1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Oskrzela
Autor Wiadomość
madzia289 


Dołączyła: 13 Paź 2015
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2015-10-15, 22:06  Oskrzela


Witam , kilkanaście dni temu u mojego dziadka wykryto guza na oskrzelu. Był kilka dni w szpitalu miał robione wszystkie badania m in TK , USG klatki piersiowej , bronchoskopię. Na wynik tego ostatniego badania musimy jeszcze ok tygodnia czekać. Natomiast wyniki TK i USG wykazały właśnie guza na lewym oskrzelu , wielkość ok 6 mm. Na wypisie dziadek ma informację o "guzie egzofitycznym pokrytym szarą martwicą" inne organy bez zmian. Jutro dokładnie przeglądnę ten wypis i napiszę dokładnie jak to tam wygląda. Moje pytanie brzmi czy na chwilę obecną może mi ktoś wyjaśnić czy jest źle czy bardzo źle. Oczywiście zdaję sobie sprawę że zbytnio nie naświetliłam sprawy, ale jutro to uczynię. Wiem również że kluczowe będą wyniki te za tydzień. Bardzo jednak martwię się o dziadka... Dodam że jedynym objawem to uporczywy kaszel i nawracające choroby układu oddechowego. Prosiłabym o jak najszybszą odpowiedź . Z góry dziękuję.
 
majkelek 
MODERATOR


Dołączył: 18 Lut 2012
Posty: 1701
Pomógł: 1119 razy


 #2  Wysłany: 2015-10-15, 22:31  


madzia289, witaj na Forum. Wybacz, ale do Twoich pytań wolałbym się odnieść po tym jak zamieścisz wyniki badań obrazowych.
Pozdrawiam serdecznie.
 
madzia289 


Dołączyła: 13 Paź 2015
Posty: 4

 #3  Wysłany: 2015-10-17, 13:55  


Na wypisie ze szpitala widnieje informacja : " Oskrzela płata środkowego całkowicie zamknięte przez guz egzofityczny pokryty szarą martwicą. Guz wielkości ok 6 mm. Inne organy pozostają bez zmian." Może mi ktoś na podstawie tych zdań wyjaśnić mniej więcej jak to z dziadkiem jest? Oczywiście nadal czekamy na wynik badania bronchoskopii. Z góry dziękuję za odpowiedź.
 
majkelek 
MODERATOR


Dołączył: 18 Lut 2012
Posty: 1701
Pomógł: 1119 razy


 #4  Wysłany: 2015-10-17, 14:08  


madzia289, zamieść, proszę, pełen wynik TK.
'Guz egzofityczny' oznacza, że zmian rośnie niejako 'na zewnątrz tkanki'. Nieco dokładniejszych informacji możesz znaleźć tutaj: http://leczenie-objawy.pl...-nowotworow.htm Wymiar guza (6mm) jest niewielki, co może w znacznym stopniu utrudniać diagnostykę, ale z drugie strony zwykle świadczy o niskim stopniu zaawansowania choroby (o ile mówimy o pierwotnym guzie płuca bez zajęcia węzłów chłonnych).
Jeszcze raz proszę abyś zamieściła pełne wyniki badań. Czekamy na wynik bronchoskopii.
Pozdrawiam serdecznie.
 
madzia289 


Dołączyła: 13 Paź 2015
Posty: 4

 #5  Wysłany: 2015-10-18, 20:12  


Podaję info z TK : " Całkowita niedodma płata środkowego płuca prawego. W obrębie wnęki płuca prawego w obszarze niedodmowym płata środkowego widoczny ulegający silniejszemu wzmocnieniu kontrastowemu obszar o śr 21 mm - obraz TK może odpowiadać patologicznej zmianie tkankowej w tej lokalizacji. Opisywana zmiana zdaje się lokalizować na przebiegu oskrzela płatowego do płata środkowego płuca prawego . W obrębie segmentu 2 płuca prawego obwodowo widoczne drobne obszary powietrzne z widocznym w części centralnej guzkiem o średnicy 6 mm. Poza tym obustronnie podopłucnowo widoczne nieliczne pęcherze rozedmowe o największym nagromadzeniu w szczycie płuca prawego. Drobne zmiany włókniste w obrębie segmentów 10 obu płuc. Uwapnione blaszki miażdżycowe w ścianie aorty piersiowej. W obrębie śródpiersia zmiany po CABG. W śródpiersiu dość liczne węzły chłonne o wymiarach do 9 mm w osi krótkiej. We wnęce płuca prawego węzeł chłonny o wym do 22x14 mm. Metaliczne szwy mostka. Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze kręgosłupa Th. Drobne zwapnienie w obrębie lewej kopuły przepony."
Proszę niech ktoś mi to po ludzku wytłumaczy bo czytam to i czytam brzmi to okropnie źle jak dla mnie ale nic z tego nie rozumiem. Mam nadzieję że się mylę , że tak źle nie ma. Hmm ?
 
majkelek 
MODERATOR


Dołączył: 18 Lut 2012
Posty: 1701
Pomógł: 1119 razy


 #6  Wysłany: 2015-10-18, 23:21  


madzia289, wygląda na to, że jest więcej niż jedna zmiana w prawym płucu. Co więcej, mamy podejrzany węzeł chłonny we wnęce płuca prawego. Pozostałe zmiany nie są podejrzane.
Jeśli w pozostałych badaniach nie ma podejrzanych onkologicznie zmian, to choroba jest ograniczona do jednego płuca i ew. węzłów chłonnych wnęki po stronie zmiany pierwotnej.
Wiążący będzie wynik badania tkanki, musimy na to poczekać.
 
madzia289 


Dołączyła: 13 Paź 2015
Posty: 4

 #7  Wysłany: 2015-10-22, 23:31  


Dzisiaj dziadek odebrał wyniki bronchoskopii. Jest to rak płaskonabłonkowy płuca prawego. Tylko tyle udało mi się ustalić telefonicznie z babcią. Przerażająco to brzmi niestety nie wiem jaki stopień zaawansowania obecnie ma dziadek. Martwią mnie jednak te węzły chłonne to podobne nie jest dobry objaw prawda ? Jutro dziadek ma się zgłosić do Zabrza do szpitala tam zdecydują jakie leczenie będzie wykonane. Ehhh ...
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #8  Wysłany: 2015-10-23, 05:35  


madzia289 napisał/a:
Martwią mnie jednak te węzły chłonne to podobne nie jest dobry objaw prawda ?


Tak, nie jest to dobry objaw. Zaatakowane węzły chłonne stanowią niekorzystny czynnik rokowniczy.
Znaczy, że może dochodzić do przerzutów dalszych. Przykro mi.

Pozdrawiam.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group