1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak płuc a przerzuty do węzłów chłonnych
Autor Wiadomość
zimolek 


Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 12

 #1  Wysłany: 2013-01-23, 23:00  Rak płuc a przerzuty do węzłów chłonnych


Witam wszystkich, niestety muszę do was dołączyć ponieważ w mojej rodzinie również pojawił się rak i jak każdy kto jest ''nowy'' mam wiele wątpliwości i pytań, więc bardzo was proszę o pomoc.

U mojego wuja zdiagnozowano raka niedrobnokomórkowego płata dolnego płuca prawego. W KT Z 29 listopada wyszło:

TK - 29.11.2012:
Obustronnie obszary rozedmy mieszanej. Obwodowe zwłóknienia położone podopłucnowo.
W dolnej części PS3 podopłucnowo liczne drobne guzki okołooskrzelowe. W płacie dolnym prawym na pograniczu PS6 i 9 guzowate nacieczenie miąższu max 50x41 mm, obwodowe wypustki wciągają opłucną. Brzeżnie zwapnienie.
Jamy opłucne wolne.
Węzły chłonne przytchawicze prawe 11 mm w osi krótkiej, pod cariną 14 mm, w prawej wnęce 12 mm. Zwapniały węzeł w lewym dole pachowym.

Z biopsji p-klatkowej, którą wykonano wyszedł rak niedrobnokomórkowy.

Wuja był diagnozowany na szamarzewskiego w Poznaniu, powiedziano mu, że tego typu nowotwór najlepiej usunąć operacyjnie jednak termin zabiegu przewidziano dopiero na koniec lutego, więc szukałam szybszego terminu i tak trafiliśmy na Warszawę, gdzie wuja bez problemu przyjęto. Jednak, że od ostatniego KT upłynęło 1,5 miesiąca musieli wykonać je jeszcze raz i wyszło:

TK - styczeń 2013:
W płacie dolnym prawym masa guzowata o nieregularnych zarysach o wym 50x40x58 mm wypustkami łącząca się z opłucną pociągająca szczelinę między płatową i prawdopodobna przechodząca do płata górnego. Poniżej zmiany nad przeponą w s. 10 ok. 10 mm guzek.
Powiększone węzły chłonne prawej wnęki do ok. 15 mm, podostrogowe 28x20x30 mm, przytchawicze górne prawe 17x9 mm.
Poza tym płuca z cechami rozedmy, rozlane pogrubienie ścian oskrzeli. W obwodowych partiach płuc dyskretne zmiany siateczkowate pociągające oskrzela - nie można jednoznacznie wykluczyć wczesnej fazy współistniejącego śródmiąższowego włóknienia płuc. Duże naczynia w granicach normy. Jamy opłucnowe bez cech płynu.

Ze względu na powiększone węzły chłonne wykonano biopsje przezoskrzelową, która wykazała:

TBNA:
1. TBNA 1 - w. chłonne gr 4R
2. TBNA 2 - w. chłonne gr 7
3. TBNA 3 - w. chłonne gr 11R
Opis mikroskopowy:
1 - nabłonki oskrzelowe, limfocyty, strzępki węzła chłonnego
2 - cellulae carcinomatosae - carcinoma non-microcellulare NOS
3 - nabłonki oskrzelowe, strzępki podścieliska, nieliczne limfocyty

Na podstawie tego wyniku lekarz przekazał nam wiadomość, że są przerzuty do węzłów chłonnych i operacja nie ma najmniejszego sensu. Chciałam zapytać czy faktycznie nie ma sensu? Nie da się usunąć zmiany razem z zajętymi węzłami chłonnymi? Czy to możliwe żeby w przeciągu 1,5 miesiąca pojawiły się tak szybko przerzuty przy raku niedrobnokomórkowym, który ponoć jest mniej agresywny od drobnokomórkowego?

W poniedziałek idziemy na konsultacje do poradni onkologicznej i zobaczymy co dalej, ale nie chce mi się wierzyć, że operacji nie będzie, że już nie można, wcześniej żyliśmy nadzieją, że zoperują i będą duże szanse na całkowite wyleczenie, a teraz jesteśmy kompletnie zdołowani. Bardzo proszę o wasze opinie i interpretacje wyników.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2013-01-24, 08:24  


Czy było wykonane USG jamy brzusznej (w styczniu)?
Czy była wykonana spirometria?
_________________
 
zimolek 


Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 12

 #3  Wysłany: 2013-01-24, 12:42  


USG jamy brzusznej wykonano w Poznaniu 10 grudnia.W Warszawie już mu tego nie robili, a wyszło tak:

USG jamy brzusznej - 10.12.2012:
Wątroba niepowiększona z cechami stłuszczenia, bez zmian ogniskowych. Pęcherzyk żółciowy nie powiększony, bez cech złogów, ściany niepogrubiałe. Drogi żółciowe wewnątrz-wątrobowe i przewód żółciowy wspólny nieposzerzone. Trzustka niepowiększona, bez zmian ogniskowych i bez zwapnień. Śledziona o prawidłowych wymiarach i strukturze miąższu. Nerka prawa o prawidłowej budowie i strukturze miąższu. Nie stwierdza się złogów ponad 3 mm, bez zastoju w układzie kielichowym. Nerka lewa o prawidłowej budowie i strukturze miąższu, nie stwierdza się złogów ponad 3 mm, bez zastoju w układzie kielichowym. Nadnercza - w okolicy nadnerczy sonograficznie ie widać patologicznej masy ze względów technicznych - ocena w KT. Przestrzeń zaotrzewnowa okołoaortalna bez zmian węzłowych. Pęcherz moczowy prawidłowy. Gruczoł krokowy powiększony 58x50mm z licznymi zwapnieniami, głównie w lewym płacie.

W kontrolnym KT nadnerczy wyszedł guzek, ale jak potem podczas dalszej diagnostyki się okazało jest to gruczolak zupełnie nie związany z rakiem płuc i nie ma w nim komórek nowotworowych.
Spirometrie miał robioną w Warszawie i w podsumowaniu napisali:
Prawidłowe wskaźniki czynności płuc. Bez przeciwwskazań do zabiegu operacyjnego.

Tak więc ani spirometria ani USG nie jest przyczyną odstąpienia od wykonania operacji. Wuja po wykonaniu biopsji węzłów wypisali ze szpitala w Warszawie i powiedzieli żeby dzwonić po tygodniu czy już jest wynik. Zadzwoniłam, rozmawiałam z jego lekarzem prowadzącym i oświadczył, że wyszły komórki nowotworowe w pobranym materiale i teraz z tym należy udać się na konsultację do onkologa, bo operacji nie ma sensu robić. Byłam w szoku. Co ty na to?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2013-01-24, 21:33  


Z racji zajętych węzłów śródpiersia również uważam, że powinno zacząć się od podania chemioterapii i rozważać dalsze możliwości leczenia zależnie od wyników leczenia chemioterapią.
_________________
 
zimolek 


Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 12

 #5  Wysłany: 2013-01-24, 22:53  


Czyli jednak nie da się usunąć zmiany razem z zajętymi węzłami chłonnymi? Czy to możliwe żeby w przeciągu 1,5 miesiąca pojawiły się tak szybko przerzuty przy raku niedrobnokomórkowym, który ponoć jest mniej agresywny od drobnokomórkowego?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2013-01-24, 23:00  


zimolek napisał/a:
Czy to możliwe żeby w przeciągu 1,5 miesiąca pojawiły się tak szybko przerzuty przy raku niedrobnokomórkowym, który ponoć jest mniej agresywny od drobnokomórkowego?

Tak, możliwe.

zimolek napisał/a:
Czyli jednak nie da się usunąć zmiany razem z zajętymi węzłami chłonnymi?

Tu nie chodzi o to, że fizycznie się nie da - chirurg może wyciąć pacjentowi wszystko co chce, pytanie tylko o sens zabiegu.
W przypadku zajęcia węzłów śródpiersia istnieje zbyt duże ryzyko, że nawet w przypadku ich wycięcia rak będzie rozsiany gdzieś poza nie, co oznaczałoby okaleczenie pacjenta poważną operacją bez faktycznego rezultatu, bo choroba rozwijałaby się nadal.
_________________
 
zimolek 


Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 12

 #7  Wysłany: 2013-01-24, 23:08  


Rozumiem, a czy na raka niedrobnokomórkowego stosuje się częściej chemie czy radioterapię?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #8  Wysłany: 2013-01-24, 23:09  


Wszystko zależy od stadium zaawansowania, stanu pacjenta.
_________________
 
zimolek 


Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 12

 #9  Wysłany: 2013-01-24, 23:15  


Czy na wypisie ze szpitala powinni podać stopień zaawansowania, bo nic takiego tam nie ma, sama byłam ciekawa w jakim stopniu jest nowotwór.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #10  Wysłany: 2013-01-24, 23:20  


Nie wiem jak wyglądają u nich wypisy, jedni podają, inni nie. Obowiązku raczej nie ma.
_________________
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #11  Wysłany: 2013-01-24, 23:36  


zimolek napisał/a:
sama byłam ciekawa w jakim stopniu jest nowotwór

Najpewniej jest to T4 N2 MX w skali TNM czyli stopień zaawansowania IIIB.

Leczenie operacyjne nie ma tu sensu (pod kątem onkologicznym). Jeśli spirometria jest ok i nie ma innych przeciwwskazań - do rozważenia pozostaje chemioradioterapia (o ile chory jest leczony w ośrodku referencyjnym, mającym możliwość prowadzenia takiej terapii).
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
zimolek 


Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 12

 #12  Wysłany: 2013-01-24, 23:37  


Dzięki za odpowiedź. Dobrze, że można pogadać z kimś o takich sprawach, ech łudziłam się jeszcze że może ten doktor po prostu olał wuja, bo gdzieś wyczytałam, że węzły chłonne się wycina nawet jak są w nich przerzuty ale dokładnie tego nie sprawdziłam i złapałam się tego.
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #13  Wysłany: 2013-01-24, 23:45  


zimolek napisał/a:
gdzieś wyczytałam, że węzły chłonne się wycina nawet jak są w nich przerzuty

O ile są to węzły chłonne tworzące cechę N1 (skala TNM) - to tak. Jednak jeśli mamy cechę N2 - operacja jest niemożliwa (zabieg chirurgiczny nie poprawia rokowania w przypadku tych chorych).
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
zimolek 


Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 12

 #14  Wysłany: 2013-01-24, 23:51  


A co to są za węzły N1? Bo N2 to te które ma wuja zajęte tak? Czyli podostrogowe, przytchawicze i prawej wnęki.

[ Dodano: 2013-01-24, 23:52 ]
Sory, ale nie orientuję się w tym zupełnie.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #15  Wysłany: 2013-01-24, 23:55  


Zgodnie z klasyfikacją TNM cecha N2 oznacza przerzuty w węzłach chłonnych śródpiersia po stronie guza.
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group