1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rakowiak
Autor Wiadomość
evona 



Dołączyła: 07 Mar 2016
Posty: 1

 #1  Wysłany: 2016-03-07, 10:21  Rakowiak


Witam wszystkich serdecznie!
Mam 31 lat, mieszkam w Skandynawii. Od kilku lat cierpialam na dolegliwe biegunki, czerwienienie uszu, napady goraca i nagle bicie serca, oraz cholernie wysokie cisnienie. W styczniu mialam zapalenie wyrostka, przeszlam operacje. Kilka dni po wyjsciu ze szpitala otrzymalam list ze znalezli w wyrostku rakowiaka. Mialam rozmowe ze specjalista, ktory powiedzial ze trzeba czekac na wyniki uryny i patologiczne.

Patologiczne wyszly tak (sama tlumaczylam na polski, wiec prosze wybaczyc ewentualne bledy) : neuroendokrin tumor 7mm
ki-67 indeks 1%
pT4,
Przez barwienie immunohistochemiczne komórek nowotworowych są zdecydowanie pozytywne dla synaptofysin, Chromogranina, UMB1, serotoniny, CDX2 i szerokim spektrum działania cytokreatyny. Negatywny dla glukagon, CK20, CK7 og somatostatyne. Jest inwazja naczyniowa (po polsku fachowo bedzie pewnie inaczej). Guz rozciąga się przez ścianę otrzewnej w wierzchołku apex. Nie wyrastają mesoappendix i margines resekcji jest bezpłatne. Przez barwienie dla Ki-67 1% aktywności.

Czy moge prosic o przetlumaczenie tego na "nasze"?

Pozdrawiam
 
gabi30 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 16 Kwi 2010
Posty: 562
Pomogła: 206 razy

 #2  Wysłany: 2016-03-07, 14:46  


Merytorycznie bardziej " na nasze" przełożą Ci administratorzy. Jako, że również choruję na raka neeuroendokrynnego mogę powiedzieć, co wiem.
Indeks KI-67 jest bardzo niski, tylko 1% to bardzo dobrze. Zazwyczaj usunięcie wyrostka robaczkowego, w którym usadowił się rakowiak kończy leczenie, ale czasami potrzebna jest hemikolektomia, czyli usunięcie części jelita grubego razem z siecią i węzłami chłonnymi. Czy w Twoim przypadku zastosowane będzie takie leczenie, nie wiem, bo tłumaczenie tekstu jest kiepskie i nie mogę doczytać, czy guz był ograniczony tylko do wyrostka, czy przekraczał go naciekając sieć? Generalnie literatura podaje, że rakowiaki wyrostka do 1 cm leczy się operacyjnie, usuwając wyrostek.
Oczywiście trzeba sprawdzić typowe markery dla tego nowotworu, t.j. Chromogranina A w osoczu, oraz kwas 5HIAA w dobowej zbiórce moczu.
W hispacie, który podałaś rakowiak nie jest wrażliwy na somatostatynę, tak zrozumiałam. Jeśli tak, to leczenie analogami somatostatyny mija się z celem w Twoim przypadku.
Zapewne nasza nieoceniona kadra dopowie jeszcze coś do tego co napisałam.
Pozdrawiam Gabi
 
Etomas 


Dołączył: 17 Lut 2016
Posty: 58
Skąd: Industry region
Pomógł: 8 razy

 #3  Wysłany: 2016-03-09, 14:25  


Coś tu jest nie do konca jasne, wielkosc guza neuroendokrynnego 7 mm, ale pT4 - czy to mozliwe?
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #4  Wysłany: 2016-03-09, 20:48  


http://www.onkologia.zale...zielniczego.pdf tabela 4 str.406
Najwyraźniej guz naciekał sąsiednie tkanki ( w pierwszym tłumaczeniu jest coś o przekraczaniu otrzewnej, konkretnie o mesoappendix).
Niewiela da się wysnuć z tej językowej zagadki, ale wygląda na to, że raczej powinna się odbyć reoperacja ze względu na naciekanie krezki wyrostka oraz stwierdzoną inwazję naczyniową:
Cytat:
Radykalne leczenie chirurgiczne NEN jelita cienkiego (niezależnie od wielkości) obejmuje odcinkową lub wieloodcinkową resekcję jelita wraz z okolicznymi węzłami chłonnymi. Lecze- nie chirurgiczne NEN wyrostka robaczkowego obejmuje — w przypadku guzów o średnicy < 1 cm zlokalizowanych w dystalnej części wyrostka — prostą appendektomię. Wskazaniami do prawostronnej hemikolektomii są: średnica > 1 cm, cechy mikroskopowego naciekania naczyń i nerwów, położenie guza u podstawy wyrostka, rozpoznanie rakowiaka śluzowo-ko- mórkowego (goblet-cell carcinoid), guz mieszany egzo- i endokrynny, guz każdej wielkości naciekający krezkę wyrostka czy obecność utkania guza w marginesie operacyjnym.

http://www.onkologia.zale...zielniczego.pdf str.411
Czy miałaś już jakiekolwiek badania obrazowe jamy brzusznej?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group