1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak piersi przewodowy
Autor Wiadomość
Olaxxx 


Dołączyła: 20 Gru 2013
Posty: 14
Skąd: Gd

 #1  Wysłany: 2013-12-20, 23:25  Rak piersi przewodowy


Dobry wieczór Richelieu , mam prośbę do Pana.
Przez przypadek znalazłam Pana wypowiedzi , bardzo pomocne innym użytkownikom:)
Dlatego zdecydowalam się napisać... mam nadzieję, ze znajdzie Pan dla mnie troszkę czasu, z góry dziękuję.

Moja mama dostała dzisiaj wynik, nic mi wczesniej nie powiedziala, ze byla wzywana na badania. Trzymała to w tajemnicy, aż dzisiaj nie wytrzymała i pokazala mi ten wynik.
Poniżej rozpoznanie:

Po wykonaniu badań dodatkowych w dniu 2013-12-20 ustalono rozpoznanie BIRADS 5.
INF UZUP: PP g.10-11zmiana patologiczna na zdj. mammograf. okolo 28 mm w bad. usg ognisko hypoech.16 mm z obrzękiem wokol-do BG
PP g. 9,2 cm od otoczki ognisko hypoech.5 mm do BAC,
lewy dol pachwowy węzeł chł. z hypoech. w brzeg 13 mm do BAC,
DOLY PACHWOWE bez jednoznacznie patolog.węzlow chlonnych. Bardzo proszę o pomoc, jaki to rak, jakie są rokowania, mama ma 58 lat :( Boję się bardzo.
Pozdrawiam, Ola
 
magdena 


Dołączyła: 06 Maj 2013
Posty: 80
Pomogła: 21 razy

 #2  Wysłany: 2013-12-21, 00:36  


Witaj Olaxxx
Myślę, że Richelieu nie będzie mógł Ci wiele pomóc w odpowiedzi na Twoje pytania (pewnie mnie sprostuję jeśli się mylę) ponieważ na podstawie badań, które podałaś nie można jeszcze określić jaki to rodzaj raka i jakie są rokowania. Potrzebna jest dalsza diagnostyka: biopsja, wycięcie zmiany, by to się dowiedzieć . O tym, na pewno napiszą Ci osoby mądrzejsze ode mnie.
Pozdrawiam
 
alaslepa 
MODERATOR



Dołączyła: 21 Lip 2012
Posty: 694
Skąd: Gdańsk
Pomogła: 313 razy


 #3  Wysłany: 2013-12-21, 00:49  


Olaxxx napisał/a:
Po wykonaniu badań dodatkowych w dniu 2013-12-20 ustalono rozpoznanie BIRADS 5.

BI-RADS 5 - wysokie prawdopodobieństwo zmiany o charakterze złośliwym (>95%). Wskazane jest chirurgiczne usunięcie takiej zmiany bez uprzedniej biopsji - wyjątek stanowi leczenie chirurgiczne z oznaczeniem węzła wartownika lub kwalifikacja do neoadiuwancyjnej chemioterapii.
źródło:http: http://www.echirurgia.pl/sutek/system_bi_rads.htm

By móc mówić o rokowaniach, trzeba ustalić stopień złośliwości histologicznej guza.
Wymagana jest dalsza diagnostyka i leczenie.
_________________
www.fundacja-onkologiczna.pl
 
Olaxxx 


Dołączyła: 20 Gru 2013
Posty: 14
Skąd: Gd

 #4  Wysłany: 2013-12-21, 09:48  


Dziękuję bardzo za pomoc, czekamy na wyniki biopsji.
Mają być gotowe w Wigilię :(

pozdrawiam, ola
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #5  Wysłany: 2013-12-21, 14:04  


W uzupełnieniu do powyższych wypowiedzi dodam jeszcze, że prawdopodobne leczenie będzie polegało na operacyjnym usunięciu guza lub piersi,
bardzo możliwe że także wraz z lokalnymi węzłami chłonnymi pachowymi, gdyż jeden z nich (13 mm) w badaniu budzi podejrzenie co do przerzutowego zajęcia.

Po histopatologicznym przebadaniu materiału usuniętego podczas operacji okaże się z jakim typem nowotworu mamy do czynienia
i na tej podstawie zostanie dobrane dalsze leczenie uzupełniające: hormono- lub chemioterapia,
możliwe, że uzupełniona także radioterapią.

Rokowanie będzie zależało przede wszystkim od zaawansowania choroby (obecność przerzutów do lokalnych węzłów chłonnych, wielkość guza pierwotnego),
a następnie od cech nowotworu i możliwości wykonania zabiegu operacyjnego: stopień złośliwości, wartości receptorów, wielkość uzyskanych marginesów przy usunięciu nacieków nowotworowych.
Wszystko to powinno być znane po otrzymaniu kompletnych wyników badań histopatologicznych: od razu w całości lub w dwóch częściach (bywa, że oznaczanie receptorów trwa dłużej), do 3 tygodni od wykonania zabiegu operacyjnego.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Olaxxx 


Dołączyła: 20 Gru 2013
Posty: 14
Skąd: Gd

 #6  Wysłany: 2013-12-21, 14:38  


Dziękuję, czekamy na wynik biopsji, czy ten wynik wykaże , w jakim stopniu złosliwy jest ten nowotwór ?

ola
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #7  Wysłany: 2013-12-21, 15:06  


Nie wykaże, ponieważ biopsja o której mowa to zapewne BAC zalecana w wyniku mammografii.
Jest to biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (stąd skrót) umożliwiająca jedynie pozyskanie komórek z badanego obszaru,
co prawdopodobnie pozwoli na stwierdzenie złośliwości nowotworu, ale nie na określenie jej stopnia
(do tego potrzebna byłaby biopsja gruboigłowa, mammotomiczna albo pobranie wycinka tkanek).
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Olaxxx 


Dołączyła: 20 Gru 2013
Posty: 14
Skąd: Gd

 #8  Wysłany: 2013-12-21, 15:17  


b. gruboigłowa dopiero 15 stycznia :(
Dziękuję za pomoc i poświecony czas, jeśli mogę- odezwę się jeszcze do Pana.
serdecznie pozdrawiam
 
Iwona 


Dołączyła: 19 Lut 2009
Posty: 289
Pomogła: 40 razy

 #9  Wysłany: 2013-12-21, 23:02  


Nie możecie szybciej zrobić tej biopsji, np. prywatnie?
_________________
iwex
 
Olaxxx 


Dołączyła: 20 Gru 2013
Posty: 14
Skąd: Gd

 #10  Wysłany: 2013-12-21, 23:40  


Nie wiedzialam, ze jest mozliwosc zrobienia biopsji prywatnie. Będziemy działać!
 
Iwona 


Dołączyła: 19 Lut 2009
Posty: 289
Pomogła: 40 razy

 #11  Wysłany: 2013-12-22, 13:29  


oczywiście jest taka możliwość, są spółdzielnie lekarskie prywatne wraz z laboratorium w każdym mieście. Radzę najpierw pozbierać dane/ telefony i dzwonić , pytać. Taka biopsja to ok. 200 zł. Nie warto tak długo czekać!
_________________
iwex
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #12  Wysłany: 2013-12-22, 23:33  


Nie radzę robienia biopsji w innym miejscu niż tam gdzie będą wycinać. 15 stycznia to nie jest tak daleko, natomiast należy z lekarzem porozmawiać otwarcie że zdajecie sobie sprawę że to rak (95 % pewności) i prosić żeby już zaklepać termin wycięcia. Po biopsji mogą zrobić się różne stany zapalne i wtedy szybkie wycięcie jest ważniejsze niż czekanie teraz na biopsję. Oczekiwanie na leczenie (poczynając od biopsji) ma mniejszy wpływ na powodzenie niż ewentualne przerwy w terapii. Optymalnie to biopsja i wycięcie do 4 tygodni, następnie do 8 tyg chemioterapia lub radioterapia. Czasami lekarz może proponować chemioterapię przed wycięciem, to zależy od typu i wielkości guza. Nie chcę za bardzo Cię martwić ale są dwa ogniska i lekarz może zaproponować ucięcie całej piersi. To trzeba przemyśleć żeby w trakcie wizyty nie zaniemówić. Trzeba przećwiczyć mentalnie wszystkie warianty żeby rozmawiać z lekarzem, a nie tylko kiwać głową myśląc z rozpaczą jak ja to przeżyję.
_________________
sprzątnięta
 
Olaxxx 


Dołączyła: 20 Gru 2013
Posty: 14
Skąd: Gd

 #13  Wysłany: 2013-12-23, 20:41  


Bardzo dziękuję, każda podpowiedź z Waszej strony jest dla mnie bardzo cenna...
 
Iwona 


Dołączyła: 19 Lut 2009
Posty: 289
Pomogła: 40 razy

 #14  Wysłany: 2013-12-25, 14:34  


Tak , Gaba ma rację. Najwazniejsze to jak najszybciej rozprawić się z rakiem. Trzeba walczyć o jak najszybsze leczenie. Pewnie chcą najpierw dać chemię aby później zrobić operację- dlatego chcą zrobić biopsję raka aby znać jego bio-chemię np. receptory , zaawansowanie w skali G. Co do wykonania biopsji w innym ośrodku niż jest leczenie- skonsultuj się z lekarzem prowadzącym, ja bym np. zrobiła to prywatnie, często prywatnie robią to samo ci sami lekarze, którzy nas prowadzą w przychodni onkologicznej. Wszyscy lekarze z którymi miałam do czynienia mają również prywatne gabinety. Dwa tygodnie to jednak dużo....

[ Dodano: 2013-12-25, 14:36 ]
chcą zrobić biopsję aby wiedzieć jaką chemię zastosować.
_________________
iwex
 
Olaxxx 


Dołączyła: 20 Gru 2013
Posty: 14
Skąd: Gd

 #15  Wysłany: 2013-12-25, 22:07  


Dziękuję za wszystkie informację. Proszę mi jeszcze powiedzieć, co dokladnie potwierdza/ wykazuje biopsja cienkoiglowa oraz gruboiglowa ?

W piątek mamy wynik z tej pierwszej.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group