1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
pytanie o guz 13-latka
Autor Wiadomość
montmatre 


Dołączyła: 21 Sty 2012
Posty: 37

 #1  Wysłany: 2012-01-21, 18:12  pytanie o guz 13-latka


Witam,
przypadkowo podczas badania rtg płuc (dziecko miało po raz pierwszy zapalenie płuc) wyszła okrągła zmiana na płucach, a raczej przy opłucnej. Dziecko miało robione 2 razy rtg- który pokazał tę zmianę. Lekarz wystawił skierowanie na TK płuc. Niestety nie poinformowano nas,a ja nie doczytałam, że nie można jeść przy TK , w razie jakby był potrzebny kontrast. Jednak radiolog wykonujący badanie stwierdziła, że kontrast raczej niczego by nie zmienił. Nie wiem czy to prawda?

Lekarz prowadząca nasze dziecko po badaniu TK (niestety nie mam na razie opisu) po zapoznaniu się z opisem umówiła wizytę u chirurga i o ile dobrze zrozumiałam przekazuje syna pod opiekę onkologa. Jestem przerażona. Czy to standardowa procedura?
Co to może być?
Co może nam zaproponować chirurg? biopsję?
dlaczego syn przechodzi pod opiekę onkologa?
Parametry krwi były w normie, obniżony był poziom żelaza 20 , nie pamiętam jednostek , wiem, że norma zaczynała bodajże przy 54
hemoglobina i krwinki białe w normie
białko ostrej fazy również nieznacznie powiększone, ale syn miał wówczas atypowe zapalenie płuc (mycoplazma).Dziecko nie kaszle.
Dodam, iż u nas nikt nie pali, ani dziecko nie było narażone na dym papierosowy ani azbest.
Proszę o doraźną poradę, wiem , że ona nie zastąpi wizyty lekarskiej , ale może da jakieś światło na tę sytuację.
Z góry dziękuję.
MAMA
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2012-01-21, 18:21  


montmatre napisał/a:
Co to może być?
Co może nam zaproponować chirurg? biopsję?
dlaczego syn przechodzi pod opiekę onkologa?

Bez wyniku TK nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na te pytania.

montmatre napisał/a:
syn miał wówczas atypowe zapalenie płuc (mycoplazma)

Wtedy było robione RTG?
Masz wynik tego RTG i możesz go tu umieścić?
_________________
 
montmatre 


Dołączyła: 21 Sty 2012
Posty: 37

 #3  Wysłany: 2012-01-21, 18:34  


mam tylko pierwszy rentgen , drugi jest w szpitalu to samo opis TK również jest w szpitalu
pierwszy opiss wyglądał następująco
RTG klatki piersiowej p-a 07.12.11
" przepona gładka, prawidłowo ustawiona, kąty przeponowo-żebrowo wolne. zmiany zaplane przyoskrzelowe w płucu prawym, zaznaczone rozdęcie obwodowe płuc- do kontroli po leczeniu 1projekcji pa. Serce w normie. cień środpiersia nieposzerzony. W polu przedniego odcinka żebra VI prawego okrągły cień o średnicy 7 mm- wysepka kostna w żebrze?/zmiana w miąższu płuca prawego?-do doróbki boczne prawe"

RTG klatki piersiowej boczne prawe 07.12.11
"na zdjeciu bocznym prawym okrągła zmiana widoczna na zdjeciu p-a w polu żebra VI prawego - jednoznacznie nie wyróżnia się, w polu przestrzeni międzykręgowej Th9/10 ?"

osatniego rtg nie mam, ale z tego co mówila p. ordynator zmiana nie jest na kości, a przy opłucnej
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2012-01-21, 18:47  


Na podstawie samego RTG ciężko będzie coś stwierdzić, niemniej nie musi to być wcale zmiana nowotworowa (bo rozumiem, że tego się boisz) - w wywiadzie jest zapalenie płuc, więc może to być zmiana pozapalna, cień okrągły daje też np. ropień płuca.
_________________
 
montmatre 


Dołączyła: 21 Sty 2012
Posty: 37

 #5  Wysłany: 2012-01-21, 19:03  


ale czy w tk co prawda bez kontrastu nie wyszedłby ropień? dlaczego syn ma mieć konsultację chirurgiczną i onkologiczną?
tak myślę o zmianie nowotworowej :(
o ile dobrze pamiętam z rozmowy telefonicznej lekarz mówił coś że w opisie TK jest harmatoma ze znakiem zapytania?
dziękuję serdecznie za odpowiedzi

[ Dodano: 2012-01-21, 19:06 ]
to prawda, że w wywiadzie jest zapalenie płuc, ale syn mial je po raz pierwszy i właśnie wtedy po raz pierwszy podczas przyjęcia do szpitala miał robione rtg, więc czy ta zmiana już by była? dodam, iż zanim trafił i stwierdzono mykoplazmatyczne zapalenie płuc przez 4 dni gorączkował , i nikt nie wpadł na to że to zapaleni płuc, gdyż syn w ogóle nie kaszlał
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2012-01-21, 19:13  


montmatre napisał/a:
to prawda, że w wywiadzie jest zapalenie płuc, ale syn mial je po raz pierwszy i właśnie wtedy po raz pierwszy podczas przyjęcia do szpitala miał robione rtg,

Jeśli w trakcie zapalenia płuc robiono RTG to nic dziwnego, że wyszłaby tam jakaś zmiana zapalna.

montmatre napisał/a:
dlaczego syn ma mieć konsultację chirurgiczną i onkologiczną?

Nie znamy wyniku TK więc ciężko jest odpowiedzieć na to pytanie.

montmatre napisał/a:
o ile dobrze pamiętam z rozmowy telefonicznej lekarz mówił coś że w opisie TK jest harmatoma ze znakiem zapytania?

Hamartoma to nie jest guz nowotworowy, faktycznie często bywa rozpoznawany w płucach w postaci cienia okrągłego w RTG. Sama więc widzisz, że lekarz nie podejrzewa w pierwszej kolejności nowotworu :)
_________________
 
montmatre 


Dołączyła: 21 Sty 2012
Posty: 37

 #7  Wysłany: 2012-01-21, 19:42  


przepraszam, że jestem taka męczaca z pytaniami, ale
1. syn miał również kontrolne badanie rtg po zapaleniu płuc i pomimo wyleczenia zapalenia, ta okrągła zmiana była :(
2. dalej nie rozumiem, że skoro to harmatoma? (o ile dobrze pamietam rozmowę, byłam bardzo zdenerwowana) to po co konsultacja onkologiczna? czy to taki standard?
3. co może zaproponować chirurg, wiem że łatwiej byłoby Pani cos powiedzieć po opisie TK, ale dopiero będę go miała na rozmowie wotrkowej z chirurgiem

4. czy z doświadczenia zdarzają się nowotwory w tej części ciała w tak młodym wieku?

jeszcze raz dziękuję
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #8  Wysłany: 2012-01-21, 19:56  


montmatre napisał/a:
1. syn miał również kontrolne badanie rtg po zapaleniu płuc i pomimo wyleczenia zapalenia, ta okrągła zmiana była :(

Zmiany pozapalne mogą się utrzymać dłuższy czas po chorobie.

montmatre napisał/a:
2. dalej nie rozumiem, że skoro to harmatoma? (o ile dobrze pamietam rozmowę, byłam bardzo zdenerwowana) to po co konsultacja onkologiczna? czy to taki standard?

Konsultacja nigdy w takiej sytuacji nie zaszkodzi - lepiej przesadzić niż potem czegoś żałować. Być może lekarz chce się upewnić co do podejrzenia hamartomy.

montmatre napisał/a:
3. co może zaproponować chirurg, wiem że łatwiej byłoby Pani cos powiedzieć po opisie TK, ale dopiero będę go miała na rozmowie wotrkowej z chirurgiem

Dokładnie tak jak piszesz - bez opisu TK nie wiem co może Wam zaproponować.

montmatre napisał/a:
4. czy z doświadczenia zdarzają się nowotwory w tej części ciała w tak młodym wieku?

Pierwotne raki płuca? Ja się z tym nie spotkałam.
_________________
 
montmatre 


Dołączyła: 21 Sty 2012
Posty: 37

 #9  Wysłany: 2012-01-21, 20:08  


i mam nadzieję, że to ostatnie pytania
1. czy to onkolog pobiera wycinek?
2. czy ta zmiana, ktora jest w tymże miejscu predysponuje do ewentualnej bronchoskopii czy do biopsji przez skórę?
3. czy bronchoskopia może dać odpowiedź jakiego rodzaju jest ta zmiana?

[ Dodano: 2012-01-21, 20:13 ]
5. skoro nie pierwotny to może byc wtórny, prawda? ale syn nie uskarza się na nic, a skoro miałby być to przerzut, to przecież miałby już jakieś objawy z guza pierwotnego?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #10  Wysłany: 2012-01-21, 20:18  


montmatre napisał/a:
1. czy to onkolog pobiera wycinek?

Wycinek pobiera zwykle torakochirurg, chociaż to pewnie zależy od oddziału kto wykonuje badanie.

montmatre napisał/a:
2. czy ta zmiana, ktora jest w tymże miejscu predysponuje do ewentualnej bronchoskopii czy do biopsji przez skórę?

Nie wiem, bo nie mam wyniku TK.
Poza tym ktoś wspominał o bronchoskopii już? Lekarz?

montmatre napisał/a:
3. czy bronchoskopia może dać odpowiedź jakiego rodzaju jest ta zmiana?

Tak, może.

montmatre napisał/a:
skoro nie pierwotny to może byc wtórny, prawda? ale syn nie uskarza się na nic, a skoro miałby być to przerzut, to przecież miałby już jakieś objawy z guza pierwotnego?

Myślę, że na ten moment bez sensu jest nakręcanie się, że jest to nowotwór i rozważanie skąd byłby to przerzut :)
_________________
 
urania 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 03 Maj 2010
Posty: 421
Pomogła: 178 razy

 #11  Wysłany: 2012-01-21, 20:28  


montmatre napisał/a:


4. czy z doświadczenia zdarzają się nowotwory w tej części ciała w tak młodym wieku?

jeszcze raz dziękuję


Tak, zdarzają się. Zapoznaj się z tym artykułem Łagodne i złośliwe nowotwory płuc u dzieci http://www.biomedical.pl/...zieci-2803.html
 
montmatre 


Dołączyła: 21 Sty 2012
Posty: 37

 #12  Wysłany: 2012-01-21, 20:36  


Nikt nie proponował bronchoskopii, ale skoro mamy się zgłosić na konsultację chirurgiczną a potem onkologiczną, więc pewnie zaproponują nam to badanie, bo coż innego.....
wiem, strasznie sie nakręcam, ale próbuję wyczytac i znaleźć odpowiedź co to może być,a
dopiero we wtorek dowiem się co i jak , wówczas pozwolę sobie zacytować wynik TK i opisać co zaproponował chirurg.
Dziękuję za podanie strony

Swoją drogą Jesteście Panie niesamowite, odpisując na tyle zadawanych pytań, tym bardziej wielki ukłon w Pani/ Państwa stronę!

[ Dodano: 2012-01-21, 20:40 ]
a tę stronkę już znam, mam ją w ulubionych mam nadzieję, ze ta zmiana to typ łagodny, muszę przestać czytac i się nakręcać i zaufać lekarzom :(
 
DorotaP 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 28 Lut 2011
Posty: 987
Pomogła: 359 razy

 #13  Wysłany: 2012-01-21, 21:38  


montmatre napisał/a:
muszę przestać czytac i się nakręcać i zaufać lekarzom :(

To świetny pomysł. Na pocieszenie napiszę Ci, że moja sąsiadka była w podobnej sytuacji co Ty (ale nie chodziło o płuca) u jej 20-letniego syna podejrzewano coś onkologicznego (nawet operacyjnie pobrano wycinek do badania patologicznego). A skończyło się na strachu i wyszło, że przyczyną są tylko bakterie.

Pozdrawiam Cię i życzę abyś się ucieszyła z wyników tak jak moja koleżanka :)
 
montmatre 


Dołączyła: 21 Sty 2012
Posty: 37

 #14  Wysłany: 2012-01-22, 07:46  


dziękuję za słowa otuchy,
Mam pytanie, czy dobrym pomysłem jest to, aby zdjęcie TK ,płytkę z nagraniem obejrzał inny radiolog?
Nie chcę podważać niczyich kompetencji, ale w tym ośrodku miałam przez okres 3 lat też badania radiologiczne mri, (jamy brzusznej i głowy) i sprawdziłam, osoba która opisywała mnie, opisuje teraz mojego syna i ona nie dała rady rozpoznać co to jest , a radiolog z Akademii Medycznej , rozpoznała, że to nic złośliwego. Tylko nie wiem jak to zrobić, gdyż skierowania na opis TK nie dostanę do tej doktor, a prywatnie ta Osoba nie pryjmuje :(
 
homer366 


Dołączył: 03 Mar 2011
Posty: 183
Pomógł: 28 razy

 #15  Wysłany: 2012-01-22, 10:59  


montmatre,
Lepiej poczekaj an wizytę .Zaden radiolog nie rozpozna po zdjęciu czy to jest złośliwe czy nie .
Zresztą i tak nie zrobi tego do wtorku .
Przestań na razie o tym myslec !
Jest ładna pogoda weż dziecko na spacer do kina i nie martw sie na zapas .Zobaczymy co bedzoe we wtorek .
Miłej Niedzieli :)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group