1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guz tarczycy
Autor Wiadomość
karolinka.k 



Dołączyła: 14 Sty 2014
Posty: 142
Pomogła: 7 razy

 #1  Wysłany: 2017-04-28, 12:20  Guz tarczycy


Dzień dobry,

Wczoraj zakładałam wątek na nowotworach płuc, a dziś się okazało, że Teściowa (bo to jej dotyczy sytuacja) ma podejrzenie drugiego niezależnego nowotworu.

USG:
Tarczyca położona prawidłowo, dwupłatowa o wym. PP - 16x16x41 mm, Cieśń o gr 4 mm, PL - 17x19x38 mm.

Echogeniczność gruczołu niejednorodna, nieco podwyższona w stosunku do mięśni, unaczynienie prawidłowe. W płacie prawym wśród niejednorodnego miąższu w dolnym biegunie widoczny jest guzek normoechogeniczny o śr. 9 mm z brzeżnym unaczynieniem.
W płacie lewym wśród niejednorodnego miąższu w dolnym biegunie na pograniczy z cieśnią widoczny jest guzek hipoechogeniczny 9x7 mm z mieszanym unaczynieniem. Poza tym w płacie lewym widoczne są obszary normoechogeniczne - guzkopodobne.

Przytarczyc nie uwidoczniono.
Węzły chłonne szyi, nadobojczykowe niepowiększone.

Wskazana biopsja zmiany guzkowej hipoechogenicznej płata lewego.

PET (kawałek dotyczący tarczycy, reszta w wątku o płucach):
Obszar zwiększonego gromadzenia FDG w biegunie dolnym płata lewego tarczycy. SUVmax do 2,9 - proces zapalny? zmiana guzkowa? - do ewentualnej weryfikacji w badaniu USG.

Moje pytania:
1. Czy nowotwory złośliwe są hipoechogeniczne?
2. Czy unaczynienie guzka wskazuje na jego złośliwość lub łagodność?
3. Czy warto wykonać badani krwi na TSH itp?

[ Dodano: 2017-04-28, 15:05 ]
Mamy wyniki:

TSH TSH 0,783 µIU/ml 0,270 4,200 N
FT3 FT3 3,14 pg/ml 2,00 4,40 N
FT4 FT4 1,50 ng/dl 0,93 1,70 N
anty-TPO anty-TPO <9 IU/ml 0,00 34,00
anty-TG anty-TG 204,00 IU/ml 0,00 115,00 H
Tyreoglobulina Tyreoglobulina 51,30 ng/ml 3,50 77,00 N
FSH FSH 55,30 mIU/ml
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #2  Wysłany: 2017-04-28, 15:54  


karolinka.k,
Mówiąc szczerze to nie wiem czy na razie nie połączyć obu wątków, bo raz, że nie wiemy czy to w ogóle będzie rak, dwa nie muszą to być dwa niezależne nowotwory a trzy to nie ma całego obrazu badań teściowej, część tu, część w płucnym a jednak to jeden pacjent, jeszcze bez końcowej diagnozy i myślę, że powinniśmy brać wszystkie wyniki jako całość, będą bardziej czytelne.
Może być, że jedno będzie guzem pierwotnym, drugie przerzutem albo nic złego w żadnym z tych guzków lekarze się nie dopatrzą.

Wyniki tarczycowe w normie tylko powiększone przeciwciała
Cytat:
Podwyższony wynik poziomu przeciwciał może oznaczać: choroby autoimmunologiczne tarczycy, tj. choroba Gravesa-Basedova czy choroba Hashimoto, gruczolaka tarczycy, raka tarczycy, a w szczególności raka brodawkowatego czy pęcherzykowatego.

http://www.poradnikzdrowi...y-tg_44083.html

Tak jak w przypadku płuc bez dalszych, dokładniejszych badań nie da się stwierdzić co to jest.
karolinka.k napisał/a:
1. Czy nowotwory złośliwe są hipoechogeniczne?
karolinka.k napisał/a:
2. Czy unaczynienie guzka wskazuje na jego złośliwość lub łagodność?


Cytat:
za podejrzane uchodzą guzki hypoechogeniczne, z mikrozwapnieniami, "sztywne" w badaniu elastograficznym, o kształcie innym niż wydłużona elipsoida obrotowa ("wyższe niż szersze" lub "wyższe niż dłuższe"), o segmentowej budowie. Wzmożony "centralnie" przepływ krwi wewnątrz guzka, wbrew początkowym doniesieniom, wiąże się tyko z nieco większym ryzykiem wystąpienia raka. W przypadku zróżnicowanych raków tarczycy (najczęstszej zmiany złośliwej), które mogą powstać w zapalnie zmienionym miąższu tarczycy, to właśnie brak przepływu w zmianie ogniskowej stanowi sygnał ostrzegawczy

http://www.endokrynologia.../guzki-tarczycy
Trzeba czekać na wynik biopsji.

pozdrawiam
 
karolinka.k 



Dołączyła: 14 Sty 2014
Posty: 142
Pomogła: 7 razy

 #3  Wysłany: 2017-04-28, 17:30  


Marzenko,

Też się zastanawiałam czy nie pisać w jednym wątku, ale pomyślałam, że jak dodam opis USG tarczycy w wątku o płucach to mogą to przeczytać osoby, które "siedzą" w płucach, więc nie będą miały co mi odpisać.

Czy dobrze zrozumiałam, że to w takim razie dobrze, że guzek jest unaczyniony?
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #4  Wysłany: 2017-04-28, 20:29  


ok, to poczekamy co wyniknie a później najwyżej uporządkujemy.
karolinka.k napisał/a:
Czy dobrze zrozumiałam, że to w takim razie dobrze, że guzek jest unaczyniony?

Z tym unaczynieniem to bardziej skomplikowane
Cytat:
Wskazaniem do wykonania BAC pod kontrolą USG jest obecność guzka w USG o średnicy powyżej 1 cm lub, przy obecności dodatkowych ultrasonograficznych czynników ryzyka złośliwości, nakłuwa się zmiany powyżej 5 mm. W obrazie USG istotnie podejrzane i narzucające konieczność dalszej diagnostyki są zmiany lite hipoechogeniczne (nie dające dużego odbicia fali ultradźwiękowej jak ma to miejsce np. w torbielach), z mikrozwapnieniami, asymetryczne i o nieregularnych granicach lub z nadmiernym bądź chaotycznym przepływem krwi.

http://www.onkonet.pl/dp_ngww_tarczyca.html
czyli jak napisano w opisie usg
karolinka.k napisał/a:
Echogeniczność gruczołu niejednorodna, nieco podwyższona w stosunku do mięśni, unaczynienie prawidłowe.

to znaczy, że nic nie jest
ale tutaj już
karolinka.k napisał/a:
W płacie lewym wśród niejednorodnego miąższu w dolnym biegunie na pograniczy z cieśnią widoczny jest guzek hipoechogeniczny 9x7 mm z mieszanym unaczynieniem.

czyli wygląd tego guzka już budzi podejrzenie ale nie musi to oznaczać najgorszego, może wiąże się to z nadczynnością, niedoczynnością tarczycy ale biopsja już w takim wypadku jest wskazana.

pozdrawiam
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group