1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak płaskonabłonkowy płuca lewego a miażdżyca kończyn dolnyc
Autor Wiadomość
Marta82 


Dołączyła: 17 Lut 2012
Posty: 237
Skąd: Piła
Pomogła: 65 razy

 #1  Wysłany: 2012-02-17, 13:31  Rak płaskonabłonkowy płuca lewego a miażdżyca kończyn dolnyc


Komentarze nie związane bezpośrednio z historią choroby znajdują się w => tym wątku <=


Witam
Moja mama trafiła do szpitala, gdyż bolała ją noga a właściwie dwa palce. Lekarze stwierdzili, że to miażdżyca i skierowali na operację, podczas badań wykryto raka płuca. Odstąpiono od operacji nóg i podano chemię. Mama ma już te palce teraz czarne a lekarze powiedzieli, że nic nie zrobią póki nie "wyleczą" płuc. Jak wcześniej wspomniałam to są dwa place a pan chirurg stwierdził, że jak się nie poprawi to proponuje amputację nogi na wysokości uda. Nie wiem co mam robić już rak był dla nas szokiem, a teraz jeszcze chcą tę nogę odjąć. Pomocy!!
Czy mogą przeprowadzić operację żeby ratować nogę, jak mama ma chemię????
_________________
Marta82
Kocham Cię mamusiu: 20.03.1947 - 15.01.2013 r.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2012-02-17, 13:40  


Nie znamy żadnych wyników pod kątem leczenia onkologicznego: podstawowej morfologii, stopnia zaawansowania choroby nowotworowej i jej konkretnego leczenia, stanu ogólnego mamy ; oraz wyników pod kątem leczenia miażdżycy: na jaką konkretnie operację mama była wcześniej skierowana (jaki miał być zakres zabiegu? co konkretnie miało być wykonane), czy było wykonane USG Doppler żył i tętnic obwodowych kończyn dolnych (i z jakim ewent. wynikiem), czy mama ma włączone leczenie p/zakrzepowe (i jakie).

Polecam ten post: Jak zadać na Forum pytanie by uzyskać POMOCNĄ odpowiedź?
_________________
 
Marta82 


Dołączyła: 17 Lut 2012
Posty: 237
Skąd: Piła
Pomogła: 65 razy

 #3  Wysłany: 2012-02-21, 09:15  


Załączam wyniki mojej mamy:


Rozpoznanie: Rak płuca lewego T4N2Mo CS III B. Miażdżyca uogólniona. Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych.
Chemioterapia PN.


WYNIKI BADAŃ:

RR: 120/75 Waga: 55 kg Wzrost: 153 cm Pow. ciała: 1,51 m2

Morfologia krwi obwodowej:
Leukocyty KI)lL 9,690
Granuloc. % 51,4
Limfocyty % 24,9
Monocyty % 16,3
Gran. kwas. % 5,4
Gran. zasad. % 1,8
Erytrocyty M/pL 4,57
HGB g/dl 13,0
HCT % 39,0
MCV fL 85,3
MCH pg 28,4
MCHC g/dl 33,3
RDW % 14,5
Płytki KI).!L 427

Chemia kliniczna:
Glukoza mg/dl 81
Bilirubina całko mg/dl 0,14
Kreatynina mg/dl 0,77
CRP mg/I 60,8

Enzymy:
AlAT WII 11
AspAT WII 18

Elektrolity:
Na mmolll 134
K mmolll 4,38
CI mmol/I 102
Wapń mmol/l 1,98

e-GFR ml/min/pc 80

Badania radiologiczne:

USG j. brzusznej
Wątroba b/z ogniskowych o prawidłowej echogeniczności. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny bez złogów. PŻW nieposzerzony. Drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe nieposzerzone. Trzustka niepowiększona b/z ogniskowych. Kształt, wielkość i ,Położenie nerek prawidłowe. Układ kielichowo-miedniczkowy nerek nieposzerzony bez ech złogów. Śledziona jednorodna, prawidłowej wielkości i echogeniczności. Okolica dużych naczyń w obrazach usg w granicach normy, aorta nieco poszerzona do ok. 26mm, o krętym przebiegu z masywnymi zmianami miażdżycowymi i skrzeplinami, światło
rzeczywiste szer. do ok. 14mm. Pęcherz moczowy obkurczony.

Konsultacja chirurgiczna: ksero w załączeniu.

LECZENIE: Kuracja - Cisplatyna 130mg i.v., Navelbina 40mg i.v.
Inne leki: Zofran, Mannitol, Polfilin, Clexane, Acard, Tramal, Amitryptyllina, Ketonal.

EPIKRYZA: Pacjentka przyjęta do oddziału w celu rozpoczęcia chemioterapii z powodu nieoperacyjnego raka płuca.
Zakwalifikowana do leczenia wg PN. Otrzymała serię I A. Tolerancja leczenia dość dobra. Pacjentka była w trakcie pobytu konsultowana przez chirurga -opis w załączeniu. Wypisana do domu w stanie dość dobrym.


ROZPOZNANIE
Zasad. 170 - Miażdzyca uogólniona.
Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych.
Guz płuca.

WYNIKI BADAŃ PRACOWNICZYCH
MORFOLOGIA:
Grupa krwi: A Rh D+(dodatni) nr badn. 542/2012 r.
Le- 7,010Klul; Ery- 4,71M/ul; HGB- 13,4g/dl; HCT- 40,2%;
Płytki:497 Klul;
Ukł. krzepnięcia: APTT:23,8; !NR:; Fibryngen:;
Bilirubina całkowita: mg/dl;
Bad. og. surowicy: Kreatynina-O,61 mg/dl; Mocznik-24,3 mg/dl;
Elektrolity (mmol/l): Na-129 K- 5,12 CL- 94
Glukoza w surowicy 94 mg/dl
e-GFR (MDRD) 105 ml/rnin/pc
Chemia Kliniczna:
Ca 125 365,8 U/mI
Białko komórek nabłonkowych najądrza 4-HE4 137,3 pmol/l
CA 15-3 124,4 U/mI
CA 19-9 27,5 U/mI
Antygen karcinoembrionalny (CEA) 2,8 ng/ml.

BADANIA KT:
30-01-2012 r. KT - naczyń obwodowych z kontrastem
Opis procedur:
- Wielorzędowa-Spiralna Tomografia Komputerowa
Aparat: Siemens Somatom Emotion 6
Aorta brzuszna w wysokości odejścia tętnic nerkowych szerokości do około 1,8 cm, po około 2,5 cm następuje jej poszerzenie na dalszym około 8 cm odcinku ( do podziału) do około 2,8 cm ze skrzeplinami przyściennymi grubości do 1,1 cm.
Początkowy odcinek prawej tętnicy biodrowej wspólnej krytycznie zwężony ze śladowym przepływem (nie można wykluczyć niedrożności).
Dalszy odcinek prawej tętnicy biodrowej wspólnej oraz tętnica biodrowa zewnętrzna krytycznie przewężone z niewielkimi przepływami. W obrębie prawej tętnicy udowej wspólnej i powierzchniowej, odcinkowo zmiany miażdżycowe przewężające światło naczynia powyżej 50%.
Prawa tętnica podkolanowa, tętnice piszczelowe bez istotnich hemodynamicznie przewężeń.
Początkowy odcinek lewej tętnicy biodrowej wspólnej zwężony do około 50%.
Lewa tętnica biodrowa zewnętrzna udowa wspólna ze zmianami miażdżycowymi zwężającymi światło naczynia poniżej 50%.
Lewa tętnica udowa powierzchowna niedrożna. Napływ z krążenia obocznego do jej dalszego odcinka na wysokość około 2/3 uda.
Poniżej tętnica udowa powierzchniowa, podkolanowa i piszczelowa bez istotnych przewężeń.
Uwaga: w rzucie prawego jajnika zmiana płynowa średnicy około 5,4 cm, lewego około 3,6 cm - konieczna konsultacja ginekologiczna.
WNIOSKI: j.w.

BADANIA USG:
USG Ginekologiczne 31 '.010.2012 r.
1. Trzon Macicy: Macica w całości, wielkości: długości 41 mm x grubość 22 mm.
2. Endometrium gr: 3,9 mm z widocznym zwapnieniem.
3. Jajnik Prawy Po stronie prawej cień echo (-) wielkości: 53x41 mm.
4. Jajnik Lewy.
5. Zatoka Douglasa
Za macicą cień lekko lecho(+), wielkości: 33,1 x 28 mm.

BADANIA RTG:
23-01-2012 r. Rtg klatki piersiowej
Przywnękowo po stronie lewej guzowaty cień śr. 42 mm - konieczna dalsza diagnostyka.
Poza tym pola płucne bez zmian ogniskowych.
Sylwetka serca, stan krążenia płucnego w normie.

KONSULTACJE:
Konsultacja ginekologiczna 31.01.2012 r.
LECZENIE
Zachowawcze. Diagnostyka.
ZALECENIA:
Acard 75 1 x dz. , Atrox 20 1 xl, Rutoheksal 600 2 x 1 tabl.

ROZPOZNANIE
Zasad.
Współ.
CJ4.1 - Nieoperacyjny rak płuca lewego.
I
no - Uogólniona miażdżyca.

WYNIKI BADAŃ PRACOWNIANYCH

ENDOSKOPIA:
Krtań, tchawica, ostroga główna i drzewo oskrzelowe bez zmian. Pobrano popłuczyny do badania cytologicznego.

PAKIET MRSA: Ujemny.

BADANIE RTG:
06-02-2012 KT klatki piersiowej z kontrastem: W obrębie segmentu 3 płuca lewego zmiana guzowata o wymiarach
około 2,3 x 2,6 x 3,9 cm ulegająca wzmocnieniu kontrastowemu na obwodzie. W obrębie wnęki płuca lewego w I
okolicy podziału pnia płucnego i lewej tętnicy płucnej duże zmiany węzłowe "obmurowujące" częściowo wyżej
opisane naczynia. Podopłucnowo w segmencie 6 płuca prawego guzek o średnicy około 0,64cm. Drobny średnicy
około 0,33 cm guzek w obwodowych partiach segmentu 9 płuca prawego. Lewe nadnercze powiększone średnicy
około 1,6 cm o charakterze gruczolaka.
Wnioski: j.'1'

BADANIA HISTOPATOLOGICZNE:

345996/ BACC guza płuca.

Wśród mas martwiczych pojedyncze komórki najprawdopodobniej carcinoma planoepitheliale.

EPIKRYZA:
Pacjentka lat 64 przekazana do tutejszego Oddziału z Oddziału Chirurgicznego z powodu guza płuca lewego. W trakcie pobytu wykonano konieczne badania diagnostyczne stwierdzając nieoperacyjnego raka. Wypisana z zaleceniami.
LECZENIE:
BAC guza. Diagnostyka.


Teraz chcą jej odjąć nogę na poziomie uda, choć ma czarne dwa palce, chcę ratować tę nogę, bo inaczej całkiem się podda. Za dużo na raz na nas spadło.
_________________
Marta82
Kocham Cię mamusiu: 20.03.1947 - 15.01.2013 r.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2012-02-21, 11:20  


Marta82 napisał/a:
Teraz chcą jej odjąć nogę na poziomie uda,

Którą?

W badaniu naczyń faktycznie stwierdzono znaczne przewężenia naczyń obu kończyn dolnych, więc można przypuszczać, iż martwica dwóch palców danej kończyny jest tylko jednym z czynników powodujących konieczność sugerowanej amputacji - być może lekarz uważa, iż istnieje zbyt duże ryzyko postępującej niedokrwistości nogi, co wiązałoby się z istotnymi powikłaniami pod kątem leczenia onkologicznego.
Ciężko nam będzie tutaj wchodzić w kompetencje chirurga naczyniowego.
_________________
 
Marta82 


Dołączyła: 17 Lut 2012
Posty: 237
Skąd: Piła
Pomogła: 65 razy

 #5  Wysłany: 2012-02-21, 11:58  


Prawą, ma czarne od spodu dwa palce, strasznie się boję, bo wtedy straci wolę walki. Miałam nadzieję, że teraz amputują palce, a po chemii może zrobią operację. A odnośnie raka to proszę mi powiedzieć jak to naprawdę wygląda?
_________________
Marta82
Kocham Cię mamusiu: 20.03.1947 - 15.01.2013 r.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2012-02-21, 12:56  


A w jakim szpitalu i na jakim oddziale mama obecnie przebywa - na onkologii? Na chirurgii naczyniowej? Czy jest wypisana do domu?
Czy masz może tę konsultację chirurgiczną, o której mowa w wypisie, iż jest dołączone jej ksero? Czy przez tę konsultację rozumiemy TK naczyń obwodowych?
Jeśli lekarze planują amputację kończyny, to kiedy chcą to zrobić - w trakcie chemioterapii?
_________________
 
Marta82 


Dołączyła: 17 Lut 2012
Posty: 237
Skąd: Piła
Pomogła: 65 razy

 #7  Wysłany: 2012-02-21, 13:16  


Mama obecnie jest w domu, jutro idzie na chemię 2 raz. To jest Szpital w Pile. Mama najpierw była na chirurgii ogólnej, potem na klatki piersiowej, następnie ją wypisali i kazali się zgłosić na chemię. Gdy leżała na pododdziale chemioterapii przyszedł chirurg obejrzeć tę nogę i to własnie ta konsultacja.
W konsultacji jest napisane że ma raka płuca lewego i przewlekłą niedokrwistość i, że zakwalifikowana do chemioterapii. Zasinione palce stopy prawej.
Proponuję: leki przeciwbólowe,
halidor
heparynę
rozpocząć leczenie onkologiczne
w przypadku nasilenia stopnia niedokrwienia wskazana amputacja na poziomie uda


i to wszystko mam wrażenie, że leczą płuca a o nogach nikt nie pamięta, bo powiedzieli, że noga to nie zagrożenie życia.

[ Dodano: 2012-02-21, 13:20 ]
Ja się nie znam nie jestem lekarzem, ale amputacja to też przecież operacja. Wiem, że by passy to skomplikowana skomplikowana, ale naprawdę mam nadzieję, że chociaż e palce, a nie cala noga, to tak jakby już ją pogrzebać i zabrać nadzieję.
Z tego co wyczytałam do tej pory to chyba zaawansowane stadium raka, miałam nadzieje, że może po chemii go zoperują, ale chyba nie na to też nie ma szansy.

Do tego mam pod opieką leżącego dziadka po złamaniu biodra i na dobrą sprawę szpital w domu....czemu to wszystko tak strasznie boli????
_________________
Marta82
Kocham Cię mamusiu: 20.03.1947 - 15.01.2013 r.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #8  Wysłany: 2012-02-21, 14:02  


Czy myślałaś może o skonsultowaniu przypadku mamy w WCO? Zdecydowanie sugerowalibyśmy taką ewentualność.
_________________
 
Ewelina Żurek 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 02 Gru 2010
Posty: 618
Skąd: Radom
Pomogła: 95 razy

 #9  Wysłany: 2012-02-21, 14:04  


Marta82, merytorycznie nic nie pomogę, chciałam Cię jedynie przywitać.
A myslałaś może żeby z wynikami Mamy wybrac sie do jakiegoś naczyniowca na konsultację? Chocby prywatnie. Czy jest u Was w Pile inny szpital? Warto poznać opinie innych lekarzy. Wiesz na Forum jest naprawdę wielu dobrych specjalistów ale nikt nie pomoże tak jak zrobiłby to lekarz specjalista, widzące wyniki badań i pacjenta.
Przykro mi, że ta straszna choroba spotkała i Was. Ciężko oswoić się z taką diagnozą.
Ściskam i życzę dużo zdrowia dla Mamy i siły dla Ciebie.
Ewelina
 
Marta82 


Dołączyła: 17 Lut 2012
Posty: 237
Skąd: Piła
Pomogła: 65 razy

 #10  Wysłany: 2012-02-21, 14:09  


Dziękuję bardzo za odpowiedzi i wsparcie. To wiele dla mnie znaczy. Jutro idziemy do naczyniowca, to ordynator z Chodzieży ponoć bardzo dobry.
Zobaczymy, będę szukać dalej i mam nadzieję znaleźć kogoś kto uratuję mojej mamusi nogę.
Ta Pani onkolog, która prowadzi moją mamę to podobno dobry onkolog. Ona jest z Bydgoszczy, ale biorę pod uwagę też konsultację z innymi lekarzami.
To się dzieje tak szybko. To się rozgrywa od 23 stycznia...więc bardzo szybko.
_________________
Marta82
Kocham Cię mamusiu: 20.03.1947 - 15.01.2013 r.
 
Ewelina Żurek 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 02 Gru 2010
Posty: 618
Skąd: Radom
Pomogła: 95 razy

 #11  Wysłany: 2012-02-21, 14:23  


Marta82 napisał/a:
To się dzieje tak szybko. To się rozgrywa od 23 stycznia...więc bardzo szybko.
że szybko to się ciesz. Wprawdze mniej czasu na oswojenie się ale im szybciej zaczęte leczenie tym lepiej.
Czekamy na dobre wieści po konsultacjach.
A tymczasem spedzaj z Mama tyle czasu ile się da. Cheszcie sie wspólnym czasem, każdą "spokojną" chwilą, każdym raze zjedzonym obiadem czy obejrzanym filmem. Przyszłośc może nie być za rózowa. Celebruj i zapamietuj każdy dzień.
Ściskam,
Ewelina
 
Marta82 


Dołączyła: 17 Lut 2012
Posty: 237
Skąd: Piła
Pomogła: 65 razy

 #12  Wysłany: 2012-02-22, 09:23  


A czy mogę prosić o interpretację tych wyników odnośnie raka?
Jak to wygląda?
_________________
Marta82
Kocham Cię mamusiu: 20.03.1947 - 15.01.2013 r.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #13  Wysłany: 2012-02-22, 10:38  


Zasugerowaliśmy konsultację w WCO w Poznaniu właśnie z tego powodu, że pod kątem onkologicznym jest tutaj kilka nieścisłości, co do których ciężko nam się odnieść - zwłaszcza w połączeniu z kwestią naczyniową.

Sam opis TK jest więcej niż skromny. Na podstawie owego opisu określono w dość dziwny sposób stopień zaawansowania choroby nowotworowej wg klasyfikacji TNM - na IIIB (T4N2M0). Wg naszej oceny cecha T4 jest tutaj zupełnie nieprawidłowa, bardziej wygląda to na T2, zaś cecha N dotycząca zajętych przerzutowo węzłów chłonnych również może być określona nieprecyzyjnie i w celu jej (i nie tylko) dokładniejszej oceny dobrze byłoby wykonać badanie PET.
Tutaj lekarze z góry założyli nieoperacyjność zmiany i nie wykonali dalszych badań, skupiając się - mam wrażenie - na uniknięciu komplikacji związanych z miażdżycą.

Stąd właśnie sugestia konsultacji w WCO - dla pewności wykorzystania wszelkich możliwych sposobów terapii i zweryfikowania, czy postępowanie stosowane przez lekarzy w Pile jest jedynym możliwym, bo być może specjaliści z WCO będą w stanie zaproponować co innego.
Nie obiecujemy oczywiście niczego i nie twierdzimy, że postępowanie lekarzy z Piły jest nieprawidłowe, niemniej zawsze warto skonsultować się z innym ośrodkiem, zwłaszcza w przypadkach trudnych i nietypowych - takich jak ten.
_________________
 
Marta82 


Dołączyła: 17 Lut 2012
Posty: 237
Skąd: Piła
Pomogła: 65 razy

 #14  Wysłany: 2012-02-22, 11:02  


Dziękuję bardzo za odpowiedź, dziś idę z mamą do naczyniowca, jutro ma chemię, a potem się dowiem co dalej. W tej przerwie będę próbowała gdzie indziej.
_________________
Marta82
Kocham Cię mamusiu: 20.03.1947 - 15.01.2013 r.
 
Ewelina Żurek 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 02 Gru 2010
Posty: 618
Skąd: Radom
Pomogła: 95 razy

 #15  Wysłany: 2012-02-24, 10:15  


Marta82, co nowego? Jak Mama?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group