1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak drobnokomórkowy płuca prawego. PROSZĘ O POMOC
Autor Wiadomość
Hombre 


Dołączyła: 21 Lis 2012
Posty: 10
Skąd: podkarpackie

 #1  Wysłany: 2012-11-22, 23:46  Rak drobnokomórkowy płuca prawego. PROSZĘ O POMOC


Witam
Jestem tutaj nowa, od niedawna przeglądam forum w poszukiwaniu informacji na temat drobnokomórkowego raka płuc. Ten typ nowotworu zdiagnozowano u mojego taty w ubiegłym tygodniu.

Tata ma 65 lat, nałogowo palił od dawna - obecnie bardzo mało. W ciągu kilku miesięcy schudł ok. 20 kg - teraz waży 51 kg. W młodości usunięto mu część żołądka, 2 lata temu dostał zakrzepicy kończyn dolnych. Do wizyty u lekarza skłonił go dopiero nasilający się kaszel, bóle w klatce piersiowej, osłabienie. Lekarz skierował na badanie RTG. Po tym nastąpiła dalsza diagnostyka w szpitalu.

Poniżej wyniki badań (13 -16.11.2012) - fragmenty karty informacyjnej ze szpitala:
[prosimy o załączanie dokumentacji w formie załączników do posta, nie linków do zewnętrznych serwerów hostujących]
Tata ma rozpocząć chemioterapię 23.11.2012.

Proszę o wyjaśnienie, co dokładnie oznacza powyższa diagnoza, jak będzie przebiegać leczenie. Na jakie efekty można liczyć.

Będę wdzięczna za wszelkie informacje.
 
homer366 


Dołączył: 03 Mar 2011
Posty: 183
Pomógł: 28 razy

 #2  Wysłany: 2012-11-23, 00:50  


Nie można otworzyć wyników .
Prośba wklej wszystkie w kolejności bo to ważne dla naszych ekspertów
 
Hombre 


Dołączyła: 21 Lis 2012
Posty: 10
Skąd: podkarpackie

 #3  Wysłany: 2012-11-23, 01:26  


Wstawiam poniżej wyniki - przepisane z karty informacyjnej i wyniki badania RTG.

Serdecznie dziękuję za zainteresowanie i czekam na odpowiedź

RTG klp
Pola płucne obustronnie przejaśnione rozedmowe. W polu dolnym płuca prawego guz 9x7 cm o dość nieostrych obrysach zewnętrznych. Zatarcie obrysów prawej przepony i kąta ż-przeponowego. Pogrubienie prawej opłucnej. Sylwetka serca niepowiększona.

Morfologia
HCT - 29,6%
RBC - 3,87 mln/ul
HGB - 9,7 g/dl
MCHC - 32,8 g/dl
MPV - 7,4 fl
WBC - 20,4 tys./ul
MON% - 6,8%
MON# - 1,3 G/l
MCV - 76,0 fl
PLT - 174 tys./ul
MCH - 25,0 pg
RDW - 15,4%
PDW - 14,9%
LYM% - 12,8%
LYM# - 2,6 tys./ul
GRAN% - 80,4%
GRAN# - 16,5 tys./ul

Elektrolity:
Na - 135,1 L mmol/l
K - 3,99 mmol/l
Cl - 106,6H mmol/l

D-Dimer - 943,62H ng/ml
ALT - aminotransferaza alaninowa - 10L U/L
AST - aminotransferaza asparaginowa 11L U/L
CRP - białko CRP - 11,17H mg/dl
TBIL - bilirubina całkowita - 0,20 mg/dl
Glukoza-surowica - 85 mg/dl
Hormon tyreotropowy (TSH) - 1,67 uIU/ml
CREA-kreatynina surowica - 0,60 mg/dl
Mocznik - 23 mg/dl

Wymaz z gardła w kierunku bakteriologii ogólnej - normalna flora bakteryjna górnych dróg oddechowych

Antygen HBs - negatywny

[b]EKG z 12 lub więcej odprowadzeniami:
RZM 80/min, normogram, brak progresji

Bronchoskopia fiberoskopowa
Krtań, tchawica bez zmian. Ostroga główna ostra. Drzewo oskrzelowe - po stronie prawej w oskrzelu do płata dolnego kalafiorowaty naciek dobrze ukrwiony, łatwo krwawiący przy dotyku narzędziem. Pozostałe oskrzela strony prawej i lewej o prawidłowym świetle i ruchomości.

Badanie hist-pat- wycinki oskrzela
Rak drobnokomórkowy C34.0 M-8041/3

Badanie cytologiczne -popł. oskrzelowe
Komórki raka drobnokomórkowego C34.0 M-8041/3

KT klp
W obrębie dolnej części płata dolnego płuca prawego /segm. S8P, S9P i częściowo S10P/ widoczna położona nadprzeponowo wzmacniająca się niejednorodnie po kontraście masa Tu o wymiarach 67x93x73 mm. W prawej jamie opłucnowej obecność płynu szerokości do 32 mm. Widoczne niewielkie zmiany niedodmowe w S10P.
W szczytach obu płuc niewielkie zmiany włóknisto-bliznowate. Podopłucnowo w S1/2L drobne zwapnienie średn. ok. 5 mm. Obustronnie nadprzeponowo pasma zrostów. Innych zmian ogniskowych w płucach nie stwierdza się.
W śródpiersiu widocznych kilka węzłów chłonnych przytchawiczych - największy 10x8 mm, w oknie aortalno-płucnym - największy 12x9 mm, podostrogowych - największy 12x7 mm, oraz w wnęce prawej - największy 13x8 mm.
Uwidocznione części kostne bez cech destrukcji. Obraz nadbrzusza objętego badaniem prawidłowy.

USG jamy opłucnej
Po stronie prawej zmiany niedodmowe płata dolnego z płynem w jamie opłucnowej (do 2,5-3 cm szerokości warstwy w tylnym i bocznym zachyłkach przeponowo-żebrowych). Cech obecności wolnego płynu w jamie opłucnowej lewej nie stwierdza się.

USG brzucha i przestrzeni zaotrzewnowej
Wątroba niepowiększona, jednorodnej wzmożonej echogeniczności, bez zmian ogniskowych - stłuszczenie. PŻW i drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe nieposzerzone. Trzustka przesłonięta. Śledziona niepowiększona, jednorodnej echogeniczności. Pola nadnerczowe wolne. Nerki wielkości, położenia i echostruktury prawidłowej, bez cech zastoju moczu i bez złogów. Węzły chłonne zaotrzewnowe cech patologicznego powiększenia nie wykazują.

Badanie USG zakrzepicy żył głębokich
Zmian organicznych w obrębie kończyn dolnych nie stwierdza się. Cech obecności skrzeplin nie uwidoczniono.

Badanie spirometryczne
FEV1 80%, FVC 86%, FEV1/FVC 74, PEF 47%, MEF 50-55%; W normie.
 
młoda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Wrz 2012
Posty: 376
Skąd: Kraków
Pomogła: 47 razy

 #4  Wysłany: 2012-11-23, 08:15  


cześc, według jakiego schematu będą leczyli twojego tatę? Była jakaś mowa o konsultacji radioterapeutycznej?Mój tato też choruje na drobnokomórkowego raka płuca prawego. Leczą go wg schematu PE ( cistoplatyna, etopozyd). Podana jest ona co 21 dni o ile niema przeciwwskazań lekarza. Ale jest kilka schematów chemioterapii.

co dokładnie oznacza powyższa diagnoza?
C34 - nowotwór złośliwy oskrzela i płuca
C34.0 - oskrzele główne
M-8041/3 - kod choroby - rak drobnokomórkowy

Jeżeli chcesz się dużo dowiedzieć na temat tego nowotworu skorzystaj z wyszukiwarki na forum, bardzo dużo znajdziesz tam informacji na ten temat. W skrócie jest to rak, który z reguły nie jest operowany, ale za to jest bardzo wrażliwy na chemię. Po terapii można osiągnąć znaczną lub nawet całkowitą remisję guza. Jednak choroba ta ma taką specyfikę że kilka miesięcy po leczeni potrafi się bardzo szybko odnawiać. Przykro mi.
Jeżeli stan pacjenta oraz zaawansowanie choroby pozwala to stosuję się chemioterapię w połączeniu z radioterapią.

Czeka was ciężka walka z chorobą (wiem z doświadczenia). Dużo siły życzę, zaparcia i przede wszystkim pozytywnego nastawienia..
 
PatiSza 



Dołączyła: 12 Lis 2012
Posty: 26

 #5  Wysłany: 2012-11-23, 11:02  


Moj Tato tez ma zdiagnozowanego raka drobnokomórkowego płuca prawego w stadium ograniczonym 1a.
Jest po pierwszym cyklu chemii (Cisplatyna,Etopozyd),wlewy przez 3 dni,co 21 dni.Teraz od drugiego cyklu mają włączyć radioterapie.
Moj tata pierwszą chemie zniósł bardzo dobrze,poza bólem nóg,nie miał żadnych skutków ubocznych a jak będzie dalej,zobaczymy.To cięzka walka i bedzie Ci potrzebne dużo siły i wytrwałości.Wiem,co czujesz,na mnie to tez spadło jak grom i czuje potworny strach,ale teraz juz tylko możemy pomagać tacie w walce z chorobą i wspierać go.
Rokowania nie są optymistyczne ale trzeba mieć nadzieje,każdy przypadek jest inny.

Bardziej konkretnych informacji na pewno udzielą specjaliści na tym forum,są bardzo pomocni.
Trzymaj sie i duzo zdrowia dla Twojego Taty

Pati[/b]
 
 
izowita 



Dołączyła: 12 Paź 2012
Posty: 153
Skąd: Zawiercie
Pomogła: 17 razy

 #6  Wysłany: 2012-11-23, 12:12  


Hombre napisał/a:
W ciągu kilku miesięcy schudł ok. 20 kg

Bardzo typowe objawy. I u nas tak było. Na szczęscie w pierwszym cyklu chemii waga wróciła do normy. Chemioterapia polączona z radioterapią dały szybkie efekty i juz po 1,5 miesiąca Tato wyglądał na prawie zdrowego. Oczywiscie stracił włosy był słaby i bolało go co nieco. Nie ma co ukrywać ze Chemia to trochę takie "leczenie czołgiem" ale przy tej chorobie potrafi dawać dobre efekty.

Trzeba tylko dbać o pacjenta i ważne jeszcze jest to by pilnować koniecznie wykonywania badan kontrolnych Tk, oraz dodatkowych badan czy nie powstają przerzuty, bo niestety ten rodzaj raka lubi sobie przy leczeniu schować sie gdzie indziej i szybko się rozwinąć.

Życzę dużo powodzenia i dużo siły.
_________________
Izabela

Tato 9.02.1947 - 13.10.2012 ( 15 miesięcy walki z potworem )

Tato jestem z Ciebie dumna, że tak dzielnie znosiłeś chorobę.
 
Hombre 


Dołączyła: 21 Lis 2012
Posty: 10
Skąd: podkarpackie

 #7  Wysłany: 2012-11-24, 17:41  


Dziękuję serdecznie za pomoc i wsparcie.
Wiem, że ciężka i nierówna jest to walka, że ważne jest nastawienie chorego. Staram się więc, by Tata nie stracił optymizmu, powściągam emocje, pomagam jak tylko mogę.

Na pytanie Młodej
Cytat:
według jakiego schematu będą leczyli twojego tatę? Była jakaś mowa o konsultacji radioterapeutycznej?

mogę odpowiedzieć tylko, że Tato rozpocznie chemioterapię 26.11 (przesunięta z 23.11 - podejrzewam, że z powodu niskiego poziomu hemoglobiny). Nie wiem, który schemat zostanie zastosowany. Lekarz poinformował rodziców podczas wizyty, ale byli w takim stresie, że nie mogą sobie przypomnieć. Myślę, że w poniedziałek będę wiedzieć.
Lekarz powiedział też, że najprawdopodobniej zostanie włączona radioterapia jeszcze w trakcie chemioterapii. Wierzę więc, że będzie dobrze.

Pozdrawiam i życzę również Waszym Bliskim dużo, dużo zdrowia.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #8  Wysłany: 2012-11-25, 20:45  


Hombre napisał/a:
Lekarz powiedział też, że najprawdopodobniej zostanie włączona radioterapia jeszcze w trakcie chemioterapii.

Najpierw musi zniknąć płyn w opłucnej, inaczej nie powinno się włączać naświetlań.
_________________
 
Hombre 


Dołączyła: 21 Lis 2012
Posty: 10
Skąd: podkarpackie

 #9  Wysłany: 2012-11-26, 19:35  


Tato rozpoczął dzisiaj chemioterapię - schemat PE.

Niejasne były dla mnie wyniki TK, więc zapytałam prowadzącego lekarza onkologa, czy tata ma postać ograniczoną, czy rozsianą. Powiedział, że uogólnioną. Nie wiem, co tym sądzić.
Czy z TK wynika to jednoznacznie?
Czy pominięto jakieś badanie?
Lekarz, który zdiagnozował chorobę nie mówił o przerzutach.
Bardzo się boję, że lekarz onkolog ma rację. Proszę o wyjaśnienie, jak zaawansowana jest choroba taty.

Pozdrawiam i z góry dziękuję.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #10  Wysłany: 2012-11-26, 20:19  


Hombre napisał/a:
Niejasne były dla mnie wyniki TK, więc zapytałam prowadzącego lekarza onkologa, czy tata ma postać ograniczoną, czy rozsianą. Powiedział, że uogólnioną. Nie wiem, co tym sądzić.
Czy z TK wynika to jednoznacznie?

Przypuszczam, że wniosek ten lekarz wysnuł na podstawie zajęcia węzłów śródpiersia, a to kwalifikuje chorobę do postaci uogólnionej. Prawdopodobnie również płyn w opłucnej jest wysiękiem nowotworowym, co również zwiększa stopień zaawansowania.
_________________
 
Hombre 


Dołączyła: 21 Lis 2012
Posty: 10
Skąd: podkarpackie

 #11  Wysłany: 2012-11-26, 21:01  


Dziękuję za szybką odpowiedź.

Lekarz mówił o włączeniu radioterapii po drugim cyklu chemii, również o naświetlaniach głowy po chemioterapii - taki jest plan leczenia. Czy można się więc spodziewać, że chemioterapia spowoduje wchłonięcie płynu?

I jeszcze w kwestii węzłów śródpiersia - czy fakt, że są powiększone może oznaczać przerzut?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #12  Wysłany: 2012-11-26, 21:55  


Jednocześnie naświetlań głowy i klatki raczej nie będzie. Co do samych naświetlań klatki - moim zdaniem będą one możliwe właśnie tylko w chwili, gdy zlikwidowany zostanie płyn w opłucnej na skutek chemii.

Hombre napisał/a:
I jeszcze w kwestii węzłów śródpiersia - czy fakt, że są powiększone może oznaczać przerzut?

Tak.
_________________
 
Hombre 


Dołączyła: 21 Lis 2012
Posty: 10
Skąd: podkarpackie

 #13  Wysłany: 2012-11-28, 22:00  


absenteeism dziękuję bardzo za odpowiedź. Przyznam, że zmartwiła mnie i z trudem ją "przyswoiłam".

Tato jest po pierwszej sesji chemioterapii PE. Dawka na podst. karty wypisu:
cisplatyna - 125 mg/d.1, vepesid - 150mg/3 dni.
Nie wiem, czy dobrze rozumiem - cisplatyna tylko przez jeden dzień? Czy dawka nie jest zbyt słaba?

Tato na razie dobrze zniósł chemię. Przez ostatnich kilka dni przytył nawet 3 kg. Obniżył się natomiast poziom hemoglobiny - do 9,4 L g/dl. Wiem, że to mało i z czasem poziom hemoglobiny może spadać. Dieta już ukierunkowana na zdrowe potrawy, urozmaicona + obowiązkowo buraki, tabletki z buraka + olej z wątroby rekina z czosnkiem. Mam nadzieję, że robimy dobrze i to przyniesie jakieś efekty - tym bardziej, że Tacie dopisuje apetyt.

Wykonane dzisiaj w szpitalu badanie USG jamy brzusznej nie wykazało niepokojących zmian w strukturze nerek, wątroby. Stwierdzono niewielkie powiększenie wątroby - czy to wpływ chemii? Tacie nie przepisano żadnych leków, tylko lek na apetyt.

Bardzo proszę o opinię i porady.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #14  Wysłany: 2012-11-28, 22:06  


Hombre napisał/a:
cisplatyna tylko przez jeden dzień?

Najwyraźniej taki zastosowali sposób podawania, można i tak.

Hombre napisał/a:
Czy dawka nie jest zbyt słaba?

Dawkowanie jest zawsze dostosowane na podstawie tzw. BSA = body area surface, czyli powierzchni ciała pacjenta.

Hombre napisał/a:
Stwierdzono niewielkie powiększenie wątroby - czy to wpływ chemii?

Być może.
_________________
 
Hombre 


Dołączyła: 21 Lis 2012
Posty: 10
Skąd: podkarpackie

 #15  Wysłany: 2012-11-28, 22:20  


absenteeism napisałaś, że
Cytat:
Dawkowanie jest zawsze dostosowane na podstawie tzw. BSA = body area surface, czyli powierzchni ciała pacjenta.


Powierzchnię ciała Taty obliczono - jest 1,58 m².
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group