1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Opieka hospicyjna
Autor Wiadomość
AndrzejS 


Dołączył: 14 Lut 2009
Posty: 200
Skąd: Bielsko-Biała
Pomógł: 29 razy

 #1  Wysłany: 2010-01-14, 21:53  Opieka hospicyjna


Witam
19.01.2010 tj we wtorek mam dyżur w Bielskim Hospicjum św.Kamila.
Jestem dostępny pod nr hospicjum tj. 33 811 0367 w godzinach od 14 do 17.
Jeżeli macie pytania to prosze dzwonić.
Pozdrawiam
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #2  Wysłany: 2010-01-14, 22:23  


Dzięki Andrzeju za chęć pomocy - kogo forumowicze mają prosić do telefonu? Wystarczy - Andrzeja?
Raz jeszcze dziękuję Ci w imieniu wszystkich.
Jeśli ktoś ma pytania dotyczące opieki paliatywnej / hospicyjnej - dzwońcie, Andrzej sporo wie na ten temat, a chce pomóc.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
jogi45 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 618
Skąd: Szczecin
Pomogła: 110 razy

 #3  Wysłany: 2010-01-15, 10:25  


Andrzeju wspaniała inicjatywa. Na pewno warto wykorzystac twoja wiedzę i checi. Ja na szczescie nie musze ale widac na forum ilu potrzebuje.
_________________
Antoine de Saint-Exupéry
Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać
 
JaInka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 05 Lut 2009
Posty: 437
Skąd: Milanówek
Pomogła: 150 razy

 #4  Wysłany: 2010-01-15, 10:31  


Dziękuję, Andrzeju - takie zaplecze stanowi naprawdę dla wielu z nas dużą wartość.
 
AndrzejS 


Dołączył: 14 Lut 2009
Posty: 200
Skąd: Bielsko-Biała
Pomógł: 29 razy

 #5  Wysłany: 2010-01-18, 18:12  


Witam
Może dzisiaj zaczne tutaj na internecie.
Gdzie szukać hospicjum.
http://www.hospicja.pl/aktualnosci/news/
Tutaj jest strona z hospicjami na terenie całej Polski,są tam też podane nr telefonów.
Żeby móc skorzystać z opieki hospicyjnej powinno się mieć skierowanie od lekarza.
Może to być skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu (rodzinnego).

Jak sobie poradzić przy zmianie pampersa.
Zdarza się tak,że jesteśmy zmuszeni do tego, by samemu np wymienić pampersa.
Jest to bardzo proste.
Kładziemy chorego na plecy i unosimy (zginamy w kolanie) nogę.
Np chcemy chorego obrócić na prawą stronę to uginamy lewą noge w kolanie,prawą rękę
układamy wzdłuż tułowia i pociągamy za lewe kolano i lewy bark.Bez problemu obracamy
chorego.Podobnie robimy jeżeli chcemy obrócić chorego w drugą stronę.
Jeszcze przed obróceniem dobrze jest podłożyć folię.W razie zabrudzenia nie trzeba wymieniać całej pościeli.
Dobrze jest wypróbować przewracanie na kimś zdrowym.Tak po prostu poćwiczyć.
W ten prosty sposób można również umyć chorego,nasmarować i "oklepac" plecy.
Oklepanie jest bardzo ważne.Z tego co nas uczyli to w ten sposób zapobiega się powstawaniu odleżyn.

Jak wymienić koszulkę lub góre od piżamy.
Też są na to sposoby.
Chorego kładziemy na plecy,ręce prosto wzdłuż tułowia.Tak ułożone ręce wkładamy
do rękawów.Należy jeszcze zwrócić uwagę na to aby przód koszulki leżał na brzuchu,żeby nie było po ubraniu "tył do przodu".Następnie podnosimy ręce do góry wciągając całe ręce do rękawów.
Potem unosimy lekko głowę i przekładamy przez otwór w koszulce lub piżamie.
Następnie obracamy w sposób ,który wyżej opisałem i mamy zmienionego i pampersa i piżame.
Są to najprostsze sposoby ,które są stosowane w szpitalach i wszędzie tam gdzie chory nie ma siły żeby się podnieść.
I tak jak już wyżej napisałem trzeba troszkę to poćwiczyć na osobie zdrowej,chociaż to nie jest trudne..
Myśle że opisałem to w miarę dobrze.
Pozdrawiam.
 
jusia 
MODERATOR



Dołączyła: 14 Mar 2009
Posty: 1959
Skąd: Poznań/Luboń
Pomogła: 326 razy


 #6  Wysłany: 2010-01-18, 18:38  


AndrzejS, ,to bardzo pomocne porady.
Jak Tatuś odszedł,mieliśmy dość spory problem z ubraniem,zwłaszcza marynarki.Teraz wiem,że mogliśmy zastosować tu przedstawiony sposób na ubranie..
Bardzo dobrze ,że piszesz o takich rzeczach,ponieważ jestem pewna,że przydadzą się one innym-niestety...
_________________
================================
www.fundacja-onkologiczna.pl
 
 
jaga-bz 


Dołączyła: 08 Lut 2009
Posty: 26
Pomogła: 16 razy

 #7  Wysłany: 2010-01-20, 02:18  


Jakiś czas temu myślałam o założeniu właśnie takiego wątku - przyklejony? - ale może o innym tytule - nie "Opieka hospicyjna", a n.p. "Opieka nad chorym w domu". Jakie jest stanowisko Administracji w tej kwestii?

Andrzeju, masz wiedzę, doświadczenie i przede wszystkim jesteś osobą życzliwą.
Myślę, że zechcesz nadal dzielić się swą wiedzą.
A może też i inni zechcą udzielić cennych, przydatnych porad.

Dorzucę do tego co napisałeś powyżej mój sposób na zmianę bielizny.
Kiedy mąż był słaby, miał problemy z siadaniem, na głowie bliznę pooperacyjną a należało często zmieniać t-shirty, to aby go nie męczyć, po prostu rozcięłam kilka z nich przez środek tyłu i nie musiałam już przeciskać przez głowę. W ten sam sposób można zakładać górną część piżamy, czyli "tyłem do przodu".
Gustowne śliniaczki też są bardzo przydatne :-D
Pozdrawiam.
 
AndrzejS 


Dołączył: 14 Lut 2009
Posty: 200
Skąd: Bielsko-Biała
Pomógł: 29 razy

 #8  Wysłany: 2010-01-23, 00:05  


Witam
Jaga-bz a dlaczego się boisz słowa HOSPICJUM.Jest to stereotyp albo inaczej jest to standard.
Jesteśmy wzywani do pacjentów najczęściej w momentach kryzysowych.
Najczęściej wtedy kiedy rodzina opiekująca się chorym nie daje sobie już rady.Jest już na skraju wyczerpania fizycznego i psychicznego.
Jak duże jest zdziwienie i chorego i rodziny jak widzą normalnych ludzi ,ludzi którzy uczą ich jak postępować z chorym, jak przebrać jak umyć jak zmienić pampersa i jak to zrobić minimalnym wysiłkiem (dlatego to opisałem w pierwszej kolejności).
Jak widzą lekarzy specjalistów opieki paliatywnej,lekarzy którzy potrafią zminimalizować ból.
I co jest najważniejsze,ludzi którzy podchodzą do tego z sercem.
Nie bójcie się ani słowa HOSPICJUM ani nie bójcie się ludzi ,którzy tam działają.

Następnym tematem ,który chcę opisać jest temat
Jak poznać że są to ostatnie dni albo ostatnie godziny życia chorego.
Pozdrawiam
 
maja12 


Dołączyła: 12 Lip 2009
Posty: 39
Pomogła: 7 razy

 #9  Wysłany: 2010-01-23, 10:27  


AndrzejS napisał/a:
Następnym tematem ,który chcę opisać jest temat
Jak poznać że są to ostatnie dni albo ostatnie godziny życia chorego.


Myślę że to dobry pomusł, podejrzewam że wielu z nas, walczących z tym paskudztwem razem z naszymi bliskimi nie ma zielonego pojęcia jak to wygląda.
Ja próbowałam znaleźć coś na ten temat w internecie i nie znalazłam nawet jednej informacji, i bardzo żałuję że nie trafiłam tutaj wcześniej, bo gdybym wiedziała że to już zbliża się koniec mogłabym lepiej pomóc mojej mamusi przejść na drugą stronę.
A o tym że to już- to nawet nie raczył nas poinformować lekarz który widział mamę dzień przed śmiercią,a przecież na pewno wiedział...
Dlatego dżiękujęAndrzejS, i podziwiam DSS że potrafi powiedzieć te magiczne słowa tutaj na forum, że to juz czas się pożegnać...
Pozdrawiam.
 
monika30 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 02 Gru 2009
Posty: 410
Pomogła: 77 razy

 #10  Wysłany: 2010-01-27, 22:12  


AndrzejS, oraz DSS jesteście wspaniałymi ludźmi. Dzięki informacjom uzyskanym od Was oraz wskazówkom my zwykli ludzie, którzy staneliśmy do tej nierónej walki z okropnym choróbskiem jakim jest nowotwór, nie błądzimy już we mgle.... W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, niejasności wystarczy zwrócić się do Was z pytaniem....pewniakiem jest to, że nikt z nas nie zostanie tu sam ze swoim problemem....

Dlatego chciałabym jedno proste słowo bo tylko tyle mogę zrobić....DZIĘKUJĘ
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #11  Wysłany: 2010-01-27, 22:31  


ostatnie dni lub godziny chorego..........
Zazwyczaj zasadnicza sprawa ktora nas moze niepokoic to skad bedziemy wiedziec ze smierc sie zbliza?
śmierc u osób chorujacych na raka,rzadko przychodzi nagle,zwykle mamy znaki ostrzegawczxe,ze stan chorego sie pogarsza,poniewaz wiecej spii czesto bezwolnie przechodzi ze snu w utrate swiadomosci,sposob oddychania takze sie zmienia moze stac sie głosny co spowodowane jest zwilgoceniem płuc.

gdy chory nie jest w stanie mowic nalezy pamietac ze zmysł słuchu zanika ostatni,,takze nadal mozemy pocieszac naszych bliskich .............

ludzie umierajacy na raka na pewno nie zrywaja sie w ostatniej chwili
prostu dla wiekszosci ludzi jest to proces łagodny -zapadaja w geboka śpiączke i po prostu przestaja oddychac
 
barbara kwiatkowska 



Dołączyła: 29 Sty 2010
Posty: 14

 #12  Wysłany: 2010-01-29, 17:10  


Tato jest objęty opieką hospicjum w Krakowie , ma raka jelita grubego , jest po chemioterapi , sa przerzuty , miał w listopadzie ściąganą wodę z płuca .
Jest w domu ,ale mam pytanie o podawany lek - dexamethason.
Bardzo żle się po nim czuje, jest pobudzony , wręcz agresywny ,/ o ile tak można powiedzieć o osobie leżącej ,nie mogącej usiąść samodzielnie/ nie może spać w nocy, ma jakieś urojenia , sprawia wrażenie jakby miał wybuchnąć , aż trzęsie się cały .
Czy to są skutki uboczne tego leku i czy one mu nie zaszkodzą , bo na razie to wykańcza moją mamę , która się o niego troszczy ?
_________________
Wiktoria
 
AndrzejS 


Dołączył: 14 Lut 2009
Posty: 200
Skąd: Bielsko-Biała
Pomógł: 29 razy

 #13  Wysłany: 2010-01-29, 22:08  


Witam
trudno mi odpowiedzieć na Twoje pytanie,nie jestem wolontariuszem medycznym.
Wpisz w googlach i poszukaj jak ten lek może działać.Poczytaj też o skutkach ubocznych.
Natomiast z doświadczenia wiem,że na takie stany agresji w stosunku do osób najbliższych świetnie sprawdza się HALOPERIDOL.
Potrafią się wyciszyć ludzie bardzo agresywni,którzy w swoich bliskich rzucali szklankami,nożami,łyżeczkami i tym co im jeszcze podeszło pod rękę.
Poproś doktorkę żeby to przepisała,oczywiście bardzo ostrożnie,bo lekarze nie lubią jak się im coś sugeruje.
Działanie też możesz sprawdzić na googlach.
Napisz też jak to się sprawdziło w przypadku taty.
Pozdrawiam
 
barbara kwiatkowska 



Dołączyła: 29 Sty 2010
Posty: 14

 #14  Wysłany: 2010-01-30, 18:54  


Dziękuję za odpowiedż ,

na razie lekarka zaleciła hydroksyzine na uspokojenie , będzie z wizyta w poniedziałek .

szukam informacji w internecie , ale widze ze może mieć takie skutki uboczne .

pozdrawiam Wiktoria
_________________
Wiktoria
 
Dosia 


Dołączyła: 30 Sty 2010
Posty: 10

 #15  Wysłany: 2010-01-30, 20:38  


Zaczelam chodzic po forum i natknelam sie na ten temat.
Bardzo pomocny, dziekuje Andrzeju.
Przyznam ze czesc z tych rad jakos instynktownie wykonywalam, moze czesciowo po opiece nad malym dzieckiem.
Choc teraz wyprobuje calosciowe podejscie, bo coraz trudniej jednak moja mama wspolpracuje.

Jakos martwie sie o mycie, czy wszystko dobrze robie, wiec chetnie poczytam na ten temat jesli bedziesz mial chwile.

Co do dexamethasonu, to faktycznie moze tak dzialac to raz, dwa ze sam guz moze powodowac rozne zachowania.
Moja mama tez to dostaje, ale u niej po prostu minimalizuje sennosc, bez leku (oprocz innych skutkow) pewnie spalaby non stop a tak da sie ja wyrwac z letargu.

Jak powinno sie oklepywac chorego ? Tzn ile razy dziennie czy jakies konkretne okolice ?

Dzieki za pomoc wszelka, a teraz zmykam do mamy.

Dodam tylko ze choc mama jest objeta opieka hospicjum domowego, to choc wszystko niby milo i fajnie to jednak pielegniarka ktora przychodzi miala mi pokazac pewne rzeczy a jakos tak powie i mysli ze juz wszystko jasne a ja dupa wolowa zaciskam zeby i mowie ze dam sobie rade
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group