1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
pytanie o interpretację badania TK
Autor Wiadomość
karciaczek 


Dołączyła: 09 Lis 2016
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2016-11-09, 20:00  pytanie o interpretację badania TK


Dzień dobry,

Mąż miał niepewny wynik rtg, podejrzenie poszerzenia cienia śródpiersiowego w związku z tym miał wystawiony jakiś świstek o podejrzeniu raka i pilnie zrobione TK. Bardzo proszę o pomoc w interpretacji, nie wiem co to znaczy, a on po odbiorze wyników jeszcze siedzi w szpitalu i czeka na lekarza, chyba. Nie chce nic powiedzieć i wiem, że się boi.

Oto opis TK:
Prawe płuco płat górny bez zmian. w obrębie podziału oskrzela pośredniego masa o polipowatym kształcie niemal wypełnia światło, z zachowanym przyściennym rąbkiem powietrza. W obrębie masy zwapnienie. Masa nie ulega istotnemu wzmocnieniu kontrastowemu ma długość 35 mm i poprzeczne wymiary 21x14 mm w podziale oskrzela - konieczna ocena w fiberoskopii. Oskrzela segmentów 4,5 poszerzone na obwodzie, przywnękowo zawierają płyn. Oskrzele dolnopłatowe odcinkowo niedrożne, oskrzela P 6 drożne, oskrzela P 8-10 o pogrubiałych ścianach i zwężonych światłach. w seg 8,9 niewielkie zagęszczenia i zmiany typu bronchiolitis. We wnęce kilka węzłów 12-13 mm, pod cariną 15x16mm na sk 117, kilka prawych przytchawicznych max 12mm.
Lewe płuco pojedyncze pasmo zwłóknień w języczku, po za tym bez zmian.
Przebyte stare złamanie żeber IV, V prawych.
Obustronny przerost nadnerczy.

z góry dziękuje jeśli ktoś potrafi mi to wyjaśnić.
karolina

[ Dodano: 2016-11-09, 21:13 ]
echh nie wiem co sie dzieje, nie wrócił jeszcze ze szpitala, a do tego nie odbiera od godziny telefonu.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #2  Wysłany: 2016-11-09, 21:35  


karciaczek,

Badanie TK jest podejrzane, zresztą radiolog zasugerował żeby poszerzyć diagnostykę, bo obraz wskazuje na jakąś masę w płucu
karciaczek napisał/a:
masa o polipowatym kształcie niemal wypełnia światło, z zachowanym przyściennym rąbkiem powietrza.


karciaczek napisał/a:
Oskrzela segmentów 4,5 poszerzone na obwodzie, przywnękowo zawierają płyn.

To i pozostałe zmiany w płucach mogą świadczyć o jakimś stanie zapalnym, tak mi się wydaje.

No i powiększone węzły chłonne, co też często budzą podejrzenie choroby nowotworowej ale mogą być zapalne/odczynowe.

Bez dalszej diagnostyki nie da się powiedzieć jednoznacznie czy to rak czy nie.

Czy mąż ma jakieś dolegliwości, palił/pali papierosy?

pozdrawiam
 
karciaczek 


Dołączyła: 09 Lis 2016
Posty: 4

 #3  Wysłany: 2016-11-09, 21:42  


Palił jak smok..zwłaszcza jak jest jakaś impreza wtedy potrafi paczkę na jedną noc pochłonąć :(
Kaszlał przez kilka miesięcy masakrycznie i miał duszności, ale nie chciał iść do lekarza, jak poszedł i dostał leki to mu przeszło, ale rtg zaniepokoiło lekarza no i mamy ciąg dalszy kolejne badania, wszystko na NFZ, a tak szybko... wygląda to bardzo poważnie, albo jego lekarz taki porządny, ze chce wszystko dobrze sprawdzić na wszelki wypadek.
Po za tym mąż ma mega wysokie ciśnienie trudno zbijalne. Czasem sie dziwie że jeszcze nic się nie stało.
On już od dawna czarno-widzi i mówi, że na pewno będzie miał raka :( mam nadzieje, że okaże się jednak co innego.

[ Dodano: 2016-11-09, 21:43 ]
Ale czy to możliwe, że od razu po wyniku tomografii robią mu tą fiberoskopie lub dalsze badania?
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #4  Wysłany: 2016-11-09, 21:48  


karciaczek napisał/a:
Ale czy to możliwe, że od razu po wyniku tomografii robią mu tą fiberoskopie lub dalsze badania?

Nie, na dalszą diagnostykę trzeba się umówić.

Ile lat ma mąż?
pozdrawiam
 
karciaczek 


Dołączyła: 09 Lis 2016
Posty: 4

 #5  Wysłany: 2016-11-09, 22:05  


41 lat.
to nie wiem co on tam robi tyle godzin i nie odbiera telefonu :(
i nie wiem co lekarz powiedział jak był z wynikiem.. bo od razu miał być.

[ Dodano: 2016-11-09, 22:09 ]
Pozostaje mi tylko czekać aż wróci do domu, choć zaczynam panikować, że coś mu się stało.
On ciągle panikuje, że na pewno to będzie rak :( oby skończyło się na strachu.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #6  Wysłany: 2016-11-09, 22:15  


karciaczek,

Wspomniałaś coś o wysokim ciśnieniu męża a może pod wpływem stresu ciśnienie mu skoczyło i gdzieś na SOR się załapał. Nie znam Twojego męża i nie znam Jego zachowania ale o tej porze jeszcze u lekarza, powinien się domyślać, że Ty również się stresujesz.

No w takim razie czekamy na ciąg dalszy diagnozy.

pozdrawiam
 
karciaczek 


Dołączyła: 09 Lis 2016
Posty: 4

 #7  Wysłany: 2016-11-09, 22:32  


to jego zdrowie na pewno bardziej go to stresuje niż mnie.. no nic czekam na dalszy ciąg i będę dopytywać jak coś się dowiem.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group