1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak jajnika
Autor Wiadomość
Neomia 


Dołączyła: 17 Kwi 2016
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2016-04-18, 13:09  Rak jajnika


Dzień dobry!
Od ponad trzech tygodni poczytuję forum - czyli od czasu, gdy u mamy stwierdzono guz na jajniku.

Jest już po operacji wycięcia prawego jajnika (poniedziałek 11 kwietnia na Polnej),
częściowego usunięcia guza na lewym jajniku i zrostów. Niestety więcej nie udało się wyciąć.
Podczas operacji usunięto 2,5 litra płynu. Był założony dren z którego przez ponad dwa dni intensywnie sączył się płyn.

Obecnie mama nie czuje się najlepiej. Z dziury po drenie sączy się nadal płyn, nie ma apetytu, niewiele je.
Przed operacją też niewiele jadła , a czasami wcale z powodu bólu i wodobrzusza.
Boję się, że szybko zacznie spadać waga, co będzie dodatkowym niekorzystnym rokowaniem.
Jest już seniorką (74l.) z dławicą piersiową.

W przyszłym tygodniu powinien być już wynik histopatologiczny.

Mama dostała skierowanie do poradni genetycznej na badanie genu BARC1 i tu zonk - w poradni Genesiss zaproponowano nam termin na drugą połowę grudnia... w ramach NFZ.
Na szczęście nie jest to jedyny ośrodek w Poznaniu i za tydzień mamy wizytę na Kazimierza Wielkiego w poradni genetycznej.

Dalszy plan leczenie jaki nam przedstawiono to 3 maja pierwsza chemia z karboplatyną i paklitakselem oraz istnieje szansa na podanie Avastinu, jeśli mama przejdzie kwalifikację. Między jedną a drugą chemią ma mieć podany Nivestim.

Moje pytania:
1. W jaki sposób zwiększyć apetyt (może jakieś środki wspomagające apetyt), ponieważ obecnie ilość spożywanych kalorii przez mamę jest za niska? Jakie są sprawdzone i w miarę smaczne preparaty wysokobiałkowe ( mama nie ma ochoty jeść mięsa)
2. Czy u Was/Waszych bliskich po wypiciu nutridrnku odczuwano dyskomfort, większą pracę jelit, rozpieranie?
3. Jak wygląda w innych ośrodkach badanie genu BRCA1? Czy automatycznie jest wysyłane przez szpital czy też pacjent dostaje skierowanie do poradni genetycznej, tak jak jest to w naszym przypadku?
4. Co z podawaniem środków przeciwwymiotnych przed chemią? Czy stosuje się już przed pierwsza chemią czy dopiero przed kolejnymi? Mowa była o tym w artykule http://www.rynekzdrowia.p...9921,1013.html.
5. Czy warto teraz przed chemią podawać preparaty z żelazem lub inne gdy wystąpiła niedokrwistość?
6. Czy w przypadku dolegliwości jelitowych spowodowanych wiekiem i postępem choroby jest celowe podawanie preparatu z trimebutinum (np. Debretin) na poprawę pracy jelit?
7. Czy podawanie omeprazolu przy równoczesnym stosowaniu Clexane jest bezpieczne? Czy lepiej zastąpić omeprazol innym lekiem?




str. 1.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1484 raz(y) 243,19 KB

str. 2.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1428 raz(y) 122,17 KB

 
lilith.p 


Dołączyła: 02 Lip 2013
Posty: 196
Skąd: Bydgoszcz
Pomogła: 21 razy

 #2  Wysłany: 2016-04-18, 16:45  


Neomia, nie mam dobrej opinii o szpitalu na Polnej... "Leczyło się" tam kilkanaście znanych mi kobiet - rak jajnika i niestety w 90% operacje były źle przeprowadzone. To na początek.. w kilku przypadkach udalo się poprawić decyzje w WCO (POznań) czy w Bydgoszczy.

AD 1 - MEGALIA - dostępna na receptę. Zanim jednak po nią sięgniecie, spróbuj podawać Mamie mniejsze porcje jedzenia, a po prostu częściej. Po takiej operacji dosyć długo się dochodzi do sił...
AD 2 Nie.
AD 3 W BYdgoszczy - skierowanie do Poradni Genetycznej, w Gdańsku tak samo.
AD 4 U mojej Mamy leki przeciwwymiotne podano przed 1 chemią. Nikt nie czekał na wystąpienie nudności. Dodatkowo po 1 wlewie tabletki do domu.
AD 5 Warto... najlepiej naturalne, jak np. burak w tabletkach z żelazem. Jeśli masz jednak na myśli preparaty na receptę, zastanawiałabym się, czy żelazo nie spotęguje dolegliwości żołądkowych. Można poprosić o konsultację z hematologiem. Postawiłabym jednak na dobrą dietę w pierwszej kolejności.
AD 6 nie znam odp
AD 7 JW
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #3  Wysłany: 2016-04-19, 11:51  


Ja tylko dodam, że:
Ad 5 - preparaty z żelazem mają sens jeśli jest stwierdzona niedokrwistość wywołana brakiem tego pierwiastka. Natomiast w przypadku bardziej zaawansowanej choroby nowotworowej to właśnie sam nowotwór jest najczęściej przyczyną anemii. Natomiast odpowiednia dieta, jak pisze lilith.p, na pewno jest b.istotna.
Ad 6 - to zdecydowanie jest pytanie do lekarza.
Ad 7 - nie słyszałam o interakcjach pomiędzy tymi lekami. Kompletnie inne działanie, inne drogi podawania.
 
Neomia 


Dołączyła: 17 Kwi 2016
Posty: 4

 #4  Wysłany: 2016-04-19, 22:31  


Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Czytałam opinie o Polnej, jednak w obecnej chwili, gdy wszytko bardzo szybko się potoczyło i mama ma wyznaczony termin chemii i moim zdanie obecnie nie ma sensu zmieniać szpitala (plan chemii jest zgodny z przyjętymi standardami). Skonsultujemy się z innymi specjalistami pod koniec chemii, przed operacją.
Jestem po konsultacji z lekarzem i żelazo jest wskazane. Co do Megali, lekarz przepisał lek, ale wstrzymam się przed podaniem, bo chyba mamie wrócił apetyt:) i dzisiaj całkiem ( w porównaniu z ostatnimi czterema tygodniami) sporo zjadła. Mam nadzieję, że tendencję zwyżkową utrzymamy. W związku z tym poszukuję dietoonkologa z Poznania lub okolic, aby skonsultować się i odpowiednio zbilansować dietę mamy. Możecie kogoś polecić?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group