1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
guz lewej kosci biodrowej
Autor Wiadomość
123pocahontas 


Dołączyła: 08 Wrz 2015
Posty: 17

 #1  Wysłany: 2015-09-08, 12:47  guz lewej kosci biodrowej


witam serdecznie :)
to moj pierwszy post na tym forum i nie ukrywam, ze licze na wasza pomoc jako ekspertow od tematu ;)
otoz tak wcale do smiechu mi nie jest, bo wczoraj bylam na wizycie u lekarza reumatologa (w celu konsultacji) i lekarz ten obejrzal moje RTG stawow krzyzowo-biodrowych (ktore zlecil na poprzedniej wizycie) i dal skierowanie do chirurga onkologa z rozpoznaniem guz lewej kosci biodrowej do diagnostyki i kodem C41.4 :(.

a oto moje rtg "w lewej kosci biodrowej rozlegly obszar zmienionego utkania kostnego o wym 97,3 mm x 60,6 mm, dochodzacy rowniez do stawu k-biodrowego lewego o niejednorodnym charakterze z zageszczeniami i przejasnieniami-do dalszej pilnej diagnostyki, w tym TK miednicy. szpary stawowe st.k-biodrowych trudne do zwl.lewego stawu;w cz.dolnej prawego stawu nieznaczny obszar mozliwej sklerotyzacji podchrzestnej z przewezeniem tego stawu"

objawy ktore odczuwam od ok 4 lat to m.in silny bol (az wrecz mam chec gryzc sciane z bolu) w posladku promieniujacy do uda, ktory pojawia sie jak jestem w pozycji pollezacej-takiej, ze jestem oparta plecami o cos i nogi mam proste. czesto mnie tez bola rece, nogi, piety, kolana, lokcie, palce u rak. jak sobie rok temu palce stluklam to do tej pory odczuwam bol :(.

jestem juz umowiona (skierowanie dostalam jako pilne) do inst onkologii na ul roentgena w w-ie do dr beaty mitrega-korab.
bardzo prosze o opinie o tej p.doktor jak rowniez wasze uwagi co do mojego przypadku. jestem bardzo zdenerwowana a nie mam kogo sie doradzic :(
z gory dziekuje za kazdy wpis.
 
123pocahontas 


Dołączyła: 08 Wrz 2015
Posty: 17

 #2  Wysłany: 2015-09-09, 20:25  


nikt naprawde nic nie podpowie? :cry:
 
123pocahontas 


Dołączyła: 08 Wrz 2015
Posty: 17

 #3  Wysłany: 2015-09-10, 13:53  o czym swiadczy dobry wynik CEA


o moich dolegliwościach i podejrzeniach lekarzy pisałam kilka dni temu. dziś-po radzie znajomej-zrobiłam badanie CEA. wyszło 0,41 (norma 0-2,5 dla niepalących, czyli dla mnie). czy mam rozumieć ze nie mam komórek nowotworowych w organizmie? a może to badanie wcale nie jest wiarygodne? proszę odpowiedzcie, bo z nerwów już schudłam od poniedziałku ze 2 kg :cry: a wizyta u onkologa dopiero 23.09 :-(

[ Komentarz dodany przez Moderatora: Richelieu: 2015-09-14, 05:30 ]
Wątek scalony do właściwego tematu - proszę o stosowanie się do wymogów Regulaminu Forum.

 
solasola 


Dołączyła: 28 Sie 2015
Posty: 23
Pomogła: 2 razy

 #4  Wysłany: 2015-09-10, 14:42  


Odpowiadając na pytanie zadane w tytule wiadomości - o niczym.

CEA to marker nowotworowy (tzw. antygen karcinoembrionalny), uznawany niegdyś za wskaźnik raka jelita grubego.
W praktyce klinicznej badanie CEA ma zastosowanie głównie w wykrywaniu wznowy raka jelita grubego oraz odbytu po leczeniu chirurgicznym. Marker ten nie może być używany do badań przesiewowych w kierunku jakiegokolwiek guza, a także - co warto podkreślić -wykazuje małą przydatność w monitorowaniu leczenia nowotworów. Cyt. za: http://www.onkologia.opol...noci&Itemid=169

CEA nie odpowie Ci na pytanie o zmiany w biodrze. W Twoim przypadku musisz po prostu uzbroić się w cierpliwość i poczekać do wizyty u onkologa.

PS. Każdy ma swój wątek, więc zapewne ten post zostanie przeniesiony do Twojego wcześniejszego postu - tak tylko uprzedzam.
 
123pocahontas 


Dołączyła: 08 Wrz 2015
Posty: 17

 #5  Wysłany: 2015-09-11, 15:19  


a ja dzis znalazlam taka info:

CEA (antygen karcinoembrionalny)- ↑ rak jelita grubego i odbytnicy, rak żołądka, trzustki, piersi, płuca, szyjki macicy, pęcherza moczowego, prostaty, nowotwory nienabłonkowe (neuroblastoma, mięsaki, chłoniaki złośliwe, białaczki)
• Norma do 4 ng/ml, u kobiet w ciąży i u palaczy – do 10 ng/ml (podobnie o spożyciu alkoholu)
• Do 20 ng/ml – zapalenie i marskość wątroby, przewlekłe zapalenie trzustki, choroba wrzodowa żołądka i XII – cy, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zapalenie płuc.

Stężenie wyższe niż 20 µg/L nasuwa podejrzenie wystąpienia nowotworu nienabłonkowego.

Cel oznaczania markerów nowotworowych.
• Wykrycie nowotworu,
• Lokalizacja nowotworu,
• Ocena stopnia zaawansowania,
• Ocena stopnia zróżnicowania,
• Monitorowania leczenia,
• Wykrycia wznowy lub przerzutu,
• Określenia rokowania.
Częstość oznaczania markerów

Przed rozpoczęcia leczenia określa się stężenie podstawowe.

to ja juz nie rozumiem po co jest to badanie :(

a czy OB, ktore jest w normie to dobry znak? i ogolnie cala morfologia jest super. mam tylko obnizone plytki krwi, ale to od lekow ktore biore. norma jet 182 a ja mam 150.
 
solasola 


Dołączyła: 28 Sie 2015
Posty: 23
Pomogła: 2 razy

 #6  Wysłany: 2015-09-11, 16:01  


Pocahontas,

zauważ, że we wklejonym przez Ciebie opisie nie ma mowy o kościach ;) To tak na marginesie dyskusji o przydatności CEA.

Fakt, że wyniki dotychczasowych badań krwi są dobre to oczywiście dobra informacja, ale niestety nie odpowiadają one na pytanie o charakter zmiany w biodrze.
Radiolog stwierdził zmianę, którą określił jako "do pilnej diagnostyki onkologicznej" - tyle i aż tyle. Wymaga do konsultacji i dalszych badań - m.in. biopsji. Na tej podstawie będzie można określić charakter zmiany - złośliwa/niezłośliwa. Zdecydowanie przydałby się tu ekspert od nowotworów wywodzących się z kości.
Na tę chwilę nie masz stwierdzonego nowotworu. Tego się w myślach trzymaj :)

Absolutnie rozumiem Twój niepokój i strach. Domyślam się też, że chcesz dowiedzieć się więcej na temat takich zmian. Jeśli chcesz, możesz prześledzić podobne wątki na forum, jest w nich wiele przydatnych informacji. Możesz też np. zajrzeć tutaj: http://onkologia.org.pl/k...rzastki-stawowe

Przede wszystkim zachowaj spokój. Wiem, że to niełatwe, ale na podstawie własnego doświadczenia powiem, że niezwykle potrzebne.
 
123pocahontas 


Dołączyła: 08 Wrz 2015
Posty: 17

 #7  Wysłany: 2015-09-26, 20:38  juz po pierwszej wizycie :(


jestem bardzo mocno rozczarowana, a moze to standard i nie powinnam? otoz wizyta trwala ok 5 min, zadnego wywiadu, pytan co i gdzie boli, zadnego spogladania na wyniki (te ktore robilam przed wizyta i z racji tego ze wyszly zle dostalam skierowanie do onkolga).doktor tylko skserowala wynok opisowy i dala mi skierowanie na TK.
czy tak zawsze wyglada pierwsza wizyta? myslalam ze choc mne wypyta o wszystko i wezly chlonne sprawdzi.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #8  Wysłany: 2015-09-26, 21:57  


123pocahontas,
Lekarze w CO mają tabuny pacjentów. W oparciu o rtg nie ma co robić wywiadu. Na pewno "bogatsza" w wyjaśnienia będzie wizyta i rozmowa z wynikiem TK.
 
123pocahontas 


Dołączyła: 08 Wrz 2015
Posty: 17

 #9  Wysłany: 2015-09-27, 09:58  


aha, czyli ze nie to ze mnie olali, tylko to tak wyglada. bo ja to odebralam jako totalne olanie mnie i mojej sprawy :(. dziekuje :)
 
123pocahontas 


Dołączyła: 08 Wrz 2015
Posty: 17

 #10  Wysłany: 2015-10-02, 16:26  


bylam dzis na TK-licze tu na wasza mala pomoc. siedze teraz i wertuje net, ale nic nie znalazlam :-(
.
moze ktos podpowie co to takiego jest "obszar przebudowy kostnej osteosklerotycznej z niewielkimi obszarami rozrzedzenia"? i czy takie podsumowanie "obraz TK przemawia za lagodnym charakterem zmiany-podejrzenie dysplazji wloknistej" powinno mnie uspokic? jak sie opisuje nowotwor na TK?
a z kolei co wyczytalam w necie"

"Przerzuty nowotworowe można podzielić na...osteosklerotyczne - rzadko występujące, powodują patologiczną nadbudowę kości przez komórki kościotwórcze (osteoblasty).

co o tym wszystkim sadzicie?
 
majkelek 
MODERATOR


Dołączył: 18 Lut 2012
Posty: 1701
Pomógł: 1119 razy


 #11  Wysłany: 2015-10-03, 09:38  


Zamieść, proszę, pełen wynik tomografii.
 
123pocahontas 


Dołączyła: 08 Wrz 2015
Posty: 17

 #12  Wysłany: 2015-10-03, 16:06  


przepisuje wynik, ponieważ nie mam jak zrobić zdjęcia. a oto opis:
"w trzonie i talerzu kości biodrowej lewej rozległy, dość dobrze odgraniczony obszar przebudowy kostnej osteosklerotycznej z niewielkimi obszarami rozrzedzenia, o wym ok 82/38/45 mm. Kość biodrowa lewa w miejscu przebudowy pogrubiała, warstwa korowa kości nieprzerwana. Nie stwierdza się obecności odczynów okostnowych w obrębie kości biodrowej lewej. Obraz TK przemawia za łagodnym charakterem zmiany-podejrzenie dysplazji włóknistej.
Ognisko sklerotyczne o śr ok 10 mm w trzonie kości biodrowej prawej -obraz może odpowiadać wyspie kostnej?.
Poza tym kości miednicy bez widocznych obszarów przebudowy kostnej i ognisk destrukcji. Stawy krzyżowo-biodrowe drożne. Podchrzęstna sklerotyczna przebudowa w okolicy dolnych części szpar stawowych tych stawów z obecnością drobnych torbieli i nadżerek-podejrzenie sacroilitis."
 
Prof 


Dołączył: 16 Sie 2014
Posty: 28
Pomógł: 10 razy

 #13  Wysłany: 2015-10-04, 11:01  


Zmiany nowotworowe w kościach (pierwotne lub przerzutowe) są zwykle osteolityczne (co oznacza niszczenie kości objawiające się rozległym rozrzedzeniem struktury kostnej w obrazowaniu). Ważnym wyjątkiem od tej reguły są przerzuty raka prostaty ale raczej Ci to nie grozi :-).

Oczywiście bez biopsji nie ma 100% pewności ale prawie na pewno nie jest to zmiana nowotworowa.

Należy wykonać biopsje (lub przynajmniej scyntygrafie) oraz oznaczenie poziomu fosfatazy alkalicznej, wapnia i witaminy D3 w krwi w celu różnicowania np. z chorobą Pageta.
_________________
Prof
 
123pocahontas 


Dołączyła: 08 Wrz 2015
Posty: 17

 #14  Wysłany: 2015-10-04, 11:21  


dziekuję za odp, mam nadzieję ze lekarz zaleci dalszą diagnostykę :)
 
Marika_Marika 


Dołączyła: 22 Kwi 2015
Posty: 17

 #15  Wysłany: 2015-10-04, 13:59  


Proponowalabym wykonac rezonans,ktory jest bardziej dokladny od TK.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group