1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: Madzia70
2015-04-12, 15:48
Rak jelita
Autor Wiadomość
euzarz 


Dołączył: 13 Mar 2015
Posty: 12

 #1  Wysłany: 2015-03-13, 13:21  Rak jelita


Witam
Mam 54 lata.Od kilku miesięcy zaglądam na to Forum. W grudniu 2014 lekarz zaczął podejrzewać u mnie raka jelita grubego. Mam przepuklinę pachwinową prawą ,powiększony obwód brzucha z prawej strony, lekki ból pleców w części lędźwiowej z prawej strony kręgosłupa. Bardzo proszę o interpretację moich wyników:
Marker CEA 0,89 ng/ml
PSA 0,546 ng/ml
OB 3 mm/h
Morfologia w normie
Żelazo 112,69 ug/dl
Krew utajona nieobecna
RTG kl. piersiowej w granicach normy

Chciałbym dodać iż pod koniec marca mam wyznaczoną wizytę u urologa, a na początku kwietnia kolonoskopię.





[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2015-03-13, 20:41 ]
Prosimy o dołączanie dokumentacji w formie załączników do posta.



1.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2408 raz(y) 199,23 KB

2.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2343 raz(y) 176,02 KB

 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #2  Wysłany: 2015-03-13, 14:04  


euzarz,
W przedstawionych wynikach nie ma nic jednoznacznie niepokojącego onkologicznie.
Zaplanowane dalsze badania są sensownym posunięciem diagnostycznym.
Czy obydwa opisy odnoszą sie do jednego badania? Bo trochę w nich różnic, czy może to są badania robione w różnych terminach?
Tak czy inaczej nie ma tutaj obecnie - i oby w ogóle nie było- rozpoznania onkologicznego.
Pozdrawiam
 
euzarz 


Dołączył: 13 Mar 2015
Posty: 12

 #3  Wysłany: 2015-03-13, 14:24  


Dziękuję za szybką odpowiedź.
Zapomniałem dodać iż dolny wynik jest badaniem USG wykonanym 26.01.2015.

[ Dodano: 2015-03-13, 15:16 ]
Czym może być wywołane wzmożone beleczkowanie pęcherza w moim przypadku (USG)?
Jaka jest przyczyna powiększonych węzłów chłonnych 13 mm krezki (TK)?
Czy tomograf komputerowy powinien ocenić stan jelit?
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #4  Wysłany: 2015-03-13, 17:30  


euzarz,
Wzmożone beleczkowanie ścian pęcherza oznacza, że doszło do przerostu mięśniówki w wyniku istnienia jakiejś przeszkody w odpływie moczu. U Ciebie w USG opisano zaleganie moczu i powiększenie gruczołu krokowego, co może być taką właśnie przeszkodą zwężającą średnicę cewki moczowej.
TK może bardzo dokładnie ocenić jelita pod warunkiem, że są one odpowiednio przygotowane do badania - np. napełnione wodą bądź powietrzem. W praktyce zdaje się, że rzadko jest to wykonywane ( wymaga pomocy lekarza przy tych inwazyjnych procedurach).
Węzły chłonne powiększone do 13mm ( nie wiemy, w której osi, krótkiej czy długiej) to jeszcze nie poziom alarmowy, a te w okolicy krezki często powiększają się w wyniku przeróżnych patologii (stanów zapalnych, problemów trawiennych, alergii pokarmowych, innych przyczyn).
Jaka jest przyczyna u Ciebie? Przez internet nikt nie da rady tego stwierdzić, musisz poczekać na badania i opinię lekarza.
Pozdrawiam.
 
euzarz 


Dołączył: 13 Mar 2015
Posty: 12

 #5  Wysłany: 2015-03-13, 18:12  


missy
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
W czwartek idę z tymi wynikami do lekarza-onkologa, może denerwuję się niepotrzebnie.
 
euzarz 


Dołączył: 13 Mar 2015
Posty: 12

 #6  Wysłany: 2015-03-15, 17:52  


Czy wskazane byłoby wykonanie najpierw kolonoskopii a później zabiegu przepukliny, czy ta kolejność ma jakieś znaczenie?
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #7  Wysłany: 2015-03-15, 18:39  


Odnośnie przepukliny zasada jest taka - im wcześniej operacja, tym lepiej dla chorego. Takie postępowanie ma na celu uniknięcie groźnych powikłań. Różne rzeczy mogą się zdarzyć.

O kolejności zabiegów zadecyduje lekarz, to on oceni co jest pilniejsze w Twojej sytuacji.
_________________
Aegrotus sacra est...
 
euzarz 


Dołączył: 13 Mar 2015
Posty: 12

 #8  Wysłany: 2015-03-24, 14:51  


Właśnie jestem po wizycie u onkologa.
Stwierdził iż wszystko wyjaśni kolonoskopia. Chciałbym zapytać czy duży guz jelita grubego może spowodować przepuklinę, uwypuklenie brzucha, żylaki odbytu nie powodując jednocześnie krwawień?
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #9  Wysłany: 2015-03-24, 19:39  


Przyczyn powstawania przepuklin jest bardzo dużo. Począwszy od skłonności rodzinnej skończywszy na ucisku guza... Silne parcie na stolec związane z częstymi zaparciami - zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej. Takie nawracające zaparcia są objawem m.in.raka jelita grubego.

Z reguły duży wysiłek fizyczny działający na ścianę brzucha w efekcie doprowadza do powstania przepukliny.

Guz jelita grubego powodować może wzdęcia, czyli w pewnym sensie uwypukla brzuch, zwiększa jego obwód.

Odnośnie żylaków odbytu - to gł. zaburzenia w oddawaniu stolca (zaparcia na zmianę z biegunkami) prowadzą do powstania żylaków odbytu (szczególnie silne parcie związane z defekacją).
Nie zawsze występuje krwawienie z tych żylaków, bywają okresy bezobjawowe.
_________________
Aegrotus sacra est...
 
euzarz 


Dołączył: 13 Mar 2015
Posty: 12

 #10  Wysłany: 2015-03-26, 09:12  


Dzięki Jolana
Czy mógłby ktoś wyjaśnić mi ostatnie zdanie TK? Czy zmiany obejmują całą tkankę tłuszczową
całej krezki, czy tylko w okolicach nerki prawej? Czy takie przerośnięcie tkanki tłuszczowej krezki może spowodować powiększenie obwodu brzucha z prawej strony?
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #11  Wysłany: 2015-03-26, 11:16  


Ostanie zdanie wyniku TK może świadczyć o tym, iż nie można wykluczyć mniejszych i pojedynczych zmian występujących w innych miejscach tkanki tłuszczowej krezki.

euzarz napisał/a:
Czy takie przerośnięcie tkanki tłuszczowej krezki może (...)

Wiem, że stan zapalny tkanki tłuszczowej krezki może powodować wiele objawów m.in wzdęcia, niekiedy palpacyjnie da się wyczuć po jednej stronie uwypuklenie itd (wzdęcia zwiększają obwód brzucha) ale również jest wiele innych przyczyn zwiększających obwód brzucha (nienowotworowe i nowotworowe).
_________________
Aegrotus sacra est...
 
euzarz 


Dołączył: 13 Mar 2015
Posty: 12

 #12  Wysłany: 2015-03-27, 14:57  


Wróciłem właśnie od urologa. Dostałem lek na łagodny przerost prostaty, którą nie mam aż tak powiększonej.Na moje pytanie czy żylaki odbytu lub naciek nowotworowy odbytu może stanowić przeszkodę podpęcherzową odpowiedział że nie wie. Czy zna ktoś odpowiedź na to pytanie?
 
euzarz 


Dołączył: 13 Mar 2015
Posty: 12

 #13  Wysłany: 2015-03-31, 12:57  


Które z badań:
-cystoskopia
-badanie urodynamiczne
pozwala lepiej określić przeszkodę podpęcherzową?
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #14  Wysłany: 2015-03-31, 13:22  


Badanie urodynamiczne - w/g urologów
_________________
Aegrotus sacra est...
 
euzarz 


Dołączył: 13 Mar 2015
Posty: 12

 #15  Wysłany: 2015-04-01, 19:43  


Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego są u mnie leczone od 2008 roku. Dwukrotnie miałem zastosowaną terapię przeciwko Helicobacter pylori , byłem też leczony na nadkwaśność żołądka, ostatnio czyli do grudnia ubiegłego roku zdiagnozowano u mnie zespół jelita drażliwego.
Leczenie to oparte było na badaniu morfologicznym krwi i badaniu ogólnym moczu. Czy leczenie to mogło spowodować niespostrzeżony w porę rozwój raka jelita grubego?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group