1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guzy piersi
Autor Wiadomość
nataliax 


Dołączyła: 05 Kwi 2016
Posty: 19

 #1  Wysłany: 2016-04-05, 20:26  Guzy piersi


Witam
w 2015 roku wykryto u mnie 3 guzy, 2 w lewej piersi, 1 w prawej.
Lekarz radiolog zalecił mi obserwacje i kontrole. Ostatnio byłam właśnie na kontroli.
Dostałam taki opis usg:

Piersi o mieszanym utkaniu.
W piersi prawej na godz. 2 zmiana ogniskowa lita o dł. 12 mm (bez progresji w stosunku do badania z lutego 2015).
W piersi lewej na godz. 1 zmiana ogniskowa lita o dł. 20 mm o policyklicznych zarysach z widoczną w badaniu Doppler siatką naczyniową.
Na godz. 11 zmiana ogniskowa lita o dł. 13 mm (progresja wielkości obu zmian, zmiana kształtu zmiany na godz. 1).
Nie stwierdzam patologii węzłów chłonnych pachowych.
Wnioski: Obraz zmian ogniskowych w piersi lewej podejrzany. Wskazana biopsja . Birads P2, L4b.

Dodam, że mam 27 lat i nikt w najbliższej rodzinie nie chorował na raka piersi.
Bardzo się denerwuje i nie wiem co ten opis oznacza a wizytę u onkologa mam dopiero w połowie maja :-(

Proszę o pomoc
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #2  Wysłany: 2016-04-05, 20:50  


Owszem opis zmian w piersi lewej wskazuje na nowotwór i ze względu na młody wiek (i poprzednie czekanie) powinnaś trafić do onkologa jak najszybciej. I powinien to być dobry onkolog w dużym ośrodku leczącym raka piersi. Nie wiem gdzie i dlaczego wyznaczono Ci wizytę dopiero za 6 tyg. Radzę z tym wynikiem usg pójść do lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o wypisanie karty DiLO (zielona karta). Z taką kartą w ośrodkach o których piszę przyjmują praktycznie od ręki i mają obowiązek zakończyć diagnostykę i rozpocząć leczenie w ciągu 9 tygodni (a Ty masz czekać 6 tyg. na pierwszą wizytę!). To może być bardzo poważna sprawa i jeżeli trzeba będzie gdzieś dalej pojechać to zrób to.
_________________
sprzątnięta
 
nataliax 


Dołączyła: 05 Kwi 2016
Posty: 19

 #3  Wysłany: 2016-04-05, 21:13  


No tak to u nas jest niestety jak się idzie do specjalisty na NFZ, ale jutro podzwonię i może mi się uda prywatnie gdzieś dostać wcześniej. A jak nie to zrobię tak jak radzisz.
Jestem też po usunięciu woreczka żółciowego i przy okazji usg piersi, zrobiłam sobie również kontrolne usg jamy brzusznej, opis : "Wątroba - w swg. 2/3 ognisko wysokoechogenne o dł. 14 mm o sonograficznych cechach naczyniaka. Wskazane kontrolne usg za 3 miesiące."
Czy to może być jakiś przerzut od raka piersi? Czy faktycznie tylko naczyniak? Boję się nawet o tym myśleć :-(
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #4  Wysłany: 2016-04-05, 22:28  


Nie musisz prywatnie, raka nie leczy się prywatnie bo u Ciebie to biopsja i drogie badania obrazowe. Pieniądze raczej przeznacz na podróże po różnych ośrodkach. Żeby leczyć się tam gdzie najlepiej, a nie żadne "u nas". Poczytaj w tym dziale jak sobie radziły młode kobiety. Właśnie teraz jest najlepszy moment na wyrobienie tej karty DiLO u lekarza rejonowego. Z tą kartą nikt Ci łaski nie robi, wszędzie przyjmą szybko. Wątrobą teraz się nie przejmuj, przed rozpoczęciem leczenia pewnie zrobią Ci TK, ale jeżeli węzły są czyste to przerzut mało prawdopodobny.
_________________
sprzątnięta
 
anna53 



Dołączyła: 13 Maj 2010
Posty: 431
Skąd: Kielce
Pomogła: 85 razy

 #5  Wysłany: 2016-04-06, 09:37  Witaj !


JAkim prawem radiolog wydaje zalecenia pacjentce bez uzgodnienia z lek. kierującym, gdyby nie jego sugestia do lekarza onkologa trfiłabys wcześniej !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
_________________
anna
 
nataliax 


Dołączyła: 05 Kwi 2016
Posty: 19

 #6  Wysłany: 2016-04-06, 10:40  


Z poprzedniego badania usg nie wynikało, że może to być coś groźnego. Radiolog twierdził, że to raczej gruczolakowłókniaki i, że nie ma się czym przejmować. Kazał tylko je kontrolować. Załatwiłam sobie wizytę u onkologa na piątek, ale pewnie na pierwszej wizycie za dużo się nie dowiem. Jestem kompletnie zielona w tym temacie, nigdy sie zbytnio tym nie interesowałam bo nie dotyczyło to mnie bezpośrednio ani mojej rodziny. Dlatego też sugerowałam się tym co mówił mi lekarz.

[ Dodano: 2016-04-06, 11:27 ]
A jest jakaś nadzieja, że mogą to być jakieś łagodne zmiany? Czy z opisu usg wynika stanowczo, że to nowotwór?
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #7  Wysłany: 2016-04-06, 14:41  


Upewnij się że onkolog daje Ci skierowanie na biopsję gruboigłową lub mammotoniczną, nie zgadzaj się na żadne "na razie cienkoigłowa" to tylko przedłuża. Bez tego skierowania to od niego nie wychodź.

Kategoria BIRADS 4b oznacza średnie prawdopodobieństwo że jest to guz złośliwy (w praktyce to jest ok 36 %). Więc szanse że to gruczolakowłókniak ciągle są, ale postępować należy tak jakby to był rak do momentu kiedy okaże się co innego.
_________________
sprzątnięta
 
anna53 



Dołączyła: 13 Maj 2010
Posty: 431
Skąd: Kielce
Pomogła: 85 razy

 #8  Wysłany: 2016-04-06, 16:29  


OD tego czy ta zmiana jest łagodna decyduje dalsze postępowanie - badanie,
onkolog, a nie radiolog, powinien doradzić Ci szybka konsultacje onkologiczna
_________________
anna
 
moldava 


Dołączyła: 07 Kwi 2016
Posty: 9
Pomogła: 1 raz

 #9  Wysłany: 2016-04-07, 06:05  Guz piersi


U mnie był Birads 4. Po biopsji mammotomicznej okazało się, że to rak złośliwy. Wszystko odbywało się nadzwyczaj sprawnie. Od pierwszego badania USG do operacji oszczędzającej upłynęły dwa miesiące. Operację zniosłam bardzo dobrze. Teraz czekam na wynik pooperacyjny.
 
nataliax 


Dołączyła: 05 Kwi 2016
Posty: 19

 #10  Wysłany: 2016-04-08, 20:32  


Jestem już po wizycie u onkologa. Szczerze mówiąc to trochę inaczej wyobrazalam sobie tą wizytę. Lekarz po przeanalizowaniu wyników usg, tylko mnie pomacal w miejscach gdzie powinny być guzy i stwierdził że to raczej wlokniaki i że tego największego trzeba wyciąć. Gdy się zapytałam o biopsje to powiedział że nie ma sensu jej robić bo guzek jest mały i ciężko by było w niego trafić a i tak trzeba go wyciąć więc będzie zbadany po wycieciu. I jak chce prywatnie to mogę ten zabieg zrobić u niego a jak na fundusz to mam się zgłosić Do CO do Poznania. Szczerze mówiąc to jestem teraz glupsza jak byłam i nie wiem kompletnie co zrobić. Doradzcie coś?
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #11  Wysłany: 2016-04-08, 20:56  


Ja chyba w pierwszym poście Ci napisałam:

"I powinien to być dobry onkolog w dużym ośrodku leczącym raka piersi."

Nie masz na co czekać i co deliberować - jedź do Poznania. Lekarz który po macaniu poznaje czy guz jest złośliwy czy nie, w żadnym wypadku nie nadaje się do leczenia podejrzanego guza u młodej dziewczyny. A jak jeszcze nie wie jak pobrać biopsję z 2 cm guza!!! I jeszcze za takie ryzykowne działanie miałabyś płacić? W Centrum Onkologii przynajmniej będą postępowali zgodnie z wytycznymi. Załatw tą kartę DiLO, to naprawdę przyśpiesza.

[ Dodano: 2016-04-08, 20:57 ]
2 cm to nie jest mały guz
_________________
sprzątnięta
 
nataliax 


Dołączyła: 05 Kwi 2016
Posty: 19

 #12  Wysłany: 2016-04-08, 21:25  


Myślałam, że ten jest dobry, przynajmniej takie opinie o nim słyszałam, ale po dzisiejszej wizycie zmieniłam zdanie. Polecacie kogoś z Poznania? Czy jadąc tam muszę mieć jakieś skierowanie? Czy wystarczy ta karta?
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #13  Wysłany: 2016-04-08, 22:03  


Karta jest skierowaniem, zadzwoń tam najpierw bo może mają zapisy i wtedy miałabyś pewność że Cię przyjmą, bez zapisu to mogą odesłać na inny dzień. Wynik usg też trzeba mieć.
_________________
sprzątnięta
 
nataliax 


Dołączyła: 05 Kwi 2016
Posty: 19

 #14  Wysłany: 2016-05-30, 12:30  


Witam ponownie,
jestem po wizycie w CO, jutro będę miała robioną biopsję gruboigłową. Stąd moje pytanie, czy muszę się jakoś przygotować na to badanie? Czy będę mogła potem prowadzić samochód? Z góry dziękuję za odp.
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #15  Wysłany: 2016-05-30, 15:45  


Samochód bez problemu, z przygotowania to lepiej mieć za sobą dobre śniadanie albo kanapki przy sobie bo zwykle zdarza się czekanie. Boli tyle co zwykłe zastrzyki, bo pobiera się przy znieczuleniu miejscowym. Później (po 2 -3 dniach) może być niewielkie zapalenie.
_________________
sprzątnięta
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group