1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak piersi zrazikowy
Autor Wiadomość
Joanka64 


Dołączyła: 03 Mar 2015
Posty: 9
Skąd: Białystok

 #1  Wysłany: 2015-03-03, 19:48  Rak piersi zrazikowy


Dzień dobry,
dzisiaj otrzymałam wynik.
Bardzo proszę o interpretację i informacje na temat ewentualnego dalszego postępowania.
Z góry dziękuję.
Z poważaniem, Joanna

[/list]

[ Komentarz dodany przez Moderatora: JustynaS1975: 2015-03-03, 20:13 ]
Proszę o wynik badań jako załącznik do posta. Trudno cokolwiek z tego przeczytać.
_________________
Joanna
 
anna53 



Dołączyła: 13 Maj 2010
Posty: 431
Skąd: Kielce
Pomogła: 85 razy

 #2  Wysłany: 2015-03-03, 20:18  Witaj !


Tego nie da sie przeczytac, jak nie potrafisz wkleic, to przepisz go sama, pozdrawiam
_________________
anna
 
Joanka64 


Dołączyła: 03 Mar 2015
Posty: 9
Skąd: Białystok

 #3  Wysłany: 2015-03-03, 20:51  




46cac6db6ac0cb1agen.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1948 raz(y) 57,77 KB

_________________
Joanna
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #4  Wysłany: 2015-03-03, 22:01  


Joanno,

Wynik wskazuje na obecność raka zrazikowego piersi, o dwóch guzach wielkości 1,4 oraz 2,4 cm.
Nowotwór wykryto we wczesnym stadium zaawansowania, bez przerzutów do lokalnych węzłów chłonnych.
Jest on hormonozależny i o korzystnym podtypie molekularnym tzw. luminalnym A
(Zalecenia (2013 r., aktualizacja: 2014.12.03), str. 225, tab. 11).

Jedynym czynnikiem niekorzystnym jest bardzo mały margines w jednym miejscu cięcia,
wynoszący zaledwie 0,4 mm, co wymaga podjęcia działania uzupełniającego:
albo poszerzenia tego marginesu (docięcia), albo naświetlania o ile np. nie ma możliwości wykonania docinki.

Dla tego typu nowotworu leczeniem uzupełniającym jest hormonoterapia.
Wskazania do chemioterapii zależą od występowania czynników podwyższonego ryzyka,
w Twoim przypadku lekarz może rozważyć jej celowość ze względu na mały margines operacyjny.


Pozdrawiam i witam Cię na forum.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Joanka64 


Dołączyła: 03 Mar 2015
Posty: 9
Skąd: Białystok

 #5  Wysłany: 2015-03-03, 22:22  


Witam,
bardzo dziękuję za interpretację wyników.
Czy w razie pobytu w szpitalu lepiej jest usunąć całą pierś czy wykonać większą "docinkę"? Skoro to jest rak zrazikowy, to chyba ma tendencje do rozprzestrzeniania się (tak zrozumiałam z literatury).
Czy po takim zabiegu nie ma chemioterapii tylko jest radioterapia i leczenie hormonami? Jakie mogą być skutki uboczne hormonoterapii? Mam 51 lat i jestem bardzo aktywna zawodowo. Czy te skutki uboczne mogą wykluczyć mnie z życia zawodowego?
Pozdrawiam serdecznie i będę bardzo wdzięczna za odpowiedzi na moje pytania.
Joanna
_________________
Joanna
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #6  Wysłany: 2015-03-03, 23:02  


Joanka64 napisał/a:
Czy w razie pobytu w szpitalu lepiej jest usunąć całą pierś czy wykonać większą "docinkę"?

Z zamieszczonego wyniku zrozumiałem, że pierś już usunięto, skoro w opisie makroskopowym jest:
"materiał piersi prawej o wymiarach 9,0x6,5x3,5 cm".
Chyba, że jest to jedynie (duży) fragment piersi, w takim razie oczywiście najlepiej byłoby w miarę możliwości pilnie dociąć i powiększyć ten zbyt mały margines.

Joanka64 napisał/a:
Skoro to jest rak zrazikowy, to chyba ma tendencje do rozprzestrzeniania się (tak zrozumiałam z literatury).

Każdy rak poza stadium przedinwazyjnym ma tendencje do progresji i przerzutowania,
zależy ona od wielu czynników: wyżej opisanych cech molekularnych, a także stopnia złośliwości,
o którym nie ma informacji w podanym przez Ciebie wyniku.

Joanka64 napisał/a:
Czy po takim zabiegu nie ma chemioterapii tylko jest radioterapia i leczenie hormonami?

Zasadniczo tak, chyba, że lekarz zaproponuje chemioterapię z uwagi na występujące czynniki ryzyka
- zobacz na ten temat wyżej linkowane 'Zalecenia' od str. 239 (a najlepiej: zapoznaj się z calością).

Joanka64 napisał/a:
Jakie mogą być skutki uboczne hormonoterapii? Mam 51 lat i jestem bardzo aktywna zawodowo. Czy te skutki uboczne mogą wykluczyć mnie z życia zawodowego?

Nasilenie skutków ubocznych jest bardzo indywidualne i może być różne u róźnych pacjentów.
Zasadniczo powinno być mniej dokuczliwe, niż dolegliwości związane z chemioterapią.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Joanka64 


Dołączyła: 03 Mar 2015
Posty: 9
Skąd: Białystok

 #7  Wysłany: 2015-03-03, 23:12  


Witam ponownie,

Bardzo serdecznie dziękuję za szybką i konkretną pomoc.

Pozdrawiam,
Joanna

[ Dodano: 2015-03-04, 21:28 ]
Witam ponownie.

Dziś chirurg zalecił ponowną operację, bo stwierdził (czytając wynik, który wyżej wkleiłam), że za mało wycięto. Zapytał, czy chcę zachować pierś.

No i w mojej głowie kotłują się od teraz myśli-czy lepsza jest druga operacja oszczędzająca, czy usunięcie całej piersi?

Zabieg mam mieć za tydzień. Nie wiem, co robić.
Pozdrawiam,
Joanna
_________________
Joanna
 
madzia1 


Dołączyła: 09 Kwi 2011
Posty: 78
Skąd: Gdynia
Pomogła: 12 razy

 #8  Wysłany: 2015-03-06, 10:49  


Jeśli mogłabym coś radzić,to uważam,że usunięcie całej piersi byłoby lepsze. Wykonuję badania mammograficzne i oglądam dużo wznów po operacjach oszczędzających.
 
Joanka64 


Dołączyła: 03 Mar 2015
Posty: 9
Skąd: Białystok

 #9  Wysłany: 2015-03-08, 12:44  


Dziękuję bardzo za zainteresowanie i rozmowę.

Chcę w szpitalu zapytać, co będzie dla mnie najlepsze, gdyż w przychodni byłam zaskoczona decyzją, że muszę jeszcze raz się położyć. Guz jest zrazikowy, więc duże prawdopodobieństwo pojawienia się w innym miejscu (tak wyczytałam).
Przeraża mnie że dochodzenie do formy po mastektomii. Jak to jest? Wychodzę ze szpitala i co dalej? Dają zwolnienie na czas rehabilitacji? Rekonstrukcja piersi-co w tym kierunku się robi?
Dziękuję i pozdrawiam,
Joanna
_________________
Joanna
 
Joanka64 


Dołączyła: 03 Mar 2015
Posty: 9
Skąd: Białystok

 #10  Wysłany: 2015-03-14, 21:54  HTZ a rak hormonozależny


Dzień dobry,
wczoraj wyszłam ze szpitala. Miałam (według wypisu rozpoznanie: stan po operacji oszczędzającej piersi prawej z powodu raka C50.4): radykalizacja zabiegu - poszerzenie wycięcia miąższu piersi prawej. ICD9-85.22
Zalecenia: Kontrola i ustalenie dalszego leczenia w por. chir.onk po otrzymaniu wyniku H.P.

Mam zwolnienie na 2 tyg.

Nie chcę zakładac nowego wątku, ale mam kolejne pytanie.
Mam 51 lat. Od trzech lat pod kontrolą lekarza ginekologa przyjmuję HTZ, bo bardzo źle znoszę objawy menopauzy - szczególnie psychiczne objawy były tak dokuczliwe, że nie mogłam pracować.
Skoro w wypisie jest informacja, że komórki nowotworowe są w ponad 90% hormonozależne -to otrzymam hormonoterapię i zakaz HTZ?
Jakie powinno być moje dalsze leczenie?
Na wynik czeka się u nas do 3 tygodni.
Będę wdzięczna za pomoc.
Pozdrawiam serdecznie.
_________________
Joanna
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #11  Wysłany: 2015-03-14, 23:03  


Joanka64 napisał/a:
Skoro w wypisie jest informacja, że komórki nowotworowe są w ponad 90% hormonozależne -to otrzymam hormonoterapię i zakaz HTZ?

Wskazania do hormonoterapii zależą także od wartości innych cech nowotworu: Ki67 i HER2,
które powinny zostać określone w wyniku badania histopatologicznego.
HTZ zawierająca estrogeny generalnie nie jest wskazana (Zalecenia (2013 r., aktualizacja: 2014.12.03), str. 246),
powinien na ten temat wydać Ci odpowiednie zalecenia lekarz prowadzący leczenie.

Joanka64 napisał/a:
Jakie powinno być moje dalsze leczenie?

Z racji operacji oszczędzającej uzupełniająca radioterapia,
ponadto hormono- lub chemioterapia w zależności od cech molekularnych nowotworu ('Zalecenia' j.w., od str. 239).
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Joanka64 


Dołączyła: 03 Mar 2015
Posty: 9
Skąd: Białystok

 #12  Wysłany: 2015-03-16, 08:52  Zielona Karta


Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Nurtuje mnie jeszcze problem Zielonej karty.
W styczniu b.r. lekarz rodziny odesłał mnie do onkologa, onkolog odesłał do chirurgów, a w szpitalu zapomniałam zapytać.
Czy w związku z tym, że na pewno niedługo (czekam 2-3 tyg na wynik i mam się zgłosić do poradni chirurgicznej w celu ustalenia dalszej drogi leczenia) rozpocznę leczenie, powinnam domagać się założenia Zielonej Karty?
Odnoszę wrażenie, że lekarze z którymi się zetknęłam, nie bardzo wiedzą, co robić.
Pozdrawiam
_________________
Joanna
 
mufaso83 



Dołączyła: 09 Sty 2013
Posty: 722
Pomogła: 110 razy

 #13  Wysłany: 2015-03-16, 13:06  


powinnaś takową otrzymać od lekarza rodzinnego
http://www.dziennikbaltyc...rapia,id,t.html
http://www.zwrotnikraka.p...karta-leczenia/
http://www.gazetakrakowsk...t.html?cookie=1
_________________
Omnia tempus habent
Mamcia 03.07.1955 - 14.12.2015
 
Joanka64 


Dołączyła: 03 Mar 2015
Posty: 9
Skąd: Białystok

 #14  Wysłany: 2015-03-17, 21:16  


Dzień dobry,
bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź.
Czy mogłabym jeszcze zapytać o jedną rzecz?
Zgodnie z rycina nr 5 na str 241 moja prawdopodobna ścieżka wygląda następująco (linia czerwona):



i wtedy jest zarówno chemio jak i hormonoterapia, nie wiem, co oznacza literka T
Jednak w opisie też jest informacja, że typ luminalny A, i wtedy jest tylko HTH.
Czekam na wynik i próbuję sama czytać i próbować zrozumieć, co mnie czeka i ewentualnie zdać jakieś pytania lekarzowi. Ale w tym momencie pojawiła się pewna komplikacja.
Czy mógłby Pan mi ją rozjaśnić?
Z góry dziękuje.
Pozdrawiam


512373459ced04c4gen.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1119 raz(y) 62,25 KB

_________________
Joanna
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #15  Wysłany: 2015-03-17, 23:05  


Joanka64,
Masz podtyp luminalny A i dlatego ma u Ciebie zastosowanie hormonoterapia. Nie masz stwierdzonej nadekspresji HER2 ( czyli tu jest tzw. HER2-) więc nie idziesz ścieżką, którą zaznaczyłaś, tylko tą pierwszą od góry. A to T to jest trastuzumab, lek celowany przy stwierdzonej nadekspresji bądź amplifikacji HER2.
Pozdrawiam
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group