1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak migdałka podniebiennego
Autor Wiadomość
kmis757 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 2648
Skąd: Nowa Ruda
Pomógł: 402 razy

 #121  Wysłany: 2012-06-16, 07:59  


Patxxx, Jeśli dobrze pamiętam nie wklejałaś nigdy dokładnych badań taty stad nie wiemy jaki rodzaj i skala złośliwości guza był u twego taty. Każdy guz może dawać przerzuty do regionalnych węzłów chłonnych i przerzuty odległe. Raki wysoko i średnio zróżnicowane względnie rzadko: 10-20 % wszystkich przerzutów a niezróżnicowane i nisko zróżnicowane znacznie częściej; towarzyszą im przerzutu odległe: do 40 %. To statystyki. Dlatego w DCO jest się już stale pod kontrolą i zlecane są przez nich i u nich wykonywane badania... np. po leczeniu nowotworu szyi; z czasem, RTG klatki piersiowej raz w roku czy też USG jamy brzusznej. Spotykam na badaniach kontrolnych pacjentów, którzy zakończyli podobne leczenia jak nasze nawet 10 lat temu i też nadal są tak prowadzeni.
U taty kontrolne badania w DCO za 5 tyg. więc pewnie zleca mu TK i zarejestrują na; za 2 miesiące.
_________________
Przeszłość została napisana, lecz możemy się z niej uczyć i zmieniać przyszłość
 
Patxxx 


Dołączyła: 27 Lut 2012
Posty: 68
Pomogła: 1 raz

 #122  Wysłany: 2012-06-18, 09:16  


Krzysztof, nie wklejałam, bo nigdy ich tak naprawde nie dostaliśmy..
Z tymi przerzutami to nie związane z moim tatą, zupełnie inny temat, tak przy okazji:)
Martwię sie bardzo o tatę - jest taki słabiutki, bardzo boli go gardło a teraz mówi, że piecze go język, więc nie może jeść. Mam wrażenie, ze ten ból jest bezgraniczny, tata jest taki skulony, "pokurczony"..Najbardziej mnie denerwuje brak kompleksowej nad takim chorym - generalnie po wypisaniu ze szpitala zostaliśmy pozostawieni sami sobie..
 
vicctory 



Dołączyła: 03 Lut 2012
Posty: 158
Skąd: Szczecin
Pomogła: 7 razy

 #123  Wysłany: 2012-06-18, 13:13  


Patxxx, jeśli Tata cierpi to koniecznie musicie zgłosić się do lekarza po leki przeciwbólowe. Ja dostałam plastry.
Nie wiem jak to funkcjonuje we Wrocławiu ale ja po prostu idę do mojej pani dr na oddział i proszę o konsultację. Myślę, że kmis757, prędzej Ci tu pomoże, ale ja bym poszła i powiedziała jak wygląda sytuacja. Spróbujcie.

Pozdrawiam i trzymam kciuki :)
_________________
http://www.forum-onkologi...t976.htm#217751
 
Patxxx 


Dołączyła: 27 Lut 2012
Posty: 68
Pomogła: 1 raz

 #124  Wysłany: 2012-06-19, 11:33  


vicctory, tata ma środki przeciwbolowe - i plastry i morfinę. Nie wiem, wydaje mi się, że liczył na to, że już nie będzie musiał ich brac a przynajmniej coraz mniej..
Wczoraj mama była u naszego lekarza pierwszego kontaktu - tato dostał jakies leki na wzmocnienie, jak nie będzie poprawy to dostanie kroplówkę..
Mam pytanie - co można stosować na gęstą flegmę w gardle - czytałam, że niektórzy stosowali Sinupret, ale on zawiera alkohol i tego chyba raczej nie wolno?
Kupiłam tacie tabletki z buraka, nawet daje rade je połykac, byłam zdziwiona..Z jedzenia tylko kaszki a tu taka tabletka, co prawda w kapsułce, ale bez problemu.. przyznam, że nie kamam.. :shock:
Wydrukowałam wczoraj tacie Wasze posty i chyba troszkę go to podnioslo na duchu (za co dziękuję |buziaki| ), bo dzisiaj ma dużo lepszy humor..
Dajcie znać, co na ta wydzielinę
pozdrówka
Patrycja
 
kmis757 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 2648
Skąd: Nowa Ruda
Pomógł: 402 razy

 #125  Wysłany: 2012-06-19, 20:03  


Patxxx napisał/a:
Dajcie znać, co na ta wydzielinę

- polecam na to TUSSICOM 200 w saszetkach ( pić rano i w południe - rozrzedzi tą wydzielinę )- bez recepty :)

[ Dodano: 2012-06-19, 20:07 ]
Patxxx napisał/a:
Wydrukowałam wczoraj tacie Wasze posty i chyba troszkę go to podnioslo na duchu (za co dziękuję ), bo dzisiaj ma dużo lepszy humor..
:okok" :brav:
_________________
Przeszłość została napisana, lecz możemy się z niej uczyć i zmieniać przyszłość
 
Patxxx 


Dołączyła: 27 Lut 2012
Posty: 68
Pomogła: 1 raz

 #126  Wysłany: 2012-11-28, 09:00  


Witam,
Chciałam się przywitać po dłuższej nieobecności i oczywiście prosić o radę
Mój tata odebrał wyniki pierwszego tomografu po skończonym leczeniu. Oto opis:
Badanie TK szyi i twarzoczaszki u pacjenta leczonego z powodu ca migdałka podniebiennego prawego; do porównania dostępne badanie wyjściowe z innego ośrodka (luty br. - link do posta)

Stan po RTh
Obecnie nie wykazano ewidentnej obecności guza oraz cech patologicznego wzmocnienia w topografii migdałka prawego i przyległej części języka, wskazana dalsza obserwacja.
Regresja obserwowanych poprzednio zmienionych przerzutowo węzłów chłonnych – obeznie znamiennie powiększonych węzłów chłonnych w obszarze badania nie wykazano. W tylnej części ślinianki podżuchwowej hipodensyjne ognisko z linijnym zwapnieniem, widoczne już w badaniu wyjściowym – torbiel? Do weryfikacji USG.
Poza tym struktury szyi i twarzoczaszki w wykonanym badaniu bez uchwytnych zmian.
Zmian mogących odpowiadać meta w częściach kostnych w wykonanym zakresie badania nie wykazano.
Tutaj przytoczę fragment z poprzedniego badania dotyczący tego ogniska, które powiem szczerze bardzo mnie martwi:
Bocznie od niej i do tyłu ślinianki podżuchwowej prawej widoczna jest okrągła średnicy 1,1 cm hypodensyjna zmiana, kótra może odpowiadać metastatycznemu węzłowi chłonnemu z cechami rozpadu.T

Tato był na konsultacji u onkologa, która to pani stwierdziła, że na ten moment wszystko jest w porządku i nawet nie dała skierowania na USG. Czy rzeczywiście jest OK.? Dodam jeszcze, że tato nie dostał skierowania, czy to na RTG czy na PET, żeby potwierdzić, że nigdzie indziej nie ma przerzutów.
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
Patrycja

[ Dodano: 2012-11-28, 09:03 ]
Teraz zauważyłam, że nie dopisałam, ze to ognisko ma obecnie 0,8cm śr. Na pewno jest to istotne.
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #127  Wysłany: 2012-11-28, 10:55  


Wyniki są dobre. Niemniej oczywiście należy wydębić skierowanie na USG, i zbadać śliniankę podżuchwową. Najlepiej oczywiście, aby badanie było wykonane i opisane w CO.
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #128  Wysłany: 2012-11-28, 11:15  


Ta zmiana to może być węzeł chłonny, uprzednio zajęty przerzutem (wskazują na to np. cechy rozpadu w badaniu obrazowym wykonanym przed leczeniem).
Obecnie węzeł jest w zasadzie niepodejrzany. Zwapnienie jest pozostałością po leczeniu.
Do leczenia ratującego (chirurgicznego) kwalifikują się chorzy, u których po terapii (CTH/RTH) pozostały węzły chłonne (uprzednio podejrzane i ocenione jako z dużym prawdopodobieństwem zajęte przerzutowo), które w osi krótkiej mają powyżej 1 cm.

Tu, na tę chwilę, nie ma się czym martwić. Oczywiście węzeł jest do obserwacji i najłatwiej będzie to monitorować na USG.
Można zatem wykonać USG (choć nie ma na tę chwilę takiej konieczności) tylko po to, by w USG porównawczym (np. za 3 miesiące) można było ocenić czy mamy dalszą remisję, stabilizację czy też progresję. USG porównujemy do USG (a nie do TK).

Na USG możecie pójść prywatnie, byle w dobrym ośrodku (doświadczony ultrasonografista i dobry sprzęt, o wysokiej rozdzielczości). W takiej sytuacji po 3 miesiącach należałoby wykonać USG kontrolne w tym samym miejscu (ten sam sprzęt, a najlepiej również ten sam lekarz).

Skierowania na refundowane USG raczej na razie nie otrzymacie, bo:
1) nie ma jako takich wskazań
2) mamy koniec roku, limity (NFZ) są wyczerpane i nadplanowego badania nikt nie zleci z powodów finansowych.

Jednak, tak jak napisałam wyżej, można wykonać to badanie prywatnie (bez skierowania).
pozdrawiam ciepło.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
kmis757 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 2648
Skąd: Nowa Ruda
Pomógł: 402 razy

 #129  Wysłany: 2012-11-28, 12:34  


Patxxx napisał/a:
Chciałam się przywitać po dłuższej nieobecności

Witaj Patrycjo... miło, że o nas nie zapomniałaś i zaglądasz na Forum... wyniki taty cieszą a kontrola wskazana wg zaleceń DSS teraz i na przyszłość... nic nie jest nam dane raz na zawsze :)
_________________
Przeszłość została napisana, lecz możemy się z niej uczyć i zmieniać przyszłość
 
Patxxx 


Dołączyła: 27 Lut 2012
Posty: 68
Pomogła: 1 raz

 #130  Wysłany: 2012-11-28, 13:19  


Bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedź.
O forum nie zapomniałam, jakże bym mogła, nawet zaglądałam tu od czasu do czasu, żeby zobaczyć, co słychać i trzymałam kciuki:)
Nie pisałam, bo ciężko było pisać - tato dochodził do siebie bardzo powoli, martwilam się, że ma wznowę, bo zaczął go boleć policzek i takie tam... Nie chciałam o tym rozmawiac dopóki nie mieliśmy tomografu. A teraz się cieszę:)
W ostatnich miesiącach przekonałam się też , że rak czai się wszędzie - brat męża ma raka jelita grubego, mój bliski wujek raka dróg żółciowych...masakra..

Niemniej pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie i jeszcze raz dziekuję,
Patrycja
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group