1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak piersi
Autor Wiadomość
EwaSz 


Dołączyła: 15 Lip 2015
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2015-07-15, 19:53  Rak piersi


Witam wszystkich

Mam 55 lat.
W listopadzie 2014 r. w wyniku rutynowej mammografii (robiona co 2 lata) wykryto u mnie podejrzaną zmianę w prawej piersi. W poprzednich badaniach nie ujawniono żadnych zmian.

W grudniu 2014 miałam operację oszczędzającą z procedurą węzła wartowniczego.
Wynik badania histopatologicznego w załączniku.

Następnie zostałam zakwalifikowana do leczenia systemowego 4 x AC + 12 x Paclitaxel (co tydzień). W przyszłym tygodniu będę miała ostatni kurs chemii.

Kolejnym etapem ma być radioterapia. Odbyłam już wstępną wizytę u radioterapeuty, w sierpniu mam rozpocząć naświetlania (20 na całą pierś + 4 na lożę po guzie).

Ostatnio lekarz prowadzący powiedział, że kolejnym etapem będzie hormonoterapia (wg tego lekarza PGR 5% jest powodem do zastosowania tego leczenia).
Temat hormonoterapii wypłynął też podczas rozmowy z radioterapeutą - ten lekarz stwierdził, że w moim przypadku nie ma wskazań do hormonoterapii (gdyż ważniejszy jest ER-).
I to nie daje mi spokoju, gdyż obawiam się czy to leczenie (hormonoterapia) nie przyniesie więcej szkód niż pożytku.

Dodatkowe informacje dotyczące przebytych chorób.
W 2005 r. byłam chora na raka jajnika. Przeszłam operację (a właściwie 2 operacje) usunięcia jajników i macicy, później leczenie uzupełniające - 6 kursów Taxol + Cisplatyna. Szczęśliwie na tym się zakończyło.

W 2015 r. zostałam przebadana w kierunku mutacji w genie BRCA1, BRCA2, CHEK2 - mutacji nie stwierdzono. Nie stwierdzono również mutacji słowiańskiej 657del5 w genie NBS1/NBN.

Proszę o sugestie, czy w moim przypadku rzeczywiście są wskazania do hormonoterapii. Ewentualnie jaki pożytek mogę z niej odnieść. Próbowałam znaleźć te informację na własną rękę, ale niestety nie udało mi się ustalić tego jednoznacznie. Mam za to sprzeczne sugestie dwóch lekarzy i mętlik w głowie. Temat ten prawdopodobnie niedługo powróci w związku z zakończeniem chemioterapii i będę musiała podjąć jakąś decyzję. Bardzo proszę o pomoc w jej podjęciu.



his-pat.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1818 raz(y) 92,21 KB

 
patomorfolog z CO 
Lekarz PATOMORFOLOG


Dołączyła: 19 Cze 2015
Posty: 351
Pomogła: 135 razy

 #2  Wysłany: 2015-07-15, 23:43  


ja uważam jak Twój lekarz prowadzący -hormonoterapia. To jest kolejna szansa dla Ciebie w walce z chorobą.
_________________
patolog
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #3  Wysłany: 2015-07-16, 11:13  


To jest decyzja którą ty sama musisz podjąć. To jest zgodnie z hasłem "zrobić wszystko i jeszcze trochę" w walce z rakiem. Masz wysokie Ki67 więc zagrożenie jest realne. Ale czy hormonoterapia (nikt Ci nie powiedział jakim lekiem?) w Twoim wypadku cokolwiek da poza poczuciem że zrobiono wszystko to ja wątpię. Ja na Twoim miejscu dowiedziałabym się o lek i szukała informacji jaki jest koszt (na zdrowiu ogólnym) brania tego konkretnie leku i rozważyła czy się opłaca.
_________________
sprzątnięta
 
EwaSz 


Dołączyła: 15 Lip 2015
Posty: 3

 #4  Wysłany: 2015-07-16, 13:53  


Niestety, lekarz nie powiedział o jaki lek chodzi (rozmowa była z tych "na korytarzu"), a uzasadnienie było dokładnie takie jak pisze patomorfolog z CO - "to kolejna możliwość walki z chorobą i tego się będziemy trzymać". Byłam tak zaskoczona, że się tylko zdziwiłam, bo przedtem nikt o możliwości hormonoterapii nie wspominał i z wrażenia nie zapytałam o nic. Za to jak zaczęłam czytać na temat skutków ubocznych leków (głównie skupiłam się na Tamoxifenie), to zaczęłam się właśnie obawiać o ten koszt na zdrowiu ogólnym. Szczególnie zaniepokoiły mnie możliwe skutki dotyczące wzroku "Zaburzenia widzenia: zmiany w rogówce, retinopatia, zaćma.", gdyż jestem osobą jednooczną (utrata widzenia na jedno oko w wyniku urazu) i w jakiekolwiek pogorszenie widzenia może być dla mnie szczególnie dotkliwe.

Proszę jeszcze o dodatkowe informacje.
1. Jak ma się ewentualne rozpoczęcie hormonoterapii do chemioterapii i radioterapii? W jakim terminie po zakończeniu chemioterapii powinna się rozpocząć hormonoterapia. Czy hormonoterapia może się odbywać równolegle do radioterapii, czy raczej po jej zakończeniu?
2. Czy znane są badania na temat jak stosowanie hormonoterapii wpływa (statystycznie) na długość życia bez nawrotu choroby w przypadku nowotworów o takiej charakterystyce, jak u mnie (ER~0%, PGR~5%)?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #5  Wysłany: 2015-07-19, 20:27  


EwaSz napisał/a:
Jak ma się ewentualne rozpoczęcie hormonoterapii do chemioterapii i radioterapii?
EwaSz napisał/a:
Czy hormonoterapia może się odbywać równolegle do radioterapii, czy raczej po jej zakończeniu?

Cytat:
Jeśli u chorych leczonych z zachowaniem piersi istnieją wskazania do uzupełniającej CTH, na ogół poprzedza ona RTH.
U chorych po amputacji piersi ze wskazaniami do uzupełniającej RTH należy ją przeprowadzić po zakończeniu uzupełniającej CTH.
Uzupełniającą HTH i leczenie trastuzumabem można stosować równocześnie z RTH.
źródło: Zalecenia (aktualizacja: 2014.12.03), str. 238.

EwaSz napisał/a:
W jakim terminie po zakończeniu chemioterapii powinna się rozpocząć hormonoterapia.

Aby leczenie było optymalnie skuteczne czas ten powinien nie przekraczać kilku tygodni,
analogicznie do wskazań rozpoczęcia leczenia uzupełniającego po zabiegu operacyjnym
('Zalecenia j.w., str. 239).

EwaSz napisał/a:
Czy znane są badania na temat jak stosowanie hormonoterapii wpływa (statystycznie) na długość życia bez nawrotu choroby w przypadku nowotworów o takiej charakterystyce, jak u mnie (ER~0%, PGR~5%)?

Obawiam się, że dla tak wąskiego grona pacjentów (ER:0, PGR:5%) może nie być odrębnych statystyk.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
EwaSz 


Dołączyła: 15 Lip 2015
Posty: 3

 #6  Wysłany: 2015-08-27, 17:53  


Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Ostatecznie, po konsultacji z kolejnym lekarzem, zdecydowałam, że podejmę hormonoterapię. Obecnie przyjmuję lek Lametta, na razie bez skutków ubocznych (no może bardziej się pocę) i mam nadzieję, że tak pozostanie.
Lekarz, z którym konsultowałam się w sprawie hormonoterapii powiedział, że: 1) on też jest raczej za wdrożeniem hormonoterapii, 2) gdyby jednak ktoś podjął decyzję o zaniechaniu tego leczenia, to też nie popełniłby błędu (biorąc pod uwagę charakterystykę biologiczną guza).
Piszę to dla porządku, bo może ktoś będzie miał podobne do moich dylematy i mu się to przyda.

Teraz czas na kolejne wątpliwości.
W przyszłym tygodniu kończę radioterapię.
Od mojego onkologa dostałam zlecenia na TK (już zrobione - wszystko OK) oraz mammografię (z zaleceniem, żeby ją wykonać za "jakiś czas" po zakończeniu radioterapii). Lekarz radioterapeuta z kolei stwierdził, że powinnam ją wykonać co najmniej 6 m-cy po radioterapii i znowu nie wiem co robić.

W tabeli na str. 258
Richelieu napisał/a:
Zalecenia (aktualizacja: 2014.12.03)

jest napisane:
MMG - Pierwsze badanie po 6 miesiącach u chorych po BCT
ale po 6 miesiącach od czego? Od operacji? Od zakończenia leczenia radioterapii?
Czy zrobienie MMG wcześniej niż 6 m-cy od zakończenia radioterapii może mi jakoś zaszkodzić? Czy może chodzi o ograniczenie kosztów?
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #7  Wysłany: 2015-08-27, 18:25  


6 mies od zakończenia radioterapii. W mammografii jest stosunkowo duża dawka promieniowania i masz ją zaaplikować na skórę po niezłych przejściach.
_________________
sprzątnięta
 
Franek1 


Dołączył: 05 Wrz 2015
Posty: 9
Skąd: Wielkopolska

 #8  Wysłany: 2015-09-05, 15:36  




[ Komentarz dodany przez Moderatora: Richelieu: 2015-09-05, 19:36 ]
Post jako merytorycznie nieistotny i naruszający Regulamin Forum (cz. II, pkt 9) zostaje w całości ukryty.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group