1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak piersi miejscowo-regionalny luminalny B HER2--
Autor Wiadomość
andziak 


Dołączyła: 22 Cze 2014
Posty: 5

 #1  Wysłany: 2014-06-27, 17:14  Rak piersi miejscowo-regionalny luminalny B HER2--


Witam
Mam na imię Ania.

W ubiegłym roku wykryto u mnie raka piersi - konieczna była mastektomia, chemioterapia, radioterapia i Tamoxifen na 5 lat.
Nigdy nie dopytywałam się swojej dr. onkolog jaki to typek i jakie są rokowania.
Minęło już prawie 6 m-cy od zakończenia chemii i prawie 3 m-ce po naświetlaniach a ja ciągle nie mogę dojść do siebie, jestem ciągle zmęczona, apatyczna.

Wynik po mastektomii:
Carcinoma ductale invasivum G2 MBR6 /2+3+1/ mammae sinistrae.
Carcinoma ductale is situ multifocale nG3/ comedo, solidum, cribriforme et papillare/ cum cancerisatione lobulorum.
Emboliae carcinomstosae in lumine vasorum.
Metastases carcinomstosaein lymphonodulis regionalibus 7/15
cuminfiltratione carcinomatosa focalis capsulae fibrosaelymphonodoru et telae adiposae regionalis.
pT2,pN2a, pMx
ER /+/ PS5 IS2/3 w prawie 100% komórek
PR /+/PS5 IS3 w prawie 100% komórek
HER2 /2+/
Ki67/+/w ok. 30%
Extra tumorem; dysplasia benigna/ adenosis, adenosis sclerosans et apocrinalis,
fibrosclerosis, ductectasiae, fibroadenoma et metaplasia apocrinalis focalis, mamilla sine carcionomate.

Jakie są rokowania przy takim wyniku?
Czy zmęczenie może być objawem, że coś złego (czyt. przerzuty) stały się moim udziałem?

Następną kontrolę mam 4 lipca- wiem, że mogę zapytać o interpretację swoją panią dr ale bardzo się zastanawiam i martwię?!
Proszę o odpowiedź
_________________
ania
 
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #2  Wysłany: 2014-06-27, 20:54  


Jeżeli miałaś pełną radioterapię, to największe osłabienie zaczyna się od 3 tygodnia radioterapii i trwa kilka miesięcy. Masz prawo jeszcze odczuwać skutki. Nie piszesz ile masz lat, ale tamoxifen też może powodować takie zmęczenie i brak energii.
Coś złego (w sensie przerzutów) raczej na początku nie daje objawów. Powinnaś się stale obserwować, bóle kostno - stawowe (przerzuty do kości), kaszel i naprawdę silne osłabienie - płuca, wizyty u ginekologa to konieczność przy tamoxifenie, nie ma tego w wytycznych ale nalegaj u ginekologa na usg transvaginalne przynajmniej raz na rok.
No i niezbyt miłe podsumowanie: powrót do samopoczucia "przednowotworowego" jest raczej żadkością, mniejsze lub większe dolegliwości i psychiczne zwichrowania zostają.
O rokowania zapytaj lekarza bo to naprawdę jest bardzo dużo czynników na to wpływających, a Ty podałaś zaledwie kilka.
Lekarza powinnaś zapytać o dodatkowe badanie na ekspresję receptorów HER2. Twój wynik jest niejednoznaczny, może być nadekspresja lub nie. W takim wypadku zalecane jest dodatkowe badanie. Od tego zależy włączenie do leczenia Herceptyny. No i może lekarka będzie wiedziała co miał na myśli patolog pisząc że ogniska raka w przekroju naczyń. Których naczyń limfatycznych czy krwionośnych (gorszy wariant)? Pytaj o wszystko, chorowanie na raka to również zmaganie się z niepewnością, oszczędzaj sobie tyle stresu ile możesz.
_________________
sprzątnięta
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #3  Wysłany: 2014-06-27, 21:08  


andziak napisał/a:
Nigdy nie dopytywałam się swojej dr. onkolog jaki to typek

Wynik badania histopatologicznego usuniętych tkanek mówi o stwierdzeniu obecności raka przewodowego inwazyjnego o średnim stopniu złośliwości,
z wieloogniskowo występującymi komponentami nieinwazyjnymi różnych podtypów,
mających jednak mniejsze znaczenie wobec komponentu inwazyjnego.
Ponadto wartości oznaczonych receptorów klasyfikują Twojego typka do tzw. luminalnego B podtypu molekularnego
(Zalecenia (2013 r.), str. 225, tab. 11),
jednak bez dokładniejszego określenia czynnika HER2, który przy wartości 2+ powinien być dalej weryfikowany metodą FISH (więcej o tym tutaj).

andziak napisał/a:
Jakie są rokowania przy takim wyniku?

Na rokowanie przede wszystkim wpływa zaawansowanie choroby w chwili podjęcia jej leczenia,
w Twoim przypadku dla podanych cech T2N2a i przy założeniu Mx=M0 byłaby to grupa IIIA
('Zalecenia' j.w., str. 224, tab. 10),
dla której odsetek pięcioletnich przeżyć wg danych amerykańskich przekracza 70 %,
w Polsce niestety jest znacznie niższy, rzędu (wg różnych opracowań) 20 - 40 % (przykład).
Niekorzystna rokowniczo jest stwierdzona w wyniku obecność zatorów nowotworowych w naczyniach (żylnych lub limfatycznych),
czynnikiem mającym wpływ na rokowanie a nie podanym w przytoczonych przez Ciebie wynikach
jest wielkość uzyskanych marginesów chirurgicznych (za bezpieczne uważa się >= 10 mm).
Negatywną rolę obecności zatorów w naczyniach może minimalizować usunięcie ich z odpowiednio dużym marginesem,
podobnie jak zbyt mały margines przy braku możliwości jego powiększenia (docięcia) należy poddać uzupełniającej radioterapii.

andziak napisał/a:
Czy zmęczenie może być objawem, że coś złego (czyt. przerzuty) stały się moim udziałem?

Wydaje mi się, że przerzuty musiałyby być znacznie zaawansowane, byś odczuwała ich obecność,
zatem samo zmęczenie może wskazywać na jakąś inną jego przyczynę,
diagnostykę tego jednak musisz powierzyć swojemu lekarzowi.


Pozdrawiam i witam Cię na forum.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
andziak 


Dołączyła: 22 Cze 2014
Posty: 5

 #4  Wysłany: 2014-06-27, 21:21  


Dziękuję za odpowiedź.
Mam 41 lat. Mój ginekolog za każdym razem robi Usg piersi i narządów rodnych. W listopadzie mam wyznaczoną wizytę u niego.
Muszę oczywiście porozmawiać z Panią Onkolog co ze mną dalej będzie?! Myślałam, że HER2 /2+/ to już jest nadekspresja?! Jak mało wiem o tej chorobie?! Nie miałam włączonej do schematu leczenia Herceptyny. Spiszę sobie wszystkie pytania jakie mam do pani doktor bo jak znam siebie to pod drzwiami z nerwów połowę z nich zapomnę.
Jeszcze raz dziękuję za pomoc :)

[ Dodano: 2014-06-27, 22:50 ]
W opisie jest też napisane:
Do badania nadesłano pierś lewą, pierś wraz z tkankami pachy o wym. 25,0/16,0/7,0 cm; wrzeciono skórne o wym. 18,0/11,0 cm i brodawka bez zmian podejrzanych, na przekrojach pierś zbudowana z rozległych obszarów białej spoistej tkanki z licznymi zmianami torbielowatymi śr. do 1,0 cm oraz ogniskowymi zmianami sugerującymi adenosis; wśród opisanych zmian w kwadrancie wew. dolnym stwierdzono obecność litego, kremowego guza o maks. wym. 3,8 cm; znaleziono 14 węzłów chłonnych.
_________________
ania
 
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #5  Wysłany: 2014-06-27, 22:14  


andziak napisał/a:
Myślałam, że HER2 /2+/ to już jest nadekspresja?!

Kwestię oznaczania wartości HER2 i interpretacji wyników najlepiej ilustruje rycina 1 tego opracowania.

andziak napisał/a:
Nie miałam włączonej do schematu leczenia Herceptyny.

Wskazaniem do leczenia Herceptyną (trastuzumabem) jest dodatni status HER2 (źródło),
zatem w Twoim przypadku stwierdzenie amplifikacji receptora HER2.
Bez wyniku tego oznaczenia nie można odpowiedzieć na pytanie o zasadność zastosowania Herceptyny.

andziak napisał/a:
Spiszę sobie wszystkie pytania jakie mam do pani doktor bo jak znam siebie to pod drzwiami z nerwów połowę z nich zapomnę.

Bardzo dobry pomysł. Zobacz także ten post ("Przygotowanie do rozmowy").

[ Dodano: 2014-06-27, 23:18 ]
andziak napisał/a:
[ Dodano: 2014-06-27, 22:50 ]
[...]

Informacje zawierają opis makroskopowy usuniętych tkanek,
nie wpływa to znacząco na interpretację podaną w poprzednich postach,
precyzuje jedynie wielkość guza (3,8 cm) dla cechy T2 obejmującej zakres ponad 2 do 5 cm.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
andziak 


Dołączyła: 22 Cze 2014
Posty: 5

 #6  Wysłany: 2014-06-28, 09:06  


Bardzo mi pomogliście. Coś rozjaśnia się w głowie. Wspaniała stronka:)
Jeszcze raz dzięki
_________________
ania
 
 
andziak 


Dołączyła: 22 Cze 2014
Posty: 5

 #7  Wysłany: 2014-07-11, 17:56  


To znowu ja:)
Jestem już po kontroli onkologicznej. Pani dr. owszem odczytała mi wynik z tłumaczeniem ale rokowań nie chciała podać bo ,,przecież medycyna nie potrafi przewidywać co będzie w konkretnym przypadku, z konkretnym pacjentem". Nie naciskałam...

[ Dodano: 2014-07-11, 18:58 ]
Her2 badany metodą Fish ujemny
_________________
ania
 
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #8  Wysłany: 2014-07-11, 18:21  


andziak napisał/a:
Her2 badany metodą Fish ujemny

Oznacza to brak amplifikacji HER2 i z tym związany brak wskazań do leczenia Herceptyną.
Ujemny HER2 oznacza też mniejszą agresywność nowotworu.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
andziak 


Dołączyła: 22 Cze 2014
Posty: 5

 #9  Wysłany: 2014-10-13, 17:17  wyniki badań kontrolnych


Witam
Proszę o interpretację wyników badań kontrolnych po mastektomii radykalnej w 2013r, chemioterapii zakończonej w styczniu`14 i radioterapii zakończonej 9 kwietnia 2014.
W chwili obecnej leczenie Tamoksyfenem od lutego br
Ginekolog dał mi skierowanie do endokrynologa i powiedział również, że Tamoksyfen jest za słabym lekiem dla mnie. Z góry dziękuję za pomoc:)

125CA 35,75

TSH 4,380

ESTRADIOL 401,60 folik: 12,50-166,00
owulacja: 85.50-498.00N
lutealna: 43.80-211,00
menopauza: 5,00-54,70
215,00-4300,00 I trymestr ciąży

FSH 19,88 owulacja: 4,70-21,50N
lutelana: 1,70-,70
menopauza: 25.80-134.80
folik: 3,50-12.50

[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2014-10-13, 18:28 ]
Masz już swój wątek na Forum - wszystkie informacje dot. choroby i leczenia zamieszczaj w nim. Nie ma potrzeby zakładania nowych wątków.
Wątki scalone.




kontrolne X 2014.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2939 raz(y) 69,59 KB

_________________
ania
 
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #10  Wysłany: 2014-10-13, 18:04  


W kwestii interpretacji tych wyników niestety nie jestem w stanie pomóc,
poza dość oczywistym stwierdzeniem, że wartość markera CA125 jest na granicy normy (nieznacznie ją przekracza),
co jeszcze nie świadczy o czymkolwiek (porównaj odpowiedni fragment tego posta).

Także przekroczenie wartości TSH (o mniej, niż 5% rozpiętości zakresu referencyjnego) wydaje się nieznaczne.

Więcej na ten temat a także odnośnie pozostałych wyników z pewnością mógłby powiedzieć Twój lekarz.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
evee 


Dołączyła: 27 Paź 2013
Posty: 16
Pomogła: 4 razy

 #11  Wysłany: 2014-10-13, 19:45  


Tsh wysokie, masz pewnie niedoczynność i nie wpływa to korzystnie na samopoczucie.
W Niemczech niektóre laboratoria podają już normę Tsh do 2,5. Warto się wybrać do endokrynologa.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group