1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Prośba o pomoc w zrozumieniu wyniku
Autor Wiadomość
Sysiaczek30 


Dołączyła: 21 Wrz 2017
Posty: 3
Skąd: Łódź

 #1  Wysłany: 2017-09-21, 20:31  Prośba o pomoc w zrozumieniu wyniku


Witam,
Może ktoś z was pomoże mi zrozumieć wyniki rezonansu magnetycznego :(
Oto opis :
W segmencie V wątroby obszar nieco hiperintensywny w obrazach T2 zależnych o wymiarach poprzecznych 26x21 mm z cwchami intensywnego wzmocnienia kontrastowego w fazie tętniczej z widoczną blizną centralną, ulegający stopniowemu zrównaniu wzmocnienia z prawidłowym miąższem wątroby. Drugi obszar o podobnym charakterze i wymiarach poprzecznych 27x26 mm widoczny jest w obrębie płata ogoniastego. Obwodowo w aegmencie VIII wątroby zmiana średnicy 7 mm bez restrykcji dyfuzji z cechami intensywnego wzmocnienia kontrastowego w fazie tętniczej ulegająca stopniowemu wash-out. Poza tym jama brzuszna bez zmian.
Wnioski dwie zmiany w wątrobie płat ogoniasty i segment V o cechach FNH. Trzecia zmiana o średnicy 7 mm położona w segmencie VIII obraz nie jest typowy dla naczyniaka ( w usg lekarz wpisał prawdopodobnie naczyniak).
I o ile wiem że te dwie zmiany większe są łagodne o tyle martwi mnie ta 3 zmiana ?
Nie rozumiem pojęć restrykcja dyfuzji ami terminu wash out :(
Może ktoś mógłby mi wytłumaczyć ten opis :/
Z góry przepraszam za błedy jeśli jakieś zrobiłam oraz być może błache pytania ale troche jestem zestresowana.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #2  Wysłany: 2017-09-21, 22:14  


Sysiaczek30 napisał/a:
Nie rozumiem pojęć restrykcja dyfuzji ami terminu wash out :(

wash out - inaczej/dokładniej tłumacząc - wypłukiwanie kontrastu w późnych fazach badania.
restrykcja dyfuzj nie potrafię dokładnie tego wytłumaczyć ale tak "po prostemu" jak jest zaburzenie dyfuzji to wtedy może być jakieś podejrzenie czegoś niepokojącego, jak nie ma zaburzeń dyfuzji to znaczy, że jest coś prawidłowe.

Tak FNH są zmianami łagodnymi. Co do tej trzeciej zmiany w wątrobie trudno nam cokolwiek powiedzieć, skoro Radiolog nie był pewny oceny.
Sysiaczek30 napisał/a:
Trzecia zmiana o średnicy 7 mm położona w segmencie VIII obraz nie jest typowy dla naczyniaka ( w usg lekarz wpisał prawdopodobnie naczyniak).

Przeważnie naczyniaki nie wzmacniają się kontrastowo ale bywają takie, które ten kontrast pochłaniają i "świecą" więc trudno mi powiedzieć czy jest to rzeczywiście naczyniak czy też inna zmiana.

Można dla pewności zrobić jeszcze TK, może to rozwiałoby wątpliwości bo jeśli byłby to naczyniak to biopsji w żadnym razie się nie robi.

Można poczekać 3-4 miesiące i zrobić ponownie badanie kontrolne czy owa zmiana rośnie, czyli obserwacja.

Więcej na tą chwilę nie potrafię pomóc.

pozdrawiam
 
Sysiaczek30 


Dołączyła: 21 Wrz 2017
Posty: 3
Skąd: Łódź

 #3  Wysłany: 2017-09-21, 22:18  


Dziękuje za informacje i wytłumaczenie. Postaram się skontaktować z lekarzem żeby ewentualnie powiedział co dalej.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group