1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
O co tu chodzi - interpretacja wyniku
Autor Wiadomość
MagdaZ 


Dołączyła: 22 Lip 2013
Posty: 10
Skąd: Bydgoszcz

 #1  Wysłany: 2013-07-22, 17:04  O co tu chodzi - interpretacja wyniku


Witam Was serdecznie.
Jestem tu pierwszy raz i bardzo Was prosze o pomoc.

17.07.2013r moja mama dowiedziała się, że ma raka płuc (tak powiedział jej lekarz). Jestem w tym temacie kompletnie zielona i tak trafiłam na Wasze forum. Czytałam, czytałam i w końcu postanowiłam napisać.

05.07.2013r mama była w szpitalu gdzie wykonano wideotorakoskopie prawostronną, resekcje klinową płata środkowego i brzeżną płata dolnego płuca prawego (nie wiem o co tu chodzi - przepisuję z dokumentu).

Potem jest opis: na powierzchni płuca widoczne biało-różowe guzki wciągające miąższ płuca, zlokalizowane głównie w płacie dolnym i środkowym. W płacie środkowym zlewają się ze sobą tworząc większy guz. Opłucna żebrowa pokryta pojedyńczymi białymi guzkami. Opłucna śródpiersiowa i przepona w ocenie endoskopowej bez zmian patologicznych.

Wynik badania patomorfologicznego z okolic miąższa płata środkowego płuca prawego, płata dolnego płuca prawego: adenocarcinoma acinare praecipue solidum (male differentatium) disseminatum pulmonis (G3) - immunofenotyp charakterystyczny dla pierwotnego raka gruczołowego płuca.
badanie immunohistochemiczne
CK 17(-)
CEA (+)
CK 7 (+)
CD X2 (-)
mammaglobin (-)
GCDFP-15 (-)
TTF-1 (+)
CD 15 (+)
CD 34 (-)
CA 125 (-)

Wynik badania patomorfologicznego z okolicy guza płuca prawego i guzka opłucnej: adenocarcinoma acinare praecipue solidum (male differentatium) disseminatum pulmonis et pleurae parietalis (G3) - immunofenotyp charakterystyczny dla pierwotnego raka gruczołowego płuca.

TK klatki:
Liczne guzki krągłe podopłucnowe widoczne w płucu prawym na jego obwodzie, przyśródpiersiowo i przy szczelinie skośnej wielkości 11 mm, pojedyncze zmiany "zlewają się" ze sobą. Pojedynczy nieregularny obszar konsolidacji o wym. 14x12 mm odwodowo w segmencie 3 prawym. Drobnoguzkowe zagęszczenia zlewające się w obszar typu matowej szyby w segmencie 10 lewym. Węzły chłonne śródpiersia i wnęk niepowiększone. Nadnercza w normie. Zmiany zwyrodnieniowo-def. kręgosłupa.Th

Z tymi wynikami była u onkologa, który zapisał ją na chemię (05.08.2013r) - Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmunologii.
Z tego co czytałam, chemię podają jeżeli stan jest już bardziej zaawansowany (jak mniej to operują) - czy dobrze to rozumiem?

26.07. - zapisałam mamę na konsultację do CO w Bydgoszczy.
Nie wiem co robić - czy ma iść na tą chemię w centrum Pulmunologii, czy może lepiej w CO Bydgoszcz.

Co Wy o tym myślicie?
 
infinity 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 21 Sie 2012
Posty: 576
Skąd: United Kingdom
Pomogła: 197 razy

 #2  Wysłany: 2013-07-22, 21:13  


jesli Twoja mama miala resekcje klinowa jak piszesz tzn, ze odbyl sie zabieg chirurgiczny

[ Dodano: 2013-07-22, 21:15 ]
zabiegi chirurgiczne wykonywane sa w stopniu zaawansowania nie wyzszym niz III A tzn I,II i III A
 
 
czerwonykapturek 



Dołączyła: 21 Maj 2013
Posty: 43
Pomogła: 5 razy

 #3  Wysłany: 2013-07-22, 21:47  


W tym samym mieście są oba centra?

Jak tak, to wybralabym CO Bydgoszcz. I tak będziesz jeszcze miała konsultacje u nich przed ewentualnym terminem w centrum Pulmunologii.

Pozdrawiam
 
MagdaZ 


Dołączyła: 22 Lip 2013
Posty: 10
Skąd: Bydgoszcz

 #4  Wysłany: 2013-07-23, 18:15  


ten zabieg to było to pobranie wycinków do badania.

Nie wiem co to jest ta resekcja klinowa - czy to znaczy, że jej juz coś wycieli?

Możecie mi wytłumaczyć dlaczego lekarz nie kieruje jej na operację wycięcia tylko na chemię skoro te guzki sa małe (no chyba, że 11 mm i 14x12 mm to nie są małę?).

i po czym mam rozpoznać stopień zaawansowania?

Mam nadzieję, że lekarz w CO rozjaśnie mi w głowie, bo narazie jak czytam to coraz bardziej "czarno" to widzę.
 
Lejandra 


Dołączyła: 21 Mar 2013
Posty: 138
Skąd: Łódź
Pomogła: 18 razy

 #5  Wysłany: 2013-07-23, 19:19  


Witaj, odnośnie stopnia zaawansowania- http://www.forum-onkologi...-tnm-vt1121.htm

Jeśli chodzi o skierowanie na chemioterapię.. Wydaje mi się, że ze względu na liczebność guzków w płucu operacja jest póki co niemożliwa, dlatego w pierwszej kolejności Twoja mama będzie leczona cytostatykami.

Czekaj proszę na opinię specjalistów z naszego forum :) I przede wszystkim pytaj o wszystko lekarza.
Pozdrawiam!

ps. Piszesz, że "czarno to widzisz"... - pamiętaj, że każdy przypadek jest inny! Trzymam kciuki :)
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #6  Wysłany: 2013-07-23, 19:24  


MagdaZ napisał/a:
Nie wiem co to jest ta resekcja klinowa - czy to znaczy, że jej juz coś wycieli?

Tak, wycięli fragment płuca .
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #7  Wysłany: 2013-07-23, 19:30  


MagdaZ napisał/a:
Nie wiem co to jest ta resekcja klinowa

Wystarczy pogooglać.
To wycięcie fragmentu płata płuca zajętego guzem, w kształcie klina.

MagdaZ napisał/a:
Możecie mi wytłumaczyć dlaczego lekarz nie kieruje jej na operację wycięcia tylko na chemię

Operacja już była, więc nieco nie rozumiem pytania.

Czy na wyniku histopatologii nie ma nic więcej? Żadnego co dokładnie pobrano, czym dokładnie jest materiał?

Czy było wykonane USG jamy brzusznej?
_________________
 
MagdaZ 


Dołączyła: 22 Lip 2013
Posty: 10
Skąd: Bydgoszcz

 #8  Wysłany: 2013-07-23, 21:07  


USG jamy brzusznej (20.06.2013)
Pęcherzyk zółciowy cienkościenny, złogów nie zawiera. Wątroba, badana głównie przez międzyżebrza, w widocznych fragmentach normoechogeniczna. Śledziona, trzustka normoechogeniczne, niepowiększone. Narki o zachowanej echostrukturze, bez cech zastoju moczu. Przestrzeń okołoaortalna w widocznych fragmentach wolna.

odnośnie tej "operacji" - mama poszła na zabieg pobrania próbek do badania (tak mi przynajmniej powiedziała) i jestem przekonana, że ona tak myśli. Było to wykonywane metodą laparoskopową - pobór próbek do badania patomorfologicznego.
Czy to znaczy, że wykonano jakieś "dodatkowe" rzeczy - czyli wycieli tą część z guzem?

Na wyniku badania patomorfologicznego pisze

Rodzaj materiału: materiał pooperacyjny (fragment guzka płata środkowego i guzki opłucnej żebrowej)
a na drugim (nie wiem czemu są 2)
Rodzaj materiału: zmiany rozsiane fragment płata środkowego i fragment płata dolnego.

Pod obydwoma wynikami pisze immunofenotyp charakterystyczny dla pierwotnego raka gruczołowego płuca.

Chyba się w tym wszystkim już pogubiłam :uuu:
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #9  Wysłany: 2013-07-23, 21:10  


Szczerze mówiąc, ciężko wyciągnąć ogólne wnioski jak przepisujesz tak wszystko częściami - czy jest szansa, byś po prostu wkleiła zdjęcie / skan wypisu ze szpitala po zabiegu? Gdzie będzie całość rozpoznania, wykonanych procedur etc.
_________________
 
MagdaZ 


Dołączyła: 22 Lip 2013
Posty: 10
Skąd: Bydgoszcz

 #10  Wysłany: 2013-07-23, 21:46  


oto wyniki

[ Dodano: 2013-07-23, 21:47 ]
nie wiem czemu tak mi się wkleiły, ale chyba je widać?? ;) Sorki















[ Dodano: 2013-07-24, 17:38 ]
czy możecie podpowiedzieć mi o co mam w piątek na wizycie w CO pytać:
zapisuję sobie na kartce pytania (hasła), ale boję się, że o czymś zapomnę albo palnę coś głupiego.
Chcę zapytac o badanie PET, o chemię, o to z kim się kontaktować jakby coś się działo po podaniu chemii, czy leki, które mama bierze na dalej brać, czy coś jej podać np. ten olej z wątroby rekina.


PICT0077.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 2528 raz(y) 656,18 KB

PICT0078.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 2317 raz(y) 596,74 KB

PICT0079.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 2325 raz(y) 593,88 KB

PICT0080.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 2485 raz(y) 411,21 KB

PICT0081.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 2481 raz(y) 580,93 KB

PICT0082.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 2075 raz(y) 325,36 KB

PICT0083.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 2253 raz(y) 570,21 KB

 
MagdaZ 


Dołączyła: 22 Lip 2013
Posty: 10
Skąd: Bydgoszcz

 #11  Wysłany: 2013-07-25, 17:40  


No i co myślicie o tych wynikach? :?:
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #12  Wysłany: 2013-07-25, 19:10  


MagdaZ napisał/a:
Możecie mi wytłumaczyć dlaczego lekarz nie kieruje jej na operację wycięcia tylko na chemię skoro te guzki sa małe (no chyba, że 11 mm i 14x12 mm to nie są małę?).

i po czym mam rozpoznać stopień zaawansowania?

Prawdopodobnie jest to stopień zaawansowania T1N0M1a.

W tej sytuacji IV st. zaawansowania choroby jest określony prawidłowo i zalecenie chemioterapii jest właściwe.
O VTS (wideotorakoskopii) zadecydowano z powodu umiejscowienia zmian - dostępne do pobrania oraz badania patomorfologicznego były przede wszystkim guzki opłucnej. VTS spełniła tu więc rolę biopsji wycinającej.
Bez rozpoznania patomorfologicznego nie można bowiem rozpocząć leczenia systemowego raka płuca.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
MagdaZ 


Dołączyła: 22 Lip 2013
Posty: 10
Skąd: Bydgoszcz

 #13  Wysłany: 2013-07-25, 20:18  


Teraz to mnie Pani zaskoczyła tym IV stadium :-(

czy to znaczy, że żadna operacja nie wchodzi w grę?
A jakie jest to leczenie systemowe??

Najpierw chemioterapia tak? a co dalej? Czy jest aż tak strasznie źle?

Mama nie ma żadnych objawów - wprawdzie szybko się męczy, ale zawsze myślałam, że to przez jej masę (nie należy do szczupłych ;) .
To raczysko wyszło całkiem przypadkiem - przy badaniu czegoś innego (już nie wiem nawet czego).

A ten cybernóż? Co myslicie?

jestem przerażona :cry:
 
ela1 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 27 Lut 2010
Posty: 2479
Pomogła: 516 razy

 #14  Wysłany: 2013-07-25, 22:06  


MagdaZ napisał/a:
czy to znaczy, że żadna operacja nie wchodzi w grę?

Niestety w IV-tym stadium choroby, operacja jest wykluczona.
MagdaZ napisał/a:
A ten cybernóż?

Moim zdaniem nie, jest za dużo guzków.
MagdaZ napisał/a:
A jakie jest to leczenie systemowe??

Chemioterapia.

Bardzo mi przykro.
Niestety nowotwór płuc bardzo długo nie daje żadnych objawów i chorzy oprócz kaszlu... przeważnie nie odczuwają żadnych dolegliwości.

pozdrawiam
_________________
"Odnajdź w sobie zalążek radości, a wtedy radość pokona ból"- R. Campell
 
MagdaZ 


Dołączyła: 22 Lip 2013
Posty: 10
Skąd: Bydgoszcz

 #15  Wysłany: 2013-07-29, 19:31  


Witam ponownie.

Miałam nadzieję, że się mylicie (sorki, ale tak właśnie myślałam) ale lekarz z CO potwierdził waszą diagnozę.

jestem załamana.

Mama 05.08. rozpoczyna chemię - nie wiem jaką, ale tego samego dnia mamy wizytę u onkologa (po wynikach porannych krwi) i wtedy, mam nadzieję więcej się dowiem.
Zdecydowała, że nie będzie się leczyć w CO. Ja ją namawiałam, ale po tej diagnozie powiedziałam, że to jej decyzja. Ona nie zdaje sobie sprawy z powagi, ale to i lepiej.
ja jakoś nie mogę dojść do siebie. Co prawda przy niej zachowuję się jakby wszystko było prawie ok, ale ta myśl nie daje mi spokoju.

[ Dodano: 2013-07-30, 18:38 ]
czytam to Wasze-już nasze forum i czytam.
czy mama przy pierwszej chemii może dostać docetaksel lub lek tarceva, czy to dopiero w póżniejszym okresie - po którymś tam cyklu chemii?
Czy lekarz powinien jej zapisać jakiś lek osłonowy przed chemią, czy wystarczy jakiś bez recepty z apteki?

Chyba jeszcze dużo musze poczytać bo narazie to mało co wiem.
Pomęczę Was jeszcze :mrgreen:
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group