyła: 13 Maj 2010
Posty: 431
Skąd: Kielce
Pomogła: 85 razy

 #107  Wysłany: 2013-11-26, 21:59  


Opisujesz że miałaś badanie rtg celowane , ale nic tu nie ma o badania całego kośćca w scyntygrafii kości. Ja miałam bad scyntyg kośc, wyszły różne zmiany, ale lek ktory opisywał scyntyg. kości zasugerował mojemu lek. bad PET kości, no i już lek ktory kwalfikowal na PET nie miał innego wyjści jak na zgodę, annns
_________________
anna
 
krakowianka 


Dołączyła: 04 Lut 2013
Posty: 65
Skąd: Kraków

 #108  Wysłany: 2013-11-26, 22:56  


Napisałam na scyntygrafii wyszło "asymetrycznie zwiększone gromadzenie znacznika w rękojeści mostka po prawej stronie, do weryfikacji w badaniu radiologicznym" do tego dużo zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie, kolanach, łokciach i barkach. U mnie było inaczej lekarz skierował na scyntygrafię a potem po złym wyniku a drugi lekarz który opisywał scyntygrafię i wykonuje kwalifikacje odmówił tego badania.
Jestem zrozpaczona moja wędrówka zaczyna się od nowa w punkcie 0.
 
anna53 



Dołączyła: 13 Maj 2010
Posty: 431
Skąd: Kielce
Pomogła: 85 razy

 #109  Wysłany: 2013-11-26, 23:29  


Przerąbane masz, że nie możesz dogadać się u Was z lekarzami, możne trzeba zmienić Ośrodek Leczenia, albo nie umiesz być konsekwentna w rozmowie z lekarzem, annas

[ Dodano: 2013-11-26, 23:31 ]
czyli nie używasz argumentów dlaczego nie , a nie tak itp

[ Dodano: 2013-11-26, 23:42 ]
a, czy wiesz ? jak i czym uzasadnił ten lekarz, ze nie potrzebny jest PET

[ Dodano: 2013-11-27, 16:17 ]
napisz jak to uzasadnił, bo piszesz że nie wyraził zgody i tyle, ale dlaczego i czy masz to na piśmie, na skier do PET, anna

[ Dodano: 2013-11-27, 16:19 ]
WIADOMOŚCI PRYWATNE NIE MOGA BYC WYSŁANE DO CIEBIE, bo moze masz coś nie tak w ustawieniu poczta prywatna, Twoją otrzymałam
_________________
anna
 
anna53 



Dołączyła: 13 Maj 2010
Posty: 431
Skąd: Kielce
Pomogła: 85 razy

 #110  Wysłany: 2013-11-28, 00:31  


Nie mozna pisać do Ciebie, zaznacz na profilu, że chcesz otrzymywać pocztę prywatną, bo masz na nie i nasze wiadomości nie dochodzą do ciebie

[ Dodano: 2013-11-28, 16:27 ]
czy moje prywatne wiadomości dochodzą do Ciebie.?
_________________
anna
 
krakowianka 


Dołączyła: 04 Lut 2013
Posty: 65
Skąd: Kraków

 #111  Wysłany: 2013-11-29, 13:22  


Tak wszystkie wiadomości dochodzą, dziękuję.

[ Dodano: 2013-11-29, 13:34 ]
Richelieu - bardzo proszę o odpowiedź na moje wcześniejsze pytania, jak pisałam jestem obecnie bez opieki lekarskiej, a moja wizyta w por. onkologicznej jest 3.12 i chciałabym się do niej wcześniej przygotować.
- Co jest lepszym badaniem do sprawdzenia przerzutu do kości? TK czy MRI?
- Chciałabym przy okazji zbadać płuca/klatkę piersiową, to jakie badanie powinnam wykonać TK klatki piersiowej czy jakieś zdjęcie na konkretną kość w moim wypadku na rękojeść mostka? (Nie chciałabym wykonywać dwóch badań tylko w jednej cenie i o jedno mniej podania kontrastu)
- Czy w ogóle mogę się poddać teraz temu badaniu bez szkody dla organizmu?
(miałam rtg płuc - 09/2013, MRI jamy brzusznej 10/2013, mammografie cyfrowa piersi - 09/2013, scyntygrafię kości i rtg celowany mostka -11/2013) - czy to nie za często i czy w takiej sytuacji powinnam dążyć do wyjaśnienia za wszelką cenę tej zmiany na mostku?
- Czy wykonanie teraz TK czy MRI nie zamknie mi drogi do wykonania PET? W kontekście zbyt częstych badań z podaniem kontrastu?
- Pisałeś że powinnam zapytać ortopedy o to jakie mogą być przyczyny gromadzenia znacznika na mostku - czy jest na forum lekarz ortopeda lub ktoś kto posiadałby taką wiedzę?
Bardzo proszę o odpowiedź.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #112  Wysłany: 2013-11-29, 14:34  


krakowianka napisał/a:
Co jest lepszym badaniem do sprawdzenia przerzutu do kości? TK czy MRI?

W tym opracowaniu spotykamy zapis:
Cytat:
Diagnostyka obrazowa za pomocą klasycznych obrazów rentgenowskich może nie wykryć zmian patologicznych w obrębie kości pomimo występowania dolegliwości bólowych. Pomocne w tym przypadku może być badanie izotopowe (99Tc), TK (szczególnie przerzuty do kręgosłupa), NMR lub densytometria.


krakowianka napisał/a:
Chciałabym przy okazji zbadać płuca/klatkę piersiową, to jakie badanie powinnam wykonać TK klatki piersiowej czy jakieś zdjęcie na konkretną kość w moim wypadku na rękojeść mostka? (Nie chciałabym wykonywać dwóch badań tylko w jednej cenie i o jedno mniej podania kontrastu)

Jeśli masz na myśli badanie pod kątem obecności przerzutów do kości, to TK całej klatki piersiowej wydaje się być odpowiednie, o ile lekarz uzna je za zasadne.

krakowianka napisał/a:
Czy w ogóle mogę się poddać teraz temu badaniu bez szkody dla organizmu?

Odpowiedź częściowo zawarta wyżej: badania wykonuje się w miarę potrzeby (wskazań).
Jeśli są potrzebne, to skutki uboczne (napromieniowanie) mają mniejsze znaczenie, jednak bez potrzeby wykonywać ich nie należy.
Ocena zasadności diagnostyki a potrzeby wyjaśnienia charakteru zmiany w mostku należy do lekarza,
który znając Twoją historię i oceniając sytuację (prawdopodobieństwa zagrożeń) powinien zarekomendować Ci odpowiednie postępowanie - powinnaś go w tym celu 'pociągnąć za język': niech powie, co sądzi o Twojej sytuacji, co proponuje, i jeśli tylko obserwację, to dlaczego, jak uzasadnia odstąpienie od badań.

krakowianka napisał/a:
Czy wykonanie teraz TK czy MRI nie zamknie mi drogi do wykonania PET? W kontekście zbyt częstych badań z podaniem kontrastu?

PET jako badanie bardzo zaawansowane zwykle wykonuje się z konkretnych wskazań (uzasadnionych podejrzeń wznowy lub przerzutów),
wówczas mniejsze znaczenie może mieć ograniczenie wynikające z wcześniejszego przyjmowania kontrastu,
jednak bardzo możliwe, że także ten czynnik lekarz uwzględni, np. obecnie nie zlecając tego badania jeśli nie uzna go za niezbędne.

krakowianka napisał/a:
Pisałeś że powinnam zapytać ortopedy o to jakie mogą być przyczyny gromadzenia znacznika na mostku - czy jest na forum lekarz ortopeda lub ktoś kto posiadałby taką wiedzę?

O ile mi wiadomo lekarza o specjalności ortopedycznej tutaj nie ma,
natomiast każdy z lekarzy z racji wyuczonego zawodu jakieś tam przynajmniej ogólne podstawy wiedzy z tej dziedziny mieć powinien.
Inna rzecz, że niestety nie mamy ich zbyt wielu na forum, a ci co są, też nie zawsze i raczej nieczęsto tu zaglądają,
co należy przyjąć ze zrozumieniem - ich powołaniem i pracą jest przede wszystkim opieka medyczna nad pacjentami,
a nie przesiadywanie na internetowych forach ...
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
gabi30 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 16 Kwi 2010
Posty: 562
Pomogła: 206 razy

 #113  Wysłany: 2013-11-29, 16:29  


Krakowianko czy wykonywałaś kiedykolwiek gastroskopię? Czy z żołądkiem nie masz żadnych kłopotów? Czasami przy nowotworach żołądka wzrasta antygen Ca125. U mnie dla przykładu jest sporo powyżej normy antygen CEA ( odpowiadający za raka jelita grubego) a jelita mam zdrowe(miałam kolonoskopię).
Nie poddawaj się w poszukiwaniach. Odnośnie Twoich pytań o badania obrazowe odpowiedział już Richelieu, ale ja dodam od siebie, że: MRI nie obciąża organizmu tak jak TK, czy RTG. Są to inne badania. To samo dotyczy scyntygrafii. Najbardziej obciążąjącym badaniem jest TK. Ja w ciągu dwóch miesięcy miała 6 razy robioną TK z kontrastem. Zawsze bierze się pod uwagę przeważające korzyści z badania.

[ Dodano: 2013-11-29, 17:23 ]
jeszcze chciałam dodać,że wysoki wynik markera nie musi świadczyć wcale o raku/ W tym opracowaniu jest mowa o chorobach układu krązenia gdzie marker Ca125 wzrastał nawet do ponad 800 jednostek.
Zdrowie Publiczne
 
krakowianka 


Dołączyła: 04 Lut 2013
Posty: 65
Skąd: Kraków

 #114  Wysłany: 2013-12-27, 22:59  


Dawno mnie tu nie było, nie pisałam bo nie chciałam już bezproduktywnie wylewać swoich żali. Nie mam szczęścia do lekarzy i dalej nie mam lekarza "prowadzącego".
O ironio, nie mam stwierdzonego nowotworu jak dotąd, a markery jak rosły tak rosną, czuję się też coraz gorzej. Pozostaje mi wykonywanie diagnostyki prywatnie i na własną rękę .
8 grudnia wykonałam MRI mostka i obojczyka -wynik okazał się w porządku, jednak męczy mnie dlaczego scyntygrafia wykazała zwiększone gromadzenie znacznika, skoro inne badania nic tam nie wykazały ?

Ponieważ wykluczono przyczyny ginekologiczne zalecono mi pójść w kierunku zbadania przewodu pokarmowego. Zaraz po N. Roku ponownie wykonuję markery Ca 125 i Ca 19.9 i wykonuję kolonoskopię i właśnie gastroskopię.
Czy w związku z tym ktoś może polecić mi dobrego gastrologa do dalszych konsultacji (najlepiej onkologa) z Krakowa ?

Gabi30 - nigdy nie miałam wykonywanej gastroskopii to będzie pierwszy raz. Dlaczego miałaś wykonywany tyle razy TK w tak krótkim czasie? Wiem o innych przyczynach markera Ca 125 ale u mnie rośnie też Ca 19.9 :(

Pytania do moderatorów: gdzie mogę zapytać o koszt badania PET w innych miastach, okolicach Krakowa?
 
anna53 



Dołączyła: 13 Maj 2010
Posty: 431
Skąd: Kielce
Pomogła: 85 razy

 #115  Wysłany: 2013-12-27, 23:37  


W Kielcach jest PET i prywatna Przych. Onkolog, pozdrawiam annas
_________________
anna
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #116  Wysłany: 2013-12-27, 23:59  


krakowianka napisał/a:
Pytania do moderatorów: gdzie mogę zapytać o koszt badania PET w innych miastach, okolicach Krakowa?

Najlepiej załóż wątek z zapytaniem w tym dziale: http://www.forum-onkologi...czenie-vf14.htm
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
gabi30 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 16 Kwi 2010
Posty: 562
Pomogła: 206 razy

 #117  Wysłany: 2013-12-28, 17:11  


krakowianka napisał/a:

Gabi30 - nigdy nie miałam wykonywanej gastroskopii to będzie pierwszy raz. Dlaczego miałaś wykonywany tyle razy TK w tak krótkim czasie?


Niestety po operacji usunięcia żołądka wystąpiły powikłania w postaci rozejścia zespolenia a co za tym idzie porobiły mi się w brzuchu ropnie. Musieli je kontrolować pod TK zanim zoperowali.
 
krakowianka 


Dołączyła: 04 Lut 2013
Posty: 65
Skąd: Kraków

 #118  Wysłany: 2013-12-28, 20:51  


Dziękuję za odpowiedzi. Anna53 - a w Kielcach jaki jest koszt PET?

Gabi30 - pisałaś wcześniej żeby nie ustawać w poszukiwaniach, to naprawdę bardzo trudne takie działanie po omacku, od tego powinni być lekarze, jednak jak dotąd potrafili mnie tylko wpędzić w depresję. Nie bardzo mam już pomysł na badania, mam zrobić gastroskopię, powtórzyć po roku kolonoskopię i przymierzam się do PETa. Wiem, jednak że PET też ma swoje ograniczenia i nie wykazuje wszystkiego. I co wtedy, kolejne badania ? ...
 
gabi30 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 16 Kwi 2010
Posty: 562
Pomogła: 206 razy

 #119  Wysłany: 2013-12-28, 21:52  


Droga Krakowianko, spróbuj może zrobić enteroklizę TK. Czasami diad siedzi cichutko w jelicie cienkim , na TK, ani MRI nie wychodzi, a enterokliza pokazuję. U mnie dla przykładu PET pokazał źródło przerzutowe w trzustce, ale źródła pierwotnego już nie. Poszukujemy go do dziś a ja mam coraz więcej przerzutów,
Pozdrawiam Gabi
 
gabi30 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 16 Kwi 2010
Posty: 562
Pomogła: 206 razy

 #120  Wysłany: 2013-12-28, 21:57  


Kochana pisałam Ci w poprzednim wątku, że u mnie PET pokazał przerzut a nie pokazał źródła pierwotnego. Szukamy go do dziś a ja mam coraz więcej przerzutów. Po nowym roku jadę na kominek onkologiczny, prawdopodobnie dostanę chemię, bo rak rozsiał się już na otrzewną.
Pozdrawiam Gabi
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group