1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak piersi
Autor Wiadomość
tati11 


Dołączyła: 28 Lip 2015
Posty: 12

 #16  Wysłany: 2015-11-24, 20:07  Ból wątroby


Witam ponownie,

Tym razem chodzi o wątrobę, moja mama skarży się na ból wątroby, biorąc pod uwagę przeszłość onkologiczną, bardzo mnie to martwi. Szczegóły choroby zawiera ten link: http://www.forum-onkologi...2056.htm#255933

A więc, jakieś 1.5 m-ca temu mamę strasznie bolał brzuch, wylądowała na SORZ-e z podejrzeniem zapalenia trzustki. Tam zrobili Jej badania krwi i m.in. ALAT I ASPAT i CRP, jak również badania obrazowe usg i rtg j. brzusznej, okazało się, że wszystko w najlepszym porządku, lekarze wykluczyli problemy z ukł. pokarmowym, a ból w j.brzusznej ,,zwalili'' na kręgosłup- podobno jest w opłakanym stanie. Do domu dostała leki p/bólowe i rozkurczowe, ale nie wiele pomogły. Od lekarza rodzinnego dostała zastrzyki Olfen, które pomogły na miesiąc. Teraz znowu skarży się na dolegliwości bólowe wątroba i kręgosłup.
Tydzień temu miała TK kl. piersiowej, z opisu którego wynikało, że nadbrzusze objęte zakresem badania zmian nie wykazuje, również układ kostny, z wyjątkiem zmian zwyrodnieniowych. Onkolog stwierdził, że nie można wszystkich dolegliwości wiązać z nowotworem. Tylko, że ten ból ma jakieś swoje podłoże. Czy macie jakieś podobne doświadczenia? Nie wiem co robić, bo widzę, że cierpi.
Za każdą odpowiedź dziękuję
Pozdrawiam

[ Komentarz dodany przez Moderatora: Richelieu: 2015-12-07, 19:06 ]
Post i wątek scalone do odpowiedniego tematu - proszę o stosowanie się do Regulaminu Forum.

_________________
tati
 
Iwonkaaa 


Dołączyła: 22 Lis 2015
Posty: 16
Pomogła: 3 razy

 #17  Wysłany: 2015-11-24, 21:12  


Witaj,
skoro masz aktualny TK z którego nomen omen nic nie wynika, przejdę do sedna.
Lek Olfen który pomógł na bóle na pewno nie pomoże "na raka" ani "na wątrobę" a już na pewno nie na miesiąc czasu, więc zgodnie z sugestią co do zmian zwyrodnieniowych, bólu należy szukać w kręgosłupie (bo może promieniować i sprawiać wrażenie że boli coś innego). Oczywiście mogę być w błędzie ale z informacji które przekazałeś nic więcej nie wynika.

Mógłbyś umieścić skan opisu tomografu z przed tygodnia ? może czegoś nie dopatrzyłeś ?

Pozdrawiam.
 
tati11 


Dołączyła: 28 Lip 2015
Posty: 12

 #18  Wysłany: 2015-11-25, 08:10  


Na pewno nic nie przegapiłam, bo wynik TK kl. piersiowej widział onkolog. Ale wrzucę wszystko co mam, te z ostrego dyżuru również.
Wyniki niby wporządku, a jaka przyczyna bólu nie wiadomo... :(
Ten ból jest zlokalizowany m.in. między łopatkami, pod łopatkami i z prawej strony nadbrzusza pod żebrami. Dodam, że mama zmaga się z refluksem, który, jak sądzę jest spowodowany przepukliną rozworu przełykowego.

Pozdrawiam


20151124_223720.png
Pobierz Plik ściągnięto 209 raz(y) 499,43 KB

20151125_074902.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 186 raz(y) 920,51 KB

20151125_075334.png
Pobierz Plik ściągnięto 197 raz(y) 713,48 KB

_________________
tati
 
Iwonkaaa 


Dołączyła: 22 Lis 2015
Posty: 16
Pomogła: 3 razy

 #19  Wysłany: 2015-11-25, 09:04  


Gdyby to miała być wątroba (uszkodzona do tego stopnia że boli) były by tego oznaki w wynikach, poza tym pojawiły by się inne objawy, kamienie w woreczku wyszły by na TK. Brakuje w wynikach poziomu bilirubiny ale przy zastoju żółci wyniki wątrobowe też odbiegały by od normy.
W każdym razie nie widzę tutaj nic onkologicznego a liczne osteofity dalej potwierdzają tezę że należy szukać przyczyny w kręgosłupie, ew. ból w tzw. dołku (za mostkiem) może wynikać z refluksu ale to gastroenterolog powinien się wypowiadać a nie onkolog. W cale nie jest wykluczone że przyczyną bólu są obie rzeczy jednocześnie (kręgosłup i refluks).

To jest chyba przewrażliwienie na punkcie onkologicznym ;) , dowodów na to że obcy wraca na chwilę obecną nie ma, proponuję konsultację gastroenterologiczną.

Pozdrawiam.
 
tati11 


Dołączyła: 28 Lip 2015
Posty: 12

 #20  Wysłany: 2015-11-25, 09:19  


Dzięki serdeczne Iwonko za odpowiedź, przewrażliwienie jest, to fakt. Martwię się, bo są dni kiedy mama nie wstaje z łóżka, zwijając się z bólu i twierdzi, że boli ją wątroba. Musimy podjąć dalszą diagnostykę, oby udało się szybko wyjaśnić przyczynę bólu.
Pozdrawiam i życzę miłego dnia :)
_________________
tati
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #21  Wysłany: 2015-11-25, 13:46  


tati11,
Te deformacje w obrębie kręgów piersiowych 11 i 12 (tak powyżej talii z tyłu) mogą dawać bardzo dotkliwe objawy. O ile w TK obniżenie wysokości kręgu 12 jest określane jako stabilne, to nie wiadomo co dzieje się wewnątrz. Czyli na ile krążek międzykręgowy ( tzw.dysk) przesunął się i uciska na worek oponowy i rdzeń. Do tego przydałby się rezonans magnetyczny, nie wiem czy uda się Wam zdobyć skierowanie ale warto spróbować ( ewentualnie wersja płatna). Bo nieleczona dyskopatia w odcinku piersiowym może być ogromnym problemem ( zresztą każda zaawansowana dyskopatia to problem). Skuteczność Olfenu nakierowuje właśnie na sprawy ortopedyczne, wydaje się że lek dobrze trafił swoim działaniem w obrzęk i stan zapalny w obrębie tych problematycznych kręgów.
Pozdrawiam.
 
tati11 


Dołączyła: 28 Lip 2015
Posty: 12

 #22  Wysłany: 2015-11-25, 19:54  


Dziękuję Pani za wyczerpującą odpowiedź. Czyli te problemy z kręgosłupem mogą powodować ból narządów wewnętrznych, w tym przypadku wątroby?
Mama od kilku lat ma taki opis TK, owszem pobolewał Ją kręgosłup, ale nigdy nie do takiego stopnia, dlatego nas to bardzo zaniepokoiło.

Pozdrawiam
_________________
tati
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #23  Wysłany: 2015-11-25, 21:12  


Wątroba generalnie nie boli, chyba że jest znacznie powiększona i rozciąga swoją torebkę. Natomiast ból pochodzenia kręgosłupowego promieniuje w różnych kierunkach.
Nie zdiagnozuję Twojej Mamy, nie jestem lekarzem- podsuwam Ci bardzo możliwe przyczyny bólu opierając się na badaniach, które zamieszczasz. Nie mogę wykluczyć, że dolegliwości mają żródło gdzieś w jamie brzusznej - usg nie jest najdokładniejszym badaniem. Na pewno TK byłoby bardziej miarodajne.
Zgadzam się z Tobą, że u osoby o przeszłości onkologicznej diagnostyka nowych, niepokojących objawów powinna być przeprowadzona bardzo wnikliwie.
 
tati11 


Dołączyła: 28 Lip 2015
Posty: 12

 #24  Wysłany: 2015-11-25, 22:30  


A mam jeszcze pytanie, czy TK kl. piersiowej mógł wykazać ew. zmiany w nadbrzuszu? Wiem, że wątroba na pewno jest widoczna w tym badaniu, ale nie wiem czy obraz jest wystarczający.
Z diagnostyką jest ciężko, ponieważ mama ma bardzo często wykonywaną TK (miała guzek w płucu, który był monitorowany co 3-4 m-ce) i ostatnio lekarz stwierdził, że nie można tak często wykonywać TK.
_________________
tati
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #25  Wysłany: 2015-11-25, 22:40  


W tk klatki piersiowej "łapie się" czasem fragment lewego płata wątroby. Ale nie ma co kombinować. Najlepiej robić właściwie ukierunkowane badania. Niestety nie pomogę w doborze diagnostyki dla Mamy, lekarz prowadzący zna najlepiej pacjenta.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group