1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
rak niedrobnokomorkowy u taty lat 62
Autor Wiadomość
eszka 


Dołączyła: 14 Lut 2012
Posty: 48

 #1  Wysłany: 2012-02-14, 22:08  rak niedrobnokomorkowy u taty lat 62


Komentarze nie związane bezpośrednio z historią choroby znajdują się w => tym wątku <=


Witam wszystkich ,na ta strone obserwuje od ponad miesiaca a dzis sie zarejestrowalam aby opisac chorobe mojego taty -ponad miesiac temu na badaniach wyszlo ze ma guza ,nastepnie pobyt w szpitalu kolejne badania ,ciagle czekanie i ten strach.

dzis juz wiemy ze to rak niedrobnokomorkowy pluca prawego - w obu plucach uwidoczniono zmiany guzkowe o podwyzszonej aktywnosci metabolicznej - obraz pet przemawia za rozrostowym charakterem zmian guzowatych w obu plucach ,lokalizacja pierwotna najwieksza zmiana seg 3 prawego pluca w pozostalych narzadach i tkankach nie stwierdzono zaburzen metabolizmu glukozy ktore moglyby sugerowac proces npl.

i na tej podstawie tata nie bedzie mial radioterapi tylko prawdopodobnie chemie ,mam w zwiazku z tym pytanie czy naprawde nie ma szans na radioterapie ,od lekarzy nic sie nie dowiedzialam ,wszystko co wiem to internet ,gdzie sie udac mam z wynikami gdzie szukac pomocy gdzie sie radzic ,jestem z wroclawia ?pozostale badania wszystko w normie a w cytologi popluczyny biopsja szczoteczkowa to bylo po 2 razy robione komorek nie znaleziono dodam ze tata choruje na obstrukcyjna chorobe pluc ,juz nie pali
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2012-02-14, 22:18  


Czy możesz przepisać/wkleić tutaj cały wynik badania PET?

Na ten moment wiemy jedynie (na podstawie, jak się domyślam, wniosków z PET), że zmiany rozsiane są do obu płuc, co kwalifikuje chorobę do najwyższego - IV - stadium zaawansowania wg klasyfikacji TNM (M1a - guzki w przeciwległym do guza pierwotnego płucu).
W tym stadium nie jest niestety możliwe trwałe wyleczenie pacjenta, można jednak podjąć leczenie paliatywne (czyli zapewne proponowaną chemioterapię).

Czemu uważasz, że radioterapia byłaby lepszą metodą leczenia niż chemioterapia?
W przypadku rozsiania zmian w obu płucach jest ona niemożliwa, ponieważ obszar naświetlań byłby zbyt duży - nie da się jednorazowo naświetlić całej klatki piersiowej, od lewej do prawej.
_________________
 
agnes2121 


Dołączyła: 16 Lis 2011
Posty: 207
Pomogła: 15 razy

 #3  Wysłany: 2012-02-14, 22:27  


Witaj, eszka, jak możesz przepisz lub wklej opisy badań, to pomoże naszym moderatorom na dokładniejsze przyjrzenie się chorobie Twojego taty, na pewno pomogą i coś doradzą. Przykro, że musiałaś tu trafić.pozdrawiam.aga.
 
eszka 


Dołączyła: 14 Lut 2012
Posty: 48

 #4  Wysłany: 2012-02-14, 22:32  


w obu plucach uwidoczniono zmiany guzkowe o podwyzszonej aktywnosci metabolicznej:
- seg 3 lewy kilka zmian guzkowych o sr ok =5,0mm i suv=0,9 (l234,9)
- seg 3 prawy, guzek o sr =6,6mm i suv max =3,6 (205,5)
- seg 3 prawy zmiana guzowata o nieregularnym ksztalcie z kilkoma wypustkami siegajacymi sciany klatki piersiowej najwiekszy wymiar w przekroju poprzecznym 22,0mm suv =7,9
twarzoczaszka prawidlowy obraz pet
jama brzuszna i miednica uklad kostny prawidlowy obraz pet
wnioski obraz pet przemawia za rozrostowym charakterem zmian guzowatych w obu plucach, jako lokalizacje pierwotna sugerujemy najwieksza zmiane seg 3 prawego pluca. w pozostalych narzadach i tkankach nie stwierdzono zaburzen metabolizmu glukozy ktore moglyby sugerowac proces npl
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #5  Wysłany: 2012-02-14, 23:09  


O węzłach chłonnych nic nie napisano?
_________________
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #6  Wysłany: 2012-02-15, 01:09  


eszka napisał/a:
w cytologi popluczyny biopsja szczoteczkowa to bylo po 2 razy robione komorek nie znaleziono

Skąd zatem wiadomo, że to rak niedrobnokomórkowy?
Czy jest jakiś wynik badania mikroskopowego, który to potwierdził?
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
eszka 


Dołączyła: 14 Lut 2012
Posty: 48

 #7  Wysłany: 2012-02-15, 07:56  


o więzlach w pecie nic nie napisali a skąd wiem ze taki rak w wypisie ze szpitala ca non microcelluare ,usg bez zmian czy to jest lV stopien i juz tylko leczenie paliantywne? moj tata byl pod opieka szpitala z powodu pochp od 7 lat co trzy miesiace kontrola w razie potrzeby czesciej i nic nie wkryto ,nagle kontrolne badania i nowotwor

[ Dodano: 2012-02-15, 08:29 ]
w tk napisane jest nie uwidoczniono znamiennie powiekszajacych sie wezlow chlonnych
 
ela1 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 27 Lut 2010
Posty: 2479
Pomogła: 516 razy

 #8  Wysłany: 2012-02-15, 11:59  


eszka napisał/a:
gdzie sie udac mam z wynikami gdzie szukac pomocy gdzie sie radzic ,jestem z wroclawia ?

Masz dwie opcje Dolnośląskie Centrum Onkologiczne, lub Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc ul. Grabiszyńska 105.
_________________
"Odnajdź w sobie zalążek radości, a wtedy radość pokona ból"- R. Campell
 
eszka 


Dołączyła: 14 Lut 2012
Posty: 48

 #9  Wysłany: 2012-02-16, 18:00  


we wtorek tata ma zglosic się do szpitala i bedzie mial podaną chemie
 
eszka 


Dołączyła: 14 Lut 2012
Posty: 48

 #10  Wysłany: 2012-02-21, 19:32  


Witam ponownie ,jutro tatko będzie miał chemię która ma trwać 8 dni ,jutro sie dowiem jaki to rodzaj ,dzisiaj póżno dotarłam do szpitala i nic już sie nie dowiedziałam ,mam pytanie czy to normalny cykl 8 dniowy?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #11  Wysłany: 2012-02-21, 19:43  


8-dniowa chemia?
Może chodzi o taką, gdzie wlewy wykonywane najpierw 1 dnia cyklu, a potem dopiero 8 dnia cyklu, zaś cały cykl trwa 21 dni?
_________________
 
eszka 


Dołączyła: 14 Lut 2012
Posty: 48

 #12  Wysłany: 2012-02-21, 20:33  


jutro dokladnie napisze jaka to chemia ale z tego co dzis mi przekazano jest to chemia jutro podana i bedzie podawana do przyszlej srody ,zdziwilo mnie taki dlugi czas bez przerwy

[ Dodano: 2012-02-22, 19:57 ]
Tatko po pierwszym dniu chemi ,chemia ktora bierze to novalbina cisplatyna przez 8 dni ,mam pytanie co to za jak ma zadzialac i co dalej moze byc ?nie wiem ztego wszystkiego o co was chcialam zapytac ,prosic o rade ,bo okropnie sie pogubilam w tym wszystkim
 
eszka 


Dołączyła: 14 Lut 2012
Posty: 48

 #13  Wysłany: 2012-02-22, 22:02  


proszę napiszcie mi co to jest za schemat chemi jak rokuje?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #14  Wysłany: 2012-02-22, 22:30  


To schemat PN, typowy - cisplatyna + winorelbina.
Podawany jest właśnie tak, jak pisałam - 1 dnia podawana jest cisplatyna oraz winorelbina, natomiast 8 dnia tylko winorelbina. Nie podaje się tego przez 8 dni z rzędu.

Co się może dziać - typowe skutki uboczne po chemioterapii. Osłabienie, brak apetytu, nudności, wymioty. Jest wiele wątków na ten temat na Forum, poszukaj.
_________________
 
eszka 


Dołączyła: 14 Lut 2012
Posty: 48

 #15  Wysłany: 2012-02-23, 14:04  


Hej ,tak jak napisalam poprzednio ,dziś rozmawialam z lekarzem i tata będzie przyjmował chemię przez 8 dni pod rząd z różnymi dawkami i osmego dnia zakonczy ,nic więcej sie nie dowiedziałam ,czy dobrze ze tak dlugo ,czy powinnam prosic o przeprowadzenie jakis badan dodatkowych ?jestem bardzo wdzięczna za odpowiedzi , :)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group