1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guzy piersi
Autor Wiadomość
gregoro85 


Dołączył: 06 Lis 2012
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2012-11-06, 10:47  Guzy piersi


witam

mam kilka pytań odnośnie dziedziczenia raka, mianowicie wygląda to tak:

u mojej dziewczyny wykryto 3 guzy w piersiach,
jej mama też miała guzy, jej ciotka zmarła na raka piersi. Jej tata miał raka nerki.

ja póki co jeszcze nie zachorowałem na żadnego raka, a w rodzinie nie słyszałem do tej pory o zachorowaniu.

moje pytanie brzmi:

1)czy nasze dzieci odziedzicza skłonności do zachorowania na którykolwiek z ww. rodzajów raka lub inny?
2)jakie są na to szanse?
3)czy da się tego uniknąć?

dziękuję za poświęcony czas :)
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2012-11-06, 12:33  


Obciążenie dziedziczne dzieci skłonnością do zachorowania na raka piersi/jajnika zależy m.in. od obecności mutacji genu BRCA 1 / BRCA 2.
Jeśli Twoja dziewczyna odziedziczyła taką mutację (ale nie musiała, nawet jeśli jej rodzice są obciążeni),
to istnieje niebezpieczeństwo, że Wasze dzieci mogą również być nią obciążone, choć podobnie - nie muszą:
osoba z mutacją genu nie zawsze przekazuje tę mutację swojemu dziecku.
Ponadto obciążenie może zależeć od innych nie poznanych dotąd czynników, o czym mowa np. w tym poście.

Ponieważ w rodzinie Twojej dziewczyny zdarzały się przypadki zachorowań na tego rodzaju nowotwory,
istnieje podejrzenie, że obciążenie takie może występować, co powinno zostać zbadane.
Skierowanie na takie badanie do poradni genetycznej powinien wystawić Wasz lekarz.
Adresy placówek wykonujących takie badania znajdziesz np. tutaj.

Odpowiedź na pytanie o możliwość uniknięcia zachorowania na nowotwór zależy od oceny występowania obciążenia genetycznego (mutacji genu/-ów).
W przypadku stwierdzenia obciążenia konieczna będzie stała kontrola onkologiczna i rozważenie ewentualnego podjęcia działań profilaktycznych w odpowiednim czasie. Więcej na ten temat np. w tym poście.

Co do dziedziczności raka nerki nie są mi znane informacje na temat genetycznych obciążeń ryzykiem zachorowania.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
soja 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 1263
Pomogła: 194 razy

 #3  Wysłany: 2012-11-06, 12:40  


Czy zmiany w piersiach twojej dziewczyny są łagodne ? Czy zmiany w piersiach jej mamy również były łagodne ? Jeśli mówimy o zmianach łagodnych to nie masz powodów do zmartwień . Nowotwory piersi i narządów kobiecych dziedziczy się w linii prostej, czyli jeśli mama twojej dziewczyny miałaby nowotwór złośliwy to istnieje prawdopodobieństwo, że dziewczyna również by zachorowała . W takim przypadku twoja dziewczyna może iść na badania genetyczne , które pozwolą sprawdzić, czy gen odpowiedzialny za powstawanie raka piersi ( zwłąszcza BRCA1 i BRCA2 ) u niej występuje ( prawdopodobieństwo odziedziczenia takiego genu wynosi 50 procent ). Warto pamiętać, że im więcej ma się chorych na raka wśród krewnych i im bliższy stopień pokrewieństwa z nimi, tym większe ryzyko choroby . Poczytaj to : http://www.biomedical.pl/...jajnika-51.html .
_________________
Mamuś ur. 01.08.1955 - zm. 28.11.2011 godz.22.27 (*) .
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #4  Wysłany: 2012-11-06, 12:59  


Poruszyleś dość złożony problem. Czasami stopień ryzyka zachorowania da się określić w przypadku rak piersi ( znane są mutacje w obrębie pewnych genów predysponujące do zachorowania na tego raka ) i analogicznie problem dotyczy raka jelita grubego.. Nie jest wykluczone że inne nowotwory mogą być też w jakimś zakresie zależne od mutacji w innych genach, ale na chwilę obecną , nie wiadomo jeszcze które to są te geny, i jakie mutacje.

Cytat:
u mojej dziewczyny wykryto 3 guzy w piersiach, jej mama też miała guzy, jej ciotka zmarła na raka piersi

Bez badań nie da się potwierdzić, czy w przypadku Twojej dziewczyny jest to tzw. rodzinny nowotwór ( zależny od mutacji), czy zależny od czynników w innych... Choć jest duże prawdopodobieństwo...
Według opinii specjalistów podejrzewane o możliwość rodzinnego występowania uznaje się te, w których do zachorowania dochodzi do 50. roku życia.

O pomoc w tej sytuacji można zwrócić się do Poradni Genetyki Onkologicznej, gdzie po przeprowadzonej rozmowie na temat o zachorowaniach w kręgu najbliższej rodziny zostaną ustalone ewentualne wskazania do dalszych badań...
Natomiast w przypadku potwierdzenia podwyższonego ryzyka zachorowania, zostanie tam przygotowany plan z pakietem badań profilaktycznych..

Cytat:
)czy da się tego uniknąć?

Przede wszystkim trzymać rękę na pulsie, czyli przeprowadzać badania, prowadzić zdrowy styl życia i zdrowo się odżywiać.
Praktycznie nie mamy wielkiego wpływu na zachorowanie mimo szeroko podjętej profilaktyki, ale to dzięki niej mamy szansę na wczesne wykrycie raka i na pełny powrót do zdrowia..
_________________
Aegrotus sacra est...
 
gregoro85 


Dołączył: 06 Lis 2012
Posty: 2

 #5  Wysłany: 2012-11-06, 16:47  


dziękuje wszystkim za szybkie odpowiedzi. Kolejnym krokiem będzie Poradna Genetyki Onkologicznej.

jeszcze raz dziękuje za pomoc :)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group