1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak endometrialny jajnika z perforacją śródoperacyjną
Autor Wiadomość
dzidzia86 


Dołączyła: 05 Lut 2016
Posty: 4
Pomogła: 2 razy

 #1  Wysłany: 2016-02-11, 18:22  Rak endometrialny jajnika z perforacją śródoperacyjną


Witam, nigdy nie sadzilam ze kiedykowiek pojawie sie na tym forum ( a juz napewno nie ze przed trzydziestka:)).
Niestety mam rozpoznanego raka endometrialnego jajnka.
Historia dosyc krotka: rutynowe badanie ginekologiczne, w USG TV torbiel 7-8cm z litym elementem, ROMA 12%,
MRI brzucha potwierdzajace wstepne rozpoznanie ( zmiana torbielowatolita wychodzaca z jajnika wskazane badanie HP),
wezly ok, bez zmian o charakterze meta.
RTG katki persiwej czyste.

Kilkanascie dni temu operacja laparoskopwa, wyciecie torbeli ( INTRA zminana lagodna)
i jak to w zyciu bywa srodoperacyjne pekniecie torbieli.
Po kilku dniach wynik istopatologiczny: adenocarcinoma endometrioides G1 pT1a.
Biorac pod uwage pekniecie srodoperacyjne torbieli kwalifikuje mnie to do najpewniej Ic1.

Stad moje pytanie: biorac pod uwage fakt, ze nie posiadam dzieci ,
czy ktokolwiek dysponuje fachowa literatura , ktora przedstawia mozliowsci oszczedzajacej operacji w tym stopniu zaawansowania raka jajnika?

Bede wdzięczna za informacje.
Pozdrawiam.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #2  Wysłany: 2016-02-12, 11:04  


dzidzia86,
Nie znalazłam nic na temat operacji nieobejmującej histerektomii przy IC1. Pewne możliwości, jak już pewnie sama przeczytałaś, są przewidziane dla stage IA.
Dodatkowo w przypadku rozlania się zawartości w jamie otrzewnej standardem jest wdrożenie pooperacyjnej chemioterapii.
http://emedicine.medscape...006723-overview
 
dzidzia86 


Dołączyła: 05 Lut 2016
Posty: 4
Pomogła: 2 razy

 #3  Wysłany: 2016-02-14, 00:04  


Dziekuje za odpowiedz. Rzeczywiscie polskie wytyczne nie wspominaja nic o operacji oszczedzajacej w tym stadium zaawansowania nowotworu (przynajmniej ja tego nie znalazlam), natomiast udalo mi sie dotrzec do ciekawych informacji na NCCN a mianowicie: http://www.nccn.org/patie...n/index.html#54 . Gdybyktos byl zainteresowany:) pozdrawiam.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #4  Wysłany: 2016-02-14, 13:00  


dzidzia86,
Dobre źródło. Ale poczytaj dalej, chart 5.2.2 - bo Ty oparłaś się na wskazaniach dla primary treatment. A to już za Tobą. I ten etap nie dał complete staging bo ( jak rozumiem) nie pobierano próbek z okolicznych tkanek i narządów i nie usunięto sieci i regionalnych węzłów. Teraz czas na decyzje w oparciu o:
http://www.nccn.org/patie...n/index.html#56
Nie twierdzę, że fertility sparing nie jest możliwe. To do przedyskutowania z lekarzem, być może G1 jest wystarczającym czynnikiem umożliwiającym taką opcję. Ale przeczytaj wszystko.
Pozdrawiam.
 
dzidzia86 


Dołączyła: 05 Lut 2016
Posty: 4
Pomogła: 2 razy

 #5  Wysłany: 2016-02-14, 16:52  


Dziekuje za informacje. Zdaje sobie sprawe z faktu, iz moj zabieg nie byl w zaden sposob operacja spelniajaca onkologiczne standardy. Dlatego podaje stadium mojej choroby jak prawdopodobnie Ic1. Niestety mimo ze zdawalam sobie sprawe z potrzeby zachowania wzmozonej czujnosci onkologicznej , to jednak nie chcialam kwestionowac kwalifikacji do operacji i ingerowac w czyjes decyzje. Niestety, jak to bywa najczesciej najciemniej pod latarnia:) Dziekuje jeszcze raz za odpowiedz.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group