1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: missy
2017-03-24, 21:27
Guzy migdałków, powiększone węzły chłonne
Autor Wiadomość
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #16  Wysłany: 2017-03-23, 15:20  


Wyniki histpatu jutro? Jeśli nie dadzą jednoznaczego wyniku, należy pobrać węzeł do badania histopatologicznego (żadna biopsja, pobiera się cały węzeł). A leczenie trzeba rozpocząć wtedy, gdy będzie wiadomo z jakim nowotworem mamy do czynienia.
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
chalabala 


Dołączył: 18 Mar 2017
Posty: 45

 #17  Wysłany: 2017-03-23, 15:40  


Dziękuje Wam bardzo za podpowiedzi.

Biopsja była wykonana 13 marca, ale narośli z migdałka (na obu coś narasta..) i nadal nie ma wyników, wspominali że do 10 dni powinien być.

W piątek będzie TK szyi, wcześniej się nigdzie nie dało, termin do 7 dni jest fikcją i tak się udało poniżej 3 tygodni przyśpieszyć. Tylko z tego co wspominał lekarz na opis badania TK idzie czekać o zgrozo do 14 dni, mam nadzieję, że w tym przypadku szybciej się za to zabiorą.

Dzwoniliśmy też do innego ośrodka (tam mają koordynatorów) i mówili, że mają konsylia codziennie, ale przeniesienie pacjenta wiąże się niby z ponownym powtórzeniem części badań, więc na razie nie ma to sensu.

Nikt na razie nie zlecił biopsji, wycięcia węzłów chłonnych, skupili się na migdałku.

Nie dodatkowo podkreślać, że jesteśmy wszyscy zdenerwowani, szczególnie tata, który nie chce do siebie przyjąć informacji o takim zagrożeniu..

Pozdrawiam!
 
chalabala 


Dołączył: 18 Mar 2017
Posty: 45

 #18  Wysłany: 2017-03-24, 19:48  


Może za dużo piszę, ale na prawdę zwracam się ciepło z prośbą o pomoc i poradę.
Dziś przy okazji badania TK, tata odebrał wynik biopsji (w załączeniu) - chłoniak DLBCL NOS.

Prośba o informację jakie powinny być następne kroki i jakie są rokowania? Szukałem informacji ale zapis NOS nie jest do końca precyzyjny. Rozumiem, że metodą leczenia będzie chemioterapia?
Wynik jest z guza migdałka, czy pomimo takiego badania USG, nie ma potrzeby robić biopsji/wycinać też węzła chłonnego? Czy na podstawie tych badań można określić ognisko pierwotne?

Wynik TK dopiero najwcześniej w środę, robi to firma prywatna i lekarz jest raz na tydzień, czy można przesłać wynik badania do szpitala, do którego tata jest skierowany w trybie pilnym, aby przyśpieszyć opis, czy tydzień w tym wypadku mieści się w trybie pilnym? Konsylium mogłoby by się odbyć dopiero pod koniec następnego tygodnia.

Czego dotyczy dokładnie skierowanie do poradni specjalistycznej, jakie badania należy wykonać?

Czeka Nas cały weekend domysłów i spekulacji, bo nie było dziś opcji, aby skonsultować się z lekarzem specjalistą;/ Dlatego prośba o Waszą fachową opinię/ogląd tej ciężkiej dla Nas sytuacji...

[ Dodano: 2017-03-24, 19:50 ]
dolaczam kolejne pliki







histopat_24.03.2017.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1493 raz(y) 206,04 KB

skierowanie_MSW_24.03.2017.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1337 raz(y) 192,57 KB

skierowanie_poradnia_24.03.2017.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1363 raz(y) 207,32 KB

 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #19  Wysłany: 2017-03-24, 21:00  


NOS to not otherwise specified

[ Dodano: 2017-03-24, 21:06 ]
http://onkologia.zaleceni...ki_rozlaneB.pdf
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #20  Wysłany: 2017-03-24, 21:30  


Jeśli jest pobrany wycinek migdałka, nie ma konieczności pobierania węzła. Skierowanie powinno być raczej do szpitala, na oddział hematologii.
 
chalabala 


Dołączył: 18 Mar 2017
Posty: 45

 #21  Wysłany: 2017-03-24, 21:36  


W załącznik też jest właśnie skierowanie do szpitala na oddział hematologii.
Pytanie, czy zgłosić się od razu (może jakieś dodatkowe badania), czy czekać na wyniki TK?
Z tego co poczytałem to współczynnik ki67+ w 80% jąder komórkowych to szybko postępujące zmiany.

Czy na podstawie tych badań jest możliwość określenie stopnia tego nowotworu?
 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #22  Wysłany: 2017-03-24, 23:14  


Nie, do oceny konieczne jest badanie PET. Trzeba ustalić termin przyjęcia na oddział. Ki67 jest zawsze wysokie w chłoniakach agresywnych (a DLBCL takim jest). Nie przekłada się to na nic de facto.
 
chalabala 


Dołączył: 18 Mar 2017
Posty: 45

 #23  Wysłany: 2017-03-25, 11:38  


Tata był dziś w placówce, do której ma skierowanie, niestety w weekend nie ma lekarzy/ordynatorów - tylko zagrożenie życia - SOR.

Czy macie jakieś opinie o tym oddziale hematologicznym? istnieje dopiero 4 lata:
http://poliklinika.net/oddzialy/hematologia

Czy tak, jak pisałem warto szukać specjalistów od DLBCL np w Warszawie?
Nurtuje mnie też cały czas wcześniejsze pytanie, czy na podstawie tych wyników można określić stopień zaawansowania nowotworu, czy tylko po TK/PET ?

Inna sprawa, że podejrzenia są na piśmie od 3 tygodni, a nikt nie wystawił zielonej karty DiLO, tylko każdy się po kolei dziwi, że poprzednik nie wystawił...?

[ Dodano: 2017-03-25, 11:39 ]
Przepraszma, powielilem pytanie, wiem, że konieczny jest PET do oceny klasyfikacji nowotworu z postu wyżej..

[ Dodano: 2017-03-25, 13:47 ]
Nasunęło mi się jeszcze jedno badanie, w jaki sposób odznacza się podtyp GCB/ABC, nie znalałem takich oznaczeń w wykonanej biopsji, a wyczytałem w opracowaniach że różnice są kluczowe, nawet do podejmowanej terapii, czy macie wiedzę na ten temat?

[ Dodano: 2017-03-25, 13:48 ]
chyba ze ABC to activated b-cell?
 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #24  Wysłany: 2017-03-25, 14:10  


Tzn. chemioterapia jest w tym chłoniaku w trybie jednodniowym (protokół RCHOP), często w uzupełnieniu z radioterapią po zakończeniu chemii. Ponieważ jest to jednodniowy wlew co 21 dni - lepiej mieć go gdzieś w miarę blisko.
 
chalabala 


Dołączył: 18 Mar 2017
Posty: 45

 #25  Wysłany: 2017-03-25, 14:31  


Dziekuje za odpowiedz, czyli bez wzgledu na typ GCB lub ABC i blc2/blc6 sie na poczatku r/chop? tylko reakcje sa rozne?

Informacje precyzyjne czerpalem stad: http://onkologia.zaleceni...ki_rozlaneB.pdf
 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #26  Wysłany: 2017-03-25, 14:39  


Typ jest określony i jest to ABC. Leczenie jest to samo. W klinice nie obserwujemy jakoś bardzo wyraźnego przelożenia typu na reakcję na chemioterapię, mimo że literatura mówi co innego - dla ABC wydaje się jedynie nieco gorsza.
 
chalabala 


Dołączył: 18 Mar 2017
Posty: 45

 #27  Wysłany: 2017-03-25, 15:14  


MisiekW, dziękuję za precyzyjne info, rozumiem ze pracujesz w podobnym osrodku. Poliknika ma krotka historie, ale rozumiem, ze standardy RCHOP sa podobne i nie ma sensu przez kilka miesiecy dojezdzac do trojmiasta lub Warszawy?

Czy przy obecnosci bcl2 powinno podawac sie rytuksymab?

I takie pytanie ratujace, jak mozna "wymusic"/otrzymac karte DiLO, czy w takim momencie nie ma obowiazku jej wydania?

dzieki!

[ Dodano: 2017-03-25, 15:31 ]
Czynnik MYC nie został oznaczony w tej biopsji?
 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #28  Wysłany: 2017-03-25, 15:39  


To nie wydaje się niespotykane znalezisko, szefowa ośrodka ma duże doświadczenie w leczeniu DLBCL. Taka opcja wydaje się wygodna dla pacjenta. :) Dojazd do Warszawy i powrot w tym samym dniu w stanie osłabienia często takim jak przy podwójnej grypie to średni pomysł.
 
chalabala 


Dołączył: 18 Mar 2017
Posty: 45

 #29  Wysłany: 2017-03-25, 22:02  


Ok, dzięki za potwierdzenie.

Czytałem więcej i zauważyłem, że dopuszczono lek MabThera Rituximabum, czy ona ma lepsza skuteczności niż dotychczasowa terapia "R"?
 
mocna77
[konto usunięte]



Posty: 0

 #30  Wysłany: 2017-03-25, 22:46  


ja woze kolezanke na chemioterapie jednodniowa i powiem szczerze że ciezko ja wozić w kiepskim stanie spowrotem. Mi marzy sie żeby ona mogła zostac chociaz jeden dzien w szpitalu żeby ktos pomogł jej przejsc przez ten najgorszy okres, ale potrzeba jest pomoc profesjonalna która wie co robi. Ze słuchu wiem ze taki nowy szpital onkologiczny powstaje i niedługo bedzie otwarty. Słyszałam teraz na onkologii. Na pewno sie dowiem i bede ja namawiac żeby przeniosła sie tam z leczeniem.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: missy: 2017-03-26, 09:21 ]
Zapowiedź kolejnej próby reklamowania?

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group