1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Pomoc w interpretacji wyników TK
Autor Wiadomość
Jo33 


Dołączyła: 30 Kwi 2015
Posty: 10
Pomogła: 1 raz

 #1  Wysłany: 2015-04-30, 09:15  Pomoc w interpretacji wyników TK


Witam serdecznie,

Wczoraj rozmawiałam z mama. Mieszkam na stałe w Australi, ale rodzice nadal sa w Polsce. Jestem ich jedynym dzieckiem i juz sama nie wiem co robic. Mama od sierpnia skarżyła sie na ból w mostku i uporczywy kaszel. Paliła od zawsze papierosy,ale od dwóch miesiecy tak ja dusiły ze rzuciła i nie moze nawet przebywać w pobliżu osób palących. Dostała od lekarza skierowanie na TK. Z tymi wynikami ma jak najszybciej udać sie na odział onkologiczny. Mama mi wczoraj czytała co doktor napisał- złośliwy nowotwór płuc i oskrzeli... Nie wiem co dalej. Odległość nas dzieląca jest ogromna.

Oto opis badania TK
Badanie wykonano z podaniem środka kontrastowego.
W śródpiersiu i wnęce prawej widoczna zmiana lita i śr. do 53 mm o cechach TU. Widoczne zamknięcie oskrzela dolnoplatowego z częściowa niedodma płata dolnego tego płuca. Płyn na szer. do 16mm w prawej jamie opłucnowej. Poza tym: płuca bez zagęszczeń i zmian ogniskowych.
W śródpiersiu pakiety powiększonych węzłów chłonnych pod ostroga tchawicy zlepione zmiana guzowatą śródpiersia.

Co to wszystko moze oznaczać? Mama ma 59 lat i nigdy na nic nie chorowała. Ja sama miałam raka kosci (leczenie ukończone w 1999r).
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2015-04-30, 21:38  


Niestety wygląda to na pierwotnego raka płuca. Świadczy o tym wielkość guza, jego lity charakter, płyn w opłucnej może być sygnałem wysokiego stopnia zaawansowania choroby. Pakiety węzłów chłonnych również oznaczają, że najprawdopodobniej są one zajęte nowotworowo.

W tej sytuacji mama powinna mieć wykonaną bronchoskopię, by pobrać fragment guza do badania i na tej podstawie określić jego typ histologiczny, by móc wdrożyć leczenie. Dobrze byłoby też zrobić USG jamy brzusznej.
_________________
 
Jo33 


Dołączyła: 30 Kwi 2015
Posty: 10
Pomogła: 1 raz

 #3  Wysłany: 2015-05-01, 01:43  


Dziekuje. Mama będzie przyjęta na oddział onkologiczny 15 maja. Lekarz powiedział ze pierwsze co zrobią to biopsję... Niestety... Oby to było tylko w tym miejscu...
 
Jo33 


Dołączyła: 30 Kwi 2015
Posty: 10
Pomogła: 1 raz

 #4  Wysłany: 2015-06-11, 14:23  


Witam,

Mama jest juz w szpitalu 4 tygodnie. Miała tak duzo płynu w płucach ze nie mogli pobrać wycinków do badań. Miała dren przez 2 tydognie, troche tam zasuszyli. Wynik badania histopatologicznego to rak drobnoziarnisty. Teraz mama ma jakaś infekcje i bierze antybiotyk. Przez dren został podany talk aby zasuszyć płuco... Lekarz prowadzący jest dobrej myśli. Czy sama chemioterapia wystarczy? Mama miała USG jamy brzusznej i jest wszystko dobrze. W płynie płuc tez brak jest komórek nowotworowych. Czy mama powinna miec wykonane jeszcze inne badania? Ta odległość jest okropna...
 
majkelek 
MODERATOR


Dołączył: 18 Lut 2012
Posty: 1701
Pomógł: 1119 razy


 #5  Wysłany: 2015-06-11, 17:56  


Czy lekarze ustalili z jakiego powodu był płyn w opłucnej?
Sama chemioterapia jest leczeniem paliatywnym w raku płuca - czyli dąży do przedłużenia życia i poprawienia jego komfortu. Leczenie radykalne jest możliwe jedynie w przypadku, gdy guz jest ograniczony do jednego obszaru (płata, płuca) oraz zajęte są tylko lokalne węzły chłonne. Przy raku drobnokomórkowym wykonuje się niekiedy jeszcze TK głowy.
Ogólnie, rak drobnokomórkowy dobrze reaguje na chemioterapię, być może gdy nie ma już płynu w opłucnej warto jest zapytać lekarza czy planowana jest również radioterapia klatki piersiowej ( http://www.thelancet.com/...1085-0/abstract ) i/lub profilaktyczne naświetlanie mózgowia.
Pozdrawiam serdecznie.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2015-06-11, 19:08  


PCI (profilaktyczne naświetlania mózgowia) wykonuje się także w leczeniu paliatywnym, także gdyby miała to być tylko chemioterapia to po jej zakończeniu i tak można je zrobić.
_________________
 
majkelek 
MODERATOR


Dołączył: 18 Lut 2012
Posty: 1701
Pomógł: 1119 razy


 #7  Wysłany: 2015-06-11, 21:20  


absenteeism, święta racja, dzięki za doprecyzowanie. Mnie jednak bardziej chodziło o to: 'Thoracic radiotherapy in addition to prophylactic cranial irradiation should be considered for all patients with ES-SCLC who respond to chemotherapy.'(Lancet 2014/2015)
 
Jo33 


Dołączyła: 30 Kwi 2015
Posty: 10
Pomogła: 1 raz

 #8  Wysłany: 2015-06-12, 00:36  


Dziękuje. Zadzwonię dzisiaj do lekarza i spróbuje sie czegoś dowiedzieć. Mama jest w wielkim szoku i chyba nic do niej nie dociera. Ja sama miałam miesaka kosci Ewinga i udało sie pokonać chemio- i radioterapia- dawno temu (leczenie zakończone w 1999). Mieszkam teraz w AU i tak profilaktycznie co 18 miesiecy mam robiony PET scan całego ciała w ramach kontroli. Z tego co widzę najlepiej bedzie jak polecę to Polski.
 
Jo33 


Dołączyła: 30 Kwi 2015
Posty: 10
Pomogła: 1 raz

 #9  Wysłany: 2015-06-29, 04:41  


Witam serdecznie,

Mama jest już po pierwszym cyklu chemii. Kolejny zaczyna 6 lipca. Lekarz przewidział jak na razie 4 cykle. Poprosiłam o rozmowę z lekarzem. Niestety, w świetle prawa polskiego lekarz nie może udzielić żadnych informacji na temat pacjenta przez telefon. Wiem wiec tyle co mama mi przekazała. Wczoraj tata przesłał mi skan wypisu. Czy może mi ktoś pomóc w interpretacji. Planuje przylot do Polski we wrześniu. Nie wiem jak mamy stan będzie wyglądał do tego czasu. Pytałam mamę o TK głowy, dostałam odpowiedz ze wszystko dobrze. Niestety, w wypisie są podane liczne wyniki badań, w tym TK głowy z opisem że są tam widoczne dwie zmiany o podejrzeniu meta. Co to może oznaczać?







rak drobnokomorkowy pluca prawego-3.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1556 raz(y) 358,19 KB

rak drobnokomorkowy pluca prawego-2.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1478 raz(y) 271,36 KB

rak drobnokomorkowy pluca prawego-1.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1693 raz(y) 280,57 KB

 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #10  Wysłany: 2015-06-29, 06:15  


Jo33 napisał/a:
Niestety, w wypisie są podane liczne wyniki badań, w tym TK głowy z opisem że są tam widoczne dwie zmiany o podejrzeniu meta. Co to może oznaczać?

Oznacza to, iż zmiany w mózgowiu są podejrzane o bycie zmianami przerzutowymi.
_________________
 
Jo33 


Dołączyła: 30 Kwi 2015
Posty: 10
Pomogła: 1 raz

 #11  Wysłany: 2015-06-29, 07:38  


Czyli leczenie, które mama teraz otrzymuje ma na celu przedłużenia życia czy wyleczenia? Ja wiem ze to cieżko określić- sama byłam wyjątkiem- rak kosci - a obyło sie bez amputacji czy endoprotezy. Zastanawiam sie na jak długo wziasc urlop. Z tego co mama mi mówi to lekarz powiedział jej ze 4 cykle chemi pózniej moze radioterapia...
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #12  Wysłany: 2015-06-29, 10:02  


majkelek pisał wcześniej, że sama chemioterapia jest leczeniem paliatywnym w raku płuca.
Co do radioterapii zapowiadanej przez lekarza to chodzi o RTH głowy, tak?
 
Jo33 


Dołączyła: 30 Kwi 2015
Posty: 10
Pomogła: 1 raz

 #13  Wysłany: 2015-06-29, 10:57  


Nie wiem czy głowy. Mam taką nadzieje. Mama nic nie mówi o głowie- tak jakby nie miała pojęcia- czy możliwe jest ze lekarz nie powiadomił mamy? Wiem ze jest wypis ale mama z tego nic nie rozumie....
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #14  Wysłany: 2015-06-29, 18:41  


Jo33 napisał/a:
Mama nic nie mówi o głowie- tak jakby nie miała pojęcia- czy możliwe jest ze lekarz nie powiadomił mamy?

Powinien z nią porozmawiać, ale niestety często jest tak, że pacjent dostaje po prostu wynik/wypis i tyle. Nikogo z Mamą tam nie było?
_________________
 
Jo33 


Dołączyła: 30 Kwi 2015
Posty: 10
Pomogła: 1 raz

 #15  Wysłany: 2015-06-30, 08:48  


Ze szpitala odbierał mamę moj tata. Nic innego my nie powiedzieli. Tylko tyle., że rak został wykryty wcześnie i są duże szanse na całkowite wyleczenie. Niestety, nie mam rodzeństwa. Teraz organizuje tutaj wszystko żebym mogła z mama spędzić troche czasu.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group