1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
IBD, a nowotwór
Autor Wiadomość
Johnny 


Dołączył: 04 Lis 2015
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2016-02-05, 22:32  IBD, a nowotwór


Hej,
Chciałbym Was prosić o pomoc. Jeśli mój post nieco treścią merytoryczną nie nadaje się na to forum, to z góry za to przepraszam.

W ubiegłym roku poszedłem do lekarza rodzinnego w związku z krwią pojawiającą się sporadycznie razem ze stolcem (głównie ślady na papierze toaletowym). Wydaje mi się, że od dawna miałem takie objawy. Jesienią 2014 roku przeszedłem operację usunięcia "rozlewającego" się wyrostka robaczkowego. Dwa lata wcześniej z podobnymi objawami spędziłem kilka dni w szpitalu, jednak skończyło się na leczeniu farmakologicznym.

Z powodów, o których napisałem powyżej nacisnąłem na lekarza rodzinnego, aby skierował mnie do chirurga. Te drugi specjalista zrobił mi USG jamy brzusznej, którego wyniki były bez zaostrzeń, a dla pewności zlecił kolonoskopię. W jej wyniku ujawniono podejrzenie zapalenia odbytnicy oraz usunięto polipa kątnicy. Wycinki poddano badaniu histopatologicznemu. W badaniu tym stwierdzono zapalenie jelita grubego (IBD) oraz polip kątnicy o pewnej nazwie łacińskiej oraz zalecono obserwację. Wynik ten obejrzał chirurg, i właściwie to powiedział, że póki co się nic nie dzieje i z kolei on zalecił dietkę (nie uściślił jaką) i wizytę w razie uciążliwych objawów. Od tej wizyty minął już drugi miesiąc, a ja czuję, że zaniedbuję sprawę.

Kolonoskopia http://oi67.tinypic.com/4g59nt.jpg
Badanie histopatologiczne http://oi67.tinypic.com/fjp7rr.jpg

1) Czy ktoś mógłby mi doradzić co powinienem z tym robić?
2) Czy jest tylko kwestią czasu, aż takie schorzenie przekształci się w chorobę nowotworową? Wybaczcie, może to trywialne, ale opieram się jedynie na wiedzy z internetu.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #2  Wysłany: 2016-02-06, 18:59  


Johnny,
IBD zwiększa ryzyko rozwinięcia się raka jelita grubego, ale nie oznacza bezwzględnie, że tak się stanie.
Znaczenie ma stopień nasilenia stanu zapalnego ( który może prowadzić do dysplazji i mataplazji śluzówki jelita), obszar zajętego przez IBD jelita, czas trwania schorzenia.
Czy jesteś pod opieką gastroenterologa? Zażywasz jakieś leki?
Generalnie trzeba leczyć IBD farmakologicznie lub jedynie obserwować ( kolonoskopia). Rak nie rozwinie się nagle z niczego - jeśli masz obecnie normotypowy nabłonek gruczołowy to do przemian złośliwych jest bardzo daleko. Regularne kolonoskopie wyłapią ewentualne zmiany w nabłonku, które mogą być jedynie wstępem do metaplazji ( a to też jeszcze nie rak inwazyjny).
Myślę, że powinieneś trafić pod opiekę doświadczonego gastroenterologa, który wytłumaczy Ci, jak będzie wyglądać obserwacja, leczenie i życie z IBD.
Pozdrawiam serdecznie.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group