DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
rak niedrobnokomórkowy płuca prawego
Autor Wiadomość
maja1980 


Dołączyła: 30 Lis 2009
Posty: 52
Pomogła: 3 razy

 #31  Wysłany: 2010-07-01, 21:01  


Jest znany typa raka - rak płaskonabłonkowy płuca prawego , pisałam juz o tym wcześniej na forum.


Co robić? Czy możemy jeszcze pomóc Tacie????

[ Komentarz dodany przez: absenteeism: 2010-07-01, 22:38 ]
maja1980, scaliłam nowy temat, jaki założyłaś, do poprzedniego dla uniknięcia podobnych sytuacji -vide pkt 3 I części Regulaminu. Historię należy opisywać w jednym wątku "należącym" do danego użytkownika.
 
Łysy 


Dołączył: 01 Cze 2010
Posty: 161
Pomógł: 19 razy

 #32  Wysłany: 2010-07-01, 21:22  


absenteeism napisał/a:
ALE - czy była wykonana bronchoskopia i pobrany wycinek do badania histpat? Na jakiej podstawie będzie wdrożona chemioterapia, skoro nie jest znany histologiczny typ raka a jedynie rozpoznanie na podstawie TK?

absenteeism, u mojej mamy też nie ma wycinka z broncho czy z biopsji a jednak lecimy z chemią :fucc:

maja1980 napisał/a:
Co robić? Czy możemy jeszcze pomóc Tacie????

Maja pomóc zawsze możecie, szczególnie tym co jest w tej chorobie najważniejsze - pomocą w zwykłym-niezwykłym chorowaniu, byciu, dobrym słowie i opiece. To często dużo bardziej cenne niż opieka medyczna gdyż ona nie zawsze znajduje wyjście z sytuacji, z tym też należy się liczyć. Opieka wasza to jest właśnie ta pomoc, bądźcie też nastawieni na ciągłą walkę ze służbą zdrowia, o leki, o terminy, o uświadamianie was by móc jak najlepiej pomagać tacie. Stan zaawansowania choroby jest poważny u twojego taty, ale proszę z cierpliwością poczekaj na odpowiedź fachowców, z pewnością prędzej lub trochę później (z racji obowiązków) ją otrzymasz. Powodzenia i "witamy w klubie", głowa do góry!
Łysy
_________________
jeśli masz zamiar chorować musisz być zdrowy i mieć pieniądze:)
 
 
maja1980 


Dołączyła: 30 Lis 2009
Posty: 52
Pomogła: 3 razy

 #33  Wysłany: 2010-07-01, 22:01  


To wszystko o czym piszecie było robione, Tata już od tamtego roku choruje, były bronchoskopie itp. itd..., była chemioterapia - ostatnia w miesiącu styczniu, dzisiaj miał wyniki badań, z których wynika, że Tata ma przerzut do wątroby.

Zastanawiające są te bóle między żebrowe - nawet lekarz prowadzcy niczego z tomografii nie wykrył. Tata nie narzeka, znosi ten ból, jednak wiem że starsznie cierpi... Leki przeciwbólowe nie pomagają. Do tego ta podwyższona temperatura. Co rob ić? Skoro nawet lekarze rozkładają ręce??? :(
 
maja1980 


Dołączyła: 30 Lis 2009
Posty: 52
Pomogła: 3 razy

 #34  Wysłany: 2010-07-04, 19:52  Jeszcze raz proszę o interpretację wyników mojego Taty


Może koś może mi powiedzieć coś także na temat tych lekarstw które Tata otrzymał. Mam wrażenie że od dwóch dni jest nieobecny ...

[ Dodano: 2010-07-05, 18:13 ]
Proszę jeszcze raz o interpretację wyników mojego Taty
 
maja1980 


Dołączyła: 30 Lis 2009
Posty: 52
Pomogła: 3 razy

 #35  Wysłany: 2010-07-14, 16:36  Czy kktoś czyta mój post, który założyłam wcześniej? Pomocy


Badanie TK klatki piersiowej : klinicznie NSCL dex
Na granicy segmentów II i III prawego płuca widoczna nieregularna grubościenna jama powietrzna o wymiarach do ok. 42x69 mm. W sąsiedztwie zmiany widoczne liczne guzkowe zagęszczenia miąższu średnicy do ok. 21 mm - najpewniej rozsiew procesu npl. Odcinkowo pogrubiała opłucna w szczycie prawego płuca. W okolicy wnęki prawego płuca patologiczna masa tkankowa o wymiarach ok. 49x40mm i gęstości około 54jH uciskająca i zwężająca światło oskrzela głównego prawego. Zmainy naciekowe w szczycie prawego płuca. Drobne zrosty nad obiema kopułami przepony. Pojedyńcze powiększone węzły chłonne w obrębie śródpiersia średnicy do ok. 29mm w okolicy podostrogowej. Po za tym obraz tkanki płucnej oraz śródpiersia bez widocznych zmian patologicznych w badaniu TK. Zmiany zwyrodnieniowo wytwórcze kręgosłupa Th.
Wnioski:obraz TK przemawia za naciekiem npl prawego płuca za zmianami meta.


Badanie TK jamy brzusznej:
Na granicy lewego i prawego płata wątroby hypodensyjny nieregularny obaszar o policyklicznych obrysach średnicy do ok. 48mm ulegający niewielkiemu brzeżnemu wzmocnieniu w fazie po dożylnym podaniu środka kontrastowego - obraz TK supektywny o meta. Po za tym wątroba powiekszona o wymiarze AP ok. 187 mm bez widocznych zmian ogniskowych. Trzustka nie pogrubiała jednorodna bez widocznych zmian ogniskowych. Śledziona nie powiększona, jednorodna. Obie nerki w typowej lokalizacji bez widocznych zmian. Aorta brzuszna nieco poszerzona o wymiarze AP ok. 29 mm z niewielkimi przyściennymi zmianami miażdżycowymi i przyścienna skrzepliną.

Tata od trzech tygodni stale gorączkuje. Temperatura 37-38 st. oraz ma silne bóle miedzyżebrowe. Po dzisiejszym badaniu TK - nie wiadomo co jest przyczyną tych bóli. Lekarz też nie potrafił nic powiedzieć. "Nie wie co jest przyczyną tych bóli". Tata dostał skierowanie do Zakładu Medycyny Nuklearnej. Ponadto od przyszlego tygodnia ma być podawana chemia 1 wlew co 3 tygodnie.

Otrzymane lekarstwa: DICLOFENAC GSK, AMIZEPIN 200mg, IPP 40 mg, Refastin 100mg, Pabi-Dexamethason 1mg, Myopam oraz UST 30 (nie wiem czy pierwsza litera to u czy M) - to lekarstwo będzie dopiero jutro do odbioru.


Proszę o pomoc, interpretację.

[ Komentarz dodany przez: absenteeism: 2010-07-14, 18:23 ]
maja1980, po raz kolejny proszę o stosowanie się do Regulaminu, z którym zapewne się zapoznałaś i musiałaś zaakceptować, rejestrując się na forum - każda historia pacjenta powinna być opisywana w JEDNYM wątku, aby całość była łatwo dostępna dla kogoś, kto chce pomóc. To, co robisz po raz kolejny, wprowadza tylko zamieszanie, co widać po odpowiedziach - nikt nie wie, że znany jest rodzaj nowotworu, pacjent był już leczony i jak to leczenie przebiegało. Proszę o przestrzeganie Regulaminu!
 
Katarzynka36 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Cze 2010
Posty: 2253
Skąd: Poznań
Pomogła: 393 razy

 #36  Wysłany: 2010-07-14, 16:46  


Maju!
Przykro mi bardzo, ale na moje oko jest już rozsiany proces nowotworowy w prawym płucu, bo nie jest tylko jeden, pojedynczy guz, a więcej...:(:(:(
Jak to lekarz nie wiem "skąd te bóle"? po wyniku TK klatki widać skąd te bóle:( nie rozumiem, chyba, że dr podjął decyzje by na razie Wam za wiele nie mówić...

Bardzo mi przykro, ale nie wyglada to dobrze:(
A czy jakieś inne badania byly robione? bronchoskopia? został pobrany wycinek? Bo skoro ma być chemia, to chyba powinni określić rodzaj nowotworu....

Czy lekarz coś jeszcze mówił?
Jakie były objawy? kaszel, krwioplucie, duszności, bóle?
_________________
Katarzynka36
 
 
awilem 
PRZYJACIEL ForumDołączył: 23 Cze 2009
Posty: 1501
Skąd: Toruń
Pomógł: 371 razy

 #37  Wysłany: 2010-07-14, 17:02  


Niestety choroba nowotworowa jest bardzo zaawansowana. Węzły chłonne prawdopodobnie zostały zajęte przez komórki nowotworowe dodatkowo stwierdzenie przerzutu do wątroby rokowania pogarsza. Zostanie Wam pewnie zaproponowane leczenie paliatywne.

Przykro mi, pozdrawiam
_________________
Andrzej W.
 
 
maja1980 


Dołączyła: 30 Lis 2009
Posty: 52
Pomogła: 3 razy

 #38  Wysłany: 2010-07-14, 21:54  


Tata od dzisiaj otrzymuje chemię. Co dokładnie podano dowiem się w piątek, jak otrzyma wypis.

„po wyniku TK klatki widać skąd te bóle:( nie rozumiem, chyba, że dr podjął decyzje by na razie Wam za wiele nie mówić...” - lekarz nic nie powiedział. Tata dostał skierowanie do zakładu medycyny nuklearnej. Zrobił to badanie wczoraj w poniedziałek wyniki.

Bóle były – tylko te międzyżebrowe o których wcześniej mówiłam. Występuje tylko wysoka temperatura dochodząca nawet do 39 st.


Zaczynam się zastanawiać czy Rodzice na pewno o wszystkim nam mówią....


„A czy jakieś inne badania były robione? bronchoskopia? został pobrany wycinek? Bo skoro ma być chemia, to chyba powinni określić rodzaj nowotworu...”.
____________________________________________________________


Historia TATY od początku choroby


Wynik badania radiologicznego z dnia 07.08.2009r. (na jego podstawie został przyjęty do szpitala i do dnia 11.09.2009r. leczony na gruźlicę:
cytuję:
"smużkowate zacienienia w górnym polu płuca prawego i prawej okolicy podobojczykowej łączące się z górnym biegunem płuca prawego sugerujące obecność czynnego procesu zapalnego (swoistego) , po za tym pola płucne bez zagęszczeń ogniskowych o nieco wzmożonym przywnękowo rysunku okołooskrzelowym; sylwetka sercowo-naczyniowa w granicach normy; zrosty w obrębie prawego kąta przeponowo-żebrowwego. BEZWZGLĘDNA KONSULTACJA PULOMOLOGICZNA

Do szpitala przyjęty został dnia 11.08.2009r. - stwierdzono, ze jest chory na gruźlice. Podczas leczenia podawano PZA, EMB, Nidrazid, RMP, Thiocdin, Ranigast, Flegamina.
Przez cały okrers tego liczenia szpitalnego temperatura 37,5 do 37,9 st. Nie reagowano. Między czasie kazano "pluć" do kubeczka, by sprawdzić czy "prądkuje". Nie prądkował.
Z uwagi na pogarszający się stan, prośby i błagania mamy jak i Taty , przeprowadzono 01.09.2009r. bronchoskopię. oto jej wynik:

"Lewa struna głosowa pokryta białawym nalotem, ruchoma oddechowo. Po stronie prawej na tylnej ścianie oskrzela głównego oraz w ujściu oskrzela płata górnego tkwią kalafiorowate twory- pobrano wycinki. Pozostałe oskrzela b/z .

Badanie cytologiczne - popluczyny oskrzelowe z dnia 04.09.2009r.:

"Pojedyńcze komórki dolnych dróg oddechowych"


Badanie histopatologiczne - wycinki z oskrzela z dnia 07.09.2009r.
"Bronchitis chronica
Carcinoma planoepitheliale
Foci carcinomatosi parvi"


Konsultacja terakochirurgiczna z dnia 08.09.2009r.
" Brak badania TK uniemożliwia podjecie decyzji odnośnie leczenia operacyjnego. Odnośnie b-f (kalafiorowate twory na tylnej ścianie oskrzela głównego prawego - ile cm od ostrogi).

Opis TK z dnia 09.09.2009r.
"Badanie wykonano w technice spiralnej po podaniu kontrastu dożylnie. W biegunie górnym wnęki płuca prawego widoczna jest zmiana rozrostowa wielkości dochodzącej do 5,5 cm z rozległymi obszarami niedodmowo-zapalnymi płata górnego płuca prawego, w jego obrębie widoczne również widoczne ogniska rozpadowe na obszarze wielkości dochodzącej do 6cm z poziomem płynu. Widoczne są pakiety węzłów chłonnych wzdłuż przedniej ściany tchawicy wielkości dochodzącej do 3 cm. Zmiana okrężnie nacieka oskrzele płatowe górne wzdłuż górnego brzegu oskrzela głównego, dochodzi na odległość około 1,5 cm od podziału tchawicy. W obrębie płuca lewego wzdłuż szczeliny międzypłatowej widoczne zmiany drobnoguzkowe wielkości do 5mm. Innych zmian ogniskowuch nie uwidoczniono. Aorta nieposzerzona. Narządy jamy brzusznej objete badaniem - prawidłowe. Struktury kostne objęte badaniem - prawidłowe.

Z uwagi na fakt , ze tamtejsza Pani Doktor nie chciała podjąc się leczenia pacjęta , jak powiedziała "W tym stopniu zaawansowania" Tata wypisał się na własne żądanie ze szpitala w dniu 11.09.2009r. , a w dniu 14.09.2009r. został przyjęty już do innego szpitala gdzie rozpoznanie było następujące:

Rak płaskonabłonkowy płuca prawego. Węzłowica śródpiersia. Stan po zawale m. sercowego.
Zastosowano leczenie: Mediastinoskopia. Excisio lgl mediastini
Z uwagi na graniczną operacyjność oraz węzłowice śródpiersia wskazane rozważenie chemioterapii indukcyjnej.

Bronchoskopia z dn. 15.09.209r.
Krtań lekko obrzęknięta z nalotami włóknika. Tchawica i ostroga główna bez zmian. Na ścianie bocznej oskrzela głównego prawego w odległości do 1 cm od ostrogi głównej egzfityczne twory. Po stronie lewej drzewo oskrzlowe bez zmian.

Badanie histopatologiczne z dnia 01.10.2009r.
Opis makroskopowy: kilka drobnych brunatnych strzępków tkankowych 1xcał.
Rozpoznanie Y.99.90-1x
Anthracosis lymphonodulorum. Utkania nowotworowego nie stwierdzono.

Wypisany do domu.


Potem od dnia 07.10.2009r. znowu w szpitalu:
- rozponanie: C34.8 rak płaskonabłonkowy płuca prawego, choroba wieńcowa, stan po zawale m.serca ściany dolnej i tylnej w 2006r. Stan po PCI, Cukrzyca, chemioterapia - 1 kurs PG

- zastosowanie lecznicze: 99.25 - wstrzyknięcie lub wlew chemioterapeutyku przeciwnowotworowego, tak samo było w następnych dniach, tj. 13.10.09; 04.11.09, 10.11.09, 25,11,09, 01.12.09; 18.12.09; 30.12.09; 05.01.2010r.

Jutro moge przedstawić jeszcze TK z lutego 2010r. obecnie nie mamy w domu, tata nie otrzymał jeszcze kopii.RTG klatki piersiowej 24.09.2009 : w polu górnym prawym nieregularne zacienienie zlewające się z cieniem śródpiersia; we wnęce prawej guzowate zacienienie; płuco lewe bez zmian; sylwetka serca w normie

Wynik badania radiologicznego z dnia 07.08.2009r. (na jego podstawie TATA został przyjęty do szpitala i do dnia 11.09.2009r. leczony na gruźlicę:
cytuję:
"smużkowate zacienienia w górnym polu płuca prawego i prawej okolicy podobojczykowej łączące się z górnym biegunem płuca prawego sugerujące obecność czynnego procesu zapalnego (swoistego) , po za tym pola płucne bez zagęszczeń ogniskowych o nieco wzmożonym przywnękowo rysunku okołooskrzelowym; sylwetka sercowo-naczyniowa w granicach normy; zrosty w obrębie prawego kąta przeponowo-żebrowwego. BEZWZGLĘDNA KONSULTACJA PULOMOLOGICZNA

Do szpitala przyjęty został dnia 11.08.2009r. - stwierdzono, ze jest chory na gruźlice. Podczas leczenia podawano PZA, EMB, Nidrazid, RMP, Thiocdin, Ranigast, Flegamina.
Przez cały okrers tego liczenia szpitalnego temperatura 37,5 do 37,9 st. Nie reagowano. Między czasie kazano "pluć" do kubeczka, by sprawdzić czy "prądkuje". Nie prądkował.
Z uwagi na pogarszający się stan, prośby i błagania mamy jak i Taty , przeprowadzono 01.09.2009r. bronchoskopię. oto jej wynik:

"Lewa struna głosowa pokryta białawym nalotem, ruchoma oddechowo. Po stronie prawej na tylnej ścianie oskrzela głównego oraz w ujściu oskrzela płata górnego tkwią kalafiorowate twory- pobrano wycinki. Pozostałe oskrzela b/z .

Badanie cytologiczne - popluczyny oskrzelowe z dnia 04.09.2009r.:
"Pojedyńcze komórki dolnych dróg oddechowych"


Badanie histopatologiczne - wycinki z oskrzela z dnia 07.09.2009r.
"Bronchitis chronica
Carcinoma planoepitheliale
Foci carcinomatosi parvi"


Konsultacja terakochirurgiczna z dnia 08.09.2009r.
" Brak badania TK uniemożliwia podjecie decyzji odnośnie leczenia operacyjnego. Odnośnie b-f (kalafiorowate twory na tylnej ścianie oskrzela głównego prawego - ile cm od ostrogi).

Opis TK z dnia 09.09.2009r.
"Badanie wykonano w technice spiralnej po podaniu kontrastu dożylnie. W biegunie górnym wnęki płuca prawego widoczna jest zmiana rozrostowa wielkości dochodzącej do 5,5 cm z rozległymi obszarami niedodmowo-zapalnymi płata górnego płuca prawego, w jego obrębie widoczne również widoczne ogniska rozpadowe na obszarze wielkości dochodzącej do 6cm z poziomem płynu. Widoczne są pakiety węzłów chłonnych wzdłuż przedniej ściany tchawicy wielkości dochodzącej do 3 cm. Zmiana okrężnie nacieka oskrzele płatowe górne wzdłuż górnego brzegu oskrzela głównego, dochodzi na odległość około 1,5 cm od podziału tchawicy. W obrębie płuca lewego wzdłuż szczeliny międzypłatowej widoczne zmiany drobnoguzkowe wielkości do 5mm. Innych zmian ogniskowuch nie uwidoczniono. Aorta nieposzerzona. Narządy jamy brzusznej objete badaniem - prawidłowe. Struktury kostne objęte badaniem - prawidłowe.

Z uwagi na fakt , ze tamtejsza Pani Doktor nie chciała podjąc się leczenia pacjęta , jak powiedziała "W tym stopniu zaawansowania" Tata wypisał się na własne żądanie ze szpitala w dniu 11.09.2009r. , a w dniu 14.09.2009r. został przyjęty już do innego szpitala gdzie rozpoznanie było następujące:

Rak płaskonabłonkowy płuca prawego. Węzłowica śródpiersia. Stan po zawale m. sercowego.
Zastosowano leczenie: Mediastinoskopia. Excisio lgl mediastini
Z uwagi na graniczną operacyjność oraz węzłowice śródpiersia wskazane rozważenie chemioterapii indukcyjnej.

Bronchoskopia z dn. 15.09.209r.
Krtań lekko obrzęknięta z nalotami włóknika. Tchawica i ostroga główna bez zmian. Na ścianie bocznej oskrzela głównego prawego w odległości do 1 cm od ostrogi głównej egzfityczne twory. Po stronie lewej drzewo oskrzlowe bez zmian.

Badanie histopatologiczne z dnia 01.10.2009r.
Opis makroskopowy: kilka drobnych brunatnych strzępków tkankowych 1xcał.
Rozpoznanie Y.99.90-1x
Anthracosis lymphonodulorum. Utkania nowotworowego nie stwierdzono.

Wypisany do domu.


Potem od dnia 07.10.2009r. znowu w szpitalu:
- rozponanie: C34.8 rak płaskonabłonkowy płuca prawego, choroba wieńcowa, stan po zawale m.serca ściany dolnej i tylnej w 2006r. Stan po PCI, Cukrzyca, chemioterapia - 1 kurs PG

zastosowanie lecznicze: 99.25 - wstrzyknięcie lub wlew chemioterapeutyku przeciwnowotworowego, tak samo było w następnych dniach, tj. 13.10.09; 04.11.09, 10.11.09, 25,11,09, 01.12.09; 18.12.09; 30.12.09; 05.01.2010r.

TK 5 luty
W obu płucach rozsiew guzków zarówno śródmiąższowo jak i podopłucnowo. Mnogie zmiany drobnoguzkowe oraz dość dużo guzków o wielkości 3-8 mm, niektóre z zwapnieniem. Nadwarstwienie opłucnowe w szczytach płuc. Płat górny prawego płuca o zmniejszonej objętości w nim powietrzna jama (54x 54 mm) o nieregularnie pogrubiałej ścianie. Wokół bardzo liczne spikularne drobno i grubo pasmowe wypustki. W górnym biegunie prawej wnęki plicykliczne nieregularna masa tkankowa o wielkości ok. 23x25 mm, łącząca się strefą tkankową otaczająca jamę. Oskrzela górnopłatowe o pogrubiałej ścianie i zwężone. Początkowe rozgałęzienia na segmentach (cie) oskrzelowe ze zgrubieniem ścian i nieregularnym przebiegiem. Kilka z odgałęzień oskrzeli segmentu II wydaje się drenować jamę. W śródpiersiu dość liczne węzły chłonne w przestrzenie okołonaczyniowej górnego śródpiersia. Pakiet węzłowy w loży VCS wielkości do 13-17x29 mm. Kilka węzłów w oknie aortalno-płucnym od 6-9 mm i podostrogowo (10-12 mm). Obustronne węzły oskrzelowe i oskrzelowo-płucne z wielkościami od 6-12mm, drobne węzły żył płucnych. Zmiany miażdżycowe aorty piersiowej. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa piersiowego, bez patologii ogniskowych.
___________________________
TK z 14 kwietnia 2010r.

Na granicy segmentu II i III prawego płuca widoczna grubościenna jama powietrzna o nierównych obrysach z pasmowatymi wypustkami na obowdzie. Zmiana o podobnym charakterze przywnękowo w segmencie I prawego płuca o wymiarach do ok. 27x34mm. W segmentach górnych płuca prawego widoczne guzkowe zagęszczenia średnicy do ok. 19 mm oraz drobnoplamiste rozsiane zagęszczenia miąższu. Niewielkie zwapnienie w segmencie VI pr. płuca o średnicy ok. 7mm. Drobne zrosty obiema kopułami przepony. Pojedyńcze powiększone węzły chłonne w obrębie śródpiersia do ok. 12 mm przed tchawicą. Poza tym obraz tkanki płucnej oraz śródpiersia bez widocznych zmian patologicznych w badaniu TK. Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze kręgosłupa TH.
_________________


Oto dane z karty informacyjnej z dn. 29.04.2010r.

Ropoznanie: zapalenie płuca prawego, rak płaskonabłonkowy płuca prawego - stan po cemioterapii (4x PG); stan po mediastinoskopii. Cukrzyca t.2. Stan po zawale m.serca ściany dolnej i tylnej. Stan po PCI

EKG: rytm zatokowy miarowy z częstością prawidłową. Normogram. Zespół rsr" w VI. Od V2-V6 Rs.

Bronchofiberoskopia: 23.04.2010r. - krtań na lewej strunie głosowej ograniczone obszary śluzówki koloru białawego- leukoplakia? grzybica? tchawica bz. Ostroga główna spłaszczona na szerokiej podstawie. Lewe drzewo oskrzelowe bz. Po stronie prawej ostroga między o. górnopłatowym, a pośrednim poszerzona z zaczerwienioną błoną śluzową, na ścianie przedniej obszar śluzówki białego koloru. Ujscie RB1 droźne, w głębi widoczna tk. martwicza, RB2 zwężone, RB3 nieuwidoczniono. Pozostałe odc. prawego drzewa oskrzelowego bz. Pobrano aspirat do badań.

Badanie cytologiczne:
aspiratu oskrzelowgo - w preparaci nieliczne kom. ca planoepitheliale

Badanie bakteriologiczne:
aspiratu oskrzelowego: bakterii nie wyhodowano

Badanie na obecność prądków kwasoodpornych:
AFB2 /-/
AFB3 w toku

Zastosowano leczenie: Tarasime, zinoxx, biodacyna

Epikryza:
Chory lat 57, z ustalonym rozpoznaniem raka płaskonabłonkowego płuca prawego we wrześniu 2009, zdyskwalifikowany od zabiegu operacyjnego z uwagi na naczny stopień zaawansowania (IIIB), zakwalifikowany do chemioterapii, otrzymał 4 kursy PG, zakońcxzył leczenie 05.01.2010r. Od tego czasu w oberwacji w Poradni Pulmonologicznej. Obecnie chory zgłasa bóle okolicy prawego barku i pachy, osłabienie, brak apetytu. W wykonanym amb, rtg klatki piersiowej podejrzenie progresji procesu npl. W związku z tym w trybie pilnym przyjęty do szpitala, wykonano badanie TK klatki piersiowej, badanie bronchofiberoskopowe. Ustalono rozpoznania j.w. Chory otrzymał antybiotykoterapię z dobrym efektem klinicznym. W analizie porównawczej tomografii z 02.2010r. oraz obecnej stwierdzono, stabilny obraz choroby zasadniczej.


Wyniki badań dodatkowych
RR 105/70, 120/80 mmHG Cięzar ciała 82 kg

WBC 10,9 tys/mm3
RBC 3,62 mln/mm3
HB 11,4 g%
HT 35,4 %
PLT 245 tys./mm3
Limfocyty 28,3 %
Monocyty 5,7 %
Granulocyty 66 %

Na 137 mmol/lm
Glukoza 137 188,141,137, 146 mmol/l
Kreatynina 94,5 umol/l
Bilrubina cał. 5,8 umol/l
ALAT 40,9 U/l
CRP 77,71 mg/l

Gazometria PO2 mmHg - 78,4
SO2 % - 96,1
PCO2 mmHg - 32,4
pH
7,44Badanie tk z 30 czerwca 2010r.

Badanie TK klatki piersiowej : klinicznie NSCL dex
Na granicy segmentów II i III prawego płuca widoczna nieregularna grubościenna jama powietrzna o wymiarach do ok. 42x69 mm. W sąsiedztwie zmiany widoczne liczne guzkowe zagęszczenia miąższu średnicy do ok. 21 mm - najpewniej rozsiew procesu npl. Odcinkowo pogrubiała opłucna w szczycie prawego płuca. W okolicy wnęki prawego płuca patologiczna masa tkankowa o wymiarach ok. 49x40mm i gęstości około 54jH uciskająca i zwężająca światło oskrzela głównego prawego. Zmainy naciekowe w szczycie prawego płuca. Drobne zrosty nad obiema kopułami przepony. Pojedyńcze powiększone węzły chłonne w obrębie śródpiersia średnicy do ok. 29mm w okolicy podostrogowej. Po za tym obraz tkanki płucnej oraz śródpiersia bez widocznych zmian patologicznych w badaniu TK. Zmiany zwyrodnieniowo wytwórcze kręgosłupa Th.
Wnioski:obraz TK przemawia za naciekiem npl prawego płuca za zmianami meta.


Badanie TK jamy brzusznej:
Na granicy lewego i prawego płata wątroby hypodensyjny nieregularny obaszar o policyklicznych obrysach średnicy do ok. 48mm ulegający niewielkiemu brzeżnemu wzmocnieniu w fazie po dożylnym podaniu środka kontrastowego - obraz TK supektywny o meta. Po za tym wątroba powiekszona o wymiarze AP ok. 187 mm bez widocznych zmian ogniskowych. Trzustka nie pogrubiała jednorodna bez widocznych zmian ogniskowych. Śledziona nie powiększona, jednorodna. Obie nerki w typowej lokalizacji bez widocznych zmian. Aorta brzuszna nieco poszerzona o wymiarze AP ok. 29 mm z niewielkimi przyściennymi zmianami miażdżycowymi i przyścienna skrzepliną.


Zaczynam się zastanawiać czy Rodzice na pewno o wszystkim nam mówią....

Przepraszam za ten bałagan który tutaj zrobiłam.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group