1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Jelito zatkane przez guza- niepokojące objawy po operacji
Autor Wiadomość
Matteo 


Dołączył: 02 Mar 2011
Posty: 43
Pomógł: 3 razy

 #1  Wysłany: 2011-03-02, 16:58  Jelito zatkane przez guza- niepokojące objawy po operacji


Witam, u mojego taty (58l) wykryto dużego guza jelita- zatkał jelito całkowicie. Chirurg zoperował, po operacji stwierdził że wyciął pół jelita grubego i trochę cienkiego. Obeszło się bez sztucznego odbytu. Węzłów chłonnych nie wycinał, przerzutów nie stwierdzono.
Problemem ojca była wieczna anemia i na to się leczył- kolonoskopia regularnie była robiona. Stwierdzono brak wchłaniania żelaza z żołądka.

Teraz czekamy na wynik analizy tego co wycięli.

Jutro jedziemy na wyciągnięcie szwów.
Sprawa wygląda tak, że stopy tata ma opuchnięte i uskarża się na ból pod prawym żebrem. Słyszałem że może to wskazywać na wątrobę, ale w szpitalu nie stwierdzili przerzutów. Tylko czy faktycznie przy takiej operacji chirurg widzi wątrobę i ją ogląda? (nie robili USG, tylko RTG kilka i tata nie wie czego dokładnie)
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2011-03-02, 17:40  


Skoro nie było USG jamy brzusznej to nie wiem jak ze 100% pewnością stwierdzili brak przerzutów. No chyba że było robione TK jamy brzusznej, ewent. PET.

Ból w obrębie jamy brzusznej po takiej operacji może być różnego pochodzenia, w końcu to rozległa operacja. Nie nastawiałabym się od razu na przerzut, ale na pewno trzeba to sprawdzić - takie badanie powinno być wykonane przed operacją. Nie macie karty wypisowej ze szpitala po zabiegu?
_________________
 
Matteo 


Dołączył: 02 Mar 2011
Posty: 43
Pomógł: 3 razy

 #3  Wysłany: 2011-03-02, 17:56  


Tata twierdzi że mu nic nie robili oprócz RTG. Zresztą trafił tam w takim stanie że podobno niewiele brakowało by jelito pękło, więc operacja odbyła się w trybie bardzo szybkim.

Jeszcze nie mamy nic, 6 dni po wyjściu taty jest dziś i dzwoniliśmy o wypis, to jeszcze nie ma i czekać dalej kazali. Tak jest w tym szpitalu. Pytam co robić z wyprzedzeniem, bo jak wiadomo wszędzie trzeba czekać.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2011-03-02, 18:07  


Skoro to był stan nagły, to faktycznie wyjaśnia brak badań.
Ale - tak czy inaczej - aby stwierdzić brak przerzutów jakichkolwiek, należy najpierw wykonać stosowne badania.

Bez wyników histopatologicznych guza wyciętego z jelita oraz wykonania reszty diagnostyki (TK klatki, USG jamy brzusznej) nie ma co poradzić w kwestii badań z wyprzedzeniem. Chyba, że wykonacie prywatnie USG jamy brzusznej (nie jest potrzebne skierowanie), ale powinni to zlecić w szpitalu.
_________________
 
Matteo 


Dołączył: 02 Mar 2011
Posty: 43
Pomógł: 3 razy

 #5  Wysłany: 2011-03-02, 18:35  


W takim razie jutro zgłosimy się na to wyjęcie szwów i tam już się powie o tym problemie z bólem. Jak sami nie przekierują to się zgłosimy na izbę przyjęć z chirurgii - tak kazał lekarz kiedy wypisywał, że w razie jakichś kłopotów tam się zgłosić.

Tata twierdzi że go boli tak umiarkowanie, ale jak wykona mocniejszy oddech to od razu jest mocne ukłucie pod prawym żebrem.

[ Dodano: 2011-03-03, 14:11 ]
Właśnie wróciliśmy ze szpitala, tata dostał skierowanie na badanie krwi, białka we krwi i CEA. Jutro badamy. Wcześniej mu tego nie zrobili na chirurgii.

Myślę że po takim badaniu będziemy wiedzieć już coś więcej, bo wypisu ani wyników nie ma nadal.
 
Matteo 


Dołączył: 02 Mar 2011
Posty: 43
Pomógł: 3 razy

 #6  Wysłany: 2011-03-03, 22:15  


Tatę bardzo boli wątroba, nie wiemy co robić :(
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #7  Wysłany: 2011-03-03, 22:21  


Jeśli bardzo boli, to jechać na SOR do szpitala, ewent. dzwonić na pogotowie.
_________________
 
Matteo 


Dołączył: 02 Mar 2011
Posty: 43
Pomógł: 3 razy

 #8  Wysłany: 2011-03-03, 22:45  


Stwierdził że nie na tyle by jechać. USG wątroby miał robione we wrześniu zeszłego roku i stwierdzono powiększenie ale żadnych guzów. Przez ostatnie 2 tygodnie walki z guzem tata nic nie jadł. Teraz je 3 posiłki dziennie - dawno tyle nie jadł. Czy jest możliwość że wątroba zwyczajnie nie wyrabia i stąd te objawy?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #9  Wysłany: 2011-03-03, 23:09  


Nie ma jakichkolwiek wyników badań, nawet prób wątrobowych, więc ciężko cokolwiek powiedzieć nt. wątroby...
_________________
 
Matteo 


Dołączył: 02 Mar 2011
Posty: 43
Pomógł: 3 razy

 #10  Wysłany: 2011-03-09, 20:52  


Bo pierwszych wynikach badań: za mało białka - lekarz stwierdził że przez to obrzęk nóg i ból wątroby. Powiedział że to normalne. CEA = 0.9.

Czyli na razie nie wygląda to zle :)

Czekamy na wyniki wycinka - mają być podobno na dniach.
 
ewik 


Dołączyła: 08 Paź 2010
Posty: 159
Skąd: Warszawa
Pomogła: 20 razy

 #11  Wysłany: 2011-03-10, 07:54  


Witaj Matteo,
Nie jestem fachowcem ale wydaje mi się, że jak na tak poważną chorobę i rozległy zabieg powinny być przeprowadzone dodatkowe badania. Czy w badaniu krwi były oznaczane bilirubina i enzymy wątrobowe (ALAT, ASPAT)? Dopytaj się lakarzy czy i kiedy planują badanie USG lub TK. Ja bym trochę przycisnęła i powalczyła o te badania.

Badanie wycinka określi typ guza, ale nie da odpowiedzi czy są dalsze przerzuty.
_________________
pozdrawiam,
Ewik
 
Matteo 


Dołączył: 02 Mar 2011
Posty: 43
Pomógł: 3 razy

 #12  Wysłany: 2011-03-10, 18:21  


Nie widzę tych badań na liście. Jak dostaniemy wynik z wycinka - ma być na dniach, to będzie konsultacja u onkologa. Myślę że to lepsze miejsce by poruszyć temat USG i tomografii niż chirurgia?
 
Matteo 


Dołączył: 02 Mar 2011
Posty: 43
Pomógł: 3 razy

 #13  Wysłany: 2011-03-14, 16:06  


Adenocarcinoma G3 - naciek nowotworowy dochodzi do otaczającej tkanki tłuszczowej.
W jelicie grubym w odległości około 13 cm od dalszej granicy cięcia pierścieniowaty guz o wymiarach 4x7x1,5 cm naciekający ścianę jelita na całej długości i dochodzący do krezki. Resekcjonowano jelito o dł. 140cm z czego około 110cm to końcowy odcinek jelita cienkiego.
Krezka nacieczona przez guz. Węzły chłonne, wyrostek - kilkanaście sztuk przebadanych - ognisk nowotworowych nie znaleziono.

To tak w skrócie. Jutro mamy konsultację u onkologa. Duże to było, ale brak zajętych węzłów daje jakąś nadzieję.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #14  Wysłany: 2011-03-14, 20:19  


Adenocarcinoma - gruczolakorak
G3 - rak niskozróżnicowany

Na jakiej podstawie stwierdzono brak zajętych węzłów?

W sytuacji diagnozy nowotworu należałoby wykonać TK/RTG klatki, TK jamy brzusznej i miednicy aby móc określić stopień zaawansowania choroby.
_________________
 
Matteo 


Dołączył: 02 Mar 2011
Posty: 43
Pomógł: 3 razy

 #15  Wysłany: 2011-03-14, 21:05  


Przepraszam, śpieszyłem się pisząc post. To co przytoczyłem pochodzi z 4 stronicowego wyniku badania histopatologicznego, które dziś otrzymaliśmy.
Całego na razie nie przepisywałem, bo może jutro onkolog wyjaśni. A jak nie to przepiszę.

Tam są jakby kolejne kawałki przebadane, pisze przy nich liczba węzłów i pod tym "ognisk nowotworowych nie znaleziono".
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group