1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
nieoperacyjny rak żołądka
Autor Wiadomość
bartass28 


Dołączyła: 12 Mar 2015
Posty: 53
Pomogła: 3 razy

 #16  Wysłany: 2015-11-27, 15:27  rak żołądka, a teraz nowotwór D38.0 - czego się spodziewać ?


Witam,

Wczoraj tata dostał wyniki tomografii gardła - nowotwór o niepewnym lub nieznanym charakterze ucha środkowego, narządów układu oddechowego i klatki piersiowej - krtań, kod ICD10 D38.0, tata z początkiem roku ma zdiagnozowanego raka żołądka z przerzutami do wątroby, jest po 15 chemii, błagam pomóżcie, rozumiem, że to przerzuty - czy guzy mogą być złośliwe ?, czego się spodziewać ?, czytam czytam w internecie jedni piszą, że to raczej guz złośliwy, inni że duże prawdopodobieństwo zmian łagodnych, 15 grudnia tata ma mieć biopsję, jednak chciałabym coś do tego czasu wiedzieć, cokolwiek ...
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #17  Wysłany: 2015-11-27, 15:41  


bartass28,
A z jakiego powodu wykonano tomografię? I to jest tomografia tylko gardła/szyi czy klatki piersiowej?
Piszesz bardzo niejasno, najlepiej przytocz, proszę, cały opis badania.
Bez tego nie da się powiedzieć, czy jest podejrzenie przerzutów pochodzących z raka żołądka czy podejrzenie innego nowotworu złośliwego.
 
bartass28 


Dołączyła: 12 Mar 2015
Posty: 53
Pomogła: 3 razy

 #18  Wysłany: 2015-11-27, 16:04  


robiony był tomograf gardła, ponieważ tata jakiś czas temu przez bardzo długi czas nie mógł praktycznie w ogóle mówić, teraz już jest ok, nie mam wyników badań przy sobie, to co napisałam zostało podyktowane przez moją mamę telefonicznie, wydaje mi się że są to chyba najistotniejsze informacje, bardziej chodziło mi o wyjaśnienie samego pojęcia związanego z tym niepewnym/nieznanym nowotworem - co może się za tym kryć ?, jak będę mieć wynik TK zamieszczę
 
Tamburyn 


Dołączył: 25 Lis 2015
Posty: 36
Pomógł: 1 raz

 #19  Wysłany: 2015-11-27, 16:23  


bartass28 napisał/a:
co może się za tym kryć ?, jak będę mieć wynik TK zamieszczę


Bartkuss, bez kompletnego opisu nie da się powiedzieć co może być, więc umieść TK i dopiero spodziewaj się bardziej rzeczowych odpowiedzi.
Przy jednej okazji, napisz czy były wykonywanie inne badania (biopsja?) - nie musisz odpisywać teraz, żeby nie robić zamętu, jeśli będziesz w posiadaniu innych wyników to umieść je wszystkie razem (wymazując dane pacjenta i lekarza).
_________________
Dum Spiro Spero.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #20  Wysłany: 2015-11-27, 17:29  


bartass28,
Kod ICD 10 to międzynarodowa klasyfikacja chorób. A D38:
http://www.onkologia-onli...atki_piersiowej
Z tego wynika, że u Taty jest, albo było, podejrzenie innego, odrębnego nowotworu złośliwego umiejscowionego w tych wskazanych lokalizacjach.
 
bartass28 


Dołączyła: 12 Mar 2015
Posty: 53
Pomogła: 3 razy

 #21  Wysłany: 2015-11-29, 12:00  rak żołądka, a teraz kolejny nowotwór


Witam,

podaję wynik badania KT narządów szyi - bad z kontrastem

Badanie powtórzono ze względu na artefakty, ale występują one nadal utrudniając ocenę krtani. Oba fałdy głosowe o nieco nierównych powierzchniach i niejednorodnym wzmocnieniu po podaniu środka kontrastowego, mają podobną grubość.
Ognisk na poziomie głośni radiologicznie jednoznacznie podejrzanych nie stwierdza się, ale ze względu na patologie stwierdzone w badaniu klinicznym konieczna weryfikacja hist-pat. Aparat chrzęstny krtani bez patologii.
Nieznacznie zmniejszona powietrzność lewego zachyłka gruszkowatego. Poza tym w obrębie struktur gardła, bez zmian patologicznych. Powiększonych węzłów chłonnych po obu stronach szyi nie stwierdza się. Drobne pozapalne zmiany przyśluzówkowe w obu zatokach szczękowych. Skrzywienie przegrody nosa z listwą kostną od strony lewej jamy nosowej .

Będę niezmiernie wdzięczna za jakąkolwiek pomoc w interpretacji wyniku !
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #22  Wysłany: 2015-11-29, 12:31  


bartass28,
Jako podejrzane w tk wskazano oba fałdy głosowe. Obraz radiologiczny nie pokazuje ze 100% pewnością, że są to zmiany o charakterze nowotworowym i dlatego należy wykonać badanie histopatologiczne wycinka z tej okolicy.
 
bartass28 


Dołączyła: 12 Mar 2015
Posty: 53
Pomogła: 3 razy

 #23  Wysłany: 2016-01-20, 13:35  score = 2+ co to znaczy?


Bardzo proszę o wyjaśnienie co oznacza wynik:
"odczyn niejednoznaczny w komórkach raka naciekajacego Score=2+ "

będę wdzięczna za wszelką informację
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #24  Wysłany: 2016-01-20, 13:56  


bartass28,
Po pierwsze to jest pytanie oderwane od większej całości. Domyślam się , że chodzi o jakiś wynik immunohistochemiczny, ale jak mam Ci odpowiedzieć nie wiedząc co i po co badano?
Nawiązując do Twojego wątku o raku żołądka zapytam tylko czy chodzi o sprawdzanie statusu receptora HER2?
Po drugie masz swój wątek i w nim umieszczaj kolejne pytania - nie ma potrzeby zakładania nowego wątku.
Chyba, że to pytanie jest związane z zupełnie inną, nową historią. Wówczas poprosimy o więcej danych, żeby wiedzieć w jakim temacie mamy się poruszać.
 
bartass28 


Dołączyła: 12 Mar 2015
Posty: 53
Pomogła: 3 razy

 #25  Wysłany: 2016-01-21, 09:53  


tak, jest to rak żołądka - wynik histopatologiczny o dokładnej treści:

"oznaczono ekspresję białka HER2 przy użyciu HerceptTest(Dako). Odczyn niejednoznaczny w komórkach raka naciekającego (Score=2+). Wskazana ocena amplifikacji genu HER2 metodą FISH"

i jeszcze jedno pytanie, tata ma chemioterapię wg programu FLOT, nigdzie nie mogę znaleźć przypadku kogoś kto także wg tego programu otrzymuje chemię, czy ja dobrze odczytuję zatem kartę informacyjną leczenia szpitalnego, czy jest to nazwa chemii zatem czy czegoś innego?
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #26  Wysłany: 2016-01-21, 10:18  


HER2 musi być oznaczone przy pomocy innej metody badawczej, na razie wynik nie potwierdza w 100% tzw. dodatniego statusu HER2. Jeśli amplifikacja się potwierdzi to będzie można wprowadzić dodatkowe leczenie celowane.
A ta chemia to nie EOX? Bo FLOX to raczej jelito grube. Przykro mi, nie wiem. Może ktoś inny podpowie?

[ Dodano: 2016-01-21, 10:20 ]
Już znalazłam:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/23307258/
 
bartass28 


Dołączyła: 12 Mar 2015
Posty: 53
Pomogła: 3 razy

 #27  Wysłany: 2016-01-21, 11:08  


proszę mi tylko jeszcze napisać jaka jest różnica pomiędzy dodatnim a ujemnym statusem HER2?, co to w zasadzie oznacza?, bo nigdzie nie mogę znaleźć jakiejś konkretnej odpowiedzi. Przeglądałam wszystkie wyniki ojca i o EOX nie mam mowy nigdzie, jest tylko napisane chemioterapia wg programu FLOT to wszystko ..
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #28  Wysłany: 2016-01-21, 11:24  


Dodatni HER2 oznacza, że nowotwór może być leczony dodatkowymii lekami, tzw.celowanymi. Są to konkretne przeciwciała - w tym wypadku trastuzumab.
A FLOT ( wg załączonego opracowania) to fluorouracyl, leukoworyna, oksaliplatyna i docetaksel.
 
bartass28 


Dołączyła: 12 Mar 2015
Posty: 53
Pomogła: 3 razy

 #29  Wysłany: 2016-01-21, 11:44  


dokładnie, właśnie taki jest skład chemii taty. Tata na początku leczenia miał być leczony jakimiś innymi lekami, coś na zasadzie eksperymentu czy coś takiego, miał w tym celu robione jakieś badania (właśnie nie wiem czy to przypadkiem nie był ten HER2) i wynik który wyszedł nie kwalifikował go do takiego leczenia. Myślisz że ta chemia FLOT jest ok?, bo pisałaś że raczej jest ona dla pacjentów z rakiem jelita, tak mnie czasem zastanawia dlaczego tata ma akurat taką a w większości pacjenci otrzymują chemię systemem EOX ..
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #30  Wysłany: 2016-01-21, 12:05  


Pomyliłam FLOT z FLOX. Ten pierwszy schemat jest "żołądkowy". Jeśli dobrze rozumiem materiały na temat tego schematu, to jest on dosyć nowy.
Co do "eksperymentów" to może próbowano włączyć Tatę do jakiegoś badania klinicznego?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group