1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Prośba o interpretację wyników z bronchofiberoskopii.
Autor Wiadomość
Irek 


Dołączył: 03 Maj 2010
Posty: 15
Skąd: Częstochowa
Pomógł: 2 razy

 #1  Wysłany: 2010-05-06, 20:31  Prośba o interpretację wyników z bronchofiberoskopii.


Rozpoznanie Histopatologiczne

Wycinek: bronchitis chronica non specyfica.
Popłuczyny: granulocyty obojętnochłonne i makrofagi płucne.

W internecie udało mi się wyjaśnić to pierwsze, że to jest przewlekłe zapalenie oskrzeli nie swoiste - ale co to oznacza? Jak to się leczy? Badanie było robione po drugiej kuracji antybiotykowej.

Natomiast jeśli chodzi o popłuczyny nie wiem co oznacza ten opis? Jeśli by koś mógł mi to przybliżyć byłbym wdzięczny.
_________________
Pozdrawiam Irek
 
billyb 
MODERATOR



Dołączył: 02 Mar 2009
Posty: 532
Skąd: z Europy ;-)
Pomógł: 275 razy


 #2  Wysłany: 2010-05-06, 21:27  


Właściwie to nic nie oznacza. Zwykły śluz. Zwyczajna próbka nie dająca najmniejszych powodów do niekopoju.
Gratuluję...
 
Irek 


Dołączył: 03 Maj 2010
Posty: 15
Skąd: Częstochowa
Pomógł: 2 razy

 #3  Wysłany: 2010-05-06, 21:39  


Dziękuję bardzo.
Kiedy żona zapytała lekarza o ten wynik, powiedział jej że jest dobry. Tochę mnie zdziwiło to, że chroniczne zapalenie oskrzeli to dobry wynik :)
Teraz mnie utwierdziłeś w przekonaniu, że te wyniki nie dają powodu do niepokoju. Tylko, że ja od ponad 20 lat w każdą zimę choruję właśnie na zapalenie oskrzeli.
_________________
Pozdrawiam Irek
 
billyb 
MODERATOR



Dołączył: 02 Mar 2009
Posty: 532
Skąd: z Europy ;-)
Pomógł: 275 razy


 #4  Wysłany: 2010-05-06, 22:53  


oczywiście, powinieneś dojść do przyczyny tego stanu rzeczy. Ale nie jest to żadna zmiana typu nowotworowego.
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #5  Wysłany: 2010-05-11, 15:07  


Irek,

ojciec mój przez wiele lat chorował na powtarzające się zapalenia oskrzeli i płuc. Dopiero po latach, gdy objawy znacznie się zaostrzyły (w tym czasie skupiano się już niemal wyłącznie na poszukiwaniu u niego raka płuca) doszło do zatoru płucnego i pewna klinika w Niemczech ostatecznie zdiagnozowała przyczynę tego stanu rzeczy: zatorowość płucna na tle choroby autoimmunologicznej. Od wtedy zaczął przyjmować (na stałe) leki p/zakrzepowe i skończyły się zapalenia oskrzeli i płuc.
Kolejny przykład to mój skromny. Ciągłe infekcje dróg oddechowych, kaszel ciągnący się długimi tygodniami. RTG - bez zmian. Ze względu na objawy kliniczne: TK. W śródpiersiu powiększone węzły chłonne, uciskające drogi oddechowe. Ostateczna diagnoza: choroba autoimmunologiczna.
To tylko przykłady - którymi jednakże pragnę Ci uzmysłowić, że są różne schorzenia, które mogą dawać objawy z strony dróg oddechowych.
Nie musi być to rak, by było groźne i nie leczone - mogło doprowadzić do przeróżnych powikłań, w tym groźnych dla życia.
Powtarzające się, przewlekłe infekcje dróg oddechowych mogą przyczynić się do powstania rozstrzenia oskrzeli, które jest nieodwracalne i może być przyczyną nawet kalectwa oddechowego.
Uczulam więc na fakt, by nie 'spoczywać na laurach' po radosnej informacji "to nie rak".
Jednocześnie podzielę się niewesołą wieścią - trudno znaleźć specjalistę, który dość szybko 'będzie miał nosa' i pokieruje diagnostyką w właściwym kierunku. Zwłaszcza przy schorzeniach autoimmunologicznych.
Życzę Ci z całego serca, byś trafił na takowego.
Pozdrawiam serdecznie.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
Irek 


Dołączył: 03 Maj 2010
Posty: 15
Skąd: Częstochowa
Pomógł: 2 razy

 #6  Wysłany: 2010-05-12, 15:22  


DumSpiro-Spero napisał/a:
ojciec mój przez wiele lat chorował na powtarzające się zapalenia oskrzeli i płuc. Dopiero po latach, gdy objawy znacznie się zaostrzyły (w tym czasie skupiano się już niemal wyłącznie na poszukiwaniu u niego raka płuca) doszło do zatoru płucnego i pewna klinika w Niemczech ostatecznie zdiagnozowała przyczynę tego stanu rzeczy: zatorowość płucna na tle choroby autoimmunologicznej. Od wtedy zaczął przyjmować (na stałe) leki p/zakrzepowe i skończyły się zapalenia oskrzeli i płuc.
Kolejny przykład to mój skromny. Ciągłe infekcje dróg oddechowych, kaszel ciągnący się długimi tygodniami. RTG - bez zmian. Ze względu na objawy kliniczne: TK. W śródpiersiu powiększone węzły chłonne, uciskające drogi oddechowe. Ostateczna diagnoza: choroba autoimmunologiczna.


Ja też jestem kolejnym przykładem choroby autoimmunologicznej zwanej sarkoidozą, której dopiero postać płucna jest najszybciej wykrywana ze względu na możliwość zrobienia podstawowego badania jakim jest RTG klp. Chociaż pierwsze podejrzenia po analizie zdjęcia rentgenowskiego idą zawsze w kierunku nowotworu płuc, dlatego że sarkoidoza tworzy również tkankę patologiczną tak jak nowotwór i daje niemal identyczne objawy chorobowe: duszność, suchy kaszel, podwyższona temperatura, silne poty itp. Dlatego po konsultacji torakochirurgicznej zalecono mi poddaniu się mediastinoskopii i badaniu histopatologicznym powiększonego węzła chłonnego.
Cieszę się niewyobrażalnie że to nie nowotwór, chociaż sarkoidoza daje też nieźle popalić - ale jest o niebo lepsza.
Teraz wiem dlaczego tak często zapadam na zapalenie oskrzeli, chociaż na sarkoidozę choruję od bardzo dawna, dopiero teraz po zaatakowaniu płuc choroba została wykryta. Wcześniej to były ciągłe bóle stawów, nasilajace się zimą, na które lekarze zapatrywali się dosyć sceptycznie - zrobiłem tylko jakieś badanie krwi podczas którego wyszło, że nie wykryto czynnika reumatoidalnego i pani doktor stwierdziła, że nie mam reumatyzmu, nie dostałem nawet skierowania do reumatologa, a po moich narzekaniach na ból przepisywała mi jakiś lek przeciw bólowy. A to jest niestety potwierdzeniem Twoich słów które piszesz poniżej.

Cytat:
Jednocześnie podzielę się niewesołą wieścią - trudno znaleźć specjalistę, który dość szybko 'będzie miał nosa' i pokieruje diagnostyką w właściwym kierunku. Zwłaszcza przy schorzeniach autoimmunologicznych.
Życzę Ci z całego serca, byś trafił na takowego.
Pozdrawiam serdecznie.
_________________
Pozdrawiam Irek
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group