1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak krtani i gardła z przerzutami
Autor Wiadomość
goyaaa1 


Dołączyła: 21 Gru 2013
Posty: 46
Skąd: Katowice
Pomogła: 4 razy

 #46  Wysłany: 2014-05-13, 14:15  


niestety nie znam nazwy tych leków. Wiem , że jest to jakiś przeciwzapalny.

[ Dodano: 2014-05-14, 12:39 ]
Dziś lekarz, który operował zawsze tatę powiedział mi, że ze względu na obrzęk twarzy nie można na pewno na razie naświetlać taty a sama chemia nic nie da :(
Kazał wykonać TK głowy w celu ustalenia, czy obrzęk nie jest związany z pojawieniem sie jakiegoś guza.
Przypomniało mi się dziś, że lekarz po ostatniej operacji mówił, że rak nacieka na tętnicę szyjną. Czy to ogranicza możliwość leczenia? Czy wogóle jest możliwe jakieś leczenie?
_________________
goyaaa1
 
goyaaa1 


Dołączyła: 21 Gru 2013
Posty: 46
Skąd: Katowice
Pomogła: 4 razy

 #47  Wysłany: 2014-06-04, 12:45  


Proszę o pomoc w interpretacji wyniku TK głowy mojego taty.
W skrócie historia choroby.
4 operacje :
usunięcie krtani, gardła i węzłów ch. szyi(wynik wyżej załączony)
usunięcie kolejnego węzła chłonnego szyi
usunięcie guza ślinianki i węzła szyi
usunięcie kolejnego węzła.
W tym momencie pacjent ma wykonane TK głowy, oprócz tego na szyi kolejny guz, w TK klatki piersiowej przed 3 miesięcy powiększone węzły chłonne śródpiersia.
Pacjent skarży się na silny ból w dole pleców i ma obrzęk limfatyczny głowy. I jest bardzo słaby (morfologia jest niezła)

Prosze o wyjaśnienie , co w tej sytuacji oznaczają te zmiany osteolityczne kości czołowej?
I czy jakiekolwiek lecznei wchodzi jeszcze w grę?
Mam pytanie, czy cokolwiek

[ Dodano: 2014-06-04, 12:47 ]
wynik tk



CAM00814.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 3542 raz(y) 192,29 KB

_________________
goyaaa1
 
Ptaszenio 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 1239
Skąd: Wrocław
Pomogła: 277 razy

 #48  Wysłany: 2014-06-04, 13:01  


Goyaa,
radiolog nie określił jednoznacznie, czym są te zmiany, zatem my tym bardziej nie zdołamy tego zrobić. Problem polega na tym, że na opisie TK znajdujemy sformułowanie:

"wskazane porównanie obrazu z badaniami poprzednimi w celu weryfikacji zmian osteolitycznych w obrębie kości czaszki"

a jak rozumiem - nie ma z czym tego obrazu porównywać, ponieważ dotąd nie wykonywano badań obrazowych głowy. Chyba, że pominęłaś coś w swoim wątku, ale nie sądzę.
 
goyaaa1 


Dołączyła: 21 Gru 2013
Posty: 46
Skąd: Katowice
Pomogła: 4 razy

 #49  Wysłany: 2014-06-04, 13:10  


po ostatniej operacji (miesiąc temu ) wykonano tacie na szybko rezonans głowy, bo tata 2 razy zemlał . Niestety samego wyniku nie otrzymaliśmy. Wiem, że na wypisie ze szpitala jest opis tego badania. Nie stwierdzono nic niepokojącego (a badano pod kątem wylewu)
_________________
goyaaa1
 
Ptaszenio 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 1239
Skąd: Wrocław
Pomogła: 277 razy

 #50  Wysłany: 2014-06-04, 13:18  


Goyaa,
dobrze byłoby, gdybyś uzupełniła wątek o opis tego badania, niemniej ciężko porównywać TK i MRI, zwłaszcza w zakresie patologii struktur kostnych.

Kiedy będziecie z tym opisem u onkologa?
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #51  Wysłany: 2014-06-04, 14:29  


goyaaa1 napisał/a:
Dziś lekarz, który operował zawsze tatę powiedział mi, że ze względu na obrzęk twarzy nie można na pewno na razie naświetlać taty a sama chemia nic nie da :(
Kazał wykonać TK głowy w celu ustalenia, czy obrzęk nie jest związany z pojawieniem sie jakiegoś guza.
goyaaa1 napisał/a:
po ostatniej operacji (miesiąc temu ) wykonano tacie na szybko rezonans głowy, bo tata 2 razy zemlał .

Czy obrzęk twarzy utrzymuje się?
Jeśli tak - trzeba sprawdzić czy na szyi i klatce piersiowej nie pojawiły się widoczne żyły. I czy nie "spuchła" również któraś z górnych kończyn.

Objawy, które są w tym wątku opisywane mogą wskazywać na Zespół‚ żyły głównej górnej.
Uwzględniając także zajęcie węzłów chłonnych śródpiersia (a TK mamy jedynie sprzed 3 miesięcy, nie wiemy co dzieje się teraz).

Reasumując: jeśli obrzęk się utrzymuje (nie znika) a objawy narastają należy pilnie wykonać TK klatki piersiowej.
Jeśli mamy ZŻGG - leczeniem ratującym z definicji jest radioterapia klatki piersiowej.

W/w teza to jedna z ewentualności (przyczyn obrzęku, omdleń etc.), jednak na tyle prawdopodobna, że winno się to sprawdzić.
pozdrawiam ciepło.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
goyaaa1 


Dołączyła: 21 Gru 2013
Posty: 46
Skąd: Katowice
Pomogła: 4 razy

 #52  Wysłany: 2014-06-04, 20:15  


DSS bardzo dziekuję za odpowiedź. Nie mam niestety całej dokumentacji medycznej taty. Ale wiem, że tacie musieli usunąć , którąś z żył(jutro postraram sie skopiowac dokumenty) i tym też lekarz laryngolog tłumaczy obrzęk.

[ Dodano: 2014-06-05, 13:12 ]
Pomóżcie, bo czuję się taka bezsilna:(
Nie wiem jak mam pomóc tacie. Proóbuje tate skonsultować w K-cach na Raciborskiej. Ale to jakoś idzie ciężko. Stanęło na tym, że lekarz onkolog ma zapytać radiologów, czy są jakieś szanse na naświetlania (jeżeli tak, to wykonają rezonans). Ale to jakoś trwa, nie odzywaja się.
Są jeszcze Gliwice ale tato nie ma siły jechać tam i siedzieć cały dzień.Czy ja z dokumentacja taty mogę go skonsultować i czy to ma sens, bo z aktualnych badań mamy tylko TK głowy? Czy moga zlecić wykonanie badań nie widząc pacjenta?
Myslałam jeszcze o prof. Miszczyku z Gliwic ...
Poradżcie, poratujcie, bo sobie z tym nie radzę

[ Dodano: 2014-06-05, 13:33 ]
Czy do wykonanie badań typu TK prywatnie również potrzebne jest skierowanie od lekarza?
_________________
goyaaa1
 
Caroline 



Dołączyła: 03 Lut 2010
Posty: 662
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Pomogła: 102 razy

 #53  Wysłany: 2014-06-05, 15:07  


goyaaa1 napisał/a:

Czy do wykonanie badań typu TK prywatnie również potrzebne jest skierowanie od lekarza?


Z tego co mi wiadomo na TK prywatnie także potrzebne jest skierowanie. Od specjalisty na NFZ a od rodzinnego odpłatnie.
_________________
HISTORIA MAMY http://www.forum-onkologi...ejacy-vt599.htm
MOJA HISTORIA http://www.forum-onkologi...olog-vt6463.htm
 
 
Ptaszenio 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 1239
Skąd: Wrocław
Pomogła: 277 razy

 #54  Wysłany: 2014-06-05, 15:49  


Goyaa,
najlepiej byłoby zadzwonić i zapytać, czy możliwa jest wstępna konsultacja bez konieczności męczenia taty dojazdem. Powodzenia.
 
goyaaa1 


Dołączyła: 21 Gru 2013
Posty: 46
Skąd: Katowice
Pomogła: 4 razy

 #55  Wysłany: 2014-06-09, 14:44  


witajcie u nas sytuacja się pogarsza. W piątek tata bardzo żle się czuł. Miał duszności, zwymiotował i bardzo oli go kręgosłup w odcinku lędźwiowym. Poprosił, żeby zawieżć go na oddziałlaryngologiczny , gdzie był operowany i gdzie dojeżdza na kontrolę. Tam podano środki przeciwbólowe(niestety ich działanie było krótkotrwałe). Przyjęto więc tatę na oddział iw wykonano usg jamy brzusznej w celu wykluczenia kamicy nerkowej oraz RTG kręgosłupa.
Przewieziono tate do hospicjum, gdyż stweirdzili iż inaczej tacie nie mogą pomóc. Mnie jednak nie daje spokoju myśl, czy wszystko zostało zrobione, czy można jakoś pomóc tacie, skąd te bóle kręgosłupa (na środkach p. bólowych jak tata leży to tak nie boli ale jak się podniesie lub wstanie , to ból jest nie do wytrzymania)?
Czy może ktoś z Was spróbować zinterpretować te wyniki? Kilka postów wyżej jest też wklejony TK głowy...
_________________
goyaaa1
 
Ptaszenio 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 1239
Skąd: Wrocław
Pomogła: 277 razy

 #56  Wysłany: 2014-06-09, 14:49  


Goyaa,
przykro mi, że nie masz lepszych wieści.

Absolutnym priorytetem jest terapia przeciwbólowa - tym powinna się zająć skutecznie załoga hospicjum. Odnośnie do TK nic nowego nie dodam, czekam na wyniki USG i RTG kręgosłupa (nawiasem mówiąc, badaniem właściwym byłaby w tym wypadku scyntygrafia, pytanie, czy tata zniesie dojazd i samo badanie)

Duszności także można zniwelować (tlen, sterydy, ulgę w dusznościach przynosi morfina).

[ Dodano: 2014-06-09, 14:51 ]
Mam jeszcze pytanie nawiązujące do postu DSS - czy wykonano diagnostykę przy podejrzeniu ZŻGG?
 
goyaaa1 


Dołączyła: 21 Gru 2013
Posty: 46
Skąd: Katowice
Pomogła: 4 razy

 #57  Wysłany: 2014-06-09, 15:01  


wypis wklejam tutaj

[ Dodano: 2014-06-09, 15:05 ]
co do podejrzenia ZZGG to teraz nie wiem kogo pytac o taką diagnostykę? w hospicjum? wiem że tata przy którejś operacji laryngolog. miał wicinaną żyłę a nawet chyaba dwie i lekarz laryngolog mówił coś ż podwiązał tętnicę (wewnętrzną). ale nie mam niestety wszystkich taty wyników


CAM00815.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 333 raz(y) 132,1 KB

wypis ostatni.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 306 raz(y) 275,75 KB

_________________
goyaaa1
 
Ptaszenio 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 1239
Skąd: Wrocław
Pomogła: 277 razy

 #58  Wysłany: 2014-06-09, 15:24  


Jeszcze jedno pytanie - czy u taty podczas pobytu w szpitalu lub po przyjęciu do hospicjum wykonano badanie poziomu całkowitego wapnia i wapnia zjonizowanego?
 
goyaaa1 


Dołączyła: 21 Gru 2013
Posty: 46
Skąd: Katowice
Pomogła: 4 razy

 #59  Wysłany: 2014-06-09, 15:28  


nie, nikt nigdy nie wykonal takiego badania?
_________________
goyaaa1
 
Ptaszenio 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 1239
Skąd: Wrocław
Pomogła: 277 razy

 #60  Wysłany: 2014-06-09, 15:30  


Pardon, mamy wapń całkowity - lekko poniżej normy.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group