1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak żołądka
Autor Wiadomość
wieslawa11 


Dołączyła: 05 Cze 2011
Posty: 16

 #1  Wysłany: 2011-06-05, 01:31  Rak żołądka


Moj maz jest po operacji raka zoladka rok temu,
przeszedl 6 cykli chemioterapi i 5 tyg. radioterapi niestety po badaniu kontrolnym tomograafem wyszly przesiewy na watrobe.

Obecnie bierze 5 cykl chemii skadajacej sie z cysplatyny, xelody i herceptyny,
jego stan ogolny jest dobry ma apetyt i dobrze wyglada.

Naszym problemem jest jednak bardzo meczaca czkawka ktora jest w dzien i w nocy .
Nie jest to typowa czkawka lecz ataki z dziwnymi odglosami w czasie ktorych maz nie morze zlapac powietrza, brzmi to przerazajaco i wywoluje strach ze nie zlapie oddechu.

Moje pytanie brzmi czy ktos spotkal sie z takim problemem i jak można pomoc choremu,
za wszelkie informacje bede bardzo wdzieczna z gory dziekuje za wiadomosci.
wieslawa
 
rf1978


Dołączył: 17 Cze 2009
Posty: 15
Pomógł: 1 raz

 #2  Wysłany: 2011-06-05, 08:14  


Witam
Mój ŚP Tato też brał Xelodę, ale nie miał po niej czkawki. Życzę powodzenia w walce z chorobą.
 
Katarzynka36 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Cze 2010
Posty: 2253
Skąd: Poznań
Pomogła: 393 razy

 #3  Wysłany: 2011-06-05, 10:52  


Witaj Wiesławo

Ja z innego wątku (rak płuca), ale mam pytanie - ta czkawka występuje zaraz po chemii przez kilka dni? Jesli tak, to może leki przeciwwymiotne i przeciwobrzekowe, ktore się dostaje podczas chemii mogą powodowac czkawkę. U nas tak było - pabi dexametason spowodował okrutna czkawkę. Po I chemii trwała 4 dni i 4 noce non stop, a rozpoczęłą się jakieś 2 dni po wlewie. Po II chemii rozpoczęła się już w dniu wlewu, ale trwała krócej, bo poprosilismy o zmianę leku przeciwwymiotnego. Pomogło. czkawka była koszmarna, przypominała odruchy wymiotne, Tata przez kilka nocy nie spał, bo była non stop...

pozdrawiam cieplutko
_________________
Katarzynka36
 
 
wieslawa11 


Dołączyła: 05 Cze 2011
Posty: 16

 #4  Wysłany: 2011-06-05, 17:37  


dziekuje za odpowiedz,
moj maz ma juz taka czkawke przez dluzszy okres,
sprawdze leki przeciwwymiotne i bardzo dziekuje za odpowiedz,

lekarka prowadzaca nie byla w stanie okreslic powodu czkawki,

jak sie dowiem jakie leki moj maz ma podawane umieszcze na tym forum .
dziekuje
 
wieslawa11 


Dołączyła: 05 Cze 2011
Posty: 16

 #5  Wysłany: 2011-06-05, 22:29  rak zoladka


Mam pytanie-moj maz jest po operacji wyciecia zoladka z powodu raka ,leczony byl chemioterapia i radioterapia niestety po badaniu TK okazalo sie ze jest przesiew do watroby .Spowodowalo to dalsze leczenie chemioterapia w sklad ktorej wchodzi ,xeloda,cysplatyna i herceptyna,jako leki przeciw wymiotne dostaje atosse.Problemem jest czkawka pojawiajaca sie w dzien i w nocy samoistnie wydajac dzwieki przerazajace dla ucha,meczoce chorego i siejaca strach ze chory nie zlapie powietrza,czkawka ta wystepuje przez caly czas brania chemii i w przerwie miedzy chemiami.Czy ktos sie juz zetknal z takim problemem,bardzo prosze o rade jak sobie z tym poradzic.Chce zaznaczyc ze lekarz przepisal mezowi leki zapobiegajace czkawce,fenaktil,metoclopramidum,no-spa,nie ma jednak poprawy.Za wszelka rade bardzo dziekuje pozdrawiam wieslawa.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: Richelieu: 2011-06-05, 22:32 ]
Wiesławo, scalam ten post do Twojego tematu, tutaj w tym jednym wątku opisuj Waszą historię choroby. Pozdrawiam.

 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #6  Wysłany: 2011-06-05, 22:51  


R litości, wiem że to niby drobiazg, ale tytuł tego tematu mnie zaszkodzi.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: Richelieu: 2011-06-05, 23:35 ]
Faktycznie, przeredagowałem nieco. Dzięki za zwrócenie uwagi. ;)

_________________
sprzątnięta
 
wieslawa11 


Dołączyła: 05 Cze 2011
Posty: 16

 #7  Wysłany: 2011-06-07, 01:02  


czkawka wystapila po 2 cyklu chemi, teraz maz zaczal 5 cykl.
czkawka nie przestala wystepowac od 2 cyklu chemi, raz jest lepiej tzn normalna czkawka, a raz jest bardzo mocna z utrata oddechu.
maz ma podawane w szpitalu wlewnie dexametason tylko przez 2 dni kiedy lezy w szpitalu a potem jest wypisywany do domu i przez 14 dni bierze xelode.
lekarz prowadzacy przepisal mu leki na czkawke ale nic nie pomagaja,
co powinnam zrobic? zapytac lekarke o wycofanie dexametason z cyklu chemi.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #8  Wysłany: 2011-06-07, 07:49  


Czkawka może być też spowodowana podrażnieniem nerwu przeponowego, więc może wynika to z samej obecności choroby nowotworowej.
Aczkolwiek sama Xeloda może powodować czkawkę (jest to jeden z możliwych skutków ubocznych, i to nawet dość częsty).

Czkawkę można opanować farmakologicznie, skoro metoklopramid i chlorpromazyna (Fenactil) nie pomagają, to może np. Haloperidol? Spróbuj zapytać lekarza.
_________________
 
wieslawa11 


Dołączyła: 05 Cze 2011
Posty: 16

 #9  Wysłany: 2011-06-07, 20:04  


Niestety heloperidol tesz nie jest skuteczny a powoduje bardzo dziwna reakcje maz jest
bardzo niespokojny tak jak by sam nie wiedzial czego chce ani spac ani siedziec anie jesc.Jest
w trakcie 5 chemii,wlew w szpitalu czyli cysplatyna i herceptyna juz za nim teraz xeloda w tabletkach w domu przez 2 tyg.dziekuje za rade i chec pomocy .maz jest bardzo slaby a czkawka trwa nadal,pozdrawiam wieslawa
 
chustkablogspotcom 


Dołączyła: 07 Cze 2010
Posty: 15
Skąd: Wołomin
Pomogła: 13 razy

 #10  Wysłany: 2011-06-14, 22:25  


wieslawa11 napisał/a:
Niestety heloperidol tesz nie jest skuteczny a powoduje bardzo dziwna reakcje maz jest
bardzo niespokojny tak jak by sam nie wiedzial czego chce ani spac ani siedziec anie jesc.Jest
w trakcie 5 chemii,wlew w szpitalu czyli cysplatyna i herceptyna juz za nim teraz xeloda w tabletkach w domu przez 2 tyg.dziekuje za rade i chec pomocy .maz jest bardzo slaby a czkawka trwa nadal,pozdrawiam wieslawa


cześć :)
ja też miałam czkawkę :)
spróbuj może mrożonego ananasa.
robisz tak: ananasa z puszki kroisz (sok odlewasz), mrozisz go na kość.
jak nadchodzi czkawka, to bierzesz taki zamrożony lodowaty kawałek i ssiesz go.
mnie pomagało :)

pozdrawiam bardzo serdecznie

[ Dodano: 2011-06-14, 22:35 ]
wieslawa11 napisał/a:
Niestety heloperidol tesz nie jest skuteczny a powoduje bardzo dziwna reakcje maz jest
bardzo niespokojny tak jak by sam nie wiedzial czego chce ani spac ani siedziec anie jesc.Jest
w trakcie 5 chemii,wlew w szpitalu czyli cysplatyna i herceptyna juz za nim teraz xeloda w tabletkach w domu przez 2 tyg.dziekuje za rade i chec pomocy .maz jest bardzo slaby a czkawka trwa nadal,pozdrawiam wieslawa


przypomniało mi się: oprócz mrożonego ananasa pomagały mi też lody.

tylko napiszę szczerze: nie było czkawki, dopóki ssałam kawałki mrożonego ananasa. przestawałam, czkawka albo mdłości wracały.
no ale chociaż przez ten czas ssania była chwila wytchnienia.
_________________
Joanna
(chustka.blogspot.com)
 
wieslawa11 


Dołączyła: 05 Cze 2011
Posty: 16

 #11  Wysłany: 2011-06-15, 09:19  


Dzieki Joanna,sprobuje oczywiscie,w tej chwili odkrylam ze pomaga ssanie czekolady ale tylko na czkawke ,gorzej wyglada atak czyli wydobywajacy sie przeciagly glos z brzucha tak jak by cos sie przytkalo i potem ogromne zmeczenie z nudnosciami.Wlasnie tych atakow sie boje i na nie szukam jakiegos leku.
pozdrawiam Wieslawa
 
chustkablogspotcom 


Dołączyła: 07 Cze 2010
Posty: 15
Skąd: Wołomin
Pomogła: 13 razy

 #12  Wysłany: 2011-06-15, 09:25  


wieslawa11 napisał/a:
Dzieki Joanna,sprobuje oczywiscie,w tej chwili odkrylam ze pomaga ssanie czekolady ale tylko na czkawke ,gorzej wyglada atak czyli wydobywajacy sie przeciagly glos z brzucha tak jak by cos sie przytkalo i potem ogromne zmeczenie z nudnosciami.Wlasnie tych atakow sie boje i na nie szukam jakiegos leku.
pozdrawiam Wieslawa


przepraszam za trywialne pytanie: a czy ten odgłos nie jest z powodu pustego żołądka, głodu?
_________________
Joanna
(chustka.blogspot.com)
 
lucja54 


Dołączyła: 29 Sty 2009
Posty: 89
Pomogła: 16 razy

 #13  Wysłany: 2011-06-15, 18:44  


Już wiele pisałam o funkcji żołądka on rozkłada cukry nabiał brak tego jest powodem że nie jemy słodyczy czekolada to nasz wróg i nabiał będzie powodować ostre biegunki bo nie jest trawiony.Te odgłosy są z jelit bo słodycze zostały nie rozłożone w żołądku pozostaje problem witamin z grupy B muszą być podane domięśniowo brak spowoduje neuropatie przewodu pokarmowego i problem z jedzeniem .
 
wieslawa11 


Dołączyła: 05 Cze 2011
Posty: 16

 #14  Wysłany: 2011-06-15, 22:25  


Nie jest to z glodu,apetyt dopisuje i raczej musze ograniczac porcje pokarmu ze wzgledu na brak zoladka juz od roku,zostal wyciety w calosci lacznie ze sledziona.
Pozdrawiam , Wieslawa
 
chustkablogspotcom 


Dołączyła: 07 Cze 2010
Posty: 15
Skąd: Wołomin
Pomogła: 13 razy

 #15  Wysłany: 2011-06-16, 11:48  


lucja54 napisał/a:
Już wiele pisałam o funkcji żołądka on rozkłada cukry nabiał brak tego jest powodem że nie jemy słodyczy czekolada to nasz wróg i nabiał będzie powodować ostre biegunki bo nie jest trawiony.Te odgłosy są z jelit bo słodycze zostały nie rozłożone w żołądku pozostaje problem witamin z grupy B muszą być podane domięśniowo brak spowoduje neuropatie przewodu pokarmowego i problem z jedzeniem .


w całości się nie zgadzam, ponieważ:
- jem słodycze
- jem codziennie tabliczkę czekolady
- jem nabiał
- nie mam biegunek.

[ Dodano: 2011-06-16, 11:50 ]
wieslawa11 napisał/a:
Nie jest to z glodu,apetyt dopisuje i raczej musze ograniczac porcje pokarmu ze wzgledu na brak zoladka juz od roku,zostal wyciety w calosci lacznie ze sledziona.
Pozdrawiam , Wieslawa


Wiesiu,
Napisałam Ci na prw.

buziaki
_________________
Joanna
(chustka.blogspot.com)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group