1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Łagodne zmiany piersi, powiększony węzeł chłonny
Autor Wiadomość
elzbieta1963 


Dołączyła: 18 Maj 2011
Posty: 6

 #1  Wysłany: 2011-05-18, 15:51  


USG, piersi gruczolowe.
W badaniu obu piersi zmian ogniskowych nie stwierdza sie.
W dole pachowym lewym pojedynczy patologiczny wezel chlonny do 18 mm.
Obraz piersi w granicach normy BIRDAS 1 . - Piersi o utkaniu gruczolowo-tluszszowym.
W obu piersiach widoczne drobne zwapnienia o cechach lagodnych miejscami tworzace drobne skupiska.
Zmian wyodrebnionych nie stwierdza sie.
Obraz zmian lagodnych BIRDAS 1.
Doly pachowe bez cech patologi.

Skod ten patologiczny wezel czy to jest wezel nowotworowy

 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2011-05-19, 18:20  


Zmiany wyglądają na łagodne, powiększony węzeł jest na tyle duży, że może budzić niepokój,
chociaż nie można w tej chwili wypowiedzieć się, czy ma charakter nowotworowy.
Sugeruję zasięgnięcie opinii lekarza o zasadności wykonania biopsji tego węzła.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
elzbieta1963 


Dołączyła: 18 Maj 2011
Posty: 6

 #3  Wysłany: 2011-05-19, 20:23  Łagodne zmiany piersi, powiększony węzeł chłonny


Dziekuje za odpowiedz.Mam jeszcze pare pytan.Co oznacza wezel patologiczny w badaniu USG.Dlaczego w badaniu mamograficznym doly pachowe sa wolne od patologii.Czy to mozliwe ze wynik mammografi jest zle interpretowany.Jaka moze byc inna przyczyna patologii wezla.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #4  Wysłany: 2011-05-19, 22:12  


Patologią jest każde odstępstwo od normy, powiększenie węzła (tak znaczne) jest więc stanem patologicznym.
Nie każde badanie musi wszystkie zmiany wykazywać, ponadto wielkość zmian ma też charakter dynamiczny: ulega zmianom w czasie.
Podczas badania mammograficznego węzły pachowe nie musiały być lub były nieznacznie powiększone, czego badanie mogło nie wykazać.
Wynik MMG raczej jest interpretowany poprawnie, natomiast - jak wyżej napisałem - nie zawsze i nie wszystko na takim wyniku musi być widoczne.
Przyczyną powiększenia węzła może być stan zapalny, jest to wtedy powiększenie tzw. odczynowe.
Ale też węzeł jest na tyle duży, że wydaje mi się celowe rozważenie wykonania jego biopsji.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
elzbieta1963 


Dołączyła: 18 Maj 2011
Posty: 6

 #5  Wysłany: 2011-05-20, 12:06  


Witam, bylam u onkologa porownal wyniki badan i zasugerowal chorobe kociego pazura.Czy to mozliwe abym mogla sie zarazic,nigdy nie bylam podrapana przez kota.Zlecil antybiotyk i kazal po 10 dniach wykonac powtorne Usg piersi.Badajac mnie nie mogl odnalezc wezla,gdy znalazl okreslil go jako spoisty i ruchomy.Co to znaczy.Pozdrawiam
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #6  Wysłany: 2011-05-20, 12:25  


Węzeł spoisty i ruchomy oznacza, że jest wyczuwalny jako dający się łatwo wyodrębnić od otaczających tkanek i nie tworzy z nimi ścisłego zespolenia, jak bywa spotykane np. przy bardziej zaawansowanych nowotworowych zajęciach węzłów chłonnych.

Po jego [lekarza] zaleceniach poczekamy na wynik ponownego badania USG. Zamieść go tutaj.
Pozdrawiam.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
elzbieta1963 


Dołączyła: 18 Maj 2011
Posty: 6

 #7  Wysłany: 2011-05-21, 10:58  


Witam mam watpliwosci co do choroby kociego pazura,jezeli jest to wezel nowotwerowy,gdzie szukac przyczyny przerzutu czy jest to piers.pluca albo chloniak.Czy powinnam usunac caly wezel do badania,czy wykonac biopsje cienkoiglowa.Slyszalam ze wyniki biopsji czasami sa niemiarodajne.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #8  Wysłany: 2011-05-21, 11:31  


elzbieta1963 napisał/a:
Czy powinnam usunac caly wezel do badania,czy wykonac biopsje cienkoiglowa.Slyszalam ze wyniki biopsji czasami sa niemiarodajne.

To prawda, zawsze jest ryzyko, że biopsja może wyjść fałszywie ujemna (więcej o tym ostatnio było choćby tutaj).
Pobranie i przebadanie węzła jest metodą najpewniejszą, tyle, że wymaga ... pobrania go.
Myślę, że warto - z lekarzem - ten wariant postępowania omówić.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
elzbieta1963 


Dołączyła: 18 Maj 2011
Posty: 6

 #9  Wysłany: 2011-05-21, 12:01  


Na tym etapie diagnostyki zastanawiam sie nad wykonaniem innych badan,np:Tk klatkipiersiowej.Badaniem zwanym PET,analizie krwi,morf,OB,CRP, jakie pobrac badania biochemiczne,Zaczynam ostro panikowac.Prosze o kontakt.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #10  Wysłany: 2011-05-21, 13:59  


TK klp i PET to przy obecnej diagnozie - jeden powiększony do 18 mm węzeł - moim zdaniem "zbyt duży kaliber".
Analiza krwi - OK, ale przede wszystkim rozważyłbym biopsję / pobranie i przebadanie tego węzła.
Sugeruję Ci przedyskutowanie tego z lekarzem.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #11  Wysłany: 2011-05-21, 15:10  


Też myślę że zamiast tej pełnej gamy, wycięcie tego węzła i przebadanie (mam nadzieję że jest łatwo dostępny) da wynik szybszy i pewniejszy, bo w badaniach obrazowych to można dojść nawet do PET i nie mieć pewności. A jak lekarzowi powiesz o PET to chyba szybko się zgodzi na wycięcie. Powodzenia
_________________
sprzątnięta
 
elzbieta1963 


Dołączyła: 18 Maj 2011
Posty: 6

 #12  Wysłany: 2011-05-21, 16:19  


Witam,sama tego wezla nie moge palpacyjnie wybadac,onkolog mial z nim problem,.Jezeli mam wykonac biopsje to jaka,grubo czy cienkoiglowa.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #13  Wysłany: 2011-05-21, 18:32  


Elżbieto, lekarz wszystko powinien Ci dokładnie wyjaśnić. Podczas wizyty domagaj się tego.

W przypadku węzła chłonnego wg mojej wiedzy wykonuje się biopsję cienkoigłową.
Lekarz na pewno doskonale zna (powinien) procedury postępowania w takich przypadkach.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group