1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak krtani i gardła z przerzutami
Autor Wiadomość
goyaaa1 


Dołączyła: 21 Gru 2013
Posty: 46
Skąd: Katowice
Pomogła: 4 razy

 #31  Wysłany: 2014-02-17, 13:14  


witajcie.
Mam do Was ogromną prośbę o interpretacje wyniku histopat. wyciętych guzów. Czy te wyniki wskazuja, że marginesy są w porządku?
Tata jest po operacji (odbyła sie 9 stycznia 2014) są problemy z gojeniem (przetoka ) i do tego dziś okazało się, że tata ma znowu mieć operacje wycięcie guza , którego lekarz wykrył na szyi po prawej stronie. Skąd mógł sie tam wziąć? zakładam że na początku stycznia go nie było skoro go nie wycięli przy poprzedniej operacji?
Czy tata powinien mieć na tym etapie jakieś dodatkowe badania? Nigdy nie miał TK czy rezonansu.
Jest tylko pod opieką laryngologów a dalsze lecznie (radioterapia) miała być wprowadzona po zagojeniu sie ran po operacji. Czy tata jest dorze prowadzony? Czy powinniśmy się jednak z kimś jeszcze skonsultować?
Bardzo was prosze o wskazówki.





wynik1.png
Pobierz Plik ściągnięto 3295 raz(y) 776,25 KB

wynik2.png
Pobierz Plik ściągnięto 3141 raz(y) 436,89 KB

_________________
goyaaa1
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #32  Wysłany: 2014-02-17, 13:32  


goyaaa1 napisał/a:
Czy te wyniki wskazuja, że marginesy są w porządku?

Wynik mówi o tym, że w liniach cięcia nie znaleziono komórek nowotworowych, zatem pod tym względem jest dobrze,
natomiast nie ma mowy o tym, jak duże są te marginesy wolne od nacieku nowotworowego, co jest istotnym brakiem informacji.
Do wyjaśnienia z lekarzem opisującym wynik badania histopatologicznego.
W przypadku nowotworów okolic głowy i szyi często jest tak, że nie da się dowolnie dużo wyciąć z uwagi na bliskość innych istotnych tkanek, które muszą być pozostawione.

goyaaa1 napisał/a:
okazało się, że tata ma znowu mieć operacje wycięcie guza , którego lekarz wykrył na szyi po prawej stronie. Skąd mógł sie tam wziąć?

Mógł powstać jako ognisko wtórne (przerzutowe) albo jako inny guz niezależny (pierwotny).
Skoro jest, to trzeba go usunąć (o ile tylko jest to możliwe, jak napisałaś).
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
goyaaa1 


Dołączyła: 21 Gru 2013
Posty: 46
Skąd: Katowice
Pomogła: 4 razy

 #33  Wysłany: 2014-02-17, 17:12  


Dziekuje za odpowiedz. Sprawdze u taty w dokumentach czy nie na jeszcze jakiegos wyniku gdzie beda podane te marginesy.Wiem ze lekarz opisujac mi w rozmowie wyniki histopat.prztaczal mi te marginesy. Czy jest mozliwe ze tata ich nie dostal? Czy pacjebnt powinien je otrzymac?
Niepokoi mnie tylko taki brak badan kompleksowych?a co jezeli tacie wytna teraz ten guz na szyi i nikt. nie sprawdza czy gdzie indziej nie ma guzow. Bo nie mial tk glowy,szyi.Nikt nie ogladal zoladka a ma problemy gastrolog.
Generalnie takie maja postepowanie na tym oddziale laryngologii,ze jak wszystko sie zagoi po operacji to wtedy dopiero idzie sie do szpitala onkologicznego. I nie wiem czy takie podejscie jest sluszne?
_________________
goyaaa1
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #34  Wysłany: 2014-02-19, 10:36  


goyaaa1 napisał/a:
Wiem ze lekarz opisujac mi w rozmowie wyniki histopat.prztaczal mi te marginesy. Czy jest mozliwe ze tata ich nie dostal? Czy jest mozliwe ze tata ich nie dostal? Czy pacjebnt powinien je otrzymac?

Dobrze opisany wynik badania histopatologicznego powinien zawierać wszystkie istotne informacje,
jakie były możliwe do uzyskania po przebadaniu usuniętych tkanek.
A jako to bywa w praktyce, wiemy dobrze i często - niestety - widzimy na tym forum.

Jeśli była możliwa ocena marginesów pod względem ich wielkości,
to informacja taka powinna zostać umieszczona w wyniku badania.
Pacjent powinien otrzymać całość wyniku, czasem zdarza się, że wynik jest podawany w dwóch częściach,
w miarę jak otrzymywane są kolejne informacje (np. z wybarwień immunohistochemicznych),
jednak to raczej nie dotyczy wielkości marginesów, które są możliwe do oceny w pierwszej kolejności.

Skoro lekarz podawał te informacje, to powinny one znaleźć się także na piśmie, by pozostały udokumentowane.

goyaaa1 napisał/a:
Niepokoi mnie tylko taki brak badan kompleksowych?a co jezeli tacie wytna teraz ten guz na szyi i nikt. nie sprawdza czy gdzie indziej nie ma guzow. Bo nie mial tk glowy,szyi.Nikt nie ogladal zoladka a ma problemy gastrolog.

Leczenie onkologiczne powinno być prowadzone po rozpoznaniu rodzaju oraz zaawansowania nowotworu,
dlatego standardy postępowania przewidują najpierw wykonanie badań diagnostycznych
(wykonanie biopsji / pobranie wycinka, wykonanie badań obrazowych)
a dopiero później na ich podstawie zaplanowanie i przeprowadzenie dalszego odpowiedniego leczenia.

goyaaa1 napisał/a:
Generalnie takie maja postepowanie na tym oddziale laryngologii,ze jak wszystko sie zagoi po operacji to wtedy dopiero idzie sie do szpitala onkologicznego. I nie wiem czy takie podejscie jest sluszne?

Coś tu jest (chyba ... ?) nie w porządku: leczenie nowotworu złośliwego powinien prowadzić lekarz onkolog,
a skoro jest mowa o planowanej hospitalizacji w szpitalu onkologicznym, to powinno być tak od początku leczenia.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
goyaaa1 


Dołączyła: 21 Gru 2013
Posty: 46
Skąd: Katowice
Pomogła: 4 razy

 #35  Wysłany: 2014-03-03, 12:48  


Mam prośbę do Was. Proszę doradźcie do jakiego lekarza onkologa sie udać , który pracuje w Katowicach na ul. Raciborskiej? Najlepie, żeby można udać sie do niego do prywatnego gabinetu.
_________________
goyaaa1
 
Caroline 



Dołączyła: 03 Lut 2010
Posty: 662
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Pomogła: 102 razy

 #36  Wysłany: 2014-03-03, 15:40  


Masz odpowiedź w PW.
_________________
HISTORIA MAMY http://www.forum-onkologi...ejacy-vt599.htm
MOJA HISTORIA http://www.forum-onkologi...olog-vt6463.htm
 
 
goyaaa1 


Dołączyła: 21 Gru 2013
Posty: 46
Skąd: Katowice
Pomogła: 4 razy

 #37  Wysłany: 2014-03-25, 09:21  


itam. Mam prośbę o interpretacje tk szyi i klatki piersiowej mojego taty.
Czy te wezły chłonne powinny nas niepokoić? Dodam , że tata ma widoczny guz na szyi strona lewa i guz ślinianki strona prawa i w związku z tym lekarz laryngolog chce za kilka dni wykonać operacje usuniecia tych guzów. Czy takie leczenie jest właściwe? Przypomnę Wam tylko , że tata jest po radykalnej operacji (w dniu 9 stycznia 2014)wycięcia krtani, części gardła i węzłow chłonnych szyi.(załaczę też komplet wyników jakie otrzymaliśmy po tej operacji). A potem był usunięty jeszcze jeden guz na szyi strona prawa (21 luty 2014 ) . Niestety nie mam tego wyniku.

[ Dodano: 2014-03-25, 09:25 ]
wyniki

[ Dodano: 2014-03-25, 09:27 ]
Dodam jeszcze, że tata nie miał dotychczas włączonego innego leczenie oprócz chirurgicznego. I nie wiem czy takie postepowanie jest właściwe. Laryngolog najpierw chce wyciąć jeszcze te 2 guzy a potem inne leczenie.













paint1.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2292 raz(y) 268,51 KB

paint3.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2222 raz(y) 239,26 KB

paint5.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2180 raz(y) 171 KB

TK.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2383 raz(y) 98,14 KB

paint2.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2198 raz(y) 238,64 KB

paint 4.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2202 raz(y) 161,73 KB

_________________
goyaaa1
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #38  Wysłany: 2014-03-26, 13:01  


goyaaa1 napisał/a:
Mam prośbę o interpretacje tk szyi i klatki piersiowej mojego taty.
Czy te wezły chłonne powinny nas niepokoić?

Wynik mówi jedynie o stwierdzeniu obecności powiększonych kulistych węzłów chłonnych śródpiersia,
bez określenia ich wielkości i bez komentarza ze strony lekarza opisującego ten wynik (wnioski)
na temat charakteru tych zmian - czy i jak bardzo są onkologicznie podejrzane.

Nie pozwala to jednoznacznie odpowiedzieć na Twoje pytanie,
natomiast biorąc pod uwagę wysokie stadium zaawansowania rozpoznanej choroby (IVa dla cech T4aN2b)
trzeba poważnie liczyć się z tym, że uwidocznione węzły chłonne mogą być przerzutowo zajęte
jako skutek rozsiewu raka krtani o histopatologicznie stwierdzonym wysokim stopniu złośliwości.

goyaaa1 napisał/a:
tata nie miał dotychczas włączonego innego leczenie oprócz chirurgicznego. I nie wiem czy takie postepowanie jest właściwe.
Laryngolog najpierw chce wyciąć jeszcze te 2 guzy a potem inne leczenie.

Najpierw trzeba zauważyć, że leczenie onkologiczne powinno być prowadzone/koordynowane przez lekarza onkologa.

Odpowiednie Zalecenia (2013 r.) wskazują na następującą procedurę terapeutyczną (str. 21-22):
Cytat:
Rak górnego piętra krtani (nadgłośni)
[...]
— T3–4aN1–3 — laryngektomia całkowita + CND + uzupełniająca RTH lub CRTH, w zależności od patomorfologicznych czynników rokowniczych, bądź przy nieobecności naciekania chrząstki tarczowatej radykalna CRTH jako metoda oszczędzająca narząd (technika i opcje jak wyżej).
Wybór metody ma charakter indywidualny, przy czym preferuje się CRTH (leczenie oszczędzające narząd).
W przypadku masywnych zmian węzłowych należy rozważyć indukcyjną CTH.
Jeżeli po leczeniu zachowawczym nie uzyskano całkowitej regresji klinicznej zmienionych przerzutowo węzłów chłonnych, konieczne jest wycięcie układu chłonnego szyi w ciągu 4–6 tygodni po CRTH (dotyczy głównie cechy N2–3).


[ Dodano: 2014-03-26, 19:42 ]
Po skonsultowaniu się z DSS ( _littleflower_ )
sugeruję zasięgnięcie przez Was porady lekarza onkologa w Gliwickim Centrum Onkologii.
Na konsultację taką należy wziąć wszystkie wyniki dotychczas wykonanych badań.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
goyaaa1 


Dołączyła: 21 Gru 2013
Posty: 46
Skąd: Katowice
Pomogła: 4 razy

 #39  Wysłany: 2014-04-13, 21:00  


Niestety mój tata wybrał inny schemat leczenia, tzn. 2 tygodnie temu poddał się operacji wycięcie ślinianki przyusznej, na której pojawił sie guz (nie ma jeszcze wyniku, ale był bardzo duży) oraz guza na szyi po drugiej stronie.

I teraz mam pytanie, gdyż onkolog stwierdził, że dopóki rany po operacji się nie zagoiły nie można podać chemii ani naświetlać tych miejsc, gdyż mogłyby się nie zagoić. Czy rzeczywiście tak jest, że trzeba czekać i ile to może jeszcze potrwać?Dodam, że na tk pojawiły sie powiększone węzły chłonne śródpiersia i tata już sam skarży się, że odczuwa jakiś ucisk z klatki piersiowej :(

I drugie pytanie, czy rak krtani daje przerzuty do ślinianki przusznej?
_________________
goyaaa1
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #40  Wysłany: 2014-04-14, 08:00  


goyaaa1 napisał/a:
onkolog stwierdził, że dopóki rany po operacji się nie zagoiły nie można podać chemii ani naświetlać tych miejsc, gdyż mogłyby się nie zagoić. Czy rzeczywiście tak jest, że trzeba czekać i ile to może jeszcze potrwać?

Samo gojenie ran pooperacyjnych trwa dość krótko, myślę, że po dwóch tygodniach od zabiegu można wdrażać leczenie.
Oczywiście więcej na ten temat może powiedzieć lekarz który zna i widzi pacjenta oraz ocenia stan wygojenia ran.

goyaaa1 napisał/a:
czy rak krtani daje przerzuty do ślinianki przusznej?

Zwykle wymienia się jako najczęściej występujące przerzuty do lokalnych węzłów chłonnych lub rzadziej do narządów odległych,
nie można jednak z całkowitą pewnością wykluczyć przerzutowego zajęcia także ślinianki.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
goyaaa1 


Dołączyła: 21 Gru 2013
Posty: 46
Skąd: Katowice
Pomogła: 4 razy

 #41  Wysłany: 2014-04-24, 21:11  


Mam do Was prosbe, czy mozecie cos mi poradzic jak pomoc tacie.Tate meczy suchy kaszel (jak go donp. padnie potrafi kaszlec godzine i nie ma reguly, czasem przespi noc a czasem bardzo kaszle). Do tego ma katar. Lekarz mowi,ze nie moze pomoc
Tata ma rurke tracheotomijna.
_________________
goyaaa1
 
goyaaa1 


Dołączyła: 21 Gru 2013
Posty: 46
Skąd: Katowice
Pomogła: 4 razy

 #42  Wysłany: 2014-05-13, 13:13  


Czy wiecie może, czy opuchlizna twarzy, języka która pojawia sie u taty po kolejnej czwartej już operacji może byc przeszkodą do rozpoczęcia dalszego leczenia (chemio i radioterapia), wykonania maski do rnaświetlań?
Wg. lekarza opuchlizna jest spowodowana trudnosciami w odpływie limfy z powodu wycięca kolejnych węzłow chłonnych szyi.
_________________
goyaaa1
 
Ptaszenio 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 1239
Skąd: Wrocław
Pomogła: 277 razy

 #43  Wysłany: 2014-05-13, 13:32  


Goya,
obrzęk jest częstym skutkiem po takiej operacji, nie powinien być przeciwskazaniem do dalszej terapii.
Najważniejsze jest, by przed naświetlaniami wyleczyć zęby, dziąsła, wyeliminować stany zapalne.
 
goyaaa1 


Dołączyła: 21 Gru 2013
Posty: 46
Skąd: Katowice
Pomogła: 4 razy

 #44  Wysłany: 2014-05-13, 13:43  


dziękuje za szybką odpowiedź. Tylko, że ten obrzęk pojawił sie jakiś tydzień po operacji (tata dostał jakiś zastrzyk i lek ) i prawie całkowicie zszedł. A po tygodniu znowu się pojawił i to bardzo znaczny (łącznie z obrzękiem języka). I znowu tata dostał lek ale na razie (doba leczenia minęła ) sie nie zmniejszył .
Co może być pzyczyną takiego nagłego obrzęku?

[ Dodano: 2014-05-13, 13:44 ]
Wiem, że to wynik usunięcia węzłow ale dlaczego tak z dnia na dzień znów sie pojawił ten obrzęk
(ito taki mocny)?
Jak temu zapobiegać?
_________________
goyaaa1
 
Ptaszenio 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 1239
Skąd: Wrocław
Pomogła: 277 razy

 #45  Wysłany: 2014-05-13, 14:05  


Obrzęk zastoinowy będzie "wędrowal", od niezauważalnego do wyrazistego, co więcej -radioterapia sprzyja obrzękom, które utrzymują się w skrajnych przypadkach do kilku lat po zabiegach.

Postępowanie, które ma za zadanie choć trochę zminimalizować obrzęki:

- trzeba unikać przegrzania jak i niskich temperatur /nie można przesiadywać na słońcu, w wannie z gorącą wodą, korzystać z krioterapii/, bardzo ważne jest, by nie uszkodzić mechanicznie skóry w rejonie obrzęków (np. golenie wyłącznie maszynką elektryczną) by uniknąć infekcji.

Powstawaniu obrzęków sprzyja nadmierny wysiłek fizyczny. Musicie zrozumieć, że jest to długoterminowy efekt przebytych operacji, do tego dojdzie radioterapia, niestety - trzebga nauczyć się z tym żyć i czekać cierpliwie, aż stan się poprawi.

Czy możesz napisać jaki zastrzyk i lek doustny lekarz zalecił tacie?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group