1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak nerki jasnokomórkowy
Autor Wiadomość
Rysiek 62 


Dołączył: 12 Sty 2013
Posty: 137
Pomógł: 4 razy

 #61  Wysłany: 2013-04-18, 09:02  


Dziękuję Aniu
Pozdrawiam Rysiek
 
PAULINKA77 


Dołączyła: 04 Cze 2013
Posty: 27

 #62  Wysłany: 2013-08-01, 18:20  


Rysiek co z Tobą ??
 
Rysiek 62 


Dołączył: 12 Sty 2013
Posty: 137
Pomógł: 4 razy

 #63  Wysłany: 2013-08-01, 22:44  


Paulinka77
Z uwagi na podobną chorobę (wynik histopatologiczny) jak Twój tata, pewnie interesuje Cię mój stan zdrowia - nadal jestem pod kontrolą IO- Kraków. Z powodu na bóle kręgosłupa mam wyznaczone badanie scyntygrafii kości na 27.08.13r. Odczuwam również bóle w prawej stronie klatki piersiowej i lekki kaszel. W celu zdiagnozowania wykonano kolejne Rtg klatki piersiowej, badanie przez laryngologa, badanie gastroskopię - wszystkie wyniki badań prawidłowe. Ostatnie badanie krwi i moczu w normie, jedynie hemoglobina poniżej normy (13,5 g/dl ). Rzadziej śledzę forum - chodzi o moją psychikę.
Pozdrawiam Rysiek

[ Komentarz dodany przez Moderatora: Richelieu: 2013-08-01, 22:59 ]
To w sumie dobre wieści. Oby tak dalej, daj znać choć co jakiś czas co u Ciebie. I trzymaj tak nadal. :uhm!:

 
Lidia Bieńkowska 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 20 Kwi 2013
Posty: 1456
Skąd: Warszawa
Pomogła: 193 razy

 #64  Wysłany: 2013-08-02, 08:32  


|przytula|
_________________
Lidia
Nauczmy się kochać ludzi....bo tak szybko odchodzą.
 
Rysiek 62 


Dołączył: 12 Sty 2013
Posty: 137
Pomógł: 4 razy

 #65  Wysłany: 2013-09-06, 12:44  


Po dłuższej nieobecności piszę co u mnie z chorobą. Wykonałem badania: krwi, moczu, USG jamy brzusznej oraz zleconą scyntygrafię kości- wszystko OK.
W kwietniu wspomniałem o prostacie i ewentualnej biopsji która miała być w czerwcu (skierowanie przez urologa w miejscu zamieszkania). Nie poddałem się wykonania biopsji po konsultacji z prof. onkologiem-urologiem prowadzącym moje leczenie onkologiczne. Polecił po 3-ch m-ca powtórnie wykonać badanie PSA, które zrobiłem w dniu 03.09.2013r. a wynik: PSA FREE - 1,907, PSA RATIO - 0,35 , TPSA - 5,42. Poprzednie badanie z 25.03.2013r. PSA FREE - 1,557 , PSA RATIO - 0,29 , TPSA - 5,32. Prof. zlecił wykonanie badania USG TRUS i kontrola w dniu 18.09.2013r. oraz zarezerwował termin na biopsję po 20.09.2013r.
Badanie USG TRUS - Gruczoł krokowy powiększony, ma wym. 42 x 35 x 53 mm - objętość około 46 ml. Budowa strefowa zachowana. W części centralnej obszar obniżonej echogeniczności ze zwapnieniami okołocewkowymi - o wejrzeniu gruczolaka. W jego obrębie, po stronie lewej hypoechogeniczne nieregularne ognisko 6 mm - niejednoznaczne. W strefie obwodowej (w miejscu typowym dla rozwoju npl) nie stwierdza się podejrzanych zmian ogniskowych. Obrys zewnętrzny gruczołu zachowany. Obrysy pęcherza zachowane. W otoczeniu nie widać powiększonych węzłów chłonnych.
Po mikcji zaleganie 10 ml.
Powiększony gruczoł wpukla się i modeluje pęcherz.

Wnioski: Znaczny przerost gruczołu krokowego.
Gruczolak strefy centralnej.
Zmian jednoznacznie podejrzanych w badaniu usg nie stwierdzono.

Proszę o interpretację wyniku PSA oraz USG TRUS - wydaje mi się, że spotyka mnie "nadmiar szczęścia" i mam drugiego raka.

Pozdrawiam Rysiek
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #66  Wysłany: 2013-09-06, 21:50  


Rysiek 62 napisał/a:
Po dłuższej nieobecności piszę co u mnie z chorobą.

Fajnie, że o nas pamiętasz i dajesz czasem znać o sobie. :)

Rysiek 62 napisał/a:
Wykonałem badania: krwi, moczu, USG jamy brzusznej oraz zleconą scyntygrafię kości- wszystko OK.

Bez wątpienia jest to dobra wiadomość, szczególnie wyniki USG i scyntygrafii,
pozostałe są mniej przydatne (wykazałyby zmiany dopiero jak byłoby naprawdę bardzo źle).

Rysiek 62 napisał/a:
wydaje mi się, że spotyka mnie "nadmiar szczęścia" i mam drugiego raka.

Moim zdaniem jak na razie idziesz o krok za daleko w podejrzeniu obecności nowotworu złośliwego.

Wynik oznaczenia PSA podaje wartości:
1. Jeszcze mieszczące się w granicach normy (PSA dla Twojego wieku),
którego podwyższona wartość jest także typowa dla łagodnego przerostu prostaty o jakim mówi podany przez Ciebie wynik.
2. Nie wskazujące na podejrzenie obecności procesu złośliwego (PSA ratio).
Ta ostatnia wartość jest zresztą ciągle dyskutowana w środowiskach naukowych
i nie znajduje się w oficjalnych Zaleceniach (2011 r.) jako obowiązująca wytyczna (str. 311).

Rysiek 62 napisał/a:
W strefie obwodowej (w miejscu typowym dla rozwoju npl) nie stwierdza się podejrzanych zmian ogniskowych.

Wynik nie wykazał obecności zmian podejrzanych o złośliwość (npl = neoplazmatycznych, tj. złośliwych)
w miejscu, gdzie zwykle one występują.

Rysiek 62 napisał/a:
W części centralnej obszar obniżonej echogeniczności ze zwapnieniami okołocewkowymi - o wejrzeniu gruczolaka. W jego obrębie, po stronie lewej hypoechogeniczne nieregularne ognisko 6 mm - niejednoznaczne.

Zmianę w części centralnej lekarz opisuje jako wyglądającą na gruczolaka (tj. guz łagodny).
Natomiast niejednoznaczne ognisko w jego obrębie wymaga podjęcia diagnostyki i zweryfikowania jego charakteru.

Rysiek 62 napisał/a:
Prof. zlecił wykonanie badania USG TRUS i kontrola w dniu 18.09.2013r. oraz zarezerwował termin na biopsję po 20.09.2013r.

W tej sytuacji postępowanie jak najbardziej logiczne i zgodne z 'Zaleceniami' (str. 311-312).

Rysiek 62 napisał/a:
Po mikcji zaleganie 10 ml.

To może wynikać z ucisku i modelowania pęcherza przez powiększony gruczoł krokowy
lub wynikać z przewężenia cewki moczowej otoczonej przez przerośniętą prostatę.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Rysiek 62 


Dołączył: 12 Sty 2013
Posty: 137
Pomógł: 4 razy

 #67  Wysłany: 2013-09-07, 11:16  


Richelieu
Dziękuję za interpretację wyników.

Pozdrawiam Rysiek
 
Rysiek 62 


Dołączył: 12 Sty 2013
Posty: 137
Pomógł: 4 razy

 #68  Wysłany: 2013-10-19, 15:15  


Nawiązując do ostatniego postu z 06.09.2013r. przedstawiam wynik z biopsji, który otrzymałem 15.10.2013r. Rozpoznanie: w badanych bioptatach gruczołu krokowego utkania raka nie stwierdza się.
Natomiast dzisiaj chciałbym poruszyć sprawę krwioplucia, które pierwszy raz wystąpiło u mnie 23/24 luty 2013r. wyglądało to w ten sposób, że w nocy po obudzeniu się stwierdziłem w ustach krew z plwociną.
Wykonałem badania: RTG klatki piersiowej, wizyta u laryngologa oraz EKG- wszystko w porządku. Następnie 04.06.2013r. podobny przypadek i również RTG klatki piersiowej, wizyta u innego laryngologa-wszystko OK, jedyna różnica to w RTG dodatkowo zwapnienia w łuku aorty.(wykonane i opisane przez innego lekarza).Kolejne pojawienie się krwi w ustach w nocy 22/23.09.2013r. ponowne RTG i opis jak poprzednio, lecz teraz lekarz pierwszego kontaktu dał mi skierowanie do pulmonologa w celu wykonania bronchoskopii.
Pulmonolog skierował na TK klatki piersiowej i do szpitala na bronchoskopię.
Mam pytanie czy te objawy wskazują na przerzut raka nerki do płuc?
Odczuwam również bóle po prawej stronie klatki piersiowej i pod łopatką.

Pozdrawiam Rysiek

[ Dodano: 2013-10-19, 15:50 ]
Zapomniałem poinformować, że w czerwcu br. miałem wykonaną gastroskopię- wszystko w porządku.
Pozdrawiam Rysiek
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #69  Wysłany: 2013-10-19, 19:06  


Rysiek 62 napisał/a:
Nawiązując do ostatniego postu z 06.09.2013r. przedstawiam wynik z biopsji, który otrzymałem 15.10.2013r. Rozpoznanie: w badanych bioptatach gruczołu krokowego utkania raka nie stwierdza się.

To zamyka temat przynajmniej do czasu uzyskania wyniku kolejnej kontroli poziomu PSA,
którą lekarz moim zdaniem może zlecić za 6 - 12 miesięcy, w zależności jak ocenia ryzyko potencjalnego wystąpienia raka.
Jeśli po tym okresie nastąpiłby wzrost wartości PSA może to być wskazaniem do wykonania kolejnej biopsji stercza.

Rysiek 62 napisał/a:
dzisiaj chciałbym poruszyć sprawę krwioplucia, które pierwszy raz wystąpiło u mnie 23/24 luty 2013r.
[...]
czy te objawy wskazują na przerzut raka nerki do płuc?

Moim zdaniem nie ma podstaw do wysunięcia podejrzeń przerzutów do płuc na podstawie tych trzech incydentów.
Dlatego, że przerzuty musiałyby być bardzo zaawansowane, aby spowodować jakieś uszkodzenia naczyń krwionośnych.
Także wyczuwalny przez Ciebie ból ma najprawdopodobniej inną przyczynę:
płuca jako nie unerwione nie dają dolegliwości bólowych przy obecności w nich guzów.
Skoro zdjęcia RTG nie wykazały obecności guzów, hipotezę przerzutów moim zdaniem należy odrzucić.
Niezależnie od tego opieka pulmonologa i zlecone badania diagnostyczne mogą i powinny pomóc wyjaśnić przyczyny krwioplucia.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Rysiek 62 


Dołączył: 12 Sty 2013
Posty: 137
Pomógł: 4 razy

 #70  Wysłany: 2013-10-19, 20:30  


Richelieu
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedz, pomogła w uspokojeniu się i mniejszą obawę na czekające badania.
Pozdrawiam Rysiek
 
Rysiek 62 


Dołączył: 12 Sty 2013
Posty: 137
Pomógł: 4 razy

 #71  Wysłany: 2013-12-04, 20:30  


Po dłuższym milczeniu kolejny raz zwracam się z prośbą o interpretację wyniku tym razem z moczu który wykonałem przy okazji badania kreatyniny, morfologii i OB. Kreatynina potrzebna do badania TK klatki piersiowej (skierowanie przez pulmonologa). TK mam mieć wykonane w dniu 9.12.2013r. Wcześniej miałem wykonane badanie bronchoskopię i stwierdzono: w wykonanej bronchofiberoskopii nie stwierdzono istotnej patologii poza rozszerzonymi, kruchymi naczyniami błony śluzowej. Badanie bakteriologiczne w toku.(wynik był ujemny).

Wynik z badania moczu:Kolor-żółty, Ciężar właściwy-1,015, pH-6,5, Leukocyty- NEG, Azotyny-NEG, Białko-NEG, Cukier-NORM, Ketony-NEG, Urobilinogen-NORM, Bilirubina-NEG, Erytrocyty- 10/ul.
Osad moczu: Nabłonki płaskie- pojedyncze w prep., Leukocyty- pojedyncze w prep.
Erytrocyty świeże i wyługowane - 5 - 8 w polu widz., Bakterie - liczne w prep.
Nieprawidłowe erytrocyty i bakterie ( ich ilość.)
Wyniki z krwi mieszczą się w normach np. OB-12, Kreatynina Jaffe- 1,08 mg/dl, eGFR (MDRD) -74,00 ml/min/1.73

Pozdrawiam Rysiek
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #72  Wysłany: 2013-12-05, 09:08  


Rysiek 62 napisał/a:
Wynik z badania moczu: [...]

Nie będę tu przepisywał tego, co sam łatwo możesz znaleźć w sieci: http://moczbadanie.pl/wyniki-badania-moczu/
Większość wyników mieści się w podanych tam granicach normy,
jedynie wartość erytrocytów jest nieznacznie przekroczona oraz nieprawidłowe jest występowanie bakterii,
jak podano w podsumowaniu wyniku.
Trudno powiedzieć, czy wynika to np. z jakiejś infekcji, czy też innych przyczyn, o interpretację powinieneś poprosić lekarza.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Rysiek 62 


Dołączył: 12 Sty 2013
Posty: 137
Pomógł: 4 razy

 #73  Wysłany: 2013-12-05, 17:33  


Richelieu
Bardzo dziękuję.
Pozdrawiam Rysiek
 
Rysiek 62 


Dołączył: 12 Sty 2013
Posty: 137
Pomógł: 4 razy

 #74  Wysłany: 2013-12-11, 17:44  


Witam.
Dzisiaj otrzymałem wynik z TK klatki piersiowej i jestem b. zaniepokojony opisem, proszę o interpretację: w miąższu obu płuc obecne pojedyncze zmiany drobnoguzkowe, w przewadze podopłucnowe, śr. do 3-4 mm oraz mierne rozsiane zwłóknienia. Aorta piersiowa w cz. wstępującej śr. do 41 mm.
Powiększonych węzłów chłonny oraz wolnego płynu w jamach opłucnowych nie uwidoczniono.

Nadmieniam, że w styczniu br. miałem TK jamy brzusznej i płuc (przed operacją) i tam płuca były bez zmian.

Czy to przerzuty do płuc raka nerki?

Pozdrawiam Rysiek
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #75  Wysłany: 2013-12-12, 09:27  


Trudno jednoznacznie powiedzieć, jak bardzo podejrzane/niepokojące są te guzki w płucach.
Jeśli oba badania TK były wykonywane na tym samym sprzęcie, i przez tego samego lekarza,
to ich pojawienia się (raczej ...) nie można złożyć na różnicę w badaniach.
Jednak nawet w takim razie, jeśli są to guzki nowe, nie można jeszcze jednoznacznie rozstrzygnąć
czy są przerzutami, czy zmianami innego rodzaju.
Są też zbyt małe na dalszą diagnostykę (np. biopsję).

Wydaje mi się, że lekarz zaproponuje wykonanie ponownego badania np. za 6 miesięcy w celu porównania zachowania się tych zmian.
Oczywiście powinno być wykonywane na tym samym sprzęcie (i najlepiej przez tego samego technika/lekarza).

Zdaję sobie sprawę, że takie kilkumiesięczne czekanie na kolejny wynik i bitwa z przychodzącymi do głowy myślami nie są komfortowe, niestety to chyba jedyne, co na razie można zrobić.

Na razie jednak sytuacja wygląda tak, że nie można powiedzieć, iż jest źle - i tego się trzymajmy.

Pozdrawiam.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group