1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Prośba o poradę - nowotwór płuca
Autor Wiadomość
shd 


Dołączył: 30 Lip 2016
Posty: 1

 #1  Wysłany: 2016-07-30, 10:39  Prośba o poradę - nowotwór płuca


Witam
W piątek odebrałem wyniki mojego teścia z TK klatki piersiowej - czuł się źle i lekarz POZ daj zalecenie zrobienia TK, a także kartę DILO w związku z prześwietleniem płuc, które wyglądało niepokojąco.
Dane pacjenta - mężczyzna 66 lat, 165 cm i 52 kilo wagi (schudł przez ostatnie 4 miesiące ponad 10 kilo, problemy z apetytem), niestety palący od 50 lat - średnio 20-25 papierosów dziennie (przez wiele lat Popularne, bez filtra).
OB - 177 w ostatnim badaniu.
Opis TK z kontrastem:
Cytat:
W obu płucach widoczne są zaawansowane zmiany z obecnością bardzo licznych, częściowo zlewających się nieregularnych torbieli oraz mniej licznych zmian drobnoguzkowych, zmiany nie obejmują kątów przeponowo-żebrowych, objętość płuc jest zwiększona - obraz w pierwszej kolejności przemawia za zmianami w przebiegu histiocytozy z komórek Langerhansa, mniej prawdopodobna limfangioleiomiomatoza.
Guzek 9mm w segm. 9 prawego płuca.
W obrębie śródpiersia i wnęk nie stwierdza się powiększonych węzłów chłonnych.
WNIOSEK: Zaawansowane zmiany w obu płucach najprawdopodobniej w przebiegu histiocytozy z komórek Langerhansa. Guzek w segm.9 płuca prawego.


Lekarz z którym rozmawiałem (nie onkolog) stwierdził, że wyniki są złe, jednak dopiero we wtorek idziemy do onkologa (nie powiem, czekam jak na wyrok, szczególnie, że ja mam z nim jechać do lekarza i chciałbym chociaż wstępnie wiedzieć na co się nastawić, bo muszę być silny za siebie, niego i jego bliskich).
Pytania:
Czy wyniki wskazują na raka drobnoziarnistego płuc? Taką dostałem sugestie?
Czy ktoś zna dobrego psychologa z Gdańska, który pomoże bliskim przejść przez to wszystko, wiem że moja żona na pewno będzie potrzebować psychologa (ona sama to mówi), a chciałbym to wszystko ułożyć, pomóc wszystkim ile się da.
No i najważniejsze - jeżeli diagnoza się potwierdzi, to jak leczyć? Wiem, że chemia i radio są najbardziej wskazane, ale też zdaje sobie sprawę, że wystąpiło wyniszczenie organizmu przez ten spadek wagi - niestety lekarze szukali gdzie indziej, bo teściu od paru lat ma problemy z nogami.

Na koniec coś pozytywnego - kuzyn miał zdiagnozowanego raka jelita z przerzutami - 10 lat temu. Do dziś wysłał córkę do komunii, teraz ma następny cel - poprowadzić ją do ołtarza. Więc jest nadzieja, jeżeli chce się walczyć.
_________________
I my musimy lecieć. Choć tak bardzo bolą
Skrzydła, chociaż przed nami ciemność i zmęczenie
Bo inaczej nam pełzać nawet nie pozwolą
A nasza mowa zmieni się w milczenie.
Ernest Bryll
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #2  Wysłany: 2016-07-30, 11:41  


shd,

Co to jest dopiero powiedzą dalsze badania. Radiolog sugeruje Histiocytozę z komórek Langerhansa. Jest mnóstwo informacji, co to za choroba w googlach, poszukaj, poczytaj będzie Ci łatwiej rozmawiać z lekarzem np. to: http://chorobyrzadkie.blo...angerhansa.htm.

Na razie trzeba pobrać materiał do badań hist. pat. i dopiero będzie można potwierdzić diagnozę lub ustalić inną. Będzie to znane, dopiero będzie podjęty plan leczenia. Trzeba uzbroić się niestety w cierpliwość, inaczej się nie da.

Czy teść miał wykonywane inne badania np. usg jamy brzusznej?

Jeśli będziecie potrzebowali psychologa to daj znać na pw. z Gdańska mogę polecić.

pozdrawiam
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group