1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
rak trzustki-wznowa?
Autor Wiadomość
anko 


Dołączył: 06 Kwi 2009
Posty: 5

 #1  Wysłany: 2016-10-18, 14:36  rak trzustki-wznowa?


Witam.

Jeszcze w połowie sierpnia alat, ast, alp i ggtp miałem w normie. ca 19.9 lekko przekroczone.

Odebrałem wczoraj wyniki: alt-67; ast-44; alp-248; ggtp-334; ca19.9-72.
Chyba nie powinienem mieć żadnych złudzeń, że to wznowa. Czy jest jakieś inne wytłumaczenie.

TK w sierpniu bez żadnych ognisk. Następne TK mam zaplanowane w połowie listopada, a wizytę u onkologa w połowie grudnia. czy powinienem dążyć do przyspieszenia? Czy to już i tak "po śliwkach".

Mam 63 lata, rok temu na usg stwierdzono torbiel 17 mm, a wokół niej pola hipo- i hyperdensyjne. Operacja przeszła bez powikłań. Pozdrawiam . Anko
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #2  Wysłany: 2016-10-18, 17:45  


anko,

Skoro myślisz o wznowie to przeszłaś chorobę nowotworową. Prosimy o wyniki badań, wynik hist.pat., z operacji.

Nie jesteśmy w stanie pomóc jeśli nic nie wiemy, co było wcześniej.

pozdrawiam i witam na forum
 
anko 


Dołączył: 06 Kwi 2009
Posty: 5

 #3  Wysłany: 2016-10-18, 22:10  


Przesyłąm uzupełnienie moich danych

I. 24 sierpnia 2015 r. duodenopankreatektomia sp.Traverso-Longmire'a , laparotomia, cholecystektomia wyjsciowe ca19.9 - 225, próby wątrobowe w normie.

II. Materiał operacyjny
1. głowa trzustka + dwunastnica+ pęcherzyk żółciowy+ pżw
2. kikut dwunastnicy
Rozpoznanie : guz głowy trzustki

Opis makroskopowy
1. do badania otrzymano fragment jelita cienkiego dł 10 cm, oba końce na ślepo zamknięte staplerami wraz z przylegającym fragmentem trzustki o wymiarach . 4,5*3,5*2 cm oraz pęcherzykiem żółciowym dł. 9 cm. Na przekroju trzustki , w otoczeniu przewodu trzustkowego szary, lity naciek o największym wymiarze 2, 5 cm , wydający się dochodzić do powierzchni narządu. Ściana pęch. żół. długości 3mm
2. do badania otrzymano fragment jelita o wym. 2,5*2,0*1,5 cm
Lokalizacja wycinków
1. głowa trzustki. +dwunastnica + pżw +p.z.:
1.1. szary naciek trzustki (22973-229850)
1.2. trzustka poza zmianą (22986)
1.3 przedtrzustkowa granica cięcia (22987)
1.4. węzły chłonne okołotrzustkowe (22988-22989)
1.5. niezmieniona ściana jelita cienkiego (22990)
1.6 proksymalna granica jelita cięcia jelita cienkiego (22991)
1.7. dystalna granica cięcia jelita cienkiego (22992)
1.8. szyjka pęcherzyka żółciowego wraz z węzłem chłonnym (22993)
1.9. trzon pęcherzyka żółciowego 2294
1.10 dno pęcherzyka żółciowego (22115)
2. Kikut dwunastnicy : 2.1 (22996- 23001)
Rozpoznanie
ad.1.1- gruczolakorak g2 trzustki
utkanie nowotworowe nacieka błonę mięśniową właściwą ściany dwunastnicy od zewnątrz oraz okołotrzustkową tkankę tłuszczową, nie dochodząc do powierzchni zewnętrznej preparatu
W okolicznej tkance tłuszczowej znaleziono 10 węzłów chłonnych , jeden z nich nacieczony nowotworowo przez ciągłość (+1/10)
Ad. 1.2-1.3 bez nacieku raka
Ad. 1.4. jeden węzeł bez przerzutu raka
Ad. 1.5-1.7 bez nacieku raka
Ad.1.8 -1.10 przewlekłe zapalenie pęch. żółciowego. Bez nacieku raka. Znaleziono 1 węzeł chłonny bez przerzutu raka .
Ad 2.1.Utkanie XII -cy oraz trzustki bez nacieku raku.
PTNM7:pT3N1 Mx

III. Ca 19.9 kilka m-cy po operacji spadł do minimum 17 i od tego momentu systematycznie powoli rósł. próby wątrobowe alp. max 510, alt. max, 400, ast . max 400 po operacji i w trakcie chemii skakały raz w dół raz w górę bez związku moim zdaniem z chemią- gemcitabina 9 wlewów, która został przerwana w związku z wysokimi poziomami alt,ast.alp. kiedy w sierpniu b.r. po półrocznej przerwie od chemii wszystkie próby były w normie nagle kolejne badania krwi we wrześniu 2016 r. zanotowały duże skoki aż do wartości podanych w pierwszym poście.

Liczę na to ze to może być zachwiana gospodarką i przesyłem żółci tylko ca 19.9 idzie w górę. CEA tez rośnie z 0,9 w 2015 do 2,1 w tym roku. bilirubina w normie

IV. opis tk z sierpnia 2016 r.
w wątrobie na pograniczu seg 7 i 8 podprzeponowo widoczne ognisko śr. 3 mm hipointensywne w obrazach T1- zależnych i hiperintensywne w obrazach T2-zależnych bez uchwytnych cech wzmocnienia kontrastowego i restrykcji dyfuzji. najprawdopodobniej odpowiadającej torbieli, innych zmian w wątrobie nie stwierdza się. drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe nieznacznie poszerzone w okolicy wneki śr. ok. 7mm , stopniowo zwężają się na obwodzie. PŻW śr. do 10mm. (poprzednio 8) Trzon i ogon trzustki niepowiększone bez uch. zmian ogniskowych. przewód Wirsunga odcinkowo o szer. do 2 mm (poprzednio o śr. do 4 mm) Obraz TK stabilny z poprzednim z kwietnia .

Pozdrawiam. Anko
 
Katies29 


Dołączyła: 24 Cze 2016
Posty: 42
Pomogła: 2 razy

 #4  Wysłany: 2016-10-19, 19:58  


Anko - patrzac na Twoje wyniki wczesniej i jak sam mowisz skakaly Ci proby watrobowe, moze byc to wynik poprzednich dzialan itp itd ale z racji wzrastajacego Ca 19-9 nie czekalabym na wizyte u onkologa tylko po prostu poszla od razu, w takich sytuacjach lepiej dzialac juz, 3mam kciuki zeby wszystko bylo ok!! :)
 
anko 


Dołączył: 06 Kwi 2009
Posty: 5

 #5  Wysłany: 2016-10-19, 21:42  


Dzięki, też uważam, że to duże prawdopodobieństwo wznowy na razie biochemicznej, ale onkolog nie widzi potrzeby przyśpieszenia TK, chyba że zżółknę. Mam zrobić kolejny marker ca19.9 i cea. Pozdrawiam. Anko
 
Katies29 


Dołączyła: 24 Cze 2016
Posty: 42
Pomogła: 2 razy

 #6  Wysłany: 2016-10-20, 09:45  


Zrob te markery jak najszybciej i uderzaj do onkologa, Twoje zdrowko najwazniejsze :)
 
anko 


Dołączył: 06 Kwi 2009
Posty: 5

 #7  Wysłany: 2016-10-20, 11:56  


dzięki Katies za wsparcie, nie ma odwrotu od tego ca ma być ,wzrost markerów to pierwszy symptom na 90 % wznowy, która wyjdzie za m-c w TK . i z tym się liczę. miałem jeszcze nadzieję, że może to powodu niedrożności dróg żółciowych, ale nie żółknę, więcta opcja raczej odpada na rzecz uszkodzenia wątroby typu meta. Pozdrawiam. Anko
 
Katies29 


Dołączyła: 24 Cze 2016
Posty: 42
Pomogła: 2 razy

 #8  Wysłany: 2016-10-20, 14:52  


Anko ja mialam markery wysokie a potem nagle spadaly, one tez maja swoje zawirowania, dopoki nie masz jasno informacji o wznowie nie wiadomo tego na 100% ja caly czas 3mam kciuki zeby jednak to bylo zwiazane z czym innym, trzeba miec nadzieje!!! :)
 
anko 


Dołączył: 06 Kwi 2009
Posty: 5

 #9  Wysłany: 2016-10-21, 19:36  


Katies , dzięki, że mnie podnosisz na duchu , bo ja już (może za wcześnie) przyjąłem tą najgorszą opcję. chociaż tli się we mnie iskierka, że może jeszcze nie teraz. Mam nadzieję, że Twoje markery dalej spadają. Pozdrawiam. Anko
 
Katies29 


Dołączyła: 24 Cze 2016
Posty: 42
Pomogła: 2 razy

 #10  Wysłany: 2016-10-21, 21:48  


Anko, nadzieja jest i powinna byc zawsze, nieraz na forum czytalam tu ze ktos z dobrymi wynikami mial problem a ze zlymi nie, wiec poki jest nadzieja niech bedzie!!
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #11  Wysłany: 2016-10-31, 07:21  


anko napisał/a:
też uważam, że to duże prawdopodobieństwo wznowy na razie biochemicznej

Ja też tak uważam, dlatego trzeba szybko działać. TK za dwa tygodnie to nie jest bardzo odległy termin, ale jakby się dało przyspieszyć, to też nie byłoby błędem. Po TK naciskałabym na szybki opis, nie daj się zbyć paniom w rejestracji, łap lekarza opisującego osobiście, może będzie człowiekiem... No i na wizytę u onkologa do grudnia nie możemy czekać. Jeśli opis będzie sugerował wznowę - wchodź pomimo zamkniętych drzwi ;)

anko, przepraszam, nie pocieszyłam, ale uważam, że lepiej się ogarniesz stojąc nogami na ziemi, niż pocieszany wbrew realiom. I oczywiście - dopóki dziada nie złapiemy za nogi - jest szansa, że zmiany biochemiczne to splot przypadków.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group